12
Fotogalerie

Jak snížit spotřebu televizoru, aneb OLED Sony XR-55A83J opět v akci

V době navyšování cen energií nejeden uživatel zvažuje, kde ještě trošičku ušetřit, byť by šlo spíše jen o šetření pocitové.

Obecně lze namítnout, že šetřit jde vždy jen do určitého okamžiku. Překročení hranice může znamenat pomalejší, či rychlejší cestu k destrukci. Pokud hovoříme o člověku, tak destrukci člověka, tedy zdraví, jestliže o technice, tak o jejím teoretickém poškození.

Když popisuji teoretickou destrukci, mám konkrétně u OLED na mysli poškození panelu. Jak asi mnozí z Vás ví, některé OLED televizory po vypnutí do pohotovostního režimu aktivují proceduru regenerace panelu, který takto udržují v co nejvyšší kondici. Proto, jak většina výrobců OLEDů uvádí, není vhodné stroj vypínat zcela. Panel by takto neměl mít problém s úplným a nevratným vypálením obrazu.

Měření pro radost a povšechnou informaci

U OLED Sony XR-55A83J jsem za pomoci orientačního měření zkoušel, kde lze případně omezit spotřebu elektřiny. Upozorňuji dramaticky laděné diskutéry, že nevlastním certifikovaný měřák. Hrubé měření se dělo skrze chytrou zásuvku. Nejde mně o precizní přesný výstup, nýbrž orientační zjištění. Zásadou je logická úvaha ve stylu... co nepotřebuji, vypnu.  

Měř1.PNGMěř2.PNG

Samozřejmě obdobné závěry se budou vztahovat i na další zařízení jen s rozdílným výsledkem. Kromě spotřeby jsem se chtěl podívat také na případnou aktivitu zařízení, právě spojenou s vypnutím do pohotovostního režimu. Jak sám návod u TV Sony uvádí, vlivem typicky načítání EPG/Guide (Elektronického programového průvodce), které lze nechat aktivní pro pohotovostní režim, dosáhne na určitou chvíli spotřeba v klidovém stavu až něco pod 30 W. No, to není zrovna málo.

Kanály a Externí vstupy.jpg
Červeně označená část umožňuje deaktivovat aktualizace programového průvodce.

Kontrolou jsem zjistil, že se skutečně Sony dokonce i několikráte „za noc“ probere a uzme cosi pod 30 W. Takže… kdo z Vás nepoužívá tunerovou výbavu, anebo netouží po předběžném načítání informací do EPG, klidně v menu automatiku potlačí. Určitě ale nejde o stavy, kdy stroj pracuje po celou dobu standby. Jednou lze psát o pár minutách, jindy o pár desítkách minut. Přesto. Proč pojede, když ho nepotřebuji?

Spotřeba v pohotovostním režimu šla několikrát za noc až k 30 W.

Stejně tak lze umrtvit hledání automatických aktualizací. Aktualizace na televizích s operačním systémem, jinak napsáno na Smart TV, jsou ale důležité. Nic Vám však nebrání aktualizační proceduru zavolat ručně a prověřit dostupnost nového softwaru.

Shodně umíte vyřadit ze hry automatickou kontrolu nových stanic. U využívaného satelitního tuneru bych přeci jen tento proces ponechal aktivní. Satelitní ladění s hledáním stanic a případnou změnou parametrů pro transpondéry někdy není činností na chvilku a pro mnohého se nejedná o jednoduchou záležitost. Automatika zařídí všechno za neznalého. Navíc přeci jen nepatří, alespoň dle mého orientačního měření, ke žroutům. Proč mít zapnutou Wi-Fi, když bezdrátovou síť v TV nepoužíváte? Internet řešíte skrze kabelové připojení. Nevyužíváte mikrofon na televizoru k naslouchání povelů? Proč bude zapnutý?

Pokročilé nastavení ladění - Autoaktual programů.jpgPokročilé nastavení ladění - AutoAktual programů Skylink.jpg
U integrovaného satelitního tuneru ponechávám aktualizace stanic aktivní.

Jedna z vlastností dává do vínku OLEDům precizní práci se svícením. A tak si nelze nevšimnout, jak se spotřeba mění u klasického vysílání a běžného obrazového profilu a zcela odlišná (vyšší) bude u Dolby Vision se svícením naplno. Ano, máte pravdu. Záleží i na sledovaném pořadu. Jinou spotřebu naměříte u sportů na sněhu, kdy všudypřítomná bílá doslova září a jinou u potemnělého kriminálního dramatu. Nicméně při večerním sledováním po tmě ne vždy musíte mít jas vysoko „vytažený“.

Sám šetřím oči, a tak kromě aktivního světelného čidla si ještě reguluji obrazové parametry blízké svítivosti. Převážně zmíněný jas. A když šetřím oči, zároveň šetřím elektřinu. Když vše převedu na řeč přibližných čísel, pak z okamžité spotřeby lehce pod 90 W skočím klidně někde k 65 W. Ale příznivci extrémismu v podobě profilu „Živý“ sem tam vyšplhají až přes 180 W.

 
Obraz - Jas.jpgObraz - senzor osvětlení.jpg
Nastavení světelného čidla u TV Sony (druhý obrázek) se skládá z několika předvoleb.

V nastavení jsem objevil spořič obrazovky. Tento nepoužívám. Jednoduše ve dvou krocích potlačíte svítivost panelu, avšak obraz se mně následně subjektivně jeví více jednotvárný, neživý, nepestrý. Ruční úprava a nastavení jednotlivých parametrů přináší výsledek, z mého pohledu, zajímavější.

Rychlá nastavení - Spořič energie.JPG
Spořič energie rychle umravní svítivost, z druhé strany v mých očích snižuje obrazovou krásu.

Fakta z manuálu

Návod Sony pro A83J uvádí spotřebu pro 55“ verzi a režim obrazu Standardní 122 W. Roční pak při čtyřech hodinách provozu denně odhaduje na 169 kWh. Pohotovostní režim užere 0,5 W, na 27 W vyskočí v režimu aktualizace softwaru/EPG. Tato čísla vrhnou pětapadesátku do energetické třídy „B“.  Jestliže se mrknu na mnou naměřené hodnoty a poměřím s provozem, který po většinu týdne je nad čtyři hodiny denně, tak zjišťuji, že se i přes vyšší konzumaci než výrobcem udávanou, dostanu výrazně pod jím uváděných 169 kWh. Alespoň prozatím :-)

Pokračování 2 / 2

Sranda za pár drobných, nebo taky ne

Vše výše zmíněné se mnohým z Vás jeví, jakožto sranda. Ovšem je třeba si uvědomit, že cena elektřiny dnes není zrovna zanedbatelná a podobně nastavených spotřebičů, které se samovolně aktivují a navyšují spotřebu, máme doma více. A když k nim přidáte ještě různě zapnuté tiskárny, reproduktory a další zařízení se zdrojem pod napětím… Dříve byla vtipná hláška – brambora k bramboře Uno je na dvoře. Pro mladší ročníky vysvětlení. Uno byl typ automobilu Fiat. Zkrátka pár korun ušetřených za jedno zařízení, dá za rok u všech už částku (pro někoho) nezanedbatelnou.

Zásuvka využitá.JPG

A co LCD?

LCD televizory jsou na tom z hlediska práce s podsvícením trochu jinak. Záleží, jaký typ řízení podsvícení panelu využívají. Jak pravil kolega Jarda Puk, u některých bez lokálního řízení svitu, se při snížení svítivosti z obrazu více vytrácí život. Avšak shodně s OLED dokážete vypnout různorodé nevyužité procesy, které umí zbytečně spotřebu navýšit. A věřte nevěřte... moderní LCD umí být velmi úsporné.

Úplné vypnutí, aneb přepěťovka v akci?

Kdo vypozoruje chování svého elektronického mazlíka, může přistoupit i k vypnutí úplnému. Jen by k němu nemělo docházet krátce po přesunutí do pohotovostního režimu. Zřejmě na závadu nebude uspání Sonyho mašiny ovladačem na noc, a po ranním budíčku, tj. před odchodem do zaměstnání, když víte, že zobrazovadlo několik dalších hodin nezažehnete, odpojit ho od napájení zcela. Tak by stroj měl mít dostatek prostoru k regeneraci panelu, aby následně hláškou „nenadával“.

Osobně toto řeším i z jiného důvodu. Bohužel zkušenost s náhlými letními bouřkami, kdy se elektronika nahlodá a za pár dnů odejde zcela, mám poměrně bolestivou. Využití (z mnoha komentářů placebo) přepěťových ochran namísto běžných rozbočovačů, volím také. Při občasné nepřítomnosti hlavního vypínače na domácích spotřebičích, přepěťovka nahrazuje i tyto. Ale radikální poznatek platí stále... co je vypojeno zcela, to je chráněno ještě lépe.

Přepěťová ochrana s vypínačem a měřící zásuvkou.jpgPřepěťová ochrana s vypínačem.jpg

Zvuky ve tmě, aneb co se to tam děje?

Častým dotazem uživatelů na diskusních fórech je stav, kdy obsluha po delším čase od vypnutí slyší „lupnutí“. Tyto zvuky jsou z valné většiny tvořeny ochlazováním plastové bedny, které vyvolá onen zvuk. Dalším případem je právě výše probírané spínání zdroje u televizoru ve standby režimu. Záleží na typu, ale kupříkladu Sony A83J v 55“ provedení má „lupanec“ slyšitelnější.

Shrnutí

Když v závěru článku sesumíruji, co kde jsem nastavil... vypnul jsem automatické aktualizace programového průvodce (EPG/Guide) a operačního systému. Stejně tak aktualizace stanic u pozemního digitálního vysílání, které využívám okrajově a LNA mám taktéž deaktivováno. Snížil jsem jas a pracuji se světelným čidlem. Oproti tomu nechávám aktualizovat satelitní kanály. Protože občas u TV usnu, povolil jsem jeho automatické „uspání“ při nečinnosti obsluhy, ač dochází k přehrávání. Mimochodem. Všimli jste si, že s novou Sonyho aktualizací (únor 2022) není minimální hodnota na jedné hodině, ale zařízení se může samovolně uspat už za třicet, respektive patnáct minut?

Rychlá nastavení - Časovač vypnutí.JPG
Časovačů máme více. V pokročilém nastavení spustím automatické vypnutí při nevyužití televizoru, a to i v případě aktivního přehrávání. Jednou a napořád.

Závěr

Článek si nedal za cíl být totálně přesným v číslech. Spíše touží naznačit, že existují cesty a cestičky, které nemusí každý znát a vědět o nich. Celkově je na příkladu OLED televizoru Sony XR-55A83J vidět, jak moc technologie využitého panelu pracuje se světlem a tmou.

Měřící zásuvka prozradila již známá fakta. Obsluha klidně pojede s okamžitou spotřebou přes 180 wattů, ale také ji umí sundat výrazně pod wattů 70. Shodně ovlivní spotřebu po vypnutí přes ovladač. Stezky k nižší spotřebě existují. Stačí je využít. Jejich rozumné nasazení nevede k destrukci zařízení ani k poničení obrazové radosti pro diváka.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud