13
Fotogalerie

Westone W80: High-End in-ear sluchátka pro nejnáročnější [test]

Když se výrobci povede schovat 8 měničů do překvapivě malé konstrukce, dostaneme jedny z nejpohodlnějších high-end in-earů. Bohužel ale svým zvukem už tolik neoslní, především při ceně přes 40 000 Kč.

Jako jiní výrobci špuntových sluchátek, i americký Westone začínal před desítkami let u produktů spojených s ochranou sluchu. Ke sluchátkům se dostal ve druhé polovině 90. let, kdy začal produkovat na míru vyráběné in-eary pro tehdy neznámou firmu Ultimate Ears.

V roce 2001 ovšem spolupráce končí a Westone začíná prodávat svá vlastní sluchátka. S nimi má takový úspěch, až se po čase stane jednou z největších společností na tomto trhu.

V současnosti Westone nabízí širokou řadu modelů, od levnějších špuntů pro širokou veřejnost, až po na zakázku vyráběné monitory pro hudebníky a audiofily. Zde testované W80 představují nejvyšší model univerzální řady a cílí na ty nejnáročnější uživatele. Tomu odpovídá konstrukce využívající 8 tlakových měničů v každém sluchátku, speciální kabel a bohužel i cena 42 790 Kč.

Příslušenství

Ke sluchátkům výrobce přidává bohatou nabídku nástavců, navíc nejde o obyčejné nástavce dostupné na čínských e-shopech, ale o přímo Westonem vyráběné speciální kousky. Jedná se o 5 velikostí silikonových Star nástavců a o 5 velikostí pěnových True-Fit nástavců. Díky svým skvělým vlastnostem a velmi rozmanitým velikostem, řešícím kromě průměru i délku, se řadí mezi ty nejlepší nástavce na trhu.

Sluchátka jsou vybavena dvojicí kabelů, obyčejným Westone kabelem s ovládáním pro telefony a prémiovým kabelem Reference 8 od firmy Alo Audio, který samotný přijde na částku přes 7 000 Kč a o kterém se dozvíte více dále v testu. Součástí příslušenství jsou i pro Westone typické výměnné barevné krytky sluchátek. Pro ochranu při přenášení výrobce přibalil příjemně malé pevné pouzdro a pro uschování veškerého příslušenství a případně i nějakého přenosného přehrávače tu je zase až neprakticky velké pevné pouzdro.

Konstrukce

In-eary Westone patří mezi ty nejpohodlnější na trhu, za což vděčí opravdu dobře ergonomicky tvarované konstrukci. Podobně jako sluchátka Shure, i zde základ tvoří oblé tělo, ze kterého do boku vystupuje krček zvukovodu, což v kombinaci s kabelem vedeným přes ucho zajišťuje ideální usazení uvnitř ucha. A samozřejmě i nejvyšší model W80 využívá tuto osvědčenou konstrukci. Navzdory velmi vysokému počtu měničů se navíc podařilo udržet až překvapivě malé rozměry, opravdu nevím o žádných podobně velkých 8 měničových in-earech na trhu. Westonu se tak povedlo něco unikátního, naskládat 8 měničů do skutečně praktických rozměrů, o čemž může velké množství konkurenčních výrobců pouze snít.

Kvalitě zpracování se nedá nic výrazného vytknout, ale použité materiály jsou vysloveně zklamáním. Celé tělo sluchátek se skládá z plastových částí a oproti levnějšímu modelu W30 se zde těžko hledá nějaký výrazný rozdíl. W80 tak vedle konkurenčních modelů z hliníku či akrylu působí jednoduše velmi levným a obyčejným dojmem. Příliš dobrý pocit nenavodí ani výměnné ozdobné krytky sluchátek. Sice si lze díky čtyřem různým barvám sluchátka přizpůsobit dle svého vkusu, ale jde pouze o další levně působící plastový element. Navíc nepříliš kvalitně provedený, protože na testovacím kusu byly již některé krytky lehce popraskané, což byl častý problém i u starších modelů.

Výrobce ke sluchátkům přibalil dvojici kabelů, které se od sebe velmi výrazně liší. Obyčejný motaný černý Westone kabel zaručuje díky své poddajné a lehké konstrukci příjemné, pohodlné a nerušené nošení, to v kombinaci se slušnou odolností. Navíc potěší přítomnost ovládání k telefonu s trojicí tlačítek. Naopak kabel Reference 8 (v ceně 299 USD) od Alo Audio odsouvá praktičnost až na druhé místo a jedná se o nefalšovaného zástupce třídy prémiových audio kabelů.

Pletená konstrukce z 8 vodičů kombinuje vodiče z čisté mědi a z postříbřené mědi, konektory jsou té nejvyšší kvality a upřímně se o jedná o vskutku nádherně vypadající kabel. A i když skutečně přináší znatelné zlepšení celkového zvuku sluchátek, jeho užívání není příliš příjemné. Nejprve se projeví jeho nepoddajnost a snaha držet tvar, po prvních pohybech se k tomu přidá i velká náchylnost na mikrofonní efekt. Uživatel tak stojí před problematickým rozhodnutím, zda mít raději sluchátka lépe hrající, či pohodlnější na každodenní nošení.

Naštěstí se kabel ke sluchátkům připojuje standardním MMCX konektorem a tak není problémem si pořídit libovolný kabel dle potřeb a preferencí jednotlivých uživatelů.

Pohodlí a izolace

U high-end in-earů s vysokým počtem měničů patří pohodlí nošení k jedněm z jejich nejpalčivějším problémům. Často se jedná o usazení nejisté či dlouhodobě nepohodlné, typickým příkladem budiž modely JH Audio či Jomo Audio. U Westone W80 toto naštěstí vůbec neplatí a jedná se o jedny z nejpohodlnějších sluchátek z této třídy.

Dosahují toho díky kombinaci ergonomické konstrukce umísťující sluchátka více dovnitř ucha, nízké hmotnosti a především stále velmi rozumných rozměrů. W80 v uších sedí naprosto jistě a ani při dlouhém poslechu se neprojevují žádné náznaky nepohodlí. Ať už člověk klidně pracuje v kanceláři či naopak pobíhá po městě, W80 vždy sedí perfektně.

A právě při pohybu po městě či jiných hlučných prostředích přijde vhod i velmi dobrá izolace od okolního hluku. Hlubší usazení v kombinaci s uzavřenou konstrukcí dokáže zajistit vysoce nadprůměrnou izolaci, především při použití skvělých pěnových nástavců Westone True-Fit.

Zvuk

Sluchátka byla testována především s high-end přenosným přehrávačem Sony WM1A v nesymetrickém zapojení. Pro účely testu byla sluchátka používána s prémiovým Reference 8 kabelem. Jako reference posloužily in-eary Jomo Audio Samba, Heir 10.A, AAW W500 a Campfire Andromeda.

Nejprve co se týče vhodného zdroje, W80 patří k lehce citlivějším sluchátkům, tedy ani slabší zdroje s nimi nebudou mít žádný problém. Zároveň ale nejsou extrémně citlivé na šum zdroje. Se zvyšující se kvalitou zdroje se kvalita zvuku sluchátek lehce posouvá, ale nejedná se o tak znatelná zlepšení, jako u jiných modelů v této třídě.

Řada W byla vždy typická svým teplejším laděním, upřednostňujíc příjemný, hladký a hutný zvuk před maximální čistotou a detailností. A Westone W80 se tohoto podání nadále drží, i když v něm nejdou tak daleko jako nižší modely W60 a W50. Jde o podání ideální pro velmi dlouhý pasivní poslech, kdy hudba příjemně zní spíše na pozadí, posluchač nehledá ty nejmenší detaily nahrávky a kdy i trochu nižší kvalita nahrávky se dá docela jednoduše přehlédnout. Ve zvuku sluchátek chybí jakákoliv nepříjemná zvýraznění, vše zní tepleji a plně, často ale na úkor věrnosti nahrávce a celkové čistotě podání.

Basové pásmo se dočkalo bohatého zvýraznění v oblasti středobasu, ale poněkud slabšího rozsahu do nejnižších tónů. Bas nabízí dobrou údernost a celkově působí velmi objemně, ale na některých nahrávkách a u některých nástrojů mu může chybět potřebná hloubka. Tonalitou patří mezi ty povedenější, kdy nezní tak suše jako jiné tlakové měniče a i v otázce rozlišení patří mezi ty nadprůměrné. Naopak v rychlosti a kontrole by se dalo ještě dost zlepšovat a oproti jiným sluchátkům v této kategorii se jedná o znatelnou slabinu.

Střední pásmo vyniká svou hutností, sametovým podáním a teplejším zabarvením. Nevyskytují se zde žádná nepříjemná zvýraznění, žádné ostré sykavky, vše zní extrémně příjemně a plně. To samozřejmě pomáhá například u podání hlubších mužských hlasů, ale příliš to nesedí k ženským hlasům a k některým nástrojům, které ztrácejí svou energii a stávají se až nepřirozeně hutnými. Navíc tento styl podání středů ubírá na jejich vzdušnosti a celkové čistotě, kdy proti jiným high-end in-earům zní jednoduše zastřeně.

Ani u výšek se toho příliš nemění, také zde vše zní příjemně, bez náznaku agresivity a s menší energií. Překvapivě ale výšky ze všech pásem vychází jako ty technicky nejlepší, protože i přes jejich utlumenější podání jsou velmi dobře rozlišené, pěkně kontrolované, slušně detailní a i v otázce rozsahu více než uspokojivé.

Co se týče prostoru, ten potěší dost širokou scénou, ale samotné podání hloubky a lokalizace není na úplně špičkové úrovni. Například oproti modelu Jomo Samba zní W80 více do stran, ale bohužel zároveň výrazně plošším dojmem ve všech ostatních ohledech. Separace nástrojů trpí na menší vzdušnost podání, kdy čistší a vzdušnější modely dokáží nástroje lépe oddělit.

Závěr

Po konstrukční stránce si sluchátka zaslouží obrovskou pochvalu za celkový design, který umožnil dostat high-end in-eary do jedné z nejpohodlnějších a nejpraktičtějších podob. Takováto sluchátka bude radost používat každý den a určitě se stanou Vaším neoddělitelným partnerem na všech cestách. Na straně druhé trochu zamrzí použité materiály a celkově velmi obyčejný a levný vzhled.

Po stránce zvukové si Westone dál razí svou jasně vytyčenou cestu, oproti modelu W60 se jedná o znatelný posun výše a pokud jste fanouškem zvuku této značky, model W80 pro Vás může být skvělým upgradem. Ostatní to ale s rozhodováním nebudou mít tak jednoduché. Podání W80 totiž určitě není pro každého a v některých oblastech na konkurenční high-endové in-eary jednoduše ztrácejí.

AVmania.cz - Westone W80
konstrukce   7
pohodlí   9
izolace   9
zvuk   6

 

Westone W80

Sluchátka do testu zapůjčil: www.audigo.cz

Cena 42 790 Kč

  • Konstrukce plastová
  • Osazení 8 tlakových měničů, 3 pásma
  • Citlivost 111 dB @ 1mW
  • Frekvenční rozsah 5 až 22 000 Hz
  • Impedance 5 ohm @ 1kHz
  • Kabel výměnný, MMCX konektor

Určitě si přečtěte

Články odjinud