49
Fotogalerie

Apple AirPods Pro: skutečně bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením zvuku [test]

Pokud jste uživatel Applu, který nechce řešit technické záležitosti, AirPods Pro s aktivním potlačením hluku lze jen doporučit.

Plusy
Ukázkově komfortní
Příjemný, vyvážený zvuk
Účinné potlačení hluku
Minusy
Levnější konkurence hraje lépe
8  /10

Více než 3 roky od představení prvních AirPods, která v prodejích rychle ovládla trh zcela bezdrátových sluchátek, přidává Apple do své nabídky i vylepšenou verzi AirPods Pro.

Hlavní přidanou hodnotou je zde podpora aktivního potlačení hluku (ANC) a na Apple téměř nevídaná špuntová konstrukce. Tedy pokud nebudeme počítat více než 10 let stará, drátová sluchátka představená k přehrávači iPod, která mimochodem stále za hodně sebevědomou cenu prodává.

Snímek obrazovky 2020-01-19 v 12.50.57.png

Apple AirPods Pro tak mají být vyšším standardem pro náročnější posluchače, což dokazuje i vyšší cenovka 7 290 Kč, což je znatelně více, než stojí třeba vynikající Sony WF-1000XM3. Apple však má výhodu v podobě velké základny uživatelů iPhonů, kterým přímá integrace sluchátek do systému telefonu bude dávat smysl.

Vzhled a komfort

Původní AirPody byly výrazné svou dlouhou stopkou, díky kterým byli jejich uživatelé na ulici nepřehlédnutelní. AirPods Pro jsou naštěstí mnohem subtilnější a stopku mají výrazně kratší, takže při nošení ani nepřesahuje přes ucho. Apple přitom nic neošidil, a to jak po stránce baterie, tak ani množstvím senzorů jako je tlaková ploška pro ovládání sluchátek, trojice mikrofonů, dvojice čidel pro detekci nasazení do uší, ale i průduchy pro vyrovnávání tlaku.

 IMG1.jpegIMG25.jpeg

Přes to všechno váží každé ze sluchátek pouhých 5,4 gramu a díky ergonomickému tvaru skvěle padnou do ucha. Osobně jsem schopen sluchátka nosit i několik hodin v kuse a po čase úplně zapomenu, že je mám nasazené. K pohodlnému nošení dopomáhá i zmíněný průduch pro vyrovnávání tlaku v uchu, díky kterému budou sluchátka méně nepříjemná i pro odpůrce špuntů.

IMG18.jpegIMG16.jpeg

Co uživatel nejvíce ocení je vestavěný asistent pro volbu ušních nástavců. Ty vám Apple stejně jako jiní výrobci přibalí rovnou ve třech velikostech. Po prvním nasazení sluchátek na vás ale čeká průvodce, který přehráním testovacího zvuku zmíněnými senzory otestuje kvalitu utěsnění, abyste využili právě tu velikost, která je pro vaše ucho nejideálnější. Navíc špunty narozdíl od klasických, peckových AirPods mnohem lépe drží v uších a nemusíte mít strach si s nimi jít zaběhat. O to více potěší certifikace IPx4, která zaručuje základní odolnost proti potu a vodě.

IMG28.jpeg 
Srovnání velikosti - Sony, Samsung, Apple

Co mi ale hodně vadilo je proprietární systém výměny těchto koncovek, který je velmi nepraktický. Nástavec totiž musíte zatlačit na bocích a opravdu značnou silou vytáhnout ven. Celý systém výměny je dokonce tak neintuitivní, že k němu Apple musel přibalit vytištěný návod a pro jistotu vytvořil i video tutoriál na svém YouTube kanálu Apple Support.

Pokračování 2 / 4

Výdrž a dobíjení

Navzdory menší velikosti nejsou AirPods Pro nijak ošizeny po stránce výdrže baterie. S vypnutým aktivním potlačením hluku Apple udává výdrž 5 hodin, po jeho zapnutí pak výdrž klesne na 4,5 hodiny. Jak jsem ale osobně vyzkoušel, ve skutečnosti při poslechu vydrží v obou případech skoro o půl hodinu déle, než jsou udávané hodnoty.

IMG26.jpegIMG30.jpeg

V případě vybití máte k dispozici dobíjecí pouzdro s 519mAh baterií, které přidá energii až 19,5 hodin dalšího poslechu. V praxi vystačí zhruba na čtyři celá dobití. Pět minut v krabičce navíc sluchátka dobije na další hodinu poslechu, což se hodí. K indikaci nabíjení slouží malá LED dioda na přední části krabičky.

IMG9.jpegIMG20.jpeg

Pro podrobné informace o procentuálním nabití sluchátek či pouzdra už musíte zavítat do iPhonu/iPadu/Macu, případně hodinek Apple Watch. Na Androidu máte v tomto ohledu bohužel smůlu. Existují však alternativní aplikace vytvořené fanoušky, které tuto funkci na Android dodají.

IMG12.jpegIMG11.jpeg
Sony má krabičku největší, Samsung nejmenší, Apple není však o moc větší

Samotné pouzdro se nabíjí Lightning konektorem ve spodní části krabičky, nebo bezdrátově díky vestavěné cívce standardu Qi. V balení samozřejmě dostanete napájecí kabel Lightning / USB-C. Zde Apple zaslouží snad vůbec největší pochvalu za kompaktní velikost a plochý tvar nabíjecího pouzda, díky kterému se vejde i do té nejmenší kapsy u džín.

Pokračování 3 / 4

Ovládání a funkce

Vzhledem k tomu, že jde o sluchátka od Applu, hned v úvodu této části odpovím na vaši hlavní otázku. Ano, sluchátka lze připojit i k zařízením jiných výrobců než je Apple. K párování s nimi postačí podržet tlačítko na zadní straně nabíjecího pouzdra. Tradičně totiž komunikují skrze Bluetooth 5.0 a podporují standardní kodeky AAC a SBC. Zvukový rozdíl tedy po připojení k jiným zařízením nepoznáte. Propastný rozdíl ale pocítíte v omezených možnostech a hlavně horším komfortu používání.

TestNastavcu03.jpgNastaveniAirPods03.jpgNastaveniAirPods04.jpgTestNastavcu01.jpgTestNastavcu02.jpgiPhoneParovani02.jpgiPhoneParovani03.jpgiPhoneParovani04.jpg
 

Srdcem sluchátek je vestavěný procesor Apple H1, který se stará o zpracování zvuku, jeho automatickou ekvalizaci na základě tvaru vašeho ucha a hlavně o aktivní potlačení hluku. Zde se hned zastavím u první nevýhody. Sluchátka sice pracují ve třech režimech: kompenzace hluku, transparentní mód, kdy slyšíte zvuk z okolí a vypnutý stav, kdy se chovají jako konvenční bezdrátová sluchátka. Bohužel úroveň kompenzace hluku či propouštění okolního zvuku nelze nijak blíže přizpůsobit.

NastaveniAirPods01.jpgNastaveniAirPods02.jpgIndikaceStavuBaterie.jpgiPhoneParovani01.jpgOvladaciCentrumiPhonu.jpgAndroidPárování.pngAndroidPárování02.jpgAndroidPárování03.jpg

V případě iPhonu/Apple Watch lze tyto režimy přepínat skrze nastavení či ovládací centrum. Druhou možností je ovládání pomocí tlakového senzoru na stopce sluchátek. To je navíc jediná možnost, když je nepoužíváte se zařízením od Applu.

Zkrátka uchopíte stopku libovolného sluchátka mezi palec a ukazovák a stisknete. Jedním stiskem zastavíte hudbu/přijmete hovor, dvojitým a trojitým přeskakujete přehrávané skladby a dlouhým podržením cyklicky přepínáte mezi kompenzací hluku a transparentním režimem, potažmo vypnutým stavem (lze mít všechny tři nebo vybrat jen dva oblíbené). Sluchátka navíc vždy odpoví patřičnou vibrační odezvou.

OvladaniSluchatek.png

Skvělé ale je, že při ovládání ve sluchátkách vždy slyšíte i zvukovou odezvu odpovídající provedené akci (jedno pípnutí, dvě, tři nebo dlouhé), což je velmi praktické. Na druhou stranu, ale u sluchátek chybí možnost změny regulace hlasitosti. Pro tu musíte sáhnout po telefonu, zatočit korunkou u hodinek Apple Watch nebo lze využít i hlasových povelů skrze asistentku Siri, což je něco na co jsem si zpočátku velmi obtížně zvykal.

Pokud jde o samotné potlačování okolního hluku, Apple AirPods Pro k němu na každém sluchátku využívají dvojici mikrofonů. Jeden je skrytý za hustým černým pletivem z vnější strany, pro odfiltrování vnějšího hluku. Druhý se pak nachází u samotného měniče, takže po nasazení se nachází přímo v uchu, kde dodatečně odfiltrovává hluk, který vnější mikrofon nezachytil.

AppleWatch01.PNGAppleWatch02.PNG

Samotná kvalita kompenzace hluku je vzhledem ke konstrukci na špičkové úrovni. Pokud jde o hluboké tóny jako je například hučení motoru cestou v autobuse nebo burácení kolejí ve vlaku, tak si sluchátka s kompenzací hluku vedou na výbornou. Výše položené tóny, včetně řečového pásma ovšem úplně neutlumí, jen je slyšíte ztišeně, jako by k vám pronikaly z velké dálky. I tak jde ale vzhledem ke špuntové konstrukci o excelentní výkon.

Zmíněné mikrofony lze samozřejmě využít i k volání, přičemž Apple si dal hodně záležet na čistotě zvuku a vyrušení okolního hluku. Z mé zkušenosti neměla protistrana problém rozumět, ani při volání z rušné tramvaje nebo při procházce za větrných podmínek. K volání přitom stačí použít pouze jeden AirPod, přičemž si můžete vybrat, zda necháte sluchátka automaticky přepínat mikrofon dle aktuálně nasazeného sluchátka nebo nastavíte napevno, které bude mít mikrofon aktivní.

Pokud jde o přenos zvuku, tak AirPods Pro nemají žádné hlavní sluchátko, ale zvuk se ze zdroje přenáší do obou naráz, a to bez rozpoznatelné latence. Díky tomu, lze každé sluchátko používat zcela samostatně například na volání. Dokonce je možné na jednom nasazeném sluchátku vynutit ANC, ačkoliv to v tomto případě nedává tolik smysl. Výhoda však tkví v případné výměně. Pokud se vám jedno sluchátko rozbije, či jej ztratíte, stačí cca za 2 900 Kč zakoupit pouze jedno náhradní a fungovat dál.

Pokračování 4 / 4

Jak to hraje

Po zvukové stránce AirPods Pro překvapily velice vyzrálým a řekněme univerzálním projevem. Díky špuntové konstrukci nabídnou výraznější basy než základní AirPods, přitom však nijak nekazí celkový projev, ale zůstávají na přijatelné úrovni, která vám bude vyhovovat například i u jinak běžně dunící elektronické hudby.

 AppleGrafika01.jpg

Hodně mě bavilo čisté středové pásmo, kde krásně vyniknou vokály a hlasy, což si vychutnáte u zpívaných refrénů, ale například i mluveného slova. Když k tomu připočtu jinak živý, muzikální projev, musí se sluchátkům nechat, že si na nich nejlépe vychutnáte hlavně populární hudbu, ale dobře si poradí i s výraznými kopáky u Hip-Hopových skladeb, ale třeba i u akčních filmových soundtracků. Tomuto nastavení odpovídá zaměření na co největší cílovku zákazníků.

AppleGrafika02.jpg

Překvapivě dobře AirPody Pro zvládají i klasickou hudbu, kde dají krásně vyniknout pianovým tónům, ale dobře prezentují například i prostorový zvuk u celého orchestru. Čistotu výšek si pak můžete plně vychutnat například u opery. Sluchátka bych ale nedoporučil posluchačům tvrdší rockové a metalové hudby, kde výrazné elektrické kytary a bicí jaksi splývají a skladbám pak chybí ten správný drive.

Verdikt

S AirPods Pro uspokojil Apple poptávku svých uživatelů po kompaktních sluchátkách s aktivním potlačením hluku, které zvládl na výbornou. Soupeřit totiž rozhodně mohou s těmi nejlepšími, jako jsou například populární Sony WF-1000XM3. Za nimi AirPods Pro cenou 7 290 Kč sice zvukově nepatrně ztrácí živostí projevu, ale i tak jde na poměry Applu o jinak skvěle hrající, univerzální sluchátka, která budou těžit především ze silné základny a oddanosti uživatelů Applu.

Sluchátka sice lze používat i na jiných zařízeních s Androidem či Windows, ale uživatel zde kvůli chybějící obslužné aplikaci ztratí patřičný komfort ovládání, který mu nabízí konkurence. Uživatelé Applu, ale budou díky silné integraci přímo do operačních systémů iPhonu/iPadu či hodinek Apple Watch nadšeni jednoduchostí ovládání. Uživatel zkrátka dostane vše jako na zlatém podnose, včetně průvodce výběrem správné velikosti nástavců a nemusí se o nic starat.

Ve srovnání s konkurencí sice zamrzí o něco kratší, přesto plně dostatečná výdrž baterie, na druhou stranu s sebou budete mít vždy dobíjecí pouzdro, které Apple zmenšil do velice kompaktních rozměrů, takže jej strčíte prakticky kamkoliv.

Pokud jste uživatel Applu, který nechce řešit technické záležitosti a toužíte po univerzálních, velmi dobře hrajících sluchátkách s vynikající kompenzací hluku, mohu AirPods Pro rozhodně doporučit.

Apple AirPods Pro

Cena: 7 290 Kč

Technické parametry

  • Konektivita: Bluetooth: 5.0
  • Režimy: Aktivní potlačení hluku, transparentní poslech, normální
  • Výdrž: 4,5 hodiny (24 hodin) s ANC, 5 hodin (24,5 hodiny) bez ANC
  • Kodeky: AAC, SBC
  • Hmotnost: 5,4 gramu (jedno sluchátko),
  • Rozměry a váha pouzdra: 60,6 × 45,2 × 21,7 mm, 45,6 gramů
  • Dobíjení pouzdra: Lightning nebo bezdrátově (Qi)

Určitě si přečtěte

Články odjinud