27
Fotogalerie

Optoma ThemeScene HD75: test projektoru

Levný HD ready 720p DLP projektor může být základním kamenem pro skutečné domácí kino. Bude jím právě nová Optoma?

S rapidně klesající cenou a stoupající kvalitou Full HD projektorů všech technologií (k vánocům dostaneme i LCOS Full HD s cenou výrazně pod 40 tisíc korun) začíná být ještě loni touto dobou reálná výhodnost levných 720p DLP projektorů, jako na náš trh právě uváděná OPTOMA ThemeScene HD75, relativní.

Přesněji řečeno odpovídající jejich ceně. ACER H5350 za 13 tisíc korun jistě výhodný ještě je a dlouho bude, otázkou je, zda se totéž dá říct o HD75, kterou Optoma u nás nabízí s doporučenou cenou o 10 tisíc korun vyšší. Z tohohle úhlu pohledu se srovnání obou 720p DLP projektorů přímo nabízí. Podobně jako Acer působí oproti obřím Full HD projektorům, které hrdě nesou tíhu (kterou musí pak občas nosit na svých bedrech i ti, kdo si je koupí) povinností být top produktem své technologie, sympaticky prťavě. Prostě po několika desetikilových projektorech v řadě každému recenzentovi přijde mašinka, se kterou může i žonglovat, velmi osvěžující.

Souboj 720cítek: runda 1

Hned první rozdíl je ale jednoznačný, HD75 se svým šesti segmentovým a čtyřrychlostním kolečkem oproti Aceru značně redukuje RBE neboli DLP duhu. Ta o sobě dává vědět alespoň subjektivně u HD75 podobně jako u nákladnějšího Benqu W5000 (i když oproti němu i třeba jinak srovnatelné Optomě HD65 má přece jen o segment míň), tudíž relativně decentně. Pokud ale RBE, podobně jako já, vidíte, tak se vám občas před očima blýskne v celé své kráse. Ale myslím, že oproti Aceru vás HD75 neohrozí tak výraznou únavou očí.

DSC00981.jpg DSC00984.jpg DSC00983.jpg

Jako většina DLP téhle cenové skupiny i HD75 má velmi omezené možnosti instalace. V podstatě umožňuje jen dva obvyklé podezřelé: stropní montáž nad vámi nebo umístnění na stoleček před vámi (ten ale musí být relativně dost vysoký, pokud nechcete používat ostrost obrazu degradující lichoběžníkovou korekci). S potřebnou vzdáleností od plátna to u HD75 není tak hrozné jak třeba u BenQu W5000. Ze stejné vzdálenosti z které u BenQu nasvítíte obraz sotva šířky jeden a půl metru, HD75 vysvítí metry dva.

DSC00986.jpg DSC00987.jpg
Krytka objektivu je integrovaná, a tak ji hned tak neztratíte

Takže se mu dá spíše odpustit jeho naprosto minimální zoom. Oproti v tomto ohledu naprosto nedostatečném Aceru je přehledné menu (ve kterém se hlavně hodnoty dají na rozdíl od toho Acerova ukládat do paměti) HD75 požehnáním. I když je opravdu velmi minimalistické v tom, co vlastně můžete korigovat, takže rozhodně nečekejte luxus, který nabízejí velkorysá menu některých Full HD projektorů.

Souboj 720cítek: runda 2

A jak dopadá srovnání samotného obrazu Aceru H5350 a HD75? Tak trochu nejednoznačně. HD75 má obraz méně ostrý, díky čemuž je jeho pixelová struktura skoro neznatelná i ze vzdálenosti pouhého jednoho násobku šířky plátna. H5350 naopak působil uspokojivěji detailnějším a prokreslenějším obrazem, ale za cenu mnohem znatelnější struktury obrazu. Neměl sem ale možnost srovnat obraz obou projektorů přímo vedle sebe, tak si nemůžu být zcela jistý, nakolik subjektivní tento dojem ostrosti může být. V každém případě velikost pixelů by měla být u obou projektorů stejná, takže výsledek musí být spíš ovlivněný vnitřním zpracováním obrazu.

DSC00988.jpg

Kontrast a kvalita černé (ve srovnání s BenQem w5000 u obou nijak oslnivá) se mi zdály v případě HD75 a H5350 na srovnatelné úrovni. Opět byl tedy celkový dojem ovlivněný cenou projektoru. Jestliže u mě obraz Aceru vyvolal reakci na způsob: „Wow, takový obraz za 13 tisíc, to bych nevěřil!“, tak u HD75 by to bylo spíš: „Hmmm, za 23 tisíc? Slušné .“ Když pominu jeho značně prominentní LCD mřížku, tak Sony VW15 na mě zapůsobil za stejnou cenu asi o tik lépe (i když víc než kolem dvaceti tisíc bych za něj na vašem místě taky nedával!).

DSC00991.jpg DSC00994.jpg

Záleží ale především na vašich preferencích, frakce ctitelů DLP na ně nemůže dopustit a jejich obraz se jim zdá ten jediný pravý a přirozený. Mě ne a BenQ W5000 byl prvním DLP, které na mě udělalo opravdu výrazně dobrý dojem, bez ohledu na jeho cenu. Snad se mi brzo dostane do rukou i Optoma HD80, která bývá ve srovnávacích testech zařazována jen kousek pod W5000 a budu moct dát Optomě lepší známku za obraz.

Měření moc nezmění

Teď ale ještě pár měření, která jsem provedl na různých přednastaveních HD75.

hd75.colorspace.jpg

Jak vidíte jen modrá se kryje s normou předepsanými hodnotami saturace a tónu barev, ale celkově jsou rozdíly menší než bývá obvyklé. Pochopitelně HD75 zde žádnou možnost korekce nenabízí.

Naštěstí ji ale umožňuje korigovat barevnou neutralitu šedé škály. Teoreticky totiž jsou v menu tři přednastavení barevné teploty(teplý, střední, studený), ale problém je, že alespoň na kusu HD75, který jsem měl k dispozici, sem naměřil u všech naprosto stejné výsledky.

hd75.colortemp-teplý.jpg hd75.RGB-teplý.jpg
Pro srovnání RGB hodnoty a teplota přednastavení teplý...

hd75.colortemp-studený.jpg hd75.RGB-studeny.jpg
... a studený, středním vás ani nebudu zatěžovat, prakticky se neliší

Teplota kolem 7000K sice není tak dramaticky daleko od cílových 6500K, ale proč mít v menu 3 stejná přednastavení pod různými názvy?

Ještě hůře dopadla měření gamma korekce, kde bohužel gamma equilizer v této cenové skupině u DLP čekat nemůžete.

Všechna měření sem provedl v režimu cinema, jasný, foto a TV byly už od pohledu příliš světlé a na promítání filmů nevhodné. Nejprve sem s pomocí klasického testovacího THX s písmeny snížil jas na -7 a zvolil přednastavení film:

hd75.degamma.film.jpg hd75.degamma.film-lumi.jpg
Jak vidíte není výsledek zrovna uspokojivý (jak ale uvidíte na dalším měření, asi ten nejlepší, jakého jde na tomto projektoru dosáhnout)

Proto sem zkusil jas vrátit na 0 a provedl měření znovu:

hd75.degamma.film,jas na0.jpg
Jak vidíte daleko, daleko horší výsledek

Zdá se tedy, že s jasem na -7 (níže již nelze jít bez ztráty detailů v nejtmavších částech obrazu) a případně mírným pohráním si s kontrastem, lze na HD75 dosáhnout nejlepších výsledků s gamma křivkou.

Rozhodně výsledky všech dalších přednastavení se mi nezdají pro promítání filmů použitelné. Zde přednastavení:

hd75.degamma.grafika.jpg hd75.degamma.grafika-lumi.jpg
grafika
hd75.degamma.video.jpg hd75.degamma.video-lumi.jpg
video
hd75.degamma.PC.jpg
PC

Na konec se dostáváme k tomu, s čím jsme začali. K ceně. Pokud totiž půjde HD75 sehnat za cenu alespoň trochu pod 20tisíc, bude zajímavou alternativou pro fandy DLP, kteří ho případně budou moci využít i na nějaké prezentační účely. Výhradně pro domácí kino bych ho ale za cenu přes dvacet tisíc spíše nedoporučoval. Docela by mě totiž překvapilo, kdyby na cenu kolem 25-30 tisíc nejpozději do vánoc neklesnul některý z nejlevnějších Full HD projektorů (a co si budeme namlouvat, co jiného je 720p než dočasný mezistupeň). 

OPTOMA ThemeScene HD75

Doporučená cena 23 590 Kč

  • technologie DLP DarkChip2TM 720P (1280 x 720)
  • svítivost 1400 lumenů optimalizovaných pro video
  • kontrast 5000:1 (s aktivní funkcí Image AI)
  • hlučnost 28dB ve standardním režimu
  • projekční vzdálenost 1.49m až 12.01m
  • optika zoom 1,1:1
  • výkon lampy 200W
  • lichoběžníková korekce ano
  • vstupy HDMI V1.3, DVI-D, VGA D-Sub 15pin, kompositní, složkový, 3 x Stereo Mini Jack, S-Video
  • vzdálené ovládání RS232, USB Type B,12 V ovládání plátna
  • normy PAL, SECAM (576i/p), NTSC (480i/p), HD 1080P60\50\24, 1080i, 720p
  • režimy obrazu cinema, jasný, foto TV
  • kolečko 4 rychlostní,5 segmentové
  • reproduktory 1 reproduktor, 2 watty
  • rozměry (š ×v × h) 29,46cm x 9,65cm x 22,1cm
  • hmotnost 2,99 kg
  • spotřeba 280W (Maximum) 10W (Standby)
  • příslušenství elektrický kabel, S-Video kabel, SCART RGB - D-Sub 15pin adaptér, kabel, DO, manuál
AVmania.cz hodnotí
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud