29
Fotogalerie

Urbanears Plattan Adv Wireless: vyplatí se připlatit za Bluetooth?

Sluchátka Urbanears na první pohled zaujmou minimalistickým designem. Pořídit se dají jak v normální, tak v bezdrátové verzi. Jak velký je rozdíl v ceně a ve zvuku?

Švédský výrobce Urbanears není mezi širokou veřejností příliš známý, mezi těmi, kdo se o techniku zajímají více, se však nejedná o dalšího „no name“ výrobce. Podobně jako u další švédské značky Jays, i v tomto případě se severský design nezapře.

Nutno podotknout, že se mi osobně jednoduchý a minimalistický design skandinávských  výrobců líbí – čisté linie bez zbytečného pozlátka mají své kouzlo. Tento přístup výrobce ctí i u samotného balení, které je celopapírové a rozhodně nezapře kreativitu.

urbanears_01.jpgurbanears_02.jpgurbanears_04.jpgurbanears_05.jpgurbanears_06.jpgurbanears_07.jpg
Společně se sluchátky dostanete plakát a nálepku příslušníka urbaears

Sluchátka Urbanears Plattan Adv jsme již v testu měli. Nyní jsme si vzali k poslouchání bezdrátovou verzi se shodným názvem a přídomkem wireless, která nabídnou bluetooth připojení a několik funkcí navíc.

urbanears_10.jpgurbanears_27.jpg
Vlevo kabelová, vpravo bluetooth verze

Na první pohled mezi oběma modely nepoznáte rozdíl, protože jsou si podobná jako vejce vejci – v našem případě byla bluetooth sluchátka černá a drátová šedá. Konstrukce, způsob uchycení mušlí, jejich posun a skládání, dokonce i balení je shodné.

Rozdílů je opravdu minimum:

  • pravá mušle nemá vstup pro 3,5 mm jack ale místo něj je tlačítko pro zapnutí sluchátek
  • nad zapínacím tlačítkem na pravé mušli je vstup pro USB kabel sloužící k nabíjení vestavěné baterie, nad ním je malý otvor pro mikrofon
  • vnější strana pravé mušle má vsazenou diodu a její plocha je dotyková
  • polstrování hlavového mostu není uchyceno suchým zipem ale pomocí magnetů
  • v balení najdete mimo jack–jack kabelu ještě nabíjecí USB kabel

Když jsou plasty příjemné

Konstrukce sluchátek je skládací, čemuž je uzpůsobeno i „lámání“ na konci hlavového mostu – mušle můžete složit dovnitř oblouku podobně jako u Koss Porta Pro a celkový tvar je pak velmi kompaktní. Škoda jen, že není možné k sobě mušle uzamknout, aby se nerozevíraly, v balení bohužel není ani žádný transportní pytlík.

urbanears_10.jpgurbanears_11.jpg

Plasty, ze kterých jsou sluchátka vyrobena, vypadají bytelně a jejich matná úprava zaručuje, že na nich nebudou vidět šmouhy. Výrobce si dal velmi záležet na barevném sladění – dostupné jsou ve dvanácti různých barvách od bílé, přes červenou a žlutou až po černou. V jednotném barevném odstínu jsou pak veškeré plasty, mušle, koženkové polstrování mušlí, kabel i textilní polstrování hlavového mostu.

color.png
Barevných variant je opravdu mnoho

Právě polstrování hlavového mostu je poměrně zajímavou vychytávkou. Lze ho totiž jednoduše sundat a vyprat, což ocení především uživatelé s mastnějšími vlasy. Sundat a nasadit polstrování je dílem okamžiku.

urbanears_16.jpgurbanears_17.jpgurbanears_21.jpgurbanears_22.jpg

Samotný hlavový most je vyroben z dvojice drátů, které jsou pevné a možná až příliš pevné. Přítlak sluchátek je totiž velice silný. Při nošení mne začaly bolet uši už po cca půlhodinovém poslechu, což není dobře. Pomáhá umisťování sluchátek na model hlavy anebo hrnec, při němž se hlavový most krapet povolí a přítlak není tak silný.

urbanears_23.jpg

Nicméně po celodenním používání už vás k večeru zase budou sluchátka tlačit. V případě, že nosíte brýle, tak bude nepříjemný tlak ještě vyšší, jelikož budete mít uši jako ve svěráku – z jedné strany sluchátka, z druhé pak nožička brýlí.

urbanears_24.jpgurbanears_30.jpg
Suchý zip u kabelové verze, magenty u bluetooth verze

Ovládání na jedničku

Bluetooth sluchátka ve většině případů slouží zároveň jako handsfree sada, což je i případ Plattanů. V tomto případě navíc máte k dispozici dvě varianty handsfree – drátovou a bezdrátovou.

urbanears_08.jpgurbanears_09.jpg
Základní set, u bluetooth verze najdete ještě napájecí usb kabel

Pravá mušle má integrované veškeré ovládací prvky – tedy vlastně dva ovládací prvky – zapínací tlačítko, které slouží také ke spárování s mobilem či počítačem a dotykovou plošku. Ta je umístěna na celé vnější straně mušle a můžete s ní zvyšovat (tahem nahoru) či snižovat (tahem dolů) hlasitost, posouvat se mezi skladbami dopředu (tah dopředu) a dozadu (tah dozadu), případně pozastavit a spustit (klepnutí) přehrávání.

test_swipe_800.png

V případě příchozího telefonického hovoru jej můžete snadno přijmout podržením prstu uprostřed dotykové plochy mušle. Ovládání je tedy velmi jednoduché a intuitivní. Výdrž na jedno nabití je také bezproblémová. Výrobce slibuje 14 hodin, což by mohlo odpovídat, bez nabíjení lze sluchátka používat prakticky celý týden = sluchátka zapnutá při cestování hromadnou dopravou.

urbanears_28.jpgurbanears_29.jpg

Spárování přes bluetooth se podařilo na první pokus a jeho spolehlivost byla relativně dobrá. Při vzájemné viditelnosti sluchátek a zdroje zvuku byl přenos bezproblémový, a to i přes zeď v bytě (notebook–sluchátka). Při používání s mobilním telefonem se však občas stalo, že vypadával zvuk, a to i při velmi krátké (cca 120 cm) vzájemné vzdálenosti – ovšem přístroje na sebe v tomto případě přímo neviděly (telefon v kapse kalhot).

urbanears_26.jpg

Připlatit si za bezdrát?

Základní otázkou našeho testu bylo, zda má smysl si připlatit za bezdrátovou verzi sluchátek, která je cca o 700–1000 Kč dražší než starší verze s odpojitelným kabelem. Odpověď není zcela jednoduchá.

Pokud půjdeme po komfortu užívání, tak má bluetooth verze jistě smysl. Při používání budete mít větší volnost pohybu, samotné ovládání je velmi jednoduché a přesto efektivní a bude bohatě dostačující prakticky pro každého. Navíc v případě vybité baterie anebo absence bluetooth rozhraní bez problémů připojíte sluchátka kabelem.

Nutno však podotknout, že přítlak sluchátek je poměrně silný a ne každému bude vyhovovat, na druhou stranu uzavřená supraaurální konstrukce velmi dobře izoluje a náušníky jsou příjemně měkké.

urbanears_12.jpgurbanears_13.jpg

Po stránce zvukové však verdikt až tak jednoznačný není. Charakter zvuku bezdrátové i kabelové verze sluchátek je velmi podobný. Bezdrátová sluchátka však mají výraznější basovou složku, která si částečně krade kousek spektra. Basy jsou sice výrazné, ale nedá se říct, že by sluchátka byla přebasovaná, spíš se snaží o zábavný projev, který je vlastní většině bezdrátových modelů v současnosti vyráběných. Při poslechu přes bluetooth je v tichých pasážích anebo při vypnutém zdroji zvuku slyšet mírný šum.

Celkově je poslech příjemný, snad jen výšky by si zasloužily trošku víc cinkavosti a středové pásmo by mohlo být čistší. Jako ryba ve vodě budou sluchátka při poslechu popu a elektronické hudby. Méně jim bude vyhovovat rock a rychlé metalové bicí a kytary. Jazz ani hip-hop neurazí, ale také nijak výrazně nenadchne.

urbanears_19.jpgurbanears_20.jpg

Jaký je tedy závěr? Musíte posoudit sami, zda se vám vyplatí investovat vyšší částku za bezdrátovou variantu s možností ovládání přehrávání hudby. Já osobně bych ji investoval, rozdíl v charakteru zvuku není natolik výrazný. Velkou překážkou je však (i pro moji malou hlavu) silný přítlak, který používání znepříjemňuje po relativně krátkém poslechu.

urbanears_15.jpg

UrbanEars Platta ADV Wireless

  • konstrukce: supraaurální
  • akustický systém: uzavřený
  • frekvenční rozsah: 20–60 000 Hz
  • citlivost: 103 dB
  • průměr měniče: 40 mm
  • impedance: 32 Ohm
  • připojení: 3,5 mm jack, odnímatelný kabel, bluetooth
  • balení: sluchátka, kabel 2×3,5 mm jack s mikrofonem délky cca 1,2 m, napájecí USB kabel
  • hmotnost: 220 g 
  • cena: od 1850 Kč
AVmania hodnotí
provedení   8
zvuk   7,5
příslušenství   7
komfort   7

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud