15
Fotogalerie

Samsung R1: všesměrové bezdrátové reproduktory pro multiroom [test]

Funkce multiroom je jedním z výdobytků bezdrátových zařízení a umožňuje nerušený poslech hudby i v okamžiku, kdy procházíte místnostmi bytu nebo domu. Nad návrhem řešení je však vhodné popřemýšlet...

Bezdrátový reproduktor od Samsungu nese označení Samsung R1 WAM1500 a nabídne na pohled zajímavý a minimalistický design, který je navíc doplněn 360° vyzařováním zvuku a funkcí multiroom, která je dostupná jak pro platformu Android, tak iOS. 

Konstrukce

Reproduktor má tvar válce, který je v hodní části mírně rozšířen a ukončen velkou lesklou plochou. Ta obsahuje jednak logo výrobce, poté dvě vystouplá tlačítka +/- pro nastavení hlasitosti, dále na horní straně najdete dotykové tlačítko Mode a jako poslední viditelná je stavová dioda signalizující různý režim přehrávání, respektive aktuální stav reproduktoru.

 Ačkoli by se mohlo zdát, že bezdrátový reproduktor bude samostatnou jednotkou, není tomu tak a uvnitř poměrně velkého těla nenajdete žádnou baterii. Pokud tedy chcete začít přehrávat hudbu, je třeba připojení napájecího kabelu.

samsung R1_01.jpgsamsung R1_06.jpg

Ten je dodáván v délce asi 2 metry a je ukončen adaptérem s otočnou zásuvkovou vidlicí. Připojení k reproduktoru je realizováno proprietárním konektorem, který je velmi podobný těm u notebooků. Na spodní straně reproduktoru je čtveřice malých gumových nožiček, které mají zajistit stabilní polohu na kluzkém podkladu. Uprostřed spodní strany je také stativový závit, takže můžete reproduktor postavit kamkoli v místnosti.

Horní strana i základna jsou plastové, pouze na horní straně najdete minimum kovu v podobě kroužku, kterým je horní kulatá strany ukončena. Zbytek reproduktoru je plastový a potažený umělou tkaninu v podobě průzvučné síťky.

Podobně, jako u jiných reproduktorů s všesměrovým zvukem, které má Samsung v nabídce, i v tomto případě je použito tzv. zvukových čoček, které zajišťují rovnoměrné rozptýlení zvuku kolem sebe. V horní části je umístěn výškový reproduktor, který hraje směrem nahoru a zvukové vlny se odrážejí od tvarované čočky.

WAM3501-XE-19-0.jpg

Basový reproduktor je umístěn ve spodní části a namířen směrem dolů, zvukové vlny se i v tomto případ odrážejí od akustické čočky, takže výsledkem je všesměrový zvuk, respektive zvuk se v tomto případě nešíří jako koule, ale spíše jako vlny v ploše.

Ovládání

Kompletní ovládání je dostupné pouze prostřednictvím mobilního zařízení. Samotný reproduktor zapnete připojením do zásuvky a stejným způsobem jej opět vypnete. Tlačítko pro zapnutí/vypnutí byste hledali marně – po cca 15 minutách nečinnosti se však reproduktor přepne do stand-by režimu.

Pomocí dotykového tlačítka Mode je možné přepínat mezi třemi režimy připojení – Wi-Fi, Bluetooth a firemní TV Soundconnect určený k připojení reproduktoru k televizoru značky Samsung. Část horní plochy je dotyková a umožňuje posun mezi skladbami potažením vpravo nebo vlevo. Ťuknutím pak přehrávání pozastavíte / spustíte.

samsung R1_09.jpgsamsung R1_10.jpgsamsung R1_11.jpg

Ve spodní části reproduktoru je vedle zásuvky pro připojení napájecího kabelu ještě servisní microUSB konektor a takřka skryté tlačítko pro reset připojení nebo pro aktivaci režimu párování v rámci Wi-Fi připojení.

Jestliže budete chtít připojit reproduktor prostřednictvím Bluetooth, pak je to poměrně snadné a naprosto standardní, jako u výrobků jiných značek. Používat tak můžete reproduktor s mobilním zařízením nebo s počítačem, ke kterému jej připojíte. Při tomto způsobu propojení ani nebudete potřebovat firemní aplikaci Samsung Multiroom.

Ovšem v okamžiku požadavku na propojení pomocí Wi-Fi a také když chcete využít funkci multiroom, respektive přehrávat hudbu ze dvou reproduktorů, pak se bez aplikace pro mobil neobejdete. A zde dochází k lámání chleba.

samsung R1_02.jpgsamsung R1_03.jpgsamsung R1_04.jpgsamsung R1_05.jpg

Hned samotné spárování mobilu a reproduktoru prostřednictvím Wi-Fi pro mne bylo hotovou noční můrou – to, co vám při použití Bluetooth propojení trvá asi 10 sekund, je v případě Wi-Fi záležitostí na hodinu i více. Zkoušel jsem více variant aplikace, její odinstalování a nové instalování, několikrát jsem reproduktor resetoval podle doporučení, ovšem samotné propojení se mi podařilo snad až na desátý pokus.

A to byl pouze první krok – propojení mobilu a jednoho reproduktoru – dalším krokem bylo spojení mobilu s druhým reproduktorem – to sice proběhlo o něco rychleji, ovšem rozhodně se nejednalo o několikaminutovou záležitost. Po úspěšném spárování uvidíte v mobilní aplikaci oba dva reproduktory, můžete si je pojmenovat podle libosti a následně je tzv. seskupit, takže budou oba přehrávat stejný signál anebo můžete do každého z nich posílat libovolnou hudbu.

samsung R1_12.jpgsamsung R1_14.jpgsamsung R1_15.jpg

Vše se ovšem ovládá prostřednictvím aplikace, která má velmi jednoduchý přehrávač – jeho součástí je dokonce i základní ekvalizér, ovšem přehrávač neumí přehrávat hudbu po složkách – tímto způsobem obvykle přehrávám hudbu, a proto je pro mne jeho prostřední značně nepřátelské. Nemluvě o jeho sekání a častých výpadcích, kdy se mi po prvním spárování už nepodařilo s reproduktory přes Wi-Fi spojit.

Asi největší problém vidím v tom, že není možné reproduktory používat zároveň, pokud nepoužíváte zároveň aplikaci Samsung Multiroom, z logiky věci tak můžete zapomenout na přehrávání hudby ze dvou reproduktorů z počítače – aplikaci budete museli spustit v nějakém virtualizovaném Andorid či iOS prostředí na počítači. Bohužel zde ani není možnost nastavit si v aplikaci seskupení reproduktorů, které by se tvářily jako jeden a k němu byste se následně připojili pomoc Bluetooth.

Zkrátka a dobře, jestliže chcete používat více jak jeden reproduktor Samsung R1, vychutnáte si hudbu z obou pouze v případě použití firemní aplikace Samsung Multiroom anebo v okamžiku, kdy budete mít reproduktory připojené k televizoru stejné značky.

Zvukový projev

Párování v Bluetooth režimu je po spárování rychlé a bezproblémové, stejně tak ovládání přehrávače hudby prostřednictvím dotyku na horní plošce reproduktoru. Ten sám překvapí vzhledem k hmotnosti a velikosti nemalým výkonem.

Celkový hudební projev se značně odvíjí od použité hlasitosti. Při nízké hlasitosti není čistě slyšet celé pásmo a naopak při vyšších hlasitostech chybí zvuku „šťáva“. Čekal bych větší zastoupení basů a zábavnější projev. Někde mezi polovinou a 3/4 výkonu je zlaté pásmo, kdy reproduktor zní asi nejvyrovnaněji.

samsung R1_17.jpgsamsung R1_18.jpg

Basová složka je zastoupena tak akorát, i když si dovedu představit její výraznější projev, jelikož jej známe z jiných modelů, jako například Bose Soundlink Revolve, který poskytne čistší zvuk, sice za vyšší cenu, ovšem s integrovanou baterií.

Středové pásmo je mírně upozaděné, nicméně vokální složka skladeb nijak netrpí, výšek je dostatek ale při nízké hlasitosti jim chybí cinkavější projev, při vyšší hlasitosti mají mírně zrnitý nádech. Na druhou stranu nutno uznat, že separace jednotlivých pásem je vcelku dobrá a není zde výrazný propad.

Z pohledu hudebních žánrů je Samsung R1 vhodný spíše pro elektronickou hudbu včetně nenáročného rocku a popu. V technicky složitějších pasážích metalu nebo jazzu nezní úplně čistě a zábavně ani analyticky. Na druhou stranu jako doplněk k televizoru do obývacího pokoje či pro běžný poslech do kuchyně, ložnice či jinam odvede svoji práci bez problémů, zvláště, když jej doplníte o sourozence a připojíte reproduktory dva.

Verdikt

Samsung R1 je zajímavým pokusem společnosti o vytvoření bezdrátového reproduktoru, který je možné připojit různými způsoby a zároveň nabídne i možnost multiroom režimu pro poslech ve více místnostech. Bohužel však naráží jednak na limity technické a jednak na nedořešený způsob ovládání. Zkrátka by to chtělo trochu dotáhnout.

Velikost reproduktoru není nijak malá, ale také ne nijak velká – výška je necelých 25 cm při průměru cca 12 cm. Od takového válce bychom možná očekávali výraznější basovou složku, ovšem v tomto případě se výrobce držel raději zpátky. Záleží tedy spíše na osobních preferencích.

Před nákupem je třeba zvážit fakt, že pro přehrávání hudby ze dvou reproduktorů musíte využít pouze Wi-Fi připojení a navíc přehrávat hudbu pouze z telefonu nebo tabletu, kde je nainstalovaná aplikace Samsung Multiroom. Využít přehrávání z dvojice reproduktorů, které budete „krmit“ z notebooku není možné, což považuji za zásadní pochybení vzhledem k ceně, zde je určitě prostor k vylepšení.

Při ceně kolem 5 000 Kč za kus se nejedná o nízkou investici a pravdou je, že v této cenové hladině najdete na trhu reproduktory, které mají zvuk lepší, mohutnější a jsou výkonnější. Nemluvě o tom, že se prakticky vždy jedná o modely, které mají vestavěnou baterii a tudíž je můžete používat nezávisle na napájení. Proto Samsung R1 zůstal spíše na půl cesty ve své univerzalitě, pro statické domácí použití je určitě vhodný, po zvukové stránce nezklame.

AVmania.cz
Samsung R1   7

Samsung R1

Cena: od 4 999 Kč

  • frekvenční rozsah: výrobce neuvádí
  • výkon: 10 W + 2× 5 W
  • měniče: 1× tweeter 25 mm, 1× basový reproduktor 88 mm
  • konektivita: Bluetooth , Wi-Fi, TV Soundconnect
  • rozhraní: napájecí konektor, micro USB (servisní vstup)
  • rozměry: 123 × 234 × 123 mm
  • hmotnost: 1,4 kg

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud