55
Fotogalerie

Sony CMT-HX70BTR: test mikrosystému s USB a BT

iPod dock i Bluetooth rozhodně není běžnou výbavou, narozdíl od USB vstupu. U CD mikrosystému Sony naleznete vše.

Malé věže od Sony jsou na trhu již dlouho a jejich současná nabídka obsahuje moderní produkty vybavené současnými technologiemi. Testovaný model CMT-HX70BTR sice ve srovnání s klasickými mikrověžmi stejné značky poněkud povyrostl, pořád se řadí do stejné kategorie.

Vzhled a připojení

Dvoupásmové reprobedny s hezkou barvou blížící se třešňovému dřevu dobře ladí s černým základním modulem. Design se celkově kloní spíše ke konzervativnímu pojetí bez okras, blikátek a dalších zbytečností. Základní modul má v tomto případě tvar širšího „decku“ a na stole zabere přibližně stejnou plochu, jako obě reprobedny dohromady. Ty jsou totiž relativně úsporné v půdorysu a o to výraznější do výšky.

produkt_2.jpg produkt_3.jpg

Všechny součásti sestavy jsou naštěstí stejně hluboké a díky bassreflexům umístěním směrem dopředu není problém celou sestavu seřadit do řady klidně i u stěny. Manuál zmiňuje absenci stínění u reprobeden.

Signálové vstupy byste v tomto případě na zadní straně hledali opravdu marně. Dvojici anténních vstupů pro FM a AM rádio doplňují výstupy pro reprobedny a proprietární DM port. Alespoň, že konektory pro kabely využívají praktických konektorů připojených ke kvalitním propojovacím kabelům, které využívají svorky až přímo na reprobednách. Analogový stereo vstup v podobě 2x cinch se prostě z mikrosystémů této kategorie zcela vytratil.

produkt_6.jpgprodukt_8.jpgprodukt_4.jpg

Ostatní konektory sídlí na spodní hraně čelního panelu. Jde o výstup pro sluchátka a stereo vstup v podobě 3,5 mm jacků doplněných USB konektorem. Ani jeden z těchto konektorů není pod krytkou a díky tomu jsou dobře přístupné. Větší USB klíče bohužel trochu pokazí čistý vzhled čelního panelu.

Pochvalu si zaslouží pasivní chlazení zesilovače i zdroje uvnitř základního modulu. Pro odvádění tepla si vystačí se širokým žebrování v zadní části horního krytu a chytře rozmístěnými průduchy na zadní i spodní straně.

produkt_12.jpg produkt_15.jpg

produkt_13.jpg produkt_14.jpg

S možností přikoupit si propojení s iPodem se lze setkat často, najít potřebný hardware přímo v základním balení je však mírným překvapením. CMT-HX70BTR v základu obsahuje adaptér TDM-IP10, který se připojuje do DM portu a je kompatibilní se všemi současnými iPody i iPhonem. V zapnutém stavu slouží i jako nabíjecí stanice, není přitom ani nutné být přepnutý na režim DMPORT. Připojený iPod lze ovládat přímo dálkovým ovládáním a funkční bylo i spojení s iPhonem, i když vyskakuje varování o nekompatibilním příslušenství.

produkt_26.jpg produkt_27tento.jpg

Další možností, jak dostat zvuk do tohoto mikrosystému je Bluetooth spojení. Díky podpoře profilů A2DP a AVRCP je možné systém spojit s většinou současných mobilů i notebooků. Přenos stereo zvuku vzduchem jen do jisté míry poškodí. Ve srovnání s MP3 nebo CD postrádá část dynamiky a pro fanoušky nejvyšší kvality to není ideální řešení. Pro pohodlné spojení s notebookem nebo mobilem a klidný poslech běžně postačí. Bluetooth lze použít i na spojení se sluchátky, kdy poslouží jako výstup zvuku.

Ovládání

Základem je samozřejmě dálkové ovládání, u tohoto mikrosystému se však pro některé funkce nelze vyhnout používání tlačítek rozmístěných po základním modulu. Dálkové ovládání je celkem drobné a dobře padne do ruky. Obsahuje všechny ovládací prvky potřebné pro běžné úkoly spojené s ovládáním přehrávání. Vzhledem k velikosti bohužel chybí přímé volby pro jednotlivé vstupy (CD, USB, rádio) nebo i režim zvuku DSGX. K nevýhodám patří i nutnost docela přesně mířit, protože citlivost na ledabylé směřování k základnímu modulu není přesvědčivá. Překvapivě na těle dálkového ovládání nenajdete tlačítko mute pro úplné ztišení zvuku.

produkt_10.jpg produkt_11.jpg

produkt_7.jpg produkt_9.jpg

Přímo na čelním panelu se nachází minimum ovládacích prvků. Nekonečné kolečko pro hlasitost, Standby pro zapínání a pak jen tlačítko pro vysunutí optické mechaniky. Všechny ostatní si své místo našli na vrchním krytu v podobě rovnoměrně rozmístěních čtverců. Vzhledem k velikosti se dobře ovládají. Funkční výbava nekopíruje dálkové ovládání, spíše jej doplňuje a přidává přímé nahrávání na USB a přepínání režimu zvuku DSGX.

displej_11.jpg displej_14.jpg displej_21.jpgdisplej_23.jpg displej_4.jpg displej_8.jpg

Displej má decentní modrou barvu a kromě několika postranních ikonek nabízí bodové zobrazení dvacítky znaků. Decentní jas bohatě stačí pro všechny situace a v noci zbytečně neoslňuje. Množství zobrazených informací je dostatečné pro procházení adresářové struktury USB disku nebo CD s MP3 soubory, při zobrazení delších názvu skladeb či interpretů se však nelze vyhnout posuvu.

produkt_23.jpg produkt_24.jpg produkt_25.jpg

Samotné ovládání jednotlivých činností je intuitivní a přehledné. Přehrávání CD či práce s rádiem jsou základ, za jednoduchou lze považovat i práci s muzikou v MP3. na tento účel jsou na dálkovém ovládání vyhrazeny specielní tlačítka. Na připojenou USB paměť můžete také nahrávat přímo z CD všechny nebo vybrané skladby. Proces bohužel probíhá v reálném čase a proto je poměrně zdlouhavý.

Zvuk

Kvalita zvuku se mezi CD, kvalitními MP3 a výstupem iPodu subjektivně neliší – kvalitativně předstihuje samotný zesilovač a reprobedny. Parametry zesilovače nejsou nikterak oslnivé s udávaným hudebním výkonem 2× 75 W při 4 ohmech na 1 kHz s harmonickým zkreslením do 10 %. Sony se také chlubí použitím „32-bitového digitálního zesilovače řady S-Master“, což těžko dešifrovat do smysluplnější podoby. Snad souvisí s nízkou spotřebou, která nepřekračuje 16 až 18 W v zapnutém stavu. S téměř nulovou (0,5 W) spotřebou ve vypnutém stavu potěší vaší peněženku.

Samotné reprobedny jsou vyrobeny z dřevotřísky a obsahují dvojici reproduktorů. Drobný výškový reproduktor s průměrem 2,5 cm zabezpečuje svým tvarem šíření výšek, které netrpí na přílišnou směrovost. Středo-basový reproduktor s průměrem 13 cm v hezké žluté barvě zastřešuje všechny ostatní frekvence za vydatné pomoci bassreflexu.

produkt_16.jpg produkt_17tento.jpg produkt_21tento.jpg

Reprobedny jsou s hmotností 3,7 kg poměrně těžké a překvapivě nejsou vybaveny žádnými nožičkami. Sony spoléhá pouze na drobné gumové plošky, které si na spodní část můžete nalepit. Kvůli tomu trpí i tento mikrosystém nepříjemným přenosem rezonancí do stolu či skříňky, na které je postaven, což může být v některých případech i velmi rušivé. Dobrý dojem z designu poněkud kazí vyhotovení reprobeden, které na viditelných hranách trpí nedokonalým opracováním.

Sony nezveřejňuje bližší specifikace osazených reproduktorů, testování však lehce odhalilo jejich přednosti i nedokonalosti. Zvuk použité kombinace zesilovače a reproduktorů působí celkově ostřejším dojmem. Má slušně rychlé a přesné basy se slušnou dynamikou, v elektronické hudbě se cítí jako doma. Vyznění basů zcela jistě souvisí s nemalým objemem reprobeden a jejich značnou hmotností (3,7 kg).

produkt_18.jpg produkt_19.jpg produkt_22.jpg

Vyšší tóny netrpí na přehnanou směrovost, ve společnosti hutnějších basů se však zdají být trochu utopeny a praxe ukázala, že přidat v jednoduchém ekvalizéru +1 pro Treble je dobrá volba. Nastavení basů si místy zaslouží právě opačné naladění na Bass -1 v závislosti na vkusu a oblibě hlubokých tónů. Volba DSGX neboli Dynamic Sound Generator X-tra subjektivně přidává širší prostor, mírně zdůrazňuje basy a částečně ovlivňuje i dynamiku. Pro elektronickou hudbu velmi dobře použitelný režim, u ostatních žánrů spíše zralý na vypnutí.

Problematické jsou pasáže v středním pásmu, které postrádají přesnost a u komplikovanějších nahrávek se tóny začnou rychle slévat. Naopak vyšší hlasitosti nejsou problém, i když u nejvyššího nastavení se zkreslení vyskytuje, nebude to problém – maximum je totiž tak hlasité, že se běžně v místnosti ani nedá používat.

Verdikt

Sony se podařilo do testovaného mikrosystému vtěsnat úctyhodný výčet technických vychytávek, který může oslovit fanoušky moderních hraček. V internetové ceně od 6 300 Kč jde o skutečně zajímavou výbavu, která se napodiv příliš neprojevila na ostatních parametrech. Reprobedny úctyhodných rozměrů podávají dobré výsledky u elektronické hudby a žánrů těžších na basy, ztrácejí se však u komplexnějších nahrávek s širším zastoupením středního pásma, u kterého se ztrácí detaily i přesnost.

Pokud máte využití pro Bluetooth nebo iPod dock a osloví vás hezký design jde určitě o dobrou volbu. V opačném případě je část prostředků v ceně přístroje investována špatným směrem, protože si nelze nalhávat, že iPod dock i Bluetooth jsou v tomto mikrosystému zázračně zdarma.

produkt_1.jpg

Sony CMT-HX70BTR stereo mikrosystém

Cena orientační 6 300 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD
  • výkon2× 75 W (4 ohmy, 1kHz, 10% THD)
  • kmitočtový rozsah 20 Hz – 20 kHz (CD)
  • odstup signál / šum 90 dB (CD)
  • analogové audio vstupy 1×3,5 mm jack
  • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
  • tuner RDS, 30 FM stanic, 15 AM stanic
  • příkon 50 W
  • stand-by 0,5 W
  • rozměry (š × v × h) 305 × 116 × 225 mm
  • hmotnost 2,8 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, AM anténa, originální a český návod, iPod dock

Reproduktory SS-CHX70

  • produkt dvoupásmové reprosoustavy s basreflexem
  • měniče1× 130 mm středobasový, 1× 25 mm výškový
  • impedance 4 ohmy
  • max příkon neuveden
  • citlivost neuvedena
  • frekvenční rozsah neuveden
  • dělící frekvence neuvedena
  • rozměry (š × v × h) 172 × 331 × 225 mm
  • hmotnost 3,7 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

displej_10.jpg displej_12.jpg displej_13.jpg
displej_15.jpg displej_16.jpg displej_17.jpg
displej_18.jpg displej_19.jpg displej_2.jpg
displej_20.jpg displej_22.jpg displej_24.jpg
displej_25.jpg displej_28.jpg displej_29.jpg
displej_3.jpg displej_6.jpg displej_9.jpg
.... kompletní fotografie displeje na závěr

Určitě si přečtěte

Články odjinud