11
Fotogalerie

Panasonic SC-HTE180: vylepšete si zvuk televizoru [test]

Nižší kvalita zvuku u „placatých“ televizorů, nutí čím dál více uživatelů k jeho posílení externě. Dnes si představíme speaker board – samostatný prvek pro vylepšení zvuku televizorů.

Kapitoly článku:


Problém se slabým zvukem televizoru má hodně lidí. Ale pořizovat domácí kino, nebo soundbar se subwooferem nechce každý. Někomu vadí velké rozměry, někomu komplikovaná instalace, musíte řešit, kam umístíte rozměrný subwoofer, zkrátka problémů je více. Od loňského roku se začíná nabízet tzv. speakerboard.

Jednoduše jde o plochou reprobednu, kterou dáte pod televizor. To je vše. Díky tomu nezavazí, ale zvuk vylepší. A o dost. Jak moc? V rámci testu se pokusíme odpovědět na jednoduchou otázku. Povýšíme se speakerboardem Panasonic SC-HTE180 zvuk televizoru?

Panasonic SC-HTE180.jpg 

Design, základní popis

Tento model je určený pro televizory s úhlopříčkou 50“ a méně. Celá, jen zhruba šest centimetrů vysoká, „placka“ (700 x 60 x 365 mm) je osazena dvojicí 8 cm basových měničů, čelní strana pak skrývá dva reproduktory 3,8 cm x 9 cm.
 

Konstrukce.jpg

Celkový výkon výstupních kanálů s rozložením 2.1 uváděný výrobcem, činí 120 W. Celočerné provedení není jediné dostupné, existuje i stříbrná varianta. Okraje designér obehnal šrafováním podobným řidší průzvučné tkanině. Hrany systému jsou zaobleny. Uprostřed předního panelu se po zapnutí objeví zelené písmo displeje. Ten se dá ztlumit, aby nerušil při nočním sledování filmu.

DSC08558.JPG

Vše je provedeno čistě, vkusně – dalo by se napsat nevtíravě. Logo výrobce se nachází jen barvou a drobným písmem napsané na horní části přístroje. Po pravé straně (čelní pohled) nahmatáme drobná tlačítka pro základní obsluhu. Zapínací, při přidržení, navíc slouží pro reset systému. Také je zde místo pro párování přes NFC (systém často využívaný moderními chytrými telefony – např. pro jednoduché párování zařízení).

Celkovou hardwarovou výbavu a zároveň vlastnosti systému doplňuje Bluetooth konektivita (ver.3.0 s podporou A2DP profilu). Nápis na krabici hlásá podporu DTS, Dolby Digital, Dolby Virual Speaker - Pro Logic II. Nechybí dálkový ovladač. Dálka zvládne uřídit vše, byť s deseti, resp. jedenácti tlačítky.

DSC08555.JPG

Po nastavení valná většina uživatelů využije systémový ovladač televizoru, který v základu pracuje s oběma spojenými zařízeními - řeší regulaci hlasitosti.

Konektorová výbava

Zadní část vytvořila areu pro vstupy a výstupy. Co zde máme? Dva HDMI (1x TV s ARC – zpětným zvukovým kanálem a přidruženým označením AV OUT, 1x DB/DVD AV IN). USB port slouží – bohužel – pouze k servisním účelům.

DSC08573.JPG

Pokud nemáte televizor s HDMI a ARC, využijete Digital Audio IN (optický vstup), u něhož nechybí návodný nápis – TV. Poslední je analogový vstup AUX (2x cinch).

Instalace v rychlosti

Po zapojení jsme ověřili plnou funkčnost s vícero značkami televizorů. Tyto mohou při vhodné velikosti a váze (do 50 kg) stát přímo na systému. Odpadá problém s umístěním. Zaznamenaným typickým negativem, při testování černé verze, se jeví prach. Prach stále usedající na vše, tudíž i na „bednu“. Výrobce má v zásobě ještě druhou barevnou mutaci – stříbrnou. Prach sice usedá i na ni, ale není tolik zřetelný. A tak hospodyňky nebudou trpět a hospodář stále utírat.

DSC08567.JPG

Připojení přes HDMI s ARC probíhá korektně. Ještě „jednodušší“ je napojení přes HDMI a digitální zvukový vstup. Externí zařízení využívající technologii Bluetooth jsme testovali v také (náhodně vybrané telefony a „chytré“ telefony s operačním systémem Android a WP 8.1). Vše bez pracovalo zádrhelu.

DSC08577.JPG

Komu něco nebude jasné, nechť vezme do rukou přehledný a jednoduchý návod. Majitelé telefonů s operačním systémem Android a iOS, navíc využijí i případné rychlé párování prostřednictvím NFC čipu. Stačí si stáhnout potřebnou aplikaci do mobilu, na příznivce mobilní platformy Windows Phone se s aplikací nemyslelo.

Nastavení, menu

Stoosmdesátka má jasné určení – uživatel, který nemá, nebo nechce obsadit pokoj vícero reproduktory, ale chce lepší zvuk. Nenáročnost spočívá i ve způsobu nastavení. V menu systému se neztratíme. Základem jsou přednastavené zvukové profily – Standard /Stadium /Music /Cinema /News /Stereo.

Při nepřítomnosti ekvalizéru menu v části „Subwoofer“ nabízí regulaci basové složky, a to ve čtyřech krocích. Druhý je výchozí pro dvoukanálový a třetí pro vícekanálový zdroj zvuku. Odstupňování slyšíte, nejedná se tedy o pouhou kosmetickou úpravu.

DSC08575.JPG

Kdo si nevypne „3D CLR Dialog“ objeví i nastavení úrovně dialogů – přeneseně řečeno – středních a vyšších tónů. „Dialog“ poskytne čtyři stupně úrovně. „Nakousnutý“ „3D CLR Dialog“ chce vytvořit zvukové pole, kteréžto jakoby vychází z televizní obrazovky, přičemž ještě zasáhne část dialogů – chce navýšit zřetelnost. Funkci vyzkoušejte, jako mnoho dalších, každý má jiná očekávání.

Zvuk pozmění i funkce „AGC“ a „Low Vol Mode“. První jmenovaná automaticky koriguje hlasitost a brání jejímu náhlému zvýšení. Low Vol Mode pak poskytne více zřetelnosti a dá se říci i dynamiky při nízké hlasitosti, takže je vhodná pro noční čas.

V dalších volbách ztlumíme jas displeje, volíme automatické vypnutí systému při nepřítomnosti signálu na vstupu (po zhruba 20 minutách), omezíme maximální hlasitost po startu, aktivujeme režim pro automatické připojení Bluetooth spárovaného zařízení, ač byl systém v pohotovostním režimu, určíme režim pro Bluetooth spojení (s důrazem na kvalitu zvuku/s důrazem na konektivitu). Poslední položka aktivuje, respektive deaktivuje Viera Link.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud