11
Fotogalerie

Sennheiser PC 333D: test herních 7.1 sluchátek

Jak získáte ze sluchátek prostorový zvuk a v jaké bude kvalitě? Se zvukem 7.1 jsou PC 333D určeny pro hry a filmy, i když jsou v číslové terminologii pouze 2.0.

Že nebudou Sennheiser PC 333D určeny pro hlavu zvukověrných audiofilů nebo špuntových nadšenců, prozrazuje připojený mikrofon a rozměry o něco málo větší než rozměry běžných (a asi i těch neběžných) špuntů. Výrobce tímto modelem míří na specifickou skupinu sluchátkových posluchačů – fanoušky počítačového hraní.

aa.jpg bb.jpg

Konstrukce je dle předpokladů podřízena hráčským nárokům. Pro rychlou a pohodlnou integraci s okolím na LAN party nebo pouze domácí vyslechnutí vět typu: „Kdy už to dohraješ, sedíš u toho bez přestání druhý den“, slouží kloub na pravé části hlavového mostu, který umožňuje odklopení mušle až o 90 stupňů. Po chvilce tréninku je odklopení a zpětně zaklopení opravdu rychlé a komfortní, takže ztráty fragů snížíte na minimum. Na mušli je umístěn kruhový ovladač hlasitosti, příjemný prvek, kdyby měl ale plynulejší chod a nezadrhával.

Pro udělování strategických rozkazů svým týmovým spoluhráčům při koordinaci systematického útoku slouží zase levá strana, kde je připojena sklápěcí tyčinka (spíše docela robustní tyč s částečným paměťovým efektem) osazená mikrofonní vložkou. Mikrofon má vynikající citlivost a je vyladěn především pro řečové frekvence. Na zpěv přesto příliš vhodný není, takže raději než vítěznou píseň volte vítězný tanec.

h.jpga.jpg c.jpg

Tancovat můžete nekontrolovaně, neboť konstrukce s tuhým hlavovým mostem tlačí mušle na uši dostatečně pro všechny taneční kreace. Poměr mezi přítlakem a pohodlím ale není zvolen příliš šťastně. Již v prvním momentě po nasazení cítíte značný tlak. Po čase si hlava a uši sice trochu přivyknou, ale u herních sluchátek bych očekával větší péči výrobce v této oblasti. A to ve prospěch pohodlí.

Ze 2.0 na 7.1?

PC 333D jsou klasickými sluchátky s měničovým stereo osazením (pro každý kanál jeden elektrodynamický měnič). Proč jsem použil v názvu označení 7.1, tedy zaběhnuté číslování pro multikanálové reproduktorové soustavy, kde by 7 značilo 7 kusů reprobedny a 1 kus subwooferu pro basové spektrum? Cesta za odpovědí vede k příslušenství v podobě odpojitelné externí USB zvukové karty (3D G4ME1), jež má fungovat jako multikanálová náhražka simulující 360 stupňový prostor. Značení 7.1 je tím pádem značně zavádějíc í a čistě marketingové, neboť sluchátka jsou v rámci tohoto značení pouze 2.0. Je reklamní i funkce vytváření prostoru?

b.jpg d.jpge.jpg

Po připojení karty se automaticky odpojila integrovaná zvuková karta (testováno na HP ProBook 6545b, Win 7), rozsvítila se zelená LE dioda indikující aktivní stav, stačilo zasunout dva 3,5mm jack konektory (jeden sluchátkový, druhý mikrofonní) a vše bylo během několika sekund připraveno k použití. Zvukový vjem byl testován na filmech s 5.1 a 7.1 prostorovým zvukem a hrách. Scéna se oproti běžnému výstupu integrované zvukové karty pocitově opravdu rozšířila, nicméně plnohodnoté otevření prostoru se dle předpokladů nedostavilo. Velmi dobře zvládají sluchátka prostor i bez přidaného „rozšiřovače“. Lokalizace jednotlivých zvuků je snadná, takže epicentrum jaderného výbuchu nebo střelce ukrytého v křoví identifikujete neomylně. Předozadní zobrazení je nadstandardně široké.

Reprodukce cílená na efekt

Du du du dům. Do textu těžce převoditelná basová linka celé reprodukci dominuje. V případě sluchátek určených primárně pro poslech hudby nebo dokonce profesionální užití bych tuto vlastnost nevybíravě kritizoval. Zatímco u sluchátek herních musím tuhle vlastnost vyzdvihnout. Efektní výbuchy, střelbu z kulometu i prolety bombardérů basy zkrátka obohatí. Samozřejmě by se ani nedalo mluvit o plnohodnotné reprodukci zvuku, kdyby důrazné basové spektrum nedoplnily ostatní frekvenční pásma. Basy plynule přechází do výrazného středového pásma, které už ale tak hladce nenavazuje na mírně potlačené výšky. Reprodukce je tedy spíše středobasová, což ale při pařanském řádění žíly (ani uši) netrhá.

Nenáročného posluchače hudby PC 333D pravděpodobně projevem nadchnou, nicméně audiofil by měl spoustu volných řádků pro kritická slova. Znovu raději pro pořádek připomínám. Jedná se o herní headset, ne hudební sluchátka.

f.jpg ch.jpgi.jpg

Klady a zápory

Za vyzdvižení stojí mikrofonní vložka s dobrou citlivostí a filtrací nadbytečných ruchů. Dobré snímání zvuku je doprovázeno kvalitní „herní“ reprodukcí vyladěnou pro nadprůměrné podání prostoru a efektní vytváření atmosféry. Pochvala naopak nemíří na konstrukci - přítlak je zbytečně velký, s čímž souvisí nepříjemné pocity a zrychlené pocení uší. Taktéž použité materiály nepůsobí v kontextu vysoké pořizovací ceny příliš sympaticky. A 7.1 USB zvuková karta? Tu osobně beru jako zajímavý doplněk pro lepší pocit. Zvuku mírně napomůže, zázraky se ale nedějí.

Sennheiser PC 333D G4ME

Cena cca 4000 Kč

  • konstrukce circumaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 14 – 22 000 Hz
  • frekvenční rozsah mikrofonu 70 – 15 000 Hz
  • impendance 32 Ohm
  • citlivost 112 dB
  • kabel 2m + 0.3m + 1.2m (headset + 3D G4ME1 USB zvuková karta + USB prodlužka)
  • konektor 2x 3,5 mm, rovný
  • www.sennheiser.cz
AVmania hodnotí
design 7
zvuk 7
provedení 6
komfort 5
izolace 7

Určitě si přečtěte

Články odjinud