18
Fotogalerie

Echobox Nomad N1: špičkové špunty z titanu [test]

Špunty Echobox nalákají na velmi povedený a zábavný zvuk, ten zabalí do pohodlného odolného těla z titanu, přidají k tomu výměnný kabel a navrch i možnost úpravy zvuku přes systém filtrů.

Americká značka Echobox není na trhu ani dva roky, přesto už se o ní mluví velmi často a zná ji množství fanoušků přenosného audia. Může za to především jejich přenosný Hi-Res přehrávač Explorer s designem dřevěné placatky.

Explorer byl představen poprvé již na CESu 2015, ale k prvním zákazníkům by se měl dostat až v polovině roku 2017. Echobox mezitím ale nelenil a zvládl na trh uvést již trojici in-earů, které vynikají především díky své konstrukci z titanu. Test staršího modelu Finder X1 můžete najít na našem diskuzním fóru, nyní přišel čas se podívat na novou vlajkovou loď značky, Nomad N1.

Sluchátka Nomad N1 se oficiálně prodávají za cenu 399 USD, což při současném kurzu a připočtení daní a Cla vychází přibližně na 12 000 Kč.

Poznámka redakce: Do testu byl poskytnut předprodukční vzorek, finální verze prošla menšími úpravami, především v oblasti délky zvukovodu.

Příslušenství

Dodávaná sada nástavců obsahuje 3 velikosti jednoduchých silikonových nástavců, 1 pár nástavců dvojitých a dokonce i 1 pár méně obvyklých trojitých nástavců. K tomu se přidává 1 pár pěnových Comply Tips T-400. Tyto nástavce jsou společně s výměnnými akustickými filtry uloženy do praktické silikonového placky, která ideálně pasuje do dodávaného pevného pouzdra.

Konstrukce

Základní design sluchátek se velmi podobá konkurenčním MEE Audio Pinnacle P1 a vychází z podobných principů jako využívají modely Shure. Zaoblené tělo, směrem dozadu se zužující pro ideální usazení do ucha, krček zvukovodu vycházející do boku a kabel vedený nahoru pro vedení za uchem. Řešení klasické, ale stále dokonale funkční.

Jak bylo zmíněno již v nadpisu testu, sluchátka jsou vyrobena z titanu, ale v tomto případě nepůsobí tak zajímavým, hodnotným a unikátním dojmem jako předchozí model Finder X1. Může za to především plastový kryt konektoru a také gumové “břicho” sluchátek. Tato gumová část ovšem není pevnou součástí sluchátek, na titanové tělo se pouze navléká. Její použití bylo ale promyšlené, nejenže výrazně zjednodušuje výrobu sluchátek, především má i praktické využití. Při nasazení sluchátek se totiž ucha nedotýká studený a pevný kov, ale pouze příjemná guma. Díky tomu se nosí pohodlněji než například ocelové RHA T20.

Jinak kvalitě konstrukce nelze nic vytknout, vše dokonale pasuje, šroubovací filtry sedí dokonale a sluchátka působí velmi pevným a odolným dojmem.

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes standardní MMCX konektor, čímž je zajištěna snadná výměna a široká nabídka alternativních kabelů. Dodávaný kabel se vyrábí z postříbřené mědi, s kvalitně zpracovanými napojeními a celkově bytelným dojmem. Jedinými výtkami mohou být horší poddajnost a drobný rovný konektor. Výrobce zatím kabel nabízí ve variantě s 3.5 mm jackem a třítlačítkovým ovládáním pro Android nebo Apple zařízení, v plánu jsou i kabely s konektory Lightning a USB-C.

Pohodlní a izolace

I přes kovovou konstrukci jsou Nomad N1 příjemně lehká, díky osazenému měniči i docela malá, pro ucho skvěle tvarovaná a v předchozí kapitole byla zmíněna i užitečná gumová část konstrukce. Díky tomu všemu sluchátka sedí v uších skvěle, skoro vůbec nevyčnívají a nikde netlačí. Jsou tedy ideální pro dlouhý poslech i pro aktivnější činnosti, vždy pevně drží a skoro vůbec si jich nevšímáte.

Testovaná předprodukční verze trpěla jedním problémem, krček zvukovodu byl příliš krátký a bylo tedy nutné hledat delší či větší nástavce pro dosažení ideálního utěsnění. To by se ovšem u finální verze mělo změnit a krček by měl být delší pro jednodušší usazení.

Po stránce izolace patří Nomad N1 mezi ty lepší in-eary s dynamickým měničem. Nadprůměrná izolace tak postačí i do těch hlučnějších prostředí a posluchače velmi dobře oddělí od okolního ruchu.

Zvuk

Sluchátka jsou osazena dynamickým měničem PEEK (Polyether ether keton) o průměru 9.2 mm. I přes nižší udávanou citlivost není jejich vybuzení žádným problémem a budou rozumným partnerem pro většinu zařízení, od smartphonů až po výkonné přenosné Hi-fi přehrávače. Na kvalitu zdroje nejsou nijak extrémně náročné, dokáží hrát velmi dobře i z průměrných zdrojů. Ani citlivostí na šum nijak nevyčnívají z průměru.

Podáním se jedná o podařenou evoluci staršího modelu Finder X1. Opět se jedná o zvuk do V, se zvýrazněným basem, bohatými výškami a potlačenými středy. Spíše než o přirozenost či neutralitu jde o zábavnost, dynamičnost a působivost podání, tomu přidává i velmi vysoká čistota přednesu. Na první poslech dokáží opravdu zaujmout. Naštěstí u Nomad N1 se podařilo lépe vyladit střední pásmo, které teď zní plnějším a reálnějším dojmem a není tak moc v pozadí. I výšky se zkrotily a už znějí méně agresivně a uměle, přitom při zachování si stále velkého množství energie.

Výrobce opět nabízí systém výměnných akustických filtrů, jejichž efekt je na zvuku jasně patrný. Nejlépe vychází filtr referenční, při kterém si sluchátka zachovávají dobrou rovnováhu zvuku do V. Při použití výškového filtru se sice zvuk stane trochu čistším, ale výškové pásmo i středy se stanou příliš ostrými a hrubými. Naopak basový filtr přidává na hladkosti zvuku, ale basové pásmo s ním zní až příliš nekontrolovaně a s výrazně horším rozlišením. Pro zbytek testu tedy bylo využito nastavení s referenčním filtrem.

Bas zaujme už při prvních tónech. Mohutný, jdoucí velmi hluboko, s perfektní úderností a s typickým přirozenějším podáním dynamického měniče. Zvýraznění se v menší míře dočkal středobas, ale hlavní objem leží až v nižších frekvencích, díky čemuž se dostavuje pořádný hluboký hřmot. I přes zvýraznění a celkovou mohutnost se bas pyšní velmi dobrou kontrolu, hraje rychle a pevně, do středů zasahuje minimálně.

I když se středy oproti Finder X1 výrazně zlepšily, stále hrají mírně v pozadí, znějí tenčím dojmem než by bylo ideální a jsou trošku hrubší a citlivější na sykavky. Ale jejich čistota, rozlišení a detail to bohatě vynahrazují, v tomto ohledu jsou opravdu špičkové.

Zvýrazněné výšky dodávají zvuku energii, vzdušnost a pomáhají celkovému dojmu vysoké čistoty. I přes vyšší množství neznějí přespříliš agresivně a jsou podány s velmi dobrým rozlišením a překvapivou kontrolou. Zvuk probouzejí, přitom nezní uměle, ani příliš kovově a nerozpadají se.

V otázce prostorovosti nabízejí Nomad N1 pěknou širokou scénu, které chybí pouze trochu lepší podání hloubky a o něco přesnější lokalizace.

Verdikt

Oproti předchozímu modelu tentokrát Echobox zvolilo konstrukční řešení méně líbivé, ale o to praktičtější. Odolné titanové tělo stále tvoří základ sluchátek, ale přidává se k tomu pohodlnější ergonomický design a výměnný kabel. Nelze jim tedy mnoho vytknout.

Po zvukové stránce se Nomad N1 opravdu povedly. Nabízí kombinaci zvuku zábavného, přitom excelujícího i po stránce technické. Jejich poslech dokáže člověka nabudit a zároveň nabízejí šanci zvuk podrobně prozkoumávat. Celkově se jedná o jedny z těch nejlépe hrajících dynamických in-earů na trhu.

Nomad N1 si nepochybně zaslouží pozici vrcholového modelu značky. Posun oproti již tak velmi povedeným sluchátkům Finder X1 je značný a ukazuje nejen na snahu výrobce se neustále zlepšovat, ale především na jejich velmi dobré pochopení trhu. Snad se jim bude stejně dařit i s jejich očekávaným přenosným přehrávačem.

AVmania.cz - Echobox Nomad N1
konstrukce   8
pohodlí   8
izolace   7
zvuk   10

Echobox Nomad N1

Sluchátka do testu poskytl výrobce: Echobox

Cena 399 USD

  • Konstrukce Titan
  • Měnič 9.2 mm dynamický PEEK
  • Frekvenční rozsah 15 až 35 000 hz
  • Citlivost 96 dB/mW
  • Impedance 22 ohmů
  • Kabel postříbřená měď, 3,5 mm jack, MMCX, ovládání Android/iOS

Určitě si přečtěte

Články odjinud