5
Fotogalerie

Hoďte obraz na zeď aneb malé i velké projektory

Malý kapesní LED projektor za pár tisíc nejen vykouzlí obraz jako televizor, ale přehraje i filmy. A za cenu středního televizoru už můžete konkurovat místnímu kinu.

Kapitoly článku:


Ještě před třemi lety byl přehled projektorů pěkná nuda: drahé, hučící krabice s kazícími se lampami, které se hodily tak akorát do učeben, zasedacích místností a přednáškových sálů. Nebo drahé kinoprojektory. Miniaturizace díky LED technologii však dala vzniknout zcela novým kategoriím přenosných a piko projektorů – a rázem je vše zajímavější.

U projektorů se ceny konkrétního produktu pohybují napříč dvěma číselnými řády. Projektor můžete koupit za sedm tisíc, ale i za tři sta tisíc – a to jsme opomenuli skutečně profesionální přístroje využívané při velkoplošných projekcích, kde jdou ceny ještě o řád výše. Strmý cenový pád domácích projektorů však způsobil, že jsou tyto „realizátory obrazu v životní velikosti“ dostupné takřka každému. Navíc vzniká velmi zajímavá kategorie přenosných a piko projektorů.

Televizor vs. projektor

Televizory mají skutečně mnoho výhod, nicméně velká promítací plocha a skutečný pocit domácího kina nabídnou jen a pouze projektory.

Televizory:

+ vše v jednom vč. zvuku a TV tuneru
+ kvalitní obraz i v nezatemněné místnosti
+ z celkového pohledu levnější řešení
+ multimediální funkce (internet, nahrávání…)

- menší obraz
- zářící obrazovka více zatěžující zrak

Domácí kino projektory:

+ úhlopříčka obrazu i přes 3 metry
+ kinofilmový pocit a atmosféra promítání

- složitá instalace
- některé vyžadují zdroje TV vysílání, videa…
- vyžadují samostatné řešení zvuku
- v mnoha případech nadměrně hlučné
- výrazně hřejí
- životnost lampy a cena opravy
- obecně nákladnější než TV

Nové kategorie, nové zvyky

Zatímco u jiných výrobků způsobila LED technologie spíše změny kosmetické, případně energetické, ve světě projektorů stojí za malou revolucí – vznikem dvou zbrusu nových kategorií projektorů: přenosné a tzv. piko projektory, které hravě strčíte do kapsy košile, případně je výrobci rovnou integrují do různých mobilních zařízení.

3M_MP180.jpg 
Kapesní projektor s vlastním LCD displejem komunikuje i přes Bluetooth a Wi-Fi
 

Výkon piko projektorů se pohybuje v nízkých desítkách ANSI lumenů, což samozřejmě znamená omezené možnosti projekce v nezatemněné místnosti. Z našich testů a zkušeností však vyplývá, že i s těmito miniaturními projektory lze vykouzlit obraz s úhlopříčkou jednoho metru s obstojným jasem. Dané hodnoty světelného výkonu umožňují napájení i z vestavěného akumulátoru, či dokonce běžných tužkových baterií.

Výrobci navíc učí tyto krabičky multimediálním funkcím: do vnitřní paměti anebo na paměťovou kartu nahrajete film nebo fotografie a na chalupě či v parku se zcela obejdete bez notebooku. Zároveň ale nečekejte žádné zázraky, multimediální schopnosti námi doposud testovaných piko projektorů jsou spíše horší, jejich výkon nestačí pro plynulé přehrávání obvyklých videosouborů, o HD nemluvě. V mnohých případech se tak nevyhnete konverzi videa do nižšího datového toku i rozlišení.

Philips ppx1430.jpg
Kapesní projektor Philips zvládne i přehrávání videa
 

Piko projektory se pomalu dostávají i do nejrůznějších zařízení: měli jsme v rukou například mobilní telefon Samsung i8520 s vestavěným projektorem, Fujitsu pak chystá u své řady notebooků LifeBook výměnu optické mechaniky právě za vestavěný projektor.

Výrazně větší, ale stále dobře přenosné projektory se vyznačují světelným výkonem v řádu nízkých stovek ANSI lumenů při hmotností od půl do jednoho kilogramu. Dobře poslouží pro promítání u zákazníka, případně na dovolené či na chalupě pro romantické promítání na pověšené prostěradlo za svitu měsíce. Jejich spotřeba se pohybuje do 90 W, a proto je na rozdíl od piko projektorů již nelze napájet z baterie.

Výrazně vyšší světelný výkon ale mnohým postačí i pro domácí promítání, v zatemněných místnostech bez problémů vytvoří obraz s úhlopříčkou přes dva metry. Multimediální výbava je zatím spíše skromnější, obvykle se jedná o „hloupé zobrazovače“ vyžadující vstupní signál, tedy propojení s počítačem, notebookem nebo multimediálním přehrávačem.

Výhody a nevýhody LED

Miniaturizace a snížení spotřeby však nejsou jedinou výhodou LED technologie. Nahlédnutím do tabulky zjistíte, že na rozdíl od klasických projektorů nabízí LED lampy výrazně vyšší životnost. Častým argumentem proti koupi projektorů bývá právě životnost lampy, či spíše následná cena opravy. Náhradní lampa stojí tři až patnáct tisíc korun v závislosti na výrobci a modelu projektoru. Výrobce sice udává, avšak zároveň nezaručuje životnost lampy v řádu tisíců hodin.

Určitě si přečtěte

Články odjinud