8
Fotogalerie

BenQ W9000: test Full HD projektoru

Přestože ceny nejlevnějších projektorů jsou dost pod hranicí dvaceti tisíc, velké štiky se prohání v podstatně hlubších vodách.

Masivní provedení high-endového projektoru W9000 společnosti BenQ dává zvědavci už od pohledu tušit některé jeho vlastnosti: rozměrná skříň předjímá dostatečný prostor pro dobrý průchod vzduchu a tudíž nižší hluk vzniklý chlazením projekční lampy a i z velikosti optické soustavy lze usuzovat na vynikající potenciál. Ačkoliv ne vždy je dobré soudit podle vzhledu, testování jednoznačně ukázalo, že pod smetanově bílým kabátem najdete skvělý zdroj kvalitního velkoplošného obrazu.

přístroj.jpgpohled.jpg
Kvalitní lesklý plast budí dojem luxusu

Přesně cílený projektor

Zatímco levné výrobky jsou obvykle maximálně univerzální, účel špičkových a profesionálních modelů bývá naopak poměrně konkrétní. Zákazník také udělá ledacos pro to, aby mohl potenciál kvalitního zařízení maximálně využít. Nejinak je tomu u modelu W9000, jehož doménou je kino v nejvyšší kvalitě – záměrně bez přídomku domácí, protože tento projektor spadá i do kategorie profesionálních přístrojů.

Za příklad poslouží jeho svítivost 1 200 lm. Pro promítání na holou zeď ve dne by jistě byla příliš nízká. Ve skutečném domácím kině a obvykle s promítacím plátnem, či v malém kinosálu, kam je tento projektor určen, však není vysoká svítivost nutná a naopak zde mnohem více než na výkonu záleží na kvalitě obrazu. Ta je díky vysokému kontrastu skvělá a obraz v nativním rozlišení 1 080p je ostrý, plastický s věrohodnými barvami a neskutečně detailní.

Kvalita na místě kvantity

BenQ v případě modelu W9000 jednoznačně vsadil na vynikající optické vlastnosti a značný uživatelský komfort. Tím je například motorově poháněný zoom a ostření. Nepříliš veliký rozsah ohnisek objektivu má kladný vliv na světelnost i při největším zvětšení.

Zadek.jpg
Osazení konektory je dostatečné, pouze jeden HDMI konektor ale zamrzí

Motorové ostření je velmi praktické: je-li třeba, přímo od plátna lze dálkovým ovladačem pohodlně nastavit obraz ostrý jako břitva. Ačkoliv je ostrý obraz obecně doménou LCD projektorů, model W9000 využívající DLP procesor TI Darkchip2 DMD, nijak nezaostává.

Optika nabízí také motorový vertikální posun obrazu. Jeho středová poloha se nachází v ose objektivu a rozsah umožňuje obraz posunout zcela pod nebo nad tuto osu. Díky tomu prakticky není nutné využívat digitální lichoběžníkovou korekci. Hraniční polohy posunu obrazu nijak negativně neovlivňují jeho kvalitu ani jas.

dalka.jpgovládání.jpg
Díky umístění popisků přímo na podsvícená tlačítka, budete na dálkovém ovladači vždy vědět, kam sáhnout

Posledním motorizovaným prvkem je ovládání clony objektivu, jejímž prostřednictvím lze posilovat sytost černé barvy. Nutno však říci, že i v továrním nastavení je barevné podání obrazu velmi dobré a prakticky nevyžaduje úpravy.

Výhody profesionální kalibrace

Projektor se kromě klasického přednastavení vlastností obrazu dle typu reprodukce může pochlubit také dvěma kalibrovanými nastaveními ISF C3, po jejichž zvolení by měl být obraz přesně takový, jak filmoví tvůrci zamýšleli (viz www.imagingscience.com). Certifikovaný ISF technik vám také může pomoci s přesným nastavením overscanu při přepočtu obrazu z nižších rozlišení, které ve výrobním nastavení někdy není úplně ideální, a případně také s nastavením gamma korekce. Nejbližšího ISF technika sice najdete až ve Vídni, ale vstup do ISF nastavení je blokován pouze dvoumístným heslem.

Hrátky s rozlišením

Je nasnadě, že byť se jedná o projektor s nativním rozlišením 1 920 × 1 080, filmového materiálu v této kvalitě zatím není dost. Velmi nás tedy zajímalo, jak si vestavěné filtry poradí s vylepšováním obrazu v nižším rozlišení. Obraz se 720 řádky a progresivním skenováním vyšel na jedničku, avšak u obrazu se 480 řádky již byla degradace obrazu viditelná nejen na testovacím obrazci, ale také při přehrávání videa. Přesto nelze říci, že by byla kvalita obrazu z DVD a z televizního vysílání podprůměrná, její snížení se však projevovalo celkově nižší ostrostí obrazu a mírným zrnem. Znatelně horší přitom byla kvalita u prokládaného obrazu (480i) než u obrazu s progresivním snímáním (480p).

Máte-li zájem vybudovat si doma skutečné kino, BenQ nabízí plnohodnotné a špičkové řešení, které ale rozhodně není pro každého. Za vysokou kvalitu obrazu totiž zaplatíte odpovídající cenu.

BenQ W9000

Cena 116 900 Kč

  • technologie DLP, 16:9, 0,95", 1 920 × 1 080 px
  • svítivost 1 200 ANSI lm
  • kontrast 8 500:1
  • hlučnost (úsporný režim) 23 dB
  • projekční vzdálenost 2,0–13,7 m (širokoúhlý obraz s max. úhlopříčkou 7,6 m)
  • optika F 2,6–2,8 f 36,9–43 mm (1,15× motorově poháněný zoom, ostření, clona a posun čoček)
  • výkon lampy 250 W
  • životnost lampy 3 000 h
  • cena lampy 9 500 Kč
  • lichoběžníková korekce vertikální
  • vstupy HDMI, 2× komponentní (3× RCA, 5× BNC), kompozitní (1× RCA), S-Video
  • vzdálené ovládání RS-232C (mini DIN 8-pin)
  • normy NTSC, PAL, SECAM, HDTV (až 1 080p, 1 080i)
  • rozměry (v × š × h) 195 × 492 × 393 mm
  • hmotnost 9,5 kg
  • spotřeba (plný/pohotovostní režim) 370W/neuvedeno
  • příslušenství anglický návod, dálkový ovladač, napájecí kabel, komponentní kabel

Zapůjčil 

BenQ Czech Republic
kontakt 272 188 300, www.benq.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud