16
Fotogalerie

Recenze reprosoustav AQ M25. Dostupné aktivní regálovky s širokou konektivitou a skvělým zvukem

Plusy
hudební projev
konektivita
výkon a dynamika
Minusy
absence sluchátkového výstupu
univerzální DO
potenciometr mohl být jemnější
9  /10

Aktivní reproduktory velikosti klasické regálové soustavy si získaly za posledních několik let poměrně velkou oblibu. Ne každý chce provozovat komponentový systém s pasivními reproduktory a současná doba i životní styl si žádají dostatečnou konektivitu pro pohodlný poslech.

Nejčastěji se aktivní reproduktory rekrutují z poměrně široké nabídky modelů určených pro monitoring při postprodukci. Takové reproduktory mají v ideálním případě neutrální projev a nesnaží se reprodukovaný zvuk nijak přikrášlovat. Jejich nevýhodou však bývá zaměření na blízký poslech a tím pádem také poměrně výrazně směrový projev.

Ovšem kombinace zvuku, který je velmi blízko neutrálnímu podání, dostatečný objem ozvučnice, která umožňuje měničům rozehrát se, široká konektivita a dostatečný výkon pro domácí ozvučení nebo použití v kanceláři bez výrazného směrového projevu to občas bývá hledání pověstné jehly v kupce sena, zvlášť když nechcete investovat čtyřciferné částky.

AQ_M25_01.jpgAQ_M25_02.jpg

Česká firma Acoustique Quality (AQ) to ale vychytala již před léty a přišla na trh s modelem označovaným jako AQ M2x, kdy poslední číslovka stoupá od první generace M21 až po aktuální model M25. Našima rukama prošly postupně všechny modely – AQ M21AQ M22AQ M23 i AQ M24 – a nutno říct, že si dlouhodobě drží konzistentní kvalitu zvuku a postupně přidávají jednak na konektivitě a kvalitě zpracování.

AQ M25 Multimedia

V současné době poslední model AQ M25 je již na rozdíl od předchůdců nabízen pouze v jedné variantě z pohledu konektivity. Z hlediska designu můžete sáhnout po variantě ořech nebo černá.

Konstrukčně se zde na první pohled od minulé generace příliš nezměnilo – stále je zachováno rozdělení s elektronikou uloženou v levém reproduktoru. Na něm je také jediný ovládací prvek v podobě digitálního potenciometru s možností stisknutí – stiskem volíte mezi jednotlivými vstupy nebo soustavu vypnete nebo zapnete dlouhým stiskem.

AQ_M25_13.jpgAQ_M25_14.jpg

Otáčení pak slouží logicky k volbě hlasitosti. Nutno dodat, že již od minulé generace je potenciometr kvalitnější a lépe zpracovaný, než tomu bylo u předchozích generací, kde měl výraznější vůli. Materiálově se také nic nezměnilo a ozvučnice s objemem 5 litrů je tvořena MDF deskou tloušťky 16 mm, která je potažena folií.

Dřívější generace byly v prodeji také s různým rozhraním pro připojení – základem byla dvojice cinch konektorů a připlatit jste si mohli na Bluetooth rozhraní nebo D/A převodník. Současný model již najdete pouze v jedné konfiguraci, která obsahuje vše dohromady.

AQ_M25_08.jpgAQ_M25_09.jpg

Na výběr je tedy klasicky 2× cinch, USB rozhraní s konektorem USB-B a také zmiňované Bluetooth, konkrétně ve verzi 4.2 s podporou kodeků SBC, AAC, aptX, aptX-LL, takže nebudete ošizeni ani na kvalitě přenosu.

Novější měnič a zesilovač

Po sundání krycí mřížky z průzvučné tkaniny na vás vykoukne dvojice měničů – středobasový s průměrem 130 mm a výškový tweeter o průměru 25 mm, který je odlišný od předchozího. Vyústění nátrubku bassreflexu je na přední straně mezi měniči, takže můžete reproduktory bez oba umístit i ke zdi.

Digitální zesilovač třídy D prošel podle výrobce také revizí a ke lépe uzpůsoben použitým měničům. Jeho deklarovaná účinnost je 90 % a výkon 2× 30W, což je více než dostatečné.


Acoustique Quality AQ M25 Multimedia

  • typ: dvoupásmové aktivní reproduktory s bassreflexem
  • výstupní výkon: 2× 30 W
  • max. příkon: 80 W
  • kmitočtový rozsah: 53 – 40 000 Hz
  • Bluetooth: 4.2 (podporované kodeky SBC, AAC, aptX, aptX-LL)
  • odstup signál/šum: min -90 dB /filtr A
  • rozměry (š×v×h): 16 × 29,6 × 21,5 cm
  • hmotnost: 3,7 kg (levá), 3,6 kg (pravá)
  • cena: 6 490 Kč

V balení najdete vedle napájecího adaptéru také propojovací kabel a audio kabel (3,5 mm jack – 2× cinch) a univerzální dálkové ovládání, které známe z předchozích generací. Zamrzí absence USB kabelu, ten si musíte zajistit sami.

Kvalita zpracování je zde stejná, jako u dříve uvedených kusů. Hrany jsou dobře slícované a začištěné bez ostrých přechodů. Občas se může vyskytnou otřep folie u spoje jednotlivých desek ozvučnice, nic co by nevyřešil ostrý nůž.

AQ_M25_05.jpgAQ_M25_06.jpgAQ_M25_07.jpg

Ovládání je jednoduché a intuitivní, stisk potenciometru je lépe čitelný než u M24, zasloužil by si však jemnější krokování. Při provozování reproduktorů přes USB kabel počítejte s tím, že hlasitost je možné upravit pouze na reproduktorech, změny přímo v operačním systému se nijak neprojeví (pokud není hlasitost zcela vypnuta).

Prokreslený přednes s příjemnou dynamikou

Jak se dalo očekávat, tak i v tomto případě se to AQ povedlo a za částku pod sedm tisíc korun asi nic moc lepšího neseženete. Pozor však na to, jaký projev od reproduktorů očekáváte. Jestli jste zarytými příznivci hutných basů, které umí rozvibrovat okenní tabulky, tak se raději poohlédněte jinde – počítejte ale s vyšší cenou nebo horším zvukem.

V případě celkem nenápadných AQ M25 totiž dostanete velmi dobře vyvážený zvuk s příjemný prostorem a stereoefektem, který si upravíte podle potřeby rozmístěním reproduktorů. Projev je mírně směrovější ale pokud budou měniče ve výšce cca 130–150 cm tak to nebudete příliš vnímat.

AQ_M25_10.jpgAQ_M25_11.jpg

Vyšší frekvence jsou čisté bez syntetického nádechu a s přehledem zvládají i některé agresivnější sykavky. Střední pásmo má hezky otevřený projev s velmi dobrým prokreslením detailů. Basová složka možná není tak výrazná, jako u konkurence, ale rozhodně je čistá, pevná a rychlá. Nepočítejte zde s opravdu hlubokými basy, i když do značné míry bude záležet na vhodném umístění reproduktorů.

Výše uvedený popis nízkých kmitočtů platí zejména při nižších úrovních hlasitosti. Ovšem když otočíte potenciometrem dostatečně vpravo a přehoupnete se přes cca 50 % výkonu, čeká vás příjemné překvapení. Zvuk je stále čistý bez náznaků zkreslení, a to až do opravdu vysoké hlasitosti a nízké kmitočty rázem získají na objemu a hutnosti.

Abychom si ale špatně nerozuměli – není to ukřičený projev s hutným spodkem, jako mívají například reproduktory Marshall, tohle je elegantní projev se skvělým naladěním a silným zvukem. Jasně, když postavíme AQ M25 vedle nějakých sloupových reproduktorů, tak v oblasti basů budou samozřejmě zaostávat, ale to je jako srovnávání Škodovky a Rolls-Royce.

AQ_M25_12.jpg

Z pohledu konektivity a hudebního projevu můžeme jednoznačně říct, že v případě propojení s počítačem dosahuje nejlepších výsledků USB rozhraní s DA převodníkem. Jestliže ale budete krmit reproduktory signálem pomocí kabelu 2×cinch–2×cinch z nějakého jiného zařízení, budete také spokojeni – varianta jack–cinch není úplně ideální.

Bezdrátový přenos Bluetooth je pak někde mezi dvěma předchozími variantami a bude samozřejmě záležet na použitém kodeku, který se do značné míry odvíjí od vysílacího zařízení. Uvedené rozdíly ve zvuku ale postřehnete pouze při detailním poslechu, když se na ně zaměříte. V rámci každodenního používání je zřejmě nezaznamenáte.

Cena šla sice ve srovnání s dřívější generací nahoru o cca 1500 Kč, avšak s přihlédnutím k lepší konektivitě a obecnému zvyšování cen to není z mého pohledu neopodstatněné. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud