© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios

© Marvel Studios
© Marvel Studios
© Marvel Studios
© Marvel Studios
14
Fotogalerie

Captain Marvel: sympatická hrdinka, která výrazně zasáhne do nových Avengers [recenze filmu]

První samostatná ženská sólovka v rámci MCU universa je silnější v zábavné konverzační interakci postav, především Nicka Furyho a ústředního hrdinky, než v té akční. Tam její sílu ukáže čtyřka Avengers.

Plusy
Chemie mezi Nickem Furym a Captain Marvel při jejich vzájemném poznávání
Způsob, jakým tvůrci reflektují dobu přerodu akčního žánru v druhé půli devadesátých let
Minusy
Generický ráz vyprávěcího schématu
Jak z hlediska choreografie, tak jejich vizuálního provedení, nijak výjimečné akční scény
7  /10

Dlouho se předpokládalo, že první samostatnou sólovku v rámci propojeného universa MCU dostane z ženských superhrdinek tohoto světa Black Widow v podání Scarlett Johansson. Nakonec se tak nestalo a marvelovské v tomto ohledu předběhlo konkurenční studio Warner, které v rámci jejich universa DCEU přišlo před dvěma lety s origin story Wonder Woman

Prequel ke čtvrtým Avengers i celému universu MCU

MCU tedy konkurenci poprvé v něčem dohání a první ženský superhrdinský film nakonec věnuje Captain Marvel. Jde o 21. film v rámci MCU, který zároveň slouží jako jakýsi prequel k tomu, který bude třetí fázi této série uzavírat. Dočkáme se ho na konci dubna a jde o Avengers: Endgame, čtvrtý díl Avengers a druhou část filmu Avengers: Infinity War.

Na konci Infinity War v potitulkové scéně vyšle Nick Fury ze svého pageru tísňový signál, než se obrátí v prach. A na tom pageru se objeví hvězda na modročerveném pozadí. Tato hvězda naznačuje, kdo přijde Avengers na pomoc a kdo se stane jejich hlavní zbraní v boji nejen proti Thanosovi ve čtvrtém díle Avengers.

Je to Captain Marvel (Brie Larson), která se ukáže být jednou z nejsilnějších a nejmocnějších postav v tomto universu, která bude mít zásadní vliv nejen na průběh událostí ve čtvrtých Avengers, ale převezme zřejmě i vůdčí roli v tomto spolku ve čtvrté fázi vývoje tohoto universa.

Samostatný film s ní se přitom stává nejen předělem mezi třetím a čtvrtým dílem Avengers, ale i prequelem celého tohoto universa. Děj je zasazený do roku 1995, tedy před všechny dosavadní filmy s výjimkou Captain America: První Avenger. 

Uvolněný Nick Fury

Zasazení do poloviny devadesátých let, tedy o nějakých dvacet let dřív než ostatní filmy MCU, dávalo tvůrcům poměrně širokou škálu možností, jak na toto období nahlédnout. Nakonec si přiznali, že nejde o až tak vzdálenou minulost a vypíchli z ní jen některé znaky.

Na výpravě to nepoznáte, ta se od té dnešní tolik neliší, na hudbě už ale ano. Ve filmu zazní skladby grunge kapel jako Nirvana, Garbage nebo Hole, ale i R.E.M., No Doubt nebo TLC. Soundtrack je velmi povedený a dobře dokresluje atmosféru zejména akčních scén.

Ty nejsou nijak výjimečné, jak z hlediska choreografie, tak jejich vizuálního provedení. Chybí jim epičnost a to i závěru, kdy se kontaktní souboje promění v mnohem rozmáchlejší vesmírnou střílečku. Co se povedlo, jsou digitální efekty a triky. A to jak ve scénách proměn mimozemských Skrullů, kteří se mohou převtělovat do libovolného člověka, tak v digitálním omlazení agentů Nicka Furyho (Samuel L. Jackson) a Phila Coulsona (Clark Gregg), které působí přirozeně

Nick Fury tady má vlasy, obě oči a v tajné vládní organizaci S.H.I.E.L.D. nezastává pozice jejího ředitele, ale řadového agenta. Ze všech marvelovských filmů dostává v tomto nejvíce prostoru a představuje se v něm v mnohem uvolněnější poloze, než z jaké ho známe z pozdějších filmů.

Není to ten zachmuřený ředitel S.H.I.E.L.D., ale hláškující agent, který si přivlastňuje většinu scén, v nichž se objeví. Projekt Avengers ještě neexistuje, ale právě poznání schopností pozemské i vesmírné pilotky Carol Danvers, nebo Vers, jak jí říkají členové mimozemské rasy Kree, Furyho přivede k jeho založení tohoto superhrdinského spolku.

Reflexe doby přerodu akčního žánru

Chemie mezi Furym a Vers / Carol / Captain Marvel funguje na výbornou a je plná rozverného dialogového špičkování. Úvod vyprávění zastihuje Vers na kreejské planetě Hala, kde se jako členka jednotky StarForce pod vedením jejího velitele a současně mentora Yon-Rogga (Jude Law) vydává na záchrannou misi.

Chtějí dostat zpět agenta, který infiltroval nepřátelskou rasu Skrullů, s níž Kreeové po staletí vedou válku. Mise ale nedopadne podle očekávání a Vers se ocitne na planetě Zemi, kam se i přenese boj mezi těmito dvěma mimozemskými rasami.

Vers přistane na zemi v půjčovně videokazet s dobovými akčními hity s testosteronovými muskulaturami typu Arnold Schwarzeneggera. Ten ještě na počátku devadesátých let hrál ve filmech Total Recall a Terminátor 2: Den zúčtování, tedy ikonických akčních sci-fi, aby už v půli devadesátých let přešel k sebeironické hře se svým vlastním filmovým obrazem v komediálně laděných snímcích Poslední akční hrdina, Junior nebo Pravdivé lži.

A film Captain Marvel tuto dobu přerodu akčního žánru, tak jak ho známe z osmdesátých a počátku devadesátých let, v jeho odlehčenou variantu z půle devadesátých let nebo dnešních Expendables, reflektuje. To když film žánrově ukotvuje jako akční sci-fi z rodu právě Terminátora nebo Dne nezávislosti, ale současně si z toho žánru ironicky utahuje. Už třeba tím, že spíše fyzickou konstitucí křehkou hrdinku umístí do doby, kdy letěly filmy s Arnoldem.

Pocta Kevinu Smithovi i Stanu Lee

Těch popkulturních odkazů je ale ve filmu víc. Bojová scéna na začátku vám může evokovat Matrix, podoba kosmických lodí a vesmírných stříleček Star Wars nebo Star Trek, v úvodní znělce a pak v průběhu filmu je připomenut duchovní otec a stvořitel marvelovských komiksů Stan Lee, který loni v listopadu zemřel.

Tvůrci mu vzdávají poctu nejen podobou úvodní znělky, která je sestavená z různých jeho malých filmových angažmá, ale i krátkým cameem, které zase odkazuje na jeho účinkování v druhém celovečeráku Kevina Smithe Flákači.

Konverzační ráz této komedie, plné popkulturních debat a odkazů, se promítá i do způsobu hovorů, které mezi sebou vedou Nick Fury a Vers při vzájemném poznávání vedou. Humor tvůrci těží i z některých rysů devadesátých let, které se nám dnes při zpětném pohledu zdají být úsměvné, jako je pomalé a dlouho se načítající připojení k počítači nebo fenomén videokazet před nástupem DVD. Pozornost na sebe strhává i kočka Goose, která je zdrojem mnoha groteskních situací.

Humor, postavený na dialozích, blízký americkým nezávislým tvůrcům jako je Kevin Smith, se tak v Captain Marvel protíná s akční sci-fi. Ta má rutinní, generický ráz, poskládaný z vyprávěcích schémat a prvků, použitých už v jiných filmech.

Mimozemšťané, beroucí na sebe podobu pozemšťanů, to už jsme viděli v Mužích v černém. Mimozemské války, přenesené na Zem, už asi také nepřekvapí, stejně jako odhalování hrdinčiny identity, s níž si pohrál tajný armádní experiment.

Rozpomínání

To, kým Vers je, nám odhaluje lineární vyprávění, do něhož vstupují její sny a vzpomínky na předchozí události z jejího života, které nám dávají postupnou odpověď na to, který z těch dvou světů, mezi nimiž se pohybuje, je ten její původní.

Oproti jiným superhrdinským originům je tu onen klasický model vyprávění převrácený v tom, že hrdinka už na začátku vládne výjimečnými schopnostmi a až postupně zjišťuje, jak k nim vlastně přišla. Je to tedy především film o hledání vlastní identity na cestě od Vers, ke Carol Danvers a na konci ke Captain Marvel.

Mimozemská část její osobnosti je výchovou ze strany jejího mentora Yon-Rogga tvarovaná k tomu, aby byla perfekcionistická, logická, dokonale se ovládající, připravená bojovat. Sebekázeň ji má vést k tomu, aby byla chladně neemoční. V jejím základu je ale zároveň i ta lidská část, která je chybující, nedokonalá, ale současně připravená už od dětství něco dokázat.

Obě tyto poloviny její osobnosti v sobě vedou neustále svár, který je umocněný tím, jak se odhaluje pozadí její ztráty paměti při nehodě, která se stala. Na cestě jejího rozpomínání jí vedle Furyho pomáhá i černošská svobodná matka Maria Rambeau (Lashana Lynch), s níž ji pojí minulost u amerického letectva.

Carol nebo Vers tak musí zjistit, kdo může za to, že jí z jejího předchozího života zůstaly jen útržky vzpomínek. Poznání této pravdy a s ní i vlastní lidskosti jí pak umožní naplnit svůj potenciál, tedy stát se Captain Marvel. Ta má moc ukončit nejen konflikt mezi dvěma mimozemskými rasami, ale jak se ukáže, zřejmě i mnohem víc.

Součástí této cesty poznání je u Carol i to, že se proměňuje její náhled na to, kdo jsou ve skutečnosti její nepřátelé, reprezentování vůdcem Skrullů Talosem (Ben Mendelsohn), a kdo ti, v jejichž řadách bojovala. Oslabuje to sice pozici hlavního záporáka, ale patří to do množství zvratů, jež film nabízí. Dozvíme se v nich i to, jak Nick Fury přišel o oko.

Akční závdavek na větší příští

Zaplní se tak některé mezery v mytologii MCU, ale ne nijak výrazné, protože film stojí víceméně samostatně v rámci tohoto universa. Jeho hlavní úkol je přitom dvojí. Jednak má představit nejsilnější marvelovskou superhdinku a připravit jí půdu pro další samostatná dobrodružství. V dalších fázích MCU se totiž budou měnit postavy, na nichž tato série bude klást důraz a Captain Marvel bude jednou z těch klíčových.

A současně chtějí tvůrci před čtyřkou Avengers dát na vědomí, kdo bude onou tajnou zbraní Avengers vůči mocnému zlu, proti němuž se budou muset postavit. Oba tyto úkoly splnil film dobře, byť je znát, že si studio Marvel právě do Avengers, kteří přijdou do kin za měsíc a půl, schovávají mnohem epičtější a drtivější ukázku toho, jakými schopnostmi Captain Marvel vládne.

Z hlediska jejích akčních dovedností berte proto tento film jako takovou ochutnávku nebo závdavek na mnohem větší příští. Mnohem důležitější pro tvůrce je, aby ji představili jako sympatickou hrdinku, což se jim díky výkonu Brie Larson podařilo.

Konverzační charakter

Že má film spíš komornější, konverzační charakter, je dáno i režijní dvojicí, která za ním stojí. Anna Boden a Ryan Fleck tvoří režijní dvojici od roku 2002. Jde o duo, vyrostlé z prostředí festivalu nezávislých filmů Sundance, což se do Captain Marvel promítlo právě v oné poctě poetice Kevina Smithe.

Vzdávají hold i akčním sci-fi z osmdesátých a především devadesátých let, na nichž jako čtyřicátníci vyrůstali a do jejichž schémat vnáší něco, co bych nazval feministickou ironií. Jejím projevem je například to, že postava Mar-Vella je tu ženského rodu.

První samostatný film o ženské superhrdince v rámci MCU universa režíruje v této série poprvé žena. S otázkou feminismu se tu zachází přirozeně, kdy se rozpomínání hrdinky stává součástí její emancipace. Celkově je na pak na tomto pojetí marvelovského komiksového mustru znát, že mnohem více než akce baví tvůrce zábavná interakce postav, kterou nejlépe zužitkovali v debatách mezi Carol a Nickem Furym. Konverzační ladění tak stojí nad tím akčním, což vůbec nevadí, naopak, filmu to dodává, spolu s výkonem hlavní hrdinky, sympatický ráz.

Captain Marvel

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Captain Marvel
  • www.marvel.com/movies/captain-marvel
  • USA, 2019
  • Scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet
  • Režie: Anna Boden, Ryan Fleck
  • Hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 07. 03. 2019

Určitě si přečtěte

Články odjinud