15
Fotogalerie

AQ M23D: výborné aktivní reprobedny s vyváženým zvukem [test]

Aktivní reproduktory jsou obvykle doménou výrobků, prodávaných jako příslušenství k počítači, konzervativní vzhled byste u nich hledali obtížně. Ovšem i takové modely se najdou, a navíc vyrobené v České republice.

Acustic Quality je značka, která si buduje jméno především v oblasti pasivních reproduktorů, a to už nějakou dobu. Ovšem o něco kratší dobu se také snaží vyjít vstříc všem uživatelům, kteří se nechtějí spokojit se zvukem a designem obyčejných plastových reproduktorů k počítači.

Již několik let tak pravidelně obměňují a vylepšují pánové v obci Červenka na Hané svoje aktivní reproduktory – aktuálně s označením AQ M23. Předchůdce nesl označení AQ M22 a ještě o generaci starší předchůdce pak AQ M21.

Konstrukce

Nám se do ruky dostala verze AQ M23D, která je navíc vybavena dálkovým ovládáním, navíc jsme testovali verzi v povrchové úpravě černého jasanu, která se liší od světlého buku či stříbrné barvy nejenom barvou, ale také umístěním bassreflexového nátrubku – ten je u varianty buk na zadní straně, kdežto u varianty černý jasan je umístěn na čelní straně. To samozřejmě usnadňuje instalaci reproduktorů například na zeď.

AQ_01.jpgAQ_04.jpg

Čelní strana reproduktoru je chráněna rámečkem s průzvučnou tkaninou černé barvy, rámeček je zapuštěný a u levého reproduktoru také o něco menší, jelikož musel ustoupit ovládacímu panelu. Kombinace zapuštěného provedení a poměrně tuhých „špuntů“, kterými jsou rámečky upevněny k ozvučnici, prakticky znemožňují jejich sundání – rozhodně tedy nehrozí, že by rámečky s tkaninou samovolně odpadly.

AQ_10.jpgAQ_11.jpg

Korpus ozvučnice je vytvořen z MDF desky o tloušťce 16 mm a všechny čelní i zadní hrany jsou příjemně zaoblené. Ostrý přechod najdete pouze na bočních hranách, kde se desky stýkají. Pod ochrannou mřížkou je umístěna dvojice měničů od tchajwanské společnosti Lyeco – výškový tweeter s hedvábnou kalotou má velikost 12,7 mm a chladí jej ferrofluid. Druhý měnič je středobasový s průměrem 127 mm a polypropylenovou membránou.

AQ_12.jpgAQ_13.jpg
Výškový tweeter a středobasový reproduktor

Zadní strana je samozřejmě odlišní podle toho, o který reproduktor se jedná – na pravém najdete pouze dvojici pérových svorek pro připojení dvoulinkového kabelu – ten je poměrně masivní v průhlední izolaci, škoda jen toho, že u něj není značen pravý a levý kanál. Při propojování obou reproduktorů si tak musíte pohlídat, kterou linku připojujete do červené a kterou do černé svorky. Vedle propojovacího kabelu najdete v balení ještě adaptér a také kabel ukončený na jedné straně dvojicí cinch konektorů a na druhé straně 3,5mm jackem.

AQ_05.jpgAQ_06.jpgAQ_07.jpg
Veškerá elektronika je soustředěna v levém reproduktoru

Veškerá elektronika je ukryta v levém reproduktoru, kde na zadní straně najdete mimo pérových svorek, také čtveřici cinch konektorů pro dva různé vstupy zvuku a konektor napájení. Oproti modelu AQ M22 tak přibyl další vstup zvuku, změnil se systém napájení – místo klasického napájecího kabelu je nyní napájeno adaptérem a také zmizela pojistka.

Uvnitř reproduktoru je osazen zesilovač značky Maxim Integrated Products, který pracuje v účinné třídě D, takže při zachování stálého výkonu 2×30W a impedanci 8 Ohm se objede víceméně bez chladiče.

AQ_02.jpgAQ_03.jpg
Dodávané univerzální dálkové ovládání

Dálkové ovládání je spíše univerzální krabičkou, jelikož z dostupných tlačítek využijete maximálně ovládání hlasitosti, nastavení vstupu (1 a 2) a případně funkci mute a stand-by režim. Ostatní tlačítka nemají v kombinaci s AQ M23 žádnou funkci – což mi vzhledem k rozdílu v ceně (cca 500 Kč) přijde velmi nevýhodné.

Acoustique Quality AQ M23D
typ dvoupásmové aktivní reproduktory s bassreflexem
výstupní výkon 2× 30 W
kmitočtový rozsah 50 – 18 000 Hz (-6 dB)
celkové harmonické zkreslení <0,3 % (50 – 18 000 Hz)
odstup signál/šum > -80 dB
max. akustický tlak 98 dB
max. příkon 70 W
rozměry (š×v×h) 16 × 29,6 × 21,5 cm
hmotnost 3,7 kg (levá), 3,6 kg (pravá)

Ve spodní části levého reproduktoru je umístěno veškeré ovládání, které sestává z jednoho multifunkčního potenciometru a stavové diody – ta mění barvu podle aktuálního stavu reproduktorů – červeně je indikován pohotovostní režim, zeleně a žlutě pak režim přehrávání z prvního a druhého vstupu. Přepínání se děje jednoduše stlačením potenciometru, pokud jej stisknete na dobu delší jak 3 s, přepnu se reproduktory opět do pohotovostního režimu.

AQ_09.jpg

Stejným způsobem je samozřejmě možné ovládat reproduktory pomocí ovladače, ačkoliv je ovládání poměrně komfortní, zmizela možnost kompletního odpojení od sítě jednoduchým vypínačem, jako tomu bylo u předchozí generace AQ M22. Na druhou stranu se však konstrukčně velmi zlepšil potenciometr, který má plynulý chod a „neviklá“ se.

Reprodukce bez příkras

Klasická konstrukce bez jakýchkoliv zvukových korekcí znamená na jednu stranu možnost vychutnat si relativně čistý zvuk, bez jakýchkoliv příkras, na druhou stranu však může být mírným zklamáním pro fanoušky hutnějšího zvuku, především v oblasti nižších kmitočtů. Ačkoliv reproduktory hluboké basy bez problémů zahrají, musíte jim pomoci úpravou ještě před vstupem do zesilovače.

Basy jsou krásně čitelné a neduní, ani na sebe nestrhávají zbytek kmitočtového pásma, na čemž má samozřejmě podíl nejen výběr středobasového měniče, ale také relativně malý objem ozvučnice. Pokud si ale pohrajete s ekvalizační křivkou přehrávače v počítači, mobilu či tabletu, dokážete bedýnky poměrně slušně rozehrát. Celou dobu si však budou držet svůj charakter, takže rozhodně neočekávejte výkon hodný reproduktorů 2.1, kde nedělá subwooferu problém roztřást okenní tabulky.

AQ_15.jpgAQ_16.jpg

Střední pásmo je vykresleno velmi dobře a také je jasně oddělené od nižších i vyšších kmitočtů, které jsou pevné a netahají za uši, takže si můžete v klidu vychutnat celou šířku kmitočtového pásma. Vzhledem k výběru měničů a velikosti si libují reproduktory především v akustické hudbě, folku a nenáročném jazzu. Rockové fláky, hip-hop nebo elektronickou hudbu samozřejmě zvládnou taky, ale budou jim chybět mohutné basy, takže zvuk nebude příliš zábavný.

Mírným neduhem a pro někoho naopak výhodou je až přílišná směrovost reproduktorů – pokud je umístíte na stůl vedle displeje a pustíte si hudbu, bude vám připadat zastřená, stačí však pozvednout reproduktory o cca 15–20 cm, abyste je měli v úrovni hlavy a rázem se reprodukce zlepší. Velmi dobrá je tak lokalizace jednotlivých nástrojů a famózní stereoprostor.

AQ_14.jpg

Kam s nimi?

Vzhledem ke zvukové charakteristice nebudou reproduktory vhodné pro každého posluchače, jejich projev je spíše neutrální, nikoliv však striktně analytický, jako u klasických monitorů, i když se jim poměrně hodně blíží svojí směrovostí a výkonem.

Jak bylo uvedeno, dobrým zvukem se vám soustava odmění při reprodukci akustických nástrojů, elektronika a zkreslené kytarové riffy nejsou jejich doménou. Stejně tak zažijete zklamání, pokud začnete AQ M23D krmit komprimovanou hudbou z mp3 přehrávače – každé pochybení v kompresi vám dají nepokrytě zaslechnout, o značně ořezaných špičkách nemluvě. Zkrátka to, co dokáží skrýt reproduktory a sluchátka se zábavným zvukem, tady rozhodně nečekejte.

Plusy:

  • kvalitní konstrukce
  • neutrální a směrový zvuk
  • konzervativnější vzhled
  • ovládání

Mínusy

  • nelze zcela vypnout
  • nemají sluchátkový výstup
  • pro někoho příliš směrové
  • potenciometr si nepamatuje poslední nastavení hlasitosti
     
AVmania hodnotí
design a zpracování   9
zvuk   9
výbava   6

 

AQ M23D

cena: 5 490 Kč

zapůjčil: AQ

  • Typ soustavy: 2.0
  • Reproduktory: basový 5" - polypropylenová membrána, výškové 2× 0,5"
  • Jmenovitý RMS výkon: 2× 30W
  • Harmonické zkreslení zesilovače: < 0,3% v pásmu 50Hz - 18kHz
  • Vstupy: 2× RCA (cinch)
  • Systém bassreflex
  • Spotřeba (off/normální/maximální): 0/10/70W
  • Rozměry: 160 × 296 × 215 mm
  • Hmotnost (L/P): 3,6/3,7 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud