42
Fotogalerie

Samsung The Premiere SP-LSP9T: 4K/UHD HDR laserový projekční televizor [test]

Na test jsme si dnes vzali něco méně tradičního, méně obvyklého. Vyzkoušíme a detailněji představíme ultra-short throw 4K Tripple Laser projektor Samsung The Premiere SP-LSP9T.

Plusy
OS Tizen s kompletní nabídkou funkcí skoro jako v televizoru
Byť kompromisní, ale přeci jen možný provoz ve světlé místnosti
Obří úhlopříčka
Nezavazející projektor „nalepený na plátno“
Slušný zvuk s výraznější basovou složkou
Celkově skvělá výbava s dávkou využitelných aplikací
Satelitní tuner uřídí motorově natáčenou parabolu (USALS, DiSEqC 1.2)
Intuitivní ovládání s One Remote
Minusy
Menší možnosti práce se základními proporcemi obrazu
Chybí CI slot
Bixby s ovládáním a vyhledáváním přes mikrofon v ovladači neumí česky
8  /10

Představte si tu náhodu – před dvěma týdny jsme měl telefonát s pánem a paní, kteří hodlají zakoupit nový, další televizor. Snažil jsem se vyzvědět, co je pro ně důležité. Protože slova muže byla příliš obecná, zkusil jsem jeho přítelkyni. Ta sdělila, že s původním televizorem byla vlastně spokojená (pro úplnost, mají jeden z pokročilejších modelů QLED TV Samsung) – jen ji vadí ona velká plocha panelu v obýváku. Naznačil jsem možnost využít ambientní mód. Ten zná, ví o něm. Ona by nejraději celý panel „uklidila“. Právě pro takovou hospodyni by možná přicházel do úvahy stroj, který dnes v článku rozebereme.

2020-The-Premiere-LSP9T-Lifestyle-Gallery-S3-Expand-22.jpg

Co to umí

Anglická „cizomluva“ v pojmu ultra-short throw neznamená nic jiného než že, lidově napsáno, přisunete projektor do těsné blízkosti plátna. Jednoduše a česky... ultra krátká projekční vzdálenost. Krátká vzdálenost v tomto konkrétním případě znamená vzdálenost mezi 113 až 238 mm.

2020-The-Premiere-LSP9T-Ultra short throw-10-PC.jpg

Posunem si zajistíte změnu velikosti úhlopříčky obrazu, na domácí poměry v monstrózním rozměru od 100 do 130 palců. Pro našince přeloženo od 254 do 330 cm. Projekční plocha musí být od základny promítačky ve vztyčené kolmici odsazena v závislosti na požadovaném rozměru obrazu od 351 do 426 mm. LSP9T připevníte taktéž na zeď.

2020-The-Premiere-LSP7T-Product-Gallery-B-Expand-20.jpg

Svítivost 2800 lumen by měla, dle výrobce, dostačovat na sledování i ve světlé místnosti. Světlo dodává trojice RGB LED. Výrobce v popisku doplňuje, že „The Premiere je první projektor s certifikátem HDR10+ (podpora HDR, HLG) na světě pro realistické a živé sledování“. Na celém projektoru je velmi zajímavá koncepce, kdy se nejedná jen o projekční nástroj, ale o jakousi formu plnohodnotného „přijímače“ ve stylu televizorů Samsung. V žilách mu koluje operační systém Tizen s běžnou nabídkou aplikací a funkcí. Ba co víc. Odzadu připojíte dvojici antén, jednu od pozemního a druhou od satelitního příjmu.

SP-LSP9T_011_Dynamic-Top_White.jpgSP-LSP9T_010_Top_White.jpg
 

Sateliťáky ovšem brutálně zamrzí nepřítomnost CI slotu pro modul s kartou placené televize. V této podobě si můžete dopřát pouze zážitky z naladěných FTA stanic, anebo musíte konzervativně připojit externí satelitní receiver. Alespoň my žádnou škvíru vhodnou pro zasunutí modulu nenašli. Stejně tak o ní nebyla zmínka v technickém listu výrobku. Velká škoda.

2020-The-Premiere-LSP9T-KV-01-PC.jpg

Oproti tomu The Premiere poskytuje slušný zvukový přednes. Díky vestavěnému 4,2kanálovému zvuku s výkonem 40 W spadá hudební zážitek s The Premiere do vyšší kategorie. O posílení audio zážitku se stará technologie Acoustic Beam, kterážto využívá 22 otvorů k šíření hlubokého a bohatšího zvuku. Využijete i adaptivní zvukový profil.

Pro snadnější připojení k internetu umí Wi-Fi (Wi-Fi 5), nebojí se Bluetooth (v 4.2), DLNA spojení a nezaskočí ho zrcadlení obsahu směrem k projektoru, včetně jablíčkářského AirPlay 2. Hráče potěší herní režim a filmové příznivce FilmMaker Mode. HbbTV 2.0.1 (CZ ,SK) i teletext hlásí přítomnost. Zkrátka funkce z klasické telky. 

Samsung Projector.jpgProjektor - šroubovací nožky.jpgProjektor-horní pohled.jpg

Design

Bílá nevěsta s jemně šedivým závojem. Tak by básník nadneseně popsal základní vzhled zařízení. Oproti tomu sportovní fanda s půllitrem v ruce by jednoznačně hovořil o pevné bílé pěně. Ano, projektor je celý vyveden v bílé barvě. Jeho přední průzvučná tkanina kryjící (nejen) reproduktory nese jemně šedivý nádech. Rohy jsou zaoblené a vše podepírá trojice podnožek. Přední dvě jsou šroubovatelné, aby šlo jednoduše přizpůsobit předozadní náklon. Zadní noha je delší, pevná, bez možnosti regulace.  

SP-LSP9T_009_Detail-Dynamic_White.jpgSP-LSP9T_008_L-Side_White.jpg

Pohotovostní režim naznačuje stavová červeně svítící LED, umístěná v pravé části a překrytá průzvučnou tkaninou. 

Pokračování 2 / 4

Konektorová výbava

Levá pozice (přední pohled) na zádech nese konektorový portál. Zasunete anténní konektor, zašroubujete koncovku od kabelu vedoucího k satelitní parabole (bez CI slotu!). Zapojíte kabel počítačové sítě (LAN). Využijete trojici HDMI (ARC – zpětný audio kanál, eARC a HDMI-CEC), jeden USB port a digitální audio výstup (optika). Posledním místem bude vlastně místo nejdůležitější. Prostor k zasunutí napájecího kabelu.

Konektory.JPG

Kousek od konektorů směrem ke středu nacházíme zapuštěný hlavní vypínač, který nese poslání základního řídícího prvku. Do hlavy se mně vkradla myšlenka, zda je vhodné, u takovéhoto typu zařízení, osadit vypínač se sdruženým ovládáním na jeho záda, a ještě ke středu.

SP-LSP9T_002_Back_White.jpgSP-LSP9T_001_Front_White.jpg

Neboť obsluha by se měla vyhnout pohledu do zdroje světla, což v případě pohybu v těsné blízkosti projektoru s potřebou stisknout tlačítko umístěného ve směru světla, nebude vždy jednoduché. Máte pravdu. Valná většina lidí k řízení automaticky využije služby dálkového ovladače.

Dálkový ovladač

Dnes již standardní dálkový ovladač z dílny Samsungu, tj. ovladač menších rozměrů s minimem ovládacích prvků, navazuje na vzhled The Premiere SP-LSP9T bílou barvou. Jemné prohnutí se zaoblením spodní partie dodává ovladači mimořádně příjemný tvar pro jistý úchop.

2020-The-Premiere-LSP9T-Lifestyle-Gallery-S2-Expand-22.jpg

Bílé provedení narušují černé a zčásti barevné popisky tlačítek a dvojice stříbrných kolébkových přepínačů s alternativním stisknutím pro další funkce. Jejich hlavním posláním je regulace hlasitosti a skokové přepínání stanic se sekundárním skokovým umlčením hlasitosti, respektive zavoláním EPG, popřípadě (při delším stisku) zavoláním zástupce usnadnění, anebo u druhého seznam kanálů.

Ovladač.JPG

Středobod ovládacích prvků představuje směrový prstenec s osazeným vnitřním potvrzovacím kolečkem. Kolem nich jsou rozesety tlačítka skoku zpět, zavolání domovské obrazovky s kartami, čudlík přehrávače (Play/Pause). Nahoře vidíme knoflík s číselnou předvolbou, aktivací mikrofonu a třetí s barevnými tečkami pro HbbTV a teletext. Při horním okraji sídlí vypnutí/zapnutí do pohotovostního režimu. Hned vedle něj červeně problikává signalizační dioda.

Ovladač není podsvícen, nicméně minimum tlačítek a jejich rozmístění, dodává pomyslnou jistotu bezproblémového řízení po slepu.

Počáteční nastavení a ladění

Známý a mnohokráte opakovaný proces základního ladění a nastavení zařízení s operačním systémem Tizen nebudeme opisovat. S textovým průvodcem ho zvládne každý. U tohoto méně tradičního zařízení se ale zaměříme na možnosti nastavení obrazu po montáži.

Rychlá nastavení.JPGZákladní obrazovka - karty.jpg
„Samova“ základní obrazovka s kartami a rychlým nastavením.

Základem pro správné poziční postavení projektoru bude jeho korektní posunutí do výrobcem udávané vzdálenosti, při vámi preferované velikosti úhlopříčky. Následuje úprava v pravo-levém postavení a natočení k projekční ploše.

Jak bylo napsáno, tělo má na spodním krytu trojici podpěr, kdy dvě přední jsou šroubovací. Tím si poupravíte náklon. Kdo tápe, využije buď nápovědu v televizoru s testovacím obrazcem, anebo si do ruky vezme k výrobku přibalený letáček s jednoduchými nákresy, obrázky. Precizní doštelování učiníte z menu. Nabídka přináší alternativní posun v rámci základního obdélníku ve čtyřech bodech, nebo pokročilejší s patnácti korekčními body.

 
 
Nastavení zařízení Projector.jpgPokročilý korekční obrazec.JPGPomocný obrazec.JPG
Základem je správné umístění projektoru a jeho natočení vůči plátnu. Drobnější úpravy provádíte z menu. 

Chod chlazení u běžného sledování neruší. Frekvence vycházejícího zvuku byla spíše hučivě-šustící. Proč toto zmiňuji? Někdy nemusí jít jen o hlučnost, ale také o frekvenci rušivého kvílení. Rozhodně více zatěžující by byl písklavější, vyšší svist. Chlazení zaznamenáte v případě tichých scén, anebo u nočního sledování se staženou hlasitostí. Ventilátory se hlasově probudí v režimu „vysokohorského“ použití. Tam hlučnost narůstá zásadněji.  

Příznivci promítací techniky dokážou dlouze vysvětlovat důležitost správně vybraného plátna, se správnou barvou, odstínem, povrchem. Ale také s nutností výběru takového, které se ani po delším čase nezačne vlnit. Pro náš účel testu jsme měli k dispozici plátno přenosné, teleskopicky vysunutelné ze samostojící základny. U něho horní část vykazovala určité zvlnění (což lze také zaznamenat na přiložených fotografiích). To není kritika. Podobné plátno samozřejmě slouží k určitému účelu. Filmový fajnšmekr si pro pevné osazení u sebe doma zvolí adekvátní produkt. Jen naznačujeme, že vlnky na plátně významně ovlivní filmový zážitek. A za ně projektor rozhodně nemůže.

Pokračování 3 / 4

Menu a nastavení

Menu nese naprosto shodnou strukturu, kterou jsme v minulosti nespočetněkrát představovali. Dnes ji tedy v podrobném popisu vynecháme. Do nabídek byl zapracován navíc obsah směřující ke specifickým funkcím a nastavení zobrazovadla. Typicky funkce pro srovnání obrazu, jeho otestování, doladění ostrosti a v neposlední řadě ochraně zraku.

Základní korekční obrazec.JPGPomocný obrazec pro korekci zaostření.JPGNastavení zařízení Projector-Režim ochrany zraku.JPG
Základní korekční obrazec a obrazec pro srovnání ostrosti. Třetí snímek s položkou ochrany zraku.

Pohyb v menu patří k těm svižným, mimořádně s nepatrným časovým posunem. Škoda chuti výrobce potlačovat osobní preference uživatelstva, kdy nemálo korekcí se řeší formou Vypnuto/Automaticky. Něco dokonce chybí zcela. Samsung vždy uměl svoji umělou inteligenci zasadit do díla vhodně, a tak mnoho kupujících jeho snahu přijme bez výhrad. Pro náročnějšího provozovatele televizní techniky, však podobný čin znamená omezení.  

Vysílání ladění.jpg
Nabídka ladícího procesu, včetně ladění satelitního tuneru. Bohužel CI slot chybí.

Start stroje po totálním odpojení od napájení a novém připojení trval něco kolem 25 vteřin. Start z pohotovostního režimu pak zhruba vteřin 14. Měření se trochu liší, záleží i na aktuálně připojených externích zařízeních atp.

Obraz

Obrazovou krásu musíme hodnotit v návaznosti na podobný typ produktů. Začnu otázkou. Vzpomínáte si někdo na setkání s projektorem pro jakési „domáčtější“ využití před pár lety? Já ano. Poměrně vybledlý obraz, nízkého jasu a kontrastu se při světle v místnosti dokázal vytratit. Koupíte-li si Samsung SP-LSP9T, tak při vzpomínce na starší strojovou nabídku zůstanete příjemně naladěni a leckdo až zaskočen. Kdo však očekává stejný výkon, světlem neovlivněný, jakožto vykouzlí například firemní TV s technologií QLED, tak tam jsme ještě nedorazili.

Obraz.jpgRežimy obrazu.jpg

LSP9T, při porovnání s běžnými televizory, tyto drtí velikostí úhlopříčky. Zcela nekompromisně a jednoznačně. Rozdělal jsem plátno v místnosti velikosti něco kolem 6x4 metry a při spuštění projekce měl trochu strach z výsledného gigantismu. Před obrazem jsem, přehnaně napsáno, utekl až na její protilehlý konec. Biatlon jsem měl na talíři a z padajícího sněhu začala být zima. Puk při hokeji rozhodně nešlo přehlédnout, stejně tak drobné zákroky na hranici (a za hranicí) pravidel. Přestřelka ve westernu toužila po tom, abych skočil za sedací soupravu a dovybavil se střelnou zbraní, kdyby padouch náhodou vešel až ke mně do obýváku. Velikost, v tomto směru a smyslu, nelze ničím nahradit.

Výhodné, mimořádně těsné postavení vůči projekční ploše přispívá k jednoduchosti instalace a jakési menší ztrátě světelnosti. Ale i LSP9T ukáže svoji lepší tvář při večerním sledování filmu při zhasnutém světle. Nicméně denní sledování možné rozhodně bylo. Jen si ho prostě tolik nevychutnáte. Obraz není tak razantní, prokreslený, kontrastní. Zašedne, odbarví se. Kdo chce, vypomůže mu z nabídky navýšením kontrastu, ovlivní prokreslení scén, navýší barevnost. Ovšem stačí zhasnout, či zatáhnout žaluzie a zatemňovací závěsy a jste jinde. Jiný svět. Jste v kině. Samozřejmě komplexní přednes vyzařuje odlišnou charakteristiku, než známe z LCD a OLED televizorů. Nutno nechat oči přivyknout.

Obraz-Nastavení pro pokročilé.JPGObraz - Filmmaker Mode.JPG

Samsung v obrazových uživatelských profilech nabízí Filmmaker Mode.

Musím přiznat, že mně nevyhovovalo šťavnatější, barevné postavení, které se zřejmě snaží o lepší, plnohodnotnější přednes při světlem prokreslené místnosti, kam sedne. Osobně bych si projektor nechal zkalibrovat a následně užíval filmy. Tóny plošné červené byly tak rudé, že jsem málem přivíral oči. Stejně tak zářily tóny oranžové. Jejich výraz pro mé oko přehlušoval barevný zbytek.

Měl jsem trošičku obavu z horšího podání v celkové ostrosti u méně kvalitních děl z IPTV aplikací. Zde typicky Kuki a Skylink Live TV, které jsem prubnul. Obavy potvrzeny nebyly. Vysílání se prezentovalo v dostatečné kvalitě bez zásadních, napsal bych provokujících, nedostatků. U vyššího rozlišení, tj. 4K/UHD samozřejmě dochází k pomyslnému zpřesnění předávané „bodové“ informace. Komu by přeci jen obraz ostrostí neseděl, nemusí zoufat. V korekcích si doladí, kromě výše naznačeného posazení obrazu, taktéž jeho základní ostrost. No, a navíc si následně ostrost ještě vyšperkuje v obrazovém submenu, ve stejnojmenné položce.

Hlavně u aplikací, včetně některých děl přehrávaných z Youtube, se nedalo přehlédnout pro mé oko až příliš znatelné klokotání pohybujících se částí. Velmi výrazně pak při švenkování kamerou s pohybem celé scény. Samsung The Premiere SP-LSP9T však obsluze dovolí zasáhnout a upravit ve dvou rovinách pohybovou plynulost a ostrost. Kdo nerad řeší detaily, aktivuje automatiku, druhý si nastaví vše na jedné desetibodové stupnici.

Obraz - Detail stínu.JPGKolorimetrický prostor.JPGSprávce systému-Doba automatické ochrany.JPG

Škoda snížené práce s podsvícením. Redukce korekcí postihla televizory této značky. Ne, mně podobné věci prostě nesedí. Kontrast, jas, svítivost, prostě a jednoduše, alespoň základní položky chci mít dostupné v jejich jednoznačné podobě a s plným uživatelským řízením. Občasně jsem toužil jít cestou menšího světelného výkonu, který se razantněji projeví u temnější scény, kde se pouze sem tam vyskytují nesouvislé barevné prvky. Svítivost o sobě dá vědět a jakýsi skok do temnoty, skok do světla a skok do tmy s „bodovým“ výraznějším objektem více zatíží zrak. Z jiného pohledu... dav lačný po moderním HDR nad podobným „jevem“ oslavně zahlaholí. Samozřejmě ve chvíli přehrávání obsahu s vysokým dynamickým rozsahem. 

Pokračování 4 / 4

Zvuk

Neduhem, který jsem u některých projektorů zažil, byla nejen výkonnostní nedostatečnost, ale také až frustrující kvalita zvukového doprovodu linoucí ho se z jejich těl. U Samsungu si rozhodně na nic podobného stěžovat nebudete. Proporce zvukových vln jsou dostatečné k velikosti úhlopříčky a pokryjí rozsah filmového výstupu, včetně hlubokých tónů.

2020-The-Premiere-LSP9T-Premium-sound-07-01-PC.jpg

V pravolevém směru působí sebevědomě a v předozadním se po místnosti roztékají bez zřetelných konfliktů. Nekoná se žádný nevhodný centralismus, který usadí výstup do konkrétního středobodu, kdy tento nedokáže opustit.

Zvuk.jpgZvuk-Nastavení pro pokročilé.jpg
U úprav zvuku nechybí ekvalizér. 

Někdy jsem měl trochu pocit z menšího prokreslení. Není nic jednoduššího než sáhnout do ekvalizéru a provést lehkou a rychlou nápravu. Přesto si náročnější ucho sem tam postěžuje na menší krystaličnost. Netvrdím, že externí zvukový systém nedokáže víc. Avšak rozhodně pro něho nebudete rychle utíkat při prvních tónech, které The Premiere vyloudí. Ba naopak, kdo půjde přeci jen cestou externího doplňku, musí si dát velký pozor, co a v jaké kvalitě zakoupí. Velikost obrazu rozhodně nedoplníte „chrastítkem“.

Multimediální funkce

Samsung plynule pokračuje, nehledě na odlišnou techniku, v linii zařízení, které se mají stát pomyslným středobodem obýváku. Příznivci značky poznají firemní proporce operačního systému Tizen, který kromě jiného nabízí SmartThinks, tj. propojení na inteligentní domácnost, ale taktéž asistentku Bixby. U ní bohužel stále nepochodíme s naší mateřštinou ani při základní sadě příkazů. Česká země je neustále opomíjena.

Aplikace.JPGAplikace Kuki-nabídka.JPGAplikace Skylink Live TV.JPG
Aplikace. Druhý snímek zachycuje nabídku Kuki TV, třetí pak Skylink Live TV CZ. Tizen v rámci aplikací našince dokáže poměrně slušně rozmazlovat. 

Zvláště pak novější audiovizuální formáty dostanete na plátno z flešky připojené na záda stroje, a to včetně titulků vybavených českou diakritikou. Nastavíte kódování, velikost, barvu a jiné. Vlastníte-li mobilní telefon s logem nakousnutého jablka, zajásáte nad podporou AirPlay. A vlastně „jakékoliv“ zařízení jednoduše propojíte, třebas s přehledným průvodcem připojení. 

AirPlay.JPGPrůvodce připojením.JPG
Dva průvodci připojení. Vše jednoduše a rychle. Přítomnost AirPlay potěší.

HbbTV (v 2.0.1) a jeho předchůdce teletext zavoláte. Přehledné EPG/Guide přesune obraz do malého okna a zvuk právě sledovaného pořadu utlumí maximálně na vteřinku.

Tizen se odjakživa snažil potěšit množstvím použitelných aplikací. Velké množství pohladí srdce českého diváka. Za všechny jmenujme Kuki, Skylink Live TV, HBO Go, Youtube (včetně prezentace příslušných 4K/UHD HDR formátů). Nechybí Netflix, Filmbox Live, VOYO, stream.cz, předpověď počasí a drobné hry. Kuki a Skylink Live TV jsme odzkoušeli důkladně, včetně vytváření virtuálních nahrávek a jejich následného přehrávání. Řízení aplikací plně funguje přes Samsungův odlišný ovladač s redukovaným počtem knoflíků. 

Kuki základní obrazovka.JPGAplikace Kuki.JPG
IPTV Kuki si užijete obdobně jako na klasickém televizoru.

Závěr

Mít projektor s duchem televizoru (obsahujícího tunery), a navíc osvětluje plochu z těsné blízkosti, bylo kdysi snem mnoha filmových fandů. Samsung takovou techniku nabízí. Projektor tak není jen pouhým „vyzařovačem“ obrazu, ale víceúčelovou multimediální mašinou. Wau efekt, který na Vás doslova a do písmene zařve, když si pustíte do baráku obdobně monstrózní velikost úhlopříčky, stojí za to prožít.

U testovaného Samsung The Premiere SP-LSP9T určitě vzneseme kritiku kvůli nepřítomnosti CI slotu pro modul s kartou placené televize. Satelitní tuner šetřením na nevhodném místě máte spíše do počtu, než pro reálné okamžité a totální využití. Podobně se mně nelíbí, a nejedná se o záležitost vztahující se jen na tento konkrétní projektor, redukované variace práce s obrazem, třebas svícením a nemožnost precizního uživatelského nastavení. Můj zrak chtěl trochu kalibrovat barvy. U námi testovaného kusu občasně docházelo k samovolnému vypnutí ochrany zraku po odpojení od napájení, anebo celkovém vypnutí.

Z pozitiv jmenujme extrémistickou úhlopříčku, pohodovou ostrost, poměrně tichý chod, a zvláště pak možnosti operačního systému Tizen, který se v plném nasazení snaží o nejvyšší míru multimediálnosti. Opomenout nelze slušný zvukový doprovod a pocítitelný světelný výkon, který dává šanci (byť s jistými kompromisy) sledovat videa i v nezatemněné, světlé místnosti.

Chvíle s The Premiere jsem si rozhodně užil a co Vy? Půjdete cestou domácího filmového maximalismu? Zajímají Vás projektory a obří úhlopříčka v domácím prostředí? Nebudeme zde standardně rozebírat cenu produktu, protože bolí každého jinak, navíc se často stává, že napíšeme článek a než za pár dnů vyjde, už se cenovka houpá trochu jinde. V každém případě fanouškům „bezpanelového“ sledování filmů vzkazujeme… Samsung The Premiere SP-LSP9T za zkoušku stojí.

Samsung The Premiere SP-LSP9T

Cena orientační: 169 990 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud