17
Fotogalerie

LG HLX56S: bezdrátový DVD/BD soundbar (test)

Soundbar (zvukový projektor) od LG je letošním držitelem ocenění EISA, přehraje prakticky cokoliv, včetně 3D filmů, nabízí štíhlý design a vylepšení zvuku.

Majitelé moderních plochých televizorů, které přinesly podstatně vyšší kvalitu obrazu, než které dosahovaly přístroje s obrazovkou CRT, řeší velmi často problém s nízkou kvalitou jejich zvuku. Ten se dá vylepšit propojením televizního přijímače s domácím kinem, ale někdo nechce zabírat místo v pokoji dalšími reprosoustavami a natahanými kabely, nebo zkrátka toto místo ani nemá.

DSC01553.JPG

Jako kompromisní řešení se nabízí pořízení systému, který nabízí všechny komponenty v jednom a zároveň poskytuje poměrně slušný zvukový zážitek. Výrobci se obvykle snaží nás v reklamě přesvědčit, že i takovýto systém nám poskytne plnohodnotný poslech, ale fyzikální zákony ošálit nelze, takže někteří jsou v této zvukové magii úspěšnější a jiní méně. Jedním z takovýchto výrobků je i soundbar LG HLX56S, označovaný jako 4.1 systém. Test nám ukáže, zda bude patřit mezi ty lepší, nebo spíše do druhé skupiny.

Vše v jednom a bezdrátu

Jak již bylo předesláno, systém se skládá z centrální jednotky a aktivního subwooferu. To je vše. Plastová centrální jednotka obsahuje BD mechaniku, RDS FM tuner, reproduktory pro přední a virtuální zadní kanály, zesilovač a propojovací konektory.

Zmíním se ještě o ventilátoru aktivního chlazení, který je umístěn v zadní části. Ten o sobě dával u našeho testovacího vzorku dosti vědět, zvláště v tichých pasážích byl slyšitelný. Doufáme, že se to týkalo jen našeho kusu, protože působí zbytečně rušivě. Je ale otázkou, zda nejde o konstrukční záležitost, neboť mechanika, zesilovač i reproduktory jsou ukryty v šíhlém plastovém těle, a tak zde příliš prostoru na normální odvětrávání nezbývá.

DSC01538.JPG

Aktivní subwoofer, jehož reproduktor a basreflexový nátrubek směřují dopředu, je vyroben z kombinace masivního plastu a dřevotřísky a s centrální jednotkou se propojuje bezdrátově, což umožňuje jeho umístění téměř kamkoliv. No, kamkoliv ne, protože jej potřebujete připojit ke zdroji elektrické energie, takže jeho umístění je omezeno blízkostí elektrické zástrčky. Můžete sice použít prodlužovačku, ale nechtěli jste přece přes místnost tahat ty kabely.

DSC01548.JPG

Celé se to ovládá dodávaným dálkovým ovladačem, který je uspořádán přehledně, ale, jako obvykle, nemá noční podsvícení, což znamená, že ve tmě už tak přehledný není.

DSC01536.JPG 

Po zapnutí centrální jednotky se na horním panelu rozsvítí dotyková tlačítka ovládání a na předním přehledný bodový displej. Připojený televizor zobrazuje úvodní nabídku, ve které jsme vyzváni k aktualizaci firmwaru. Než k tomu přistoupíme, musíme nastavit připojení k síti. Systém nabízí možnost připojení přes kabel nebo prostřednictvím wi-fi. Připojení proběhlo a firmware byl aktualizován. V nabídce se objevují možnosti připojení k různým serverům (např. AccuWeather, Picasa, YouTube, Gracenote atd.) s tím, že v budoucnu se nabídka ještě rozšíří.

DSC_0001.JPG DSC_0002.JPG DSC_0003.JPG 

Nastavení probíhá jednodušeji než u běžných systémů domácího kina, protože není potřeba nastavovat vzdálenosti jednotlivých reprosoustav. Zde máme vlastně pouze jednu. K tomu vyladíme pouze hlasitost subwooferu. Co se týče ostatních parametrů (poměr stran televizoru, rodičovský zámek atd.), nastavují se podobně, jako u ostatních domácích kin.

DSC_0004.JPG DSC_0005.JPG

Bezdrátový subwoofer se s centrální jednotkou propojí automaticky po jejím zapnutí.

Kvalita zvuku, hudba

Na začátku testu vždy poslouchám zvuk z CD a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Vybrány byly tyto nahrávky: Kraftwerk – The Mix, Vladimír Mišík – 1, Iron Maiden – The Number of the Beast, Miles Davis – Seven Steps to Heaven a W.A.Mozart – Klavírní koncert č. 20, D moll, K.466.

Elektronická hudba Kraftwerk byla zcela podle očekávání tímto systémem reprodukována velmi solidně, ale to je obvyklé u většiny setů domácího kina. Ale i ostatní žánry zní z tohoto soundbaru nad očekávání dobře. Vokál Vladimíra Mišíka zní přirozeně, nástroje v rockové nahrávce Iron Maiden se neslévají, akustické nástroje v jazzových skladbách Milese Davise mají velmi blízko k přirozenému zabarvení a dokonce i vážná hudba je podávána na systémy tohoto druhu velmi slušně. Jen ve fortissimech to už reproduktory nemohou utáhnout a zvuk je lehce zkreslený. Naopak v tichých pasážích se jako netradiční doprovod přidává zvuk ventilátoru.

DSC01544.JPG

Zdá se, že hodnocení zvuku z CD by mohlo vyznít velmi pozitivně, ale jedna maličkost by zde přece jen byla. Vše vychází z jednoho místa a neuslyšíte ani náznak sterea. Pokud přepnete do modu „virtual“, nástroje získají své umístění v pravolevém prostoru, ale zvuk dostane nepřirozené zabarvení.

Když už jsme u možností nastavení parametrů zvuku, tento systém dovoluje výběr z několika pevně nastavených ekvalizačních křivek, nebo ruční regulaci pomocí virtuálního sedmipásmového ekvalizéru, což jsem shledal jako možnost nejlepší.

Po vložení CD se na připojeném televizoru díky spojení se serverem Gracenote objeví obrázek přebalu a názvy skladeb. Příjemná drobnost.

Kino především

Pojďme se podívat, jak se systém projeví v režimu domácího kina, pro který byl určen. Pro test byly použity filmy na DVD Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1), Mission Impossible III (DD 5.1) a na BD Já, legenda (Dolby TrueHD 5.1).

Filmový zvuk, jak je již zvykem, je lepší než zvuk v režimu dvoukanálového sterea a těm, kteří netouží po tom, aby jim kolem hlavy svištěly kulky nebo aby je někdo děsil tím, že náhle promluví zezadu, bude jistě vyhovovat. Dialogy jsou srozumitelné a podmořské výbuchy v Ponorce U-571 třesou místností, přičemž subwoofer dává najevo, že snese ještě mnohem více. Zvuk je čistý a ničím nezkreslený. Jen ten prostor...

Nedá se říci, že by tam nějaké náznaky nebyly, ale nebudete přesně schopni identifikovat, odkud ten který zvuk přichází. Je to takové to všude a nikde.

DSC01529.JPG DSC01531.JPG DSC01534.JPG

A ani tentokrát nezůstaly stranou hudební nahrávky na DVD: AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1), Peter Gabriel – Secret World Live (DTS 5.1) a BD: Santana – Hymns for Peace (DTS HD 5.1).

Zvuk je opět velmi slušný a vzhledem ke konstrukci systému mu není co vytknout. Jen ta lokalizace opět chybí, v pauzách mezi skladbami je slyšet přirozeně působící jásot obecenstva. Rozdíl mezi komprimovaným zvukem u DVD a nekomprimovaným u nahrávek HD není tak patrný, jako uklasických domácích kin a to platí i u zvuku filmového.

Co pustíte, to jede

Obraz k televizoru přivedeme pomocí video kabelu a také samozřejmě přes digitální výstup HDMI. Tím také propojíme funkce televizoru s domácím kinem a pak je můžeme pohodlně ovládat jedním dálkovým ovladačem. Pokud vlastníte televizor, který dokáže zobrazovat signál 3D, tento soundbar vám k němu obraz v tomto formátu dodá.

Co se týče přehrávání počítačových obrazových a zvukových formátů, nezná systém téměř žádných omezení. Problémem nejsou soubory DivX, DivX HD, MKV, mp3, wma, jpeg, png atd. U videosouborů zobrazuje titulky v dobře čitelných fontech s bezchybnou českou diakritikou v maximálně deseti řádcích po padesáti znacích.

DSC01540.JPG DSC01542.JPG

Tyto soubory můžete přehrávat z CD, DVD a BD, nebo přes USB vstup z různých paměťových médií. Zvuk komprimovaných zvukových souborů nijak nevybočuje z toho, co již bylo řečeno, což znamená, že je na velmi slušné úrovni. Samozřejmě v rámci možností těchto formátů.

 

USB port u tohoto přístroje neslouží pouze jako vstup pro přehrávání a prohlížení souborů, ale můžete přes něj nahrávat mp3 soubory do připojeného přehrávače. Stačí pustit běžné CD a on si už nahrávku sám do mp3 zkomprimuje.

DSC01546.JPG

Další možností přehrávání komprimovaných souborů je připojení iPodu nebo iPhonu pomocí kabelu, který je součástí dodávky. Veškerý obsah pak můžete sledovat na připojeném televizoru a ovládat pomocí dálkového ovladače. Pokud prohlížíte fotografie, systém umožňuje jejich otáčení, zmenšování a zvětšování v rozmezí 30 – 300%, slideshow a slideshow za doprovodu hudby.

Zabudovaný RDS FM tuner ladí stanice s dobrou citlivostí i na dodávanou anténu a umožňuje uložení stanic do padesáti předvoleb.

DSC01550.JPG

Verdikt

Soundbar LG HLX56S neuspokojí hudební ani filmové fanoušky, kteří očekávají zážitek jako v kině, kdy kulky létají kolem hlavy a u každého zvuku lze určit, odkud přichází. Stejně tak pokud chtějí rozeznat, kde se nacházejí jednotliví hudebníci. Pro ty, kteří tyto zážitky nepotřebují a jen chtějí vylepšit zvuk svého televizoru, bude tento systém ideální, protože při malých rozměrech poskytuje zvuk na velmi dobré úrovni, přidejme povedený vzhled a bezdrátové řešení a je pochopitelné, proč si LG za tento zvukový projektor odneslo prestižní ocenění.

LG HLX56S

Cena orientační 14 000 Kč

  • Centrální jednotka
  • Výkon zesilovače: 4 x 70 W (3 Ohm)
  • Tuner: FM RDS 50 předvoleb
  • Vstupy: USB, iPod/iPhone, LAN, 2 x HDMI, FM anténa,digital optical audio, port in (jack)
  • Výstupy: HDMI, video, USB
  • Dekodér: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Digital TrueHD, DTS, DTS HD
  • Přehrává: CD, CD-R/RW, DVD, DVD +-R/RW, DVD+-R/DL, BD, BD-RE, BD-R, AVCHD, DivX, DivX HD, MKV, MP3, JPEG
  • Rozměry (š x v x h): 1000 x 95 x 207 mm
  • Hmotnost: 5,2 kg
  • Subwoofer:
  • Jednopásmový s basreflexem
  • Výkon: 150 W
  • Rozměry (š x v x h): 196 x 390 x 398 mm
  • Hmotnost: 7,7 kg
  • Příslušenství: dálkový ovladač, FM anténa, kolébka pro iPod/iPhone, utěrka na leštění
AVmania hodnotí
design 10
zvuk domácí kino 9
zvuk CD 6
zvuk MP3 8
funkce 9
ovládání 9

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud