47
Fotogalerie

Sony KDL-40CX520: test Full HD LCD televizoru

Do levného LCD TV přidáme bohatou funkční výbavu, možnost nahrávání na pevný disk, internetový prohlížeč, přehrávání DivX filmů z USB i ze sítě. Postačí to novince od Sony k úspěchu?

Novinka japonské společnosti Sony je jeden z mála LCD televizorů v nabídce tohoto výrobce, který nemá LED podsvícení LCD displeje. Díky tomu představuje nejlevnějšího zástupce televizorů Sony s Internetovými funkcemi a možností nahrávání na HDD.

Pro test jsme si tento model vybrali záměrně, protože spojuje klasické řešení s moderní funkční výbavou. Televizor nabízí přístup k internetovým aplikacím, videu, nabízí přehrávání DivX videí i MP4 souborů. Lze využít Skype pro telefonování, případně přehrávat videa ze sítě. Na druhou stranu se musíte spokojit s 50 Hz technologií a klasickým CCFL podsvícením. Delší dobu tvrdíme, že LCD technologie přidáním LED podsvícení stále zůstává běžnou, klasickou LCD technologií a i koupě televizoru se „zastaralým“ podsvícením může být dobou volbou. Potvrdí to novinka od Sony?

 DSC08022.jpg
 

Klasický design aneb výlet do minulosti

Vzhled televizoru jako by ignoroval moderní trendy a odpovídá klasickému designu, který již několik let Sony nabízí u levnějších řad. Lesklý černý rám má běžnou tloušťku, nečekejte ani ultratenký rámeček kolem obrazovky. Obvyklý černý lesklý plast rámuje LCD panel, ten je naštěstí matný, a tak bohudík jste ušetřeni nežádoucích odlesků, které obvykle čelní skleněné panely „designových“ TV mají.Běžnou sadu základních tlačítek naleznete vpravo, vlevo pak sadu přípojných konektorů, které jsou vcelku dobře dostupné.

DSC08024.jpg DSC08026.jpg

Rovnou čtveřice HDMI konektorů nabídne dostatek přípojným míst, SCART pak už najdete jen jeden, výstup zvuku je buď analogový, nebo digitální.Dvojice USB konektorů poslouží buď pro připojení Wi-Fi adaptéru, nebo pro USB flash disk, či pevný přenosný disk. Počítačový VGA vstup nechybí ani zde, stejně jako CI slot pro dekódovací kartu při využití digitálního kabelového tuneru.

DSC08028.jpg DSC08032.jpgDSC08038.jpg
 

Podstavec je poctivý, stabilní a otočný, takže zde pochvala, ale dostanete ho rozebraný na části, takže prvotní montáž je zdlouhavá. Dálkový ovladač je pohodlný, přehledný a zaslouží si pochvalu. Ze začátku si sice možná budete tápat u tlačítek pro vyvolání menu a nastavení, ale zakrátko si zvyknete.

DSC08043.jpg 

Moderní ovládání a bohatá výbava

Televizor je vybaven analogovým, DVB-T a DVB-C tunerem, citlivost je velmi dobrá, neměli jsme ani problém s příjmem slabšího HD signálu. Kanály byly seřazeny dle našich zvyklostí, což lze samozřejmě i upravit. Z funkcí jistě zujme PAP a PIP, neboli dva obrazy či obraz v obraze. Vzhledem k tomu, že má televizor jen jeden tuner, pro druhý obraz potřebujete externí zdroj.

 DSC07996.jpg   DSC08007.jpg DSC08008.jpg
 

Grafické uspořádání Menu vychází z loňského „PS3 stylu“. Pokud vlastníte PS3, tak budete za krátko jako doma, ti ostatní chvíli budou bloudit, neboť výrobce rozdělil nastavení a volby do dvou, potažmo tří různě zpracovaných menu. Pro běžné uživatelské funkce, jako je například přístup k síťovým funkcím, fotografiím, videům a vstupům, tam musíte využít „PS3 menu“. K nastavení obrazu, zvuku atd., tam musíte využít klasické menu zobrazované vlevo. A když k tomu přidáte další menu, zobrazované vpravo, kde volíte „Scénu“, což je kombinace přednastaveného obrazu a zvuku, tak budete tudíž chvíli tápat, kde co vlastně je a co nastavujete.

DSC07994.jpg DSC08000.jpg DSC07988.jpg

Výbava televizoru zahrnuje klasický internetový prohlížeč (například se dostanete i do e-mailové schránky), aplikace pro Skype a Twiter, nechybí ani přístup k videím Bravia, což jsou videa umístěná na internetu. Vybírat si můžete z videoarchivů AXN, Eurosportu, YouTube, Wired a hromady dalších. Nabídka je poměrně bohatá, obrazová i informační kvalita videí je kolísavá, dle zdroje.

 DSC07980.jpg DSC07982.jpg DSC07983.jpg

Televizor také slouží jako multimediální přehrávač. V menu si vyberete, zda chcete fotografie, hudbu či videa. Fotografie načítá rychle, MP3 soubory jsou také přehrány samozřejmě bez problému. S videi je to trochu horší. Popravdě musím říct, že testovací disk zvládlo Sony perfektně, bez sebemenšího zaváhání. Mimo MKV, které přehrávač nepodporuje.

DSC08016.jpg DSC07990.jpg DSC07995.jpg

Problém ale byl se DivX soubory, zatímco testovací byly vše v absolutním pořádku, tak například některé díly seriálu nám odmítl televizor přehrát (proč, to netuším). HD video v MP4 bylo přehráno zcela bezchybně. Externí titulky je schopen televizor u DivX souborů zobrazit také, na obrázku ale vidíte, že jsou špatně čitelné, neboť byl zvolen vysloveně nevhodný font. Díky podpoře DLNA zvládá CX 520 přehrávat multimediální soubory i ze sítě.

DSC08002.jpg DSC08003.jpgDSC08005.jpg
 

Velmi zajímavou a mnohými asi nejvyužívanější funkcí bude možnost nahrávání na pevný disk. K TV stačí přes USB připojit pevný disk o kapacitě minimálně 120 GB, s vaším souhlasem si televizor disk zformátuje a už můžete nahrávat. Nahrává se vždy v kvalitě identické s přijímaným obrazem, tudíž HD vysílání je tak i nahráno. Záznam na disku nelze dále zpracovat a přehrávání je vázáno pouze na konkrétní televizor.

DSC07972.jpg DSC07973.jpg DSC07974.jpg
 

Programové nahrávání vám ulehčí EPG (elektronický programový průvodce), který je velmi přehledný a nabízí i náhled sledovaného programu. Zde opět pochvala. Nechybí ani ekorežim, vypínání obrazovky při nepřítomnosti diváka a ostatní „vychytávky“, které sony používá u LED TV Sony.

DSC07975.jpg DSC07976.jpg DSC07977.jpg
 

Obraz – nastavení a kvalita

Jak jsem již předeslal, nastavení televizoru je trochu neobvyklé. Primárně si nevolíte režim obrazu, ale Scénu. Těch je několik (Auto, Obecná, Kino, Sport, Hra, atd.), k nim je přiřazeno specifické nastavení obrazu i odlišně nastavený zvuk. A teprve zde si můžete vybrat z omezeného množství přednastavení obrazu, zpravidla dvou, tří. Nastavení také můžete různě upravit, v některých režimech je k dispozici i pokročilé nastavení, což vítáme, změna některých hodnot má na výsledný obraz však naprosto minimální vliv.Celkově je tento způsob nastavení asi pro běžné uživatele (kteří nechtějí častěji něco měnit) vhodnější. Ti, co rádi nastavují a upravují, si musí ale pamatovat, ve které „scéně“ a na kterém „vstupu“ své úpravy provedli.

DSC07978.jpg DSC07979.jpg DSC07984.jpg
 

Dále je nutno říci, že kvalita obrazu bude velmi závislá na přijímaném signálu. CX 520 má jen 50 Hz technologii, s dopočítáváním mezisnímků zde tedy nepočítejte. Rychlé pohyby kamerou i objektů činí trochu televizoru problémy, rychle jedoucí titulky (z jedné strany na druhou) jsou pak vysloveně neostré a hůře čitelné. U sportovních přenosů to paradoxně tolik nevadí, hokej byl relativně dobře sledovatelný, i když i zde zaznamenáte snížení ostrosti pozadí a hran při rychlém pohybu kamerou.

DSC08009.jpg DSC08010.jpg DSC08011.jpg
 

Televizor si nedokáže příliš dobře poradit s nekvalitním tuzemským SD digitálním vysíláním. Vyhlazení obrazu a přepočet na celou plochu obrazovky odpovídá spíše průměru, současné špičky nedosahuje. Jakmile přivedete zdroj kvalitnější (HD vysílání), pak teprve televizor předvede, co umí. Obraz z DVD je dobrý, u Blu-ray filmů ukáže televizor, co v něm vězí, a obraz kvalitativně poskočí o řád výše. Zde si je zkrátka vidět, že výpočetní výkon dražších 3D televizorů, který se místo na 3D „vrhne“ na zpravování obrazu, tento model nemá. 
 

DSC07986.jpg DSC07987.jpg  DSC07993.jpg

LCD jako LCD

Jistě vás zajímá, jak je na tom televizor po stránce obrazové. Zde se ukazuje, že LCD podsvícení je skutečně z velké části jen marketingový nástroj. Pokud si nastavíte scénu Kino (a předvolbu kino 2), obraz je téměř ukázkově nastaven, barevně odpovídá téměř přesně vyžadované normě, a to po všech stránkách. Výborné jsou pak nejen přechody šedé, kdy LCD TV i s klasickým podsvícením dokazuje, že tmavé scény také umí, zkrátka filmový fanoušek bude večer při sledování filmu nadšen. Když k tomu přičtu přiměřený a optimální jas (naměřeno 89 cd/m2), nezbývá mi než chválit, chválit, chválit. Ano, drobnosti se najdou, ale je vidět, že když výrobce chce nabídnout dobře nastavený TV, tak umí.

kino2barvy.jpg kino2gama.jpg kino2gamut.jpg kino2šedá.jpg kino2teplota.jpg
Nastavení režimu Kino 2

Standardní a Živý obrazový režim nabídnou typické saturovanější (výraznější) barvy i vyšší jas, vhodný pro denní sledování. Zde se ale ukazuje, že výrobce kvůli snížení spotřeby snížil i jas. Pro normální sledování v domácnosti plně dostačí a vyšší bych stejně nedoporučil, maximální jas ale nedosahuje vysokých hodnot, které dosahují tzv. LED TV (naměřeno 189 cd/m2, oproti typické hodnotě 400), na druhou stranu černá je skutečně vynikající a zde smekám (naměřeno 0,03 cd/m2!).

standardní barvy.jpg standardnígama.jpg standardnígamut.jpg
Nastavení standardního režimu
 

Klasické podsvícení se pak také projevuje drobným poklesem jasu v rozích. A ještě pochválím výrobce, že nepoužil agresivně nastavený dynamický kontrast, tzn. že obraz při změnách jasu scény obrazovka viditelně a rušivě nemění svůj jas.

Zvuk a spotřeba

Nastavení obrazu Scény je spjato se zvukem, takže při změně režimu se vám změní i nastavení zvuku, což lze pochválit, zvuk patří k těm lepším, prostorový zvuk působí čitelně (ale kino samozřejmě nenahradí). Basů se příliš nedočkáte, nicméně zvuk je velmi dobře čitelný a ani při vyšší hlasitosti není zkreslený či příliš agresivní.

DSC08014.jpg DSC08001.jpg

LED podsvícení přináší dle výrobců snížení spotřeby, tento televizor to jen potvrzuje. CCFL podsvícení má své limity a pod ty se výrobce zkrátka nedostane. Papírový maximální odběr televizoru je 180 W, mi jsme při standardním režimu naměřili 120 až 140 W. Při vhodném nastavení se samozřejmě dostanete ještě níže, ale s hodnotami jako u LED podsvícení nepočítejte. Zde tedy má LED navrch.

Verdikt

Přestože celkově jde o celkem dobrý televizor s vynikající výbavou, cenu podle mého názoru poměrně dost navršují právě internetové, síťové a multimediální funkce. A ty ne každý majitel využije. Přestože nabídka je bohatá, tak například jako plnohodnotná náhrada externího HD přehrávače televizor neposlouží. Naopak velmi využitelná je možnost přímého záznamu digitálního vysílání na připojený pevný disk.

Vybíráte TV či řešíte nějaký problém? Navštivte fórum AVmanie!

Vzhledové a obrazově CX 520 představuje spíše průměr, nicméně dokazuje, že klasické podsvícení opravdu nemusíte odepisovat a pokud chcete ušetřit pár tisíc, tak klidně můžete. Otázkou je, zda výše zmíněnou výbavu využijete. Pokud ano je na zvážení, zda si raději nepřiplatit za model se 100 Hz technologií, která nabídne menší riziko rozmazání obrazu. Naopak ti, kteří raději preferují lepší obraz a méně funkcí, tak za stejnou cenu dostanou jinde více. Sony patří dík za to, že neodepsal klasické podsvícení, jen si nejsem jist, zda vysoká cena provázející bohatou funkční výbavu, nalezne pochopení u zájemců. Ti náročnější asi raději zvolí dražší model, který nabídne supertenký design a výrobci tolik propagované LED podsvícení.

Sony KDL-40CX520

Cena orientační 17 900 Kč

  • Vestavěný tuner DVB-T / DVB-C
  • Rozlišení displeje Full HD 1080 (1920×1080)
  • Podsvícení panelu CCFL
  • Technologie zpracování a vylepšení obrazu X reality
  • Technologie zpracování obrazu Cinema Mode / 24p True Cinema
  • Podrobná technická specifinkace www.sony.cz
  • Senzor přítomnosti u TV (Presence senzor)
  • Senzor pro optimální jas TV (Light senzor)
  • Skype
  • USB recording na externí HDD
  • Integrovaný WWW prohlížeč
  • Připraven pro technologii WIFI (WIFI READY)
  • Sdílení multimediálních souborů na domácí síti (DLNA)
  • Internet Video
  • Track ID pro vyhledávání skladeb na Internetu
  • Elektronický návod v menu TV (i-Manual)
  • spotřeba v pohotovostním režimu 0.3 W
  • barva černá 

AVmania hodnotí
design 7
obraz 6
zvuk 6
funkce 9
ovládání 8

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud