17
Fotogalerie

JVC UX-G980V: test DVD mikrosystému

Mikrosystémy jsou stálicemi na poli audio a v posledních letech i video techniky. Málokterý však nabídne konektivitu jako testované JVC.

S mikrosystémy, které mají integrovaný DVD přehrávač jsme se zde již několikrát setkali. O přístrojích, které mají krom DVD přehrávače také USB vstup pro připojení externího disku, jsme také několikrát psali. Ale systémů disponujícími ještě navíc modrozubým rozhraním není mnoho. JVC s jedním takovým přichází na trh a zdá se, že by mohlo mít úspěch.

Hudba nebo film?

Osobně jsem zaměřen spíše na audio než video (rozuměj častěji poslouchám hudbu než sleduji filmy), proto je pro mně hudební výkon a kvalita hudebního přednesu důležitější než mohutnost efektů v akčních scénách filmů. Málokterý systém domácího kina však dokáže věrně reprodukovat široké spektrum hudby.

Svým složením je domácí kino obvykle schopné vyhovět nenáročným posluchačům rytmické elektronické hudby (ne že bych ji také neholdoval). Avšak v okamžiku, kdy vložíte disk od Milese Davise a těšíte se na přesné basy, mohutné bicí a pekelnou trubku, může nastat nemilé překvapení v podobě ploché valící se zvukové masy.

Dá se říci, že jsem se dosud nesetkal s domácím kinem, které by mi vyhovovalo po stránce hudebního projevu. Také z těchto důvodů jsem se rozhodl primárně zaměřit u testovaných mikrosystémů především na hudební stránku věci, neboť možnost přehrávat filmy je zde spíše doplňkovou funkcí (ač pro mnohé lidi nezbytnou). Tolik tedy pro úvod, nyní se již pojďme podívat na JVC UX-G980V (proč tomu jen dávají tak podivné názvy...?).

Klasikou nic nezkazíš

Mikrosystém je složen z centrální jednotky a dvojice reproduktorů, které jsou osazeny třemi měniči. Samotná jednotka pak nabídne rádio a CD/DVD přehrávač, samozřejmostí je pak možnost využít několika vstupů pro hudební či obrazový signál.

01.jpg 
Jako by bratříčkovi z osmdesátek z oka vypadl

Design je klasický, tmavé korpusy reprobeden jsou doplněny měniči ve stříbrném provedení, které je možné ukrýt pod ochranou síťku. Centrální jednotka je vyvedena v kombinaci stříbrného broušeného hliníku/plastu a lesklého tmavého plastu/skla. Nutno dodat, že právě lesklý povrch horní poloviny, kde je rozměrný displej je velmi náchylný na otisky prstů.

21.jpg
Efektní, leč nepraktický čelní panel

Hned po vybalení z krabice můžete začít mikrosystém používat, propojení reproduktorů s jednotkou je velmi jednoduché na principu svorek, do nichž umístíte obnažené konce propojovacích kabelů. Ty jsou k reproduktorům bohužel napevno přidělány. Délka kabelů je cca dva metry, moc tedy nepočítejte s jejich větší vzdáleností od jednotky bez případného prodloužení.

06.jpg 
Bassreflex v zadní části reproduktoru je téměř nezbytný, všimněte si poměrně silné dřevotřísky korpusu

V balení najdete také dálkový ovladač, který je skutečně multifunkční, při prvním pohledu se na něm snadno ztratíte. Orientace je vinou velkého množství a hustoty popisků opravdu ztížená a některé uživatele může ovladač i odrazovat. Osobně jsem si ani po 14 dnech používání nezažil všechny funkce. Takto by opravdu dálkové ovládání vypadat nemělo, u JVC je však již několik let zvykem, že výrobce dává přímo na ovladač maximum funkcí (což zase někdo uvítá). Budoucí majitel s tím musí počítat a pokud kupujete věžičku pro někoho, kdo zrovna není technicky zdatný a navíc špatně vidí na blízko, tak s ním raději volbu konzultujte. Snad jen ten jednoduchý tvar lze pochválit, vyvážení ovladače bohužel také není z nejlepších.

02.jpg 03.jpg
Všimněte si především kombinace barev tlačítek a popisků, napájení dvojicí baterek je stadard

Konektivita na jedničku

Možnosti propojení mikrosystému s okolními zařízeními jsou velmi bohaté, na zadní straně najdete krom svorek pro připojení reproduktorů a dvojice anténních konektorů (FM a AM) také samostaný výstup pro subwoofer. Ten jistě oceníte při sledování akcí nabitých filmových scén, kdy může velmi napomoci a především dodá pořádné spodky výbuchům či automobilovým nárazům. Pro fanoušky třesoucích se stěn a vibrujících podlah je to nezbytnost.

Dalším konektorem je standardní SCART konektor sloužící k propojení se zobrazovacím zařízením, pro ty kdo disponují kvalitnějšími televizory je k dispozici komponentní video výstup, nechybí také optický digitální výstup. Síťový kabel je pevně připojen, jeho výměna v případě poškození tedy nebude zcela banálním úkonem.

09.jpg 11.jpg
Všimněte si velkého odvětrávacího průduchu se zabudovaným ventilátorem, jeho provoz byl naprosto nehlučný. Pro lepší cirkulaci vzduchu je perforována ještě část boční stěny

Další nabídka konektorů nás čeká na přední straně, kde je hned trojice USB konektorů, vývod na sluchátka a linkový vstup pro připojení dalšího externího zařízení. Prakticky tak můžete v jeden okamžik připojit tři USB disky a mp3 přehrávač.

16.jpg 
Každý z trojice USB konektorů má své určení

Zbývající plocha čelní strany je vyhrazena ovládací prvkům, samostatné tlačítko má funkce Sound Turbo II pro zlepšení zvuku (pod stejným tlačítkem je k dispozici také demo mód přehrávače). Hned vedle najdeme tlačítko USB rec pro nahrávání na připojené zařízení.

Trojice dlouhých tlačítek slouží pro posun vpřed/vzad a také pro zastavení přehrávání. Hned vedle je přepínání tuneru a audio vstupu, kombinované s aktivací zvuku z televizoru. To je poměrně praktická věc. Pokud máte televizor propojený s mikrosystémem, není problém vést zvuk z televizoru přímo do systému. V případě propojení scartem však není automaticky odpojen reproduktor v televizoru.

19.jpg 
Na první pohled poněkud nepřehledné, po čase však logické uspořádání ovladačů

Samostatné políčko čtyř shodných tlačítek slouží výhradně pro spuštění a pozastavení přehrávání z popsaných médií/vstupů.  Vedle hlavního vypínače najdete volič ECO pro ztlumení či vypnutí displeje a osvětlení čelní stěny. Samostatného ovladače se také dostalo vysunutí CD/DVD mechaniky. Posledním ovladačem je hlasitost, ta je v režii digitálního potenciometru a pracuje v rozsahu 40 kroků.

20.jpg 
Klasická výsuvná mechanika vás ničím nepřekvapí

Když detaily ruší celek

Celkové hudební vyznění mikrosystému je možné hodnotit jako povedené, rozhodně nečekejte špičkový hi-fi zvuk ani neutrální podání nahrávek. I náročnější posluchač si však najde optimální zvukové nastavení. Zvuk systému je plný a vyhovovat bude především hudebně laděným jedincům, pro milovníky mohutných filmových efektů může být mírným zklamáním, nicméně v rámci možností podává také dobrý výkon. Za prodejní cenu kolem 6 000 Kč se jedná o plnohodnotnou náhradu dobrého mikrosystému a DVD přehrávače, navíc s bohatými možnostmi připojení.

Po zvukové stránce si JVC poradí prakticky se všemi hudebními žánry a ani mluvené slovo pro něj není problémem. Funkci Sound Turbo II raději ani nevypínejte, při její deaktivaci je zvuk plochý a nevýrazný, jako byste všechny šavle na ekvalizéru stáhli úplně dolů. Nastavení basů a výšek je možné v šesti úrovních (+/- 3), jako optimální se v nábytkem středně zaplněné místnosti o ploše cca 20m2 ukázalo nastavení basů +2 a výšek +1. Zvuk je srozumitelný a bez slyšitelného zkreslení do výrazně vysoké hlasitosti, přibližně na úrovni 35 jednotek (maximum 40) splývají rychlé basy a střední frekvence jsou již značně zkreslené.

07.jpg 08.jpg
Použitá trojice měničů má významný podíl na kvalitním zvuku, průměr výškového měniče je 1,5 cm, středový má 4 cm a woofer 13,5 cm

Funkcemi je mikrosystém opravdu nabitý, v nastavení najdete možnost aktivace 3D virtuálního prostorového zvuku, dále virtuální surround zvuk, My sound pro přepínání přednastavených ekvalizačních křivek a funkci C voice pro lepší podání mluveného slova. Jejich kombinace je v některých případech možná, v jiných zase ne. Primárně jsou funkce 3D zvuk a C voice určeny pro přehrávání filmů, naopak virtuální surround zvuk a ekvalizace pomocí My sound zase pro poslech hudby.

Aktivace efeketů je praktická a především u filmů dokáže obohatit zvuk o náznak prostorovosti a lepší přednes dialogů. U zvukových efektů není mezi jednotlivými volbami ekvalizéru příliš velký rozdíl, virtuální surround zvuk má tři úrovně, použitelná je pouze první a to ještě v závislosti na kvalitě nahrávky.

Detailem, který však silně ruší při nastavování zvuku a značně komplikuje nalezení ideálního nastavení je neustálé ztlumování reprodukovaného obsahu při přepínání ekvalizace, nastavování basů a výšek a ostatních funkcí. Uživatel tak nemá přímé porovnání, neboť je zvuk vždy na cca půl sekundy přerušen.

Přehrávání filmů zvládá systém bez problémů, titulky se zobrazují u DVD korektně, pouze v případě titulků k DivX filmům nastaly problémy s českou diakritikou, nejčastěji to bylo v případě zobrazení písmen ř a ě.

Přehrávejte hudbu z mobilu

Jak již jsem zmiňoval výše, na čelní straně najdete trojici USB konektorů, první z nich slouží pro přehrávání audio a video záznamů. Systém podporuje poměrně široké množství formátů – samozřejmá je podpora mp3 a wav.

Druhý USB konektor je určen pouze pro přehrávání audio souborů a následně také pro jejich nahrávání. Nahrávat je možné z hudebního CD/DVD (přístroj podporuje pouze nahrávání z originálních disků nikoliv již z jejich kopií) ve formátu mp3 nebo wav. Jednoduše si tak můžete archivovat svoji sbírku kompaktních disků ve formátu mp3 anebo si je snadno uložit do mp3 přehrávače bez použití počítače. Nahrávání z jiného připojeného USB zařízení (čili jednoduché kopírování) bohužel není možné. Vždy musí jít primárně o zdroj zvuku, tedy mimo CD/DVD mechaniky také tuner a nebo zařízení připojené do linky Audio In. K dispozici jsou tři bitraty pro mp3/wav - standard play (128/ 96 kbps), long play (64/64 kbps), high quality (192/128 kbps).

Jedinou nevýhodou při přehrávání záznamů z USB disku je nemožnost vyhledávání skladby (listování seznamem) při současné reprodukci hudby z jiné složky. Jakmile totiž vstoupíte do složky, kde jsou hudební soubory, začne je systém automaticky přehrávat bez možnosti dalšího nastavení.

Třetí zásuvka USB rozhraní je označena jako Bluetooth ADPT a slouží logicky pro připojení bluetooth adaptéru, ten je součástí balení a jeho velikost není o moc větší, než samotný USB konektor, v aktivním režimu pak svítí modře. V nabídce nastavení je možné adaptér aktivovat jako vysílač anebo jako přijímač. V prvním případě je ideální např. pro spojení s BT sluchátky. V druhém případě se jako nejpraktičtější nabízí možnost reprodukce hudby z počítače či mobilu právě prostřednictvím BT signálu.

V praxi jsem otestoval reprodukci hudby z mobilu, který tak fungoval jako vysílač. Kvalita zvuku byla v případě mp3 souborů shodná jako při přímém zapojení USB flash disku. Nezaznamenal jsem žádné nadbytečné ruchy či poruchy signálu v rámci jedné místnosti. Ani při přechodu do vedlejší místnosti do vzdálenosti cca 4 metry s jednou cihlovou stěnou nebyla kvalita reprodukce nijak ovlivněna. Maximální vzdálenost, kterou BT adaptér zvládne je přibližně 8 metrů, a to jsem s mobilem stál za rohem od mikrosystému.

Ideální doplněk

Mikrosystém s DVD od JVC je ideálním společníkem prakticky pro všechny skupiny uživatelů, neboť má každému co nabídnout. Velice praktická je možnost přímého nahrávání do formátu mp3 (teoreticky lze po připojení mikrofonu využít systém jako statický diktafon). Bonusová výbava v podobě bluetooth modulu se zde nijak výrazně nepromítla do ceny zařízení. Naopak cena kolem šesti tisíc korun je vzhledem k výbavě, funkcím a kvalitě reprodukce velmi příznivá. Jedinou pihou na kráse je tedy nepovedený a všemi funkcemi mazaný dálkový ovladač.

Ačkoliv nelze od systému očekávat hi-fi hudební reprodukci či mohutný filmový zvuk, je jeho projev velmi příjemný. Pro toho, kdo potřebuje A-I-O systém primárně pro přehrávání hudby a také pro přehrávání filmů nejen z DVD ale také z USB flash disků, je JVC UX-G980V ideálním doplňkem pro domácnost.

JVC UX-G980V

cena orientační 6 000 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD, DVD±RW, DVD-ROM, VCD, SVCD,
  • podporované obrazové formáty JPEG, DivX, MPEG1, MPEG2
  • podporované zvukové formát MP3, WMA, WAV
  • video výstupy komponentní, SCART, digitální optický
  • audio vstupy audio in, USB 2.0
  • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
  • tuner AM/FM,
  • příkon 160 W / 23 W (standby) / 1 W (ECO mód)
  • rozměry (š × v × h) 304 × 252 × 166 mm
  • hmotnost 5,4 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM a AM anténa, BT adaptér, originální a český návod

Satelity

  • měniče 1× 15 mm, 1× 40 mm, 1× 135 mm 
  • impedance 6 ohmy
  • výkon 80 W
  • frekvenční rozsah 45 Hz – 20 000 Hz
  • rozměry (š × v × h) 233 × 260 × 166 mm
  • hmotnost 2,8 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk DVDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
zvuk CDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png4/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud