8
Fotogalerie

Jak natáčet videa mobilem: Natoč, sestříhej, nasdílej

Natáčení videa mobilem je trochu jiná disciplína. Nejlepší je, že vše od samotného natočení, přes střih a další editaci, až po export výstupu, hravě zvládnete jen za pomoci telefonu.

Natáčení videa je obecně hodně jiná činnost, než je focení. Pravidla kompozice a expozice platí obdobně i pro video, ale jsou zde drobné rozdíly. Klišé tvrdí, že žádný učený z nebe nespadl a druhé klišé tvrdí, že trénink dělá mistra. Stejně jako focení je i natáčení videa o tom, že prostě musíte zkoušet, co bude vypadat použitelně.

Na výšku, ne!

Fotografie na výšku je naprosto v pořádku, někdy se tak dá snímek ozvláštnit, někdy si to situace přímo žádá. U videa platí, že má být vždy na šířku. Důvod je jednoduchý, zatímco fotku na výšku si můžete nechat vyvolat a zarámovat, u videa na výšku budete vždy lamentovat na úzkou nudlí, kterou uvidíte na svém širokoúhlém monitoru.

Video na výšku je prostě špatně a pomalu si to uvědomují také vývojáři aplikací, kteří vás upozorní, že držíte telefon špatně a někteří dokonce nahrávání na výšku vůbec nedovolí. Násilný, ale za to správný přístup. Ještě na jednu věc je třeba si u videa dávat pozor, začněte natáčet několik sekund před akcí a končete několik sekund po ní. Toto doporučení má několik opodstatnění, na video se lépe montují přechody, prolínačky atd. Další věc je, že nikdy nevíte, co se může stát a to nejvtipnější zpravidla přichází těsně po akci a je škoda o takovýto okamžik přijít.

Video točte zásadně na šířku, vždy a bez výjimky

U fotografie často zrazuji z používání interního blesku, který funguje jen na velmi krátkou vzdálenost, u videa je ale jeho použití úplně v pořádku. Tady se totiž blesk používá jako trvalé světlo, automatice se bude v šeru lépe ostřit a video bude vypadat o dost lépe. Při natáčení mobilem můžete celek v pohodě použít i jiné světlo, klidně druhý telefon, což je třeba v případě focení docela problém.

Většinu videí budete pravděpodobně pořizovat přes systémovou aplikaci, takže je potřeba ji trochu poznat. Kromě nastavení kvality je vhodné najít, jakým způsobem můžete zamknout ostření, případně zamknout expozici. Zamknutí ostření se hodí při statických záběrech, kdy chcete mít zaostřeno na objekt v pozadí a nechcete riskovat, že foťák přeostří na projíždějícího cyklistu a pak zpět na objekt.

Zámek expozice zase pomůže při náhlých, ale spíše drobnějších změnách světla. Typicky jsou to mraky, které na chvíli schovají slunce, při drobných změnách světla se tak vyvarujete zbytečnému zesvětlování a ztmavování obrazu. Nicméně pozor, pokud zamknete expozici a bude mírně pod mrakem, tak odchytíte většinu potenciálních problémů, ale když vyleze sluníčko naplno, je celý záznam ztracený.

Shoulderpod_S1_professional_smartphone_rig_filmmaker_grip_iPhone_2048x2048.jpg

Pokud se rozhodnete natáčet v plně automatickém režimu, což dělá většina systémových aplikací, můžete si zkusit pohrát s kompenzací expozice, to znamená, že automatice posuvníkem řeknete, že chcete video světlejší, nebo naopak tmavší. Automatika totiž nepozná, co točíte, ale snaží se video nastavit tak akorát. Tudíž třeba zasněžená krajina nebude bílá, ale šedá, protože se automatice zdá, že by bylo video přeexponované.

Některé aplikace vás pustí o podrobného nastavení expozice; tedy expoziční čas, vyvážení bílé a ISO. Nastavení těchto hodnot má video naprosto stejný vliv jako na fotografii. Jen je třeba dávat pozor na expoziční čas, který musí být minimálně 1/50s, při standardní rychlosti videa, jinak se nevyhnete trhanému obrazu. Skvělé je, že u většiny videí tohle vůbec řešit nemusíte, protože automatiku většinu problému vyřeší za vás a většinu času postačí kompenzace expozice.

Jako poslední je třeba zmínit, že ani ty nejlepší telefony nemají rády rychlé pohyby, něco umí odfiltrovat optická stabilizace, ale při opravdu rychlém švenkování se začnou kácet hrany, což ve výsledku pak vypadá hodně rušivě. Stejné je to s ostřením, aby bylo přeostření plynulé a nebylo video neustále rozostřeno, potřebuje telefon trochu času, takže s nájezdy na detail opatrně. Obecně platí, že čím horší je světlo, tím plynulejší a pomalejší pohybu musíte dělat, protože právě za nedostatku světla trvá ostření nejdéle a kácení hran nastává dříve.

Kromě klasického videa umí dnešní telefony i zpomalené video. Ty dražší klidně i ve Full HD rozlišení, levnější obvykle jen 720p a pomocí aplikace můžete vykouzlit zpomalené video i z těch nejlevnější telefonů, ale v hodně nízkém rozlišení. Dalšími zajímavými technikami jsou Timelapse a Hyperlapse, který jsem se věnoval v čísle 9/15. Najdete zde doporučené aplikace a také podrobný popis, co které technika znamená.

Příslušenství pomůže

Pokud chcete hezké neroztřepané video, budete jednoduše muset sáhnout po stativu. Něco sice dokáže zachránit optická stabilizace, která funguje skvěle hlavně u vlajkových lodí, ale většina telefonů se musí spolehnout na elektronickou stabilizaci, která také může fungovat dobře, ale její funkčnost se liší model od modelu.

Pod pojmem stativ pro telefon si nemusíte představit klasickou fotografickou trojnožku, která je konstruovaná na několika kilovou zrcadlovku s objektivem. Lehké telefony se bohatě vystačí s jednoduššími stativy, nebo docela populárními kuličkovými Joby GorillaPody, které se dají přichytit prakticky kamkoli. Docela dobrou službu můžu udělat i selfie tyč, která může utlumit vibrace rukou, případně se použije jako monopod. Nic vám samozřejmě nebrání nosit s sebou velký stativ s video hlavou, pojezdovou rampou atd. Jen je to možná trochu zbytečné.

joby.jpg
Stativ Joby GorillPad se dá přichytit téměř kamkoli, unese i zrcadlovku, takže s telefonem nebude mít problém

Existuje obrovské množství systémů, jak telefon ke stativu přichytit. Docela často se objevují speciální pouzdra přímo se stativovým závitem, nebo můžete použít univerzální držáky, jako je třeba Shoulderpod S1. Pokud projdete ebay.com nebo aliexpress.com, najdete desítky různých systémů, často za mrzký peníz.

Shoulderpod.JPG
Shoulderpod S1 je jednoduchý a univerzální držák na všechny velikosti telefonů se stativovým závitem

U videa je třeba také počítat se zvukem, pokud není třeba zaznamenávat lidskou řeč, ale jen hluk okolí, bohatě postačí integrovaný mikrofon. Najdete ale spoustu reproduktorů na Bluetooth, či micro-USB (Lightning), které mají čistější zvuk, případně mohou být více směrové, mají ochranu proti větru atd. Takovýto mikrofon je ale docela drahý a možná i zbytečný. Pokud vám jde o nahrávání lidské řeči, dá se použít klopový mikron, který přímo zapojíte do telefonu. Mám velmi dobrou zkušenost s levnými mikrofony právě z ebay.com, které stojí cca 50 Kč a slouží mi už několik měsíců. Pokud má telefon třípólový jack, musíte pořídit ještě redukci, která umožní připojit mikrofon do čtyřpólového jack v telefonu.

mikrofon.JPG
Levný mikrofon z ebay.com a redukce na čtyřpólový jack stojí dohromady asi 100 Kč a slouží mi už několik měsíců

Při natáčení ve špatných světelných podmínkách nemusí interní blesk stačit a tak je vhodné použít přídavné světlo. Za několik stokorun se dá koupit světlo s několika LED na tužkové baterie i s regulací výkonu. Případně se podívejte po pouzdru na telefon, které umí přímo montáž LED světla. Například Manfrotto Klyp+ má několik krytů, na které jde přidělat LED světlo, na telefon jde našroubovat několik „objektivů“ a tento komplet pak osadit na stavit. U výměnných objektivů si musíte dát pozor na jednu záludnost, video se oproti fotografii pořizuje na telefonu s delším ohniskem, kvůli elektronické stabilizaci. Z ultraširokého objektivu nebo rybího oka se tak rázem stane cosi mdlého, záběr bude sice širší, ale ne tak zajímavý jako u fotky.

manfrotto.jpg
Manfrotto Klyp+ má mnoho verzí, tady je to konkrétně pouzdro se stativovým závitem a přídavným LED světlem

Natáčení je energeticky docela náročné a procenta baterie budou mizet hodně rychle, takže jako poslední doporučím velkou PowerBanku a občas se hodí i dálková spoušť, třeba na Bluetooth.

Stříhání v telefonu

Úplně nejjednodušší to mají se střihem ti, kteří mají telefon s „pauzou“. Video je tak možné kdykoli přerušit a pak pokračovat třeba s jinou scénou. Výsledkem je pak jeden video soubor, který už je sestříhaný, sice jen se skokovými přechody, ale máte o práci méně. U pauzování nahrávání je potřeba dávat si pozor na množství pauz a délku záznamu. Docela často se stává, že umí rozhodit zvuk vůči obrazu a na konci pětiminutového videa jako první jedoucí auto uvidíte a pak až uslyšíte.

Nebojte se stříhání a editování videa v mobilu, většinu práce udělá software za vás

Jednoduché oříznutí videa umí stále více telefonů a obvykle to zvládají přímo v systémovém přehrávači. Posuvníkem uříznete třeba nepovedený začátek nebo konec videa. Pokud je to možné, dělejte takovéto úpravy ideálně v kopii záznamu, co v telefonu jednou uříznete, už těžko jen těžko dostanete zpět. Navíc se dají nepovedené záběry nebo přeřeky docela dobře použít v nějakém zábavném sestřihu.

A jako poslední je třeba zmínit klasickou střižnu videa. Nejde pochopitelně o plnohodnotnou náhradu počítačového softwaru, kde máte logicky více různých voleb, nastavení a předpřipravených postupů. Mobilní střižny ale mají i své obrovské plusy, renderování videa na je výkonných telefonech otázkou okamžiku a je až s podivem, jak telefon střední třídy rychlostí hravě poráží levnější notebooky. A druhá věc, video můžete sdílet přímo z telefonu. Stříhat můžete i video z jiného zařízení, jako jsou akční kamery, které se umí přes Wi-Fi s telefonem spojit.

Magisto.jpg
Magisto je velmi jednoduchá aplikace, vyberete si, co chcete mít na videu, vyberete hudbu a téma.
Pak už jen čekáte, až se video vytvoří.

Stříhací programy umí hlavně vytvořit video na základě nějakého přednastaveného programu. Vy jen vyberete obrázky, videa a hudbu. Následně můžete oříznout video tak, jak potřebujete, a je v zásadě hotovo. Všechny přechody a titulky udělá aplikace sama. Texty titulků jsou pochopitelně na vás. Takovýto jednoduchý postup umí třeba aplikace Google Fotky a Magisto, ale najdete jich pochopitelně více. Bohužel často jde o poměrně sofistikované programy, takže si za ně vývojáři nechají zaplatit. Programy zdarma mají často nějaké omezení, hlavně co se týče kvality exportovaného videa. O něco více uživatelských možností máte v aplikaci iMovie pro iOS nebo KineMaster pro Android, kde už se dá skutečně stříhat.

iMovie.jpg
Aplikace iMovie pro iOS umí docela pokročilé stříhání, můžete si sami hrát s přechody, titulky atd.

Celkem bez problémů můžete ve střižně spojit dvě videa přechodem, přidat stmívačku a roztmívačku na konec a začátek filmu. V pohodě přidáte titulky, vlastní hudbu a na určité scény se dá použít třeba černobílý filtr, ale na výběr jich máte mnohem více. Kreativita je jen na vás. Stříhacích programů najdete v obchodech stovky, takže hurá do experimentování. Naštěstí je většina programů udělána co nejjednodušeji, aby dali se používat prakticky hned bez dlouhodobého studia manuálu. Většina lidí má totiž ze zpracování videa zbytečný strach, ale pokud zvládnete upravit fotku v editoru, zvládnete v pohodě i sestříhat video, automatika vám může ze začátku hodně pomoci.

Sdílení

Když už máte video natočené, sestříhané, je potřeba se s ním někde pochlubit. Nejpopulárnější je Youtube, který dovoluje nahrát v podstatě libovolně dlouhé video, problém ale v tom, že finální kvalita videa je nižší, než u originálu. Natočíte-li úžasně plynulé video s rozlišením 1080p při 60 fps, nebude video na Youtube tak hezké jako ho máte v telefonu. Druhou populární službou je Facebook, také o něco sníží kvalitu videa, ale zase není tak přísný na použití obsahu třetích stran, což může být typicky hudba v pozadí.

Zapomenout nesmím na Vimeo, které vám dovolá nahrát je 500 MB videa měsíčně, ale zato bez ztráty kvality. Pokud chcete nahrát více videa, bude muset zaplatit za Premium. Z druhé strany, můžete ukazovat svá videa všem okolo maximální kvalitě. Tato služba je ale určena spíše profesionálům, na druhou stranu ale vzniká čím dál více dokumentů a nezávislých filmů, které jsou točeny z části nebo kompletně na mobilní telefon.

Jde to o bez střihu

Pokud vám se nechcete se stříháním a nastavováním parametrů trápit vůbec, můžete svá videa zveřejnit rovnou bez jakéhokoli zásahu. V poslední době se těší velké oblibě aplikace Periscope, kde jen vyplníte popis videa a můžete začít rovnou vysílat. Aplikace je o tvůrců Twitteru a funguje na podobném principu, těm, kteří vás sledují, vyskočí notifikace, že vysíláte. Během vysílání můžete používat přední nebo zadní kameru a v průběhu natáčení je přehazovat. Lidí, kteří se budou na video dívat, vám mohou pokládat otázky, nebo vám posílat srdíčka, aby vám vyjádřili sympatie.

Periscope.jpg
V aplikaci Periscope stačí několik málo klepnutí do displeje a vaše video je živě vysíláno do celého světa

Další možností jak zveřejnit video bez stříhání jsou sociální sítě Instagram a Vine. Jedna patří Facebooku a druhá Twitteru. Liší se maximální délkou nahraného videa, Vine se drží šesti sekund, Instagram pak umí až 15 sekund. Stejný ale způsob nahrávání videa. Pokud držíte prst na nahrávání, tak aplikace pořizuje záznam, pak můžete prst pustit, překomponovat scénu a pokračovat. Je to takový střih/nestřih, ale dá se s tím docela dobře vyblbnout.

Určitě si přečtěte

Články odjinud