16
Fotogalerie

JVC DLA-HD1: test Full HD projektoru

Zatímco v USA se už prodává jeho nástupce, my se zatím jako králi domácích projektorů musíme klanět DLA-HD1.

LCOS technologie (které JVC říká D-ILA a Sony SXRD) po pouhých deseti letech praktické existence (1. projektor na její bázi uvedl na trh právě JVC) nechala své předchůdce DLP a LCD, ze kterých vyzobala to pozitivní a od kterých chytila jen pár nevýhod (a to jen z LCD), kvalitativně jasně za sebou. Prakticky všechny nejlépe hodnocené projektory pro domácí kino jsou dnes LCOS. Bohužel i když pochopitelně je vysoko cení i jejich výrobci. Jako krále korunuji DLA-HD1 s jistou rezervou.

bok1.jpgčelo.jpgs ovlacem.jpg

Samozřejmě jsou na trhu ještě o chlup lepší projektory jako třeba Sony VPL-VW200. Všechny jsou ale nejméně dvaapůlkrát dražší než HD1. Což je dělá při 120 tisících, které za něj na Pixmanii (jinou nabídku HD1 jsem na internetu nenašel), ne zrovna dostupnými pro 99,9 % českých videofilů. HD1 je v mých očích stále ještě na hraně dostupnosti pro ty bohatší a nadšenější z nich. Stojí ovšem za prakticky dvojnásobnou cenu oproti většině pro domácí kino určených Full HD projektorů? Jedním slovem ANO a to i s přihlédnutím k vícero drobným výhradám, které k jeho vnitřní elektronické výbavě mám a které níže podrobněji rozeberu. 

Kontrastní kouzelník

Když HD1 nainstalujete, což díky jeho rozměrům a váze není tak lehké jako třeba u většiny LCD projektorů (pokud budete jako já prostorovými podmínkami donuceni pod ním spát, poznáte konečně, jaké to je žít pod Damoklovým mečem), spustíte a posvítíte si s ním na své plátno, s velkou pravděpodobností vám bradu zastaví až podlaha. Na takový kontrast a tak černočernou černou prostě ve frontální projekci nejsme zvyklí. Přitom světla vrhá HD1 před sebe až příliš, jas sem musel v nastavení snížit na -9 abych v testovacím obrazci THX přikryl stíny písmenek, které by měly zůstat zrakům divákovým skryty.

konektory.jpg ovadání na přístroji.jpg
Dva HDMI konektory doplňuje komponentní vstup, ovládání na horní straně přístroje je přehledné

Fantastický kontrast HD1 speciálně ocení milovníci vesmírných SF podívaných. Hrátky s clonou LCD projektorů mají totiž své meze a se světlými objekty na tmavém pozadí si neporadí (a u DLP zase ruší tmavé scény jejich šum). Podobně s celkově tmavými filmy. Takový Horizont události, který i na drahém Full HD LCD projektoru vypadá rozbředle, matně a ploše, na HD1 zázračně získá hloubku, plasticitu a poprvé odhalí spoustu tmavých detailů uvnitř tmavých ploch, které jste před tím nikdy neviděli. Ještě podtrhuji, že vážně nemluvím o nuancích, ale o rozdílu kategorie nebe a dudů!

Všechny barvy světa

Trošku dále od ideálu je na tom HD1 s barvami. Podobně jako většina projektorů HD1 nesplňuje normově předepsané nastavení barev.

hd1color2.jpg

Naštěstí je přesaturovaní primárních i sekundárních barviček poměrně pravidelné a při normální projekci působí obraz příjemně přirozeně (doporučuji ale stáhnout saturaci nejméně na -10 i více). U projektoru ceny HD1 bych očekával více možností ovlivnit nastavení barev, ty se tu ale omezují na opravy nedostatků v konvergenci barevných panelů (je možné ale pouze posouvat je celé vertikálně nebo horizontálně), což je jeden z problémů, které má LCOS společné s LCD. 

Dalším je shading (barevné nepravidelnosti), který jsem ale na testovaném kusu nezaznamenal i když byl některými uživateli HD1 (ve formě žlutých pruhů nebo rohů obrazu) hlášen. Pak už jde barevně ovlivnit jen tradiční RGB nastavení neutrality šedé, které ale není rozděleno na tmavou a světlou část, jak bývá u projektorů obvyklé (tmavé totiž části bývají z výroby nastavované tepleji a světlé naopak chladněji). 

hd1RGB.jpgHD1 color temperature.jpg

Navíc se tato korekce musí provádět právě z nejchladnějšího (tj. nejmodřejšího) barevného přednastavení High. K normově pro projekci filmů požadovaným 6500 Kelvinům má mít podle JVC nejblíže přednastavení Middle. Měření (zde v kombinaci s barevným režimem Cinema) v něm ovšem ukazují značný nadbytek modré (údaje z nejtmavších částí obrazu ignorujte, pod 30IRE tj. 30% jasu není na sondu SpyderII spoleh) a teplotu blíže k 7000K.

hd1natural.rgb.jpghd1colortemp.natural.jpg
Změna režimu Cinema na Natural tu mnoho nezmění
hd1color-low.jpg
Lépe dopadá přednastavení Low

To ale zase trpí nadbytkem červené, takže pokud chcete opravdu neutrální šedou škálu, musíte se uchýlit k útrapám měření a kalibrování. 

Omezená gamma a další drobnosti

hd1gamma-normal.jpg
Ještě omezenější jsou možnosti nastavení gamma křivky. Nejrovnoměrnější výsledky poskytuje nastaveni Normal
Ovšem na hodnotě 2.1 (vyjma lehkého úletu v nejsvětlejší části) místo doporučované 2.22.
Ostatní nastavení A, B a C se ještě víc vzdalují od cíle a pohybují se kolem hodnoty 2.0. A navíc ztemňuje tmavší části obrazu a zesvětluje ty světlejší.
hd1-gamma A.jpghd1luminanceA.jpghd1gammaB.jpg

Těchto omezení si bylo evidentně vědomo i JVC, proto už v menu modelu HD100 nabízí custom gamma s výběrem nastavení od 1.9 do 2.6. Podobně vybavený by měl být i vylepšený model HD1 (v USA nabízený jako RS1x , jeho označení v EU zatím není známo), který JVC bude nabízet jako levnějšího kolegu ještě kontrastnějšího HD100.

Na obou by měl být opraven i další problém HD1 a to takzvaný chroma upsampling error (do překladu tohoto výrazu se radši pouštět nebudu, ještě by to dopadlo jako na oficiálních stránkách JVC, kde screendoor, kterému obvykle u nás říkáme LCD mřížka, přeložili jako dveře obrazu). Ten se prakticky na testovaném kusu projevoval u všech Palových zdrojů signálu tak, že pokud se v obraze vyskytl nějaký výrazný barevný záblesk nebo sytý barevný detail, na zlomek sekundy přes něj probleskl pravidelný geometrický vzorec.

ovladač.jpg
Podsvícený ovladač je ve vyšší cenové třídě samozřejmostí

Když už jsme u otázek vnitřní elektronické výbavy HD1, tak nemůžu nezmínit, že mě poněkud zklamala i jeho schopnost respektive neschopnost udělat progresivně uhlazený obraz z prokládaného (v tomto případě 1080i) signálu. Viděl sem daleko lepší výsledky u projektorů poloviční ceny. Pokud se na něm budete chtít dívat na satelitní nebo kabelové Full HD nebo dokonce na standardní televizní vysílaní, bez externího scaleru se neobejdete.

Dveře obrazu a shrnutí

Mimochodem výše zmiňovaná mřížka je u Full HD LCOS ještě menším problémem než u Full HD LCD. Už u nich podle mého názoru není z žádné rozumné vzdálenosti vidět, ale obraz HD1 působí oproti LCD ještě znatelně homogenněji a filmověji. Subjektivnější už bude zhodnocení hlasitosti větrání HD1, které se mi přes uváděných 25dB zdálo slyšitelnější než u LCD projektorů.

Takže shrnu své dojmy z HD1: v rámci spotřebitelům ještě jaksi finančně dostupné frontální projekce bezkonkurenční kontrast a černá čerň, příjemně filmově vyhlížející obraz, ale zároveň i řada menších nedostatků, které celkový dojem trochu kazí. Pokud na něj máte, chcete nejlepší cenově ještě dostupný (byť ne lidový) projektor na trhu – neváhejte. Pokud si ale můžete počkat… HD100 a vylepšená verze HD1 jsou za dveřmi.

JVC DLA-HD1

Cena doporučená 149 990 Kč
 
  • technologie D-ILA
  • rozměr panelu 3× 0,7" (16:9)
  • rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů
  • objektiv 2× manuální zoom/ohnisko objektivu; f=21,3–42,6mm; F=3,2–4,3
  • projekční velikost 150 cm až 500 cm
  • funkce posunu objektivu ±80% vertikálně a ±34% horizontálně
  • světelná lampa 200wattová vysokotlaková rtuťová lampa
  • světelný výstup 700 lm
  • kontrastní poměr 15 000:1
  • video vstupní konektory (zadní panel) 2× HDMI, 1× (3RCA) komponentní může být také použit jako RGB konektor, 1× S Video konektor (mini DIN4 pin), 1× kompozitní (RCA konektor)
  • řídící konektory RS-232 (D-sub 9 pin)
  • video vstupní signály 480i/p, 576i/p, 720p60/50, 1080i60/50, 1080p60/50/24, NTSC / NTSC4.43 / PAL / PAL-M / PAL-N / SECAM
  • hlučnost 25 dB (v normálním režimu)
  • spotřeba energie 280 wattů (2,7 wattu při pohotovostním režimu)
  • rozměry (v × š × h) 172,5 × 455 × 418,5 mm
  • hmotnost 11,6 kg
  • dodávané příslušenství 2× napájecí kabel, 1× samo osvětlovací dálkové ovládání, AAA baterie a víčko objektivu 

Zapůjčil

  • JVC Czech, Dobřejovice
  • kontakt 272 101 211, www.jvc.cz
  • záruka 2 roky

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud