5
Fotogalerie

Videoprojektory: jak vypadá DLP projektor uvnitř (video)

Velký obraz za pár korun – tímto sloganem lákají projektory, které stojí pár korun, 3D projektor už koupíte také. A jak takový projektor vypadá uvnitř?

Chcete-li doma velké plátno a zároveň mít plnou kontrolu nad tím, co na něm chcete vidět, nyní je ta pravá doba! Zároveň se ale před koupí projektoru důkladně informujte a promyslete si, který model by byl pro vaše domácí podmínky nejvhodnější. Rozhodnutí, co si pořídit zůstane nakonec vždy na vás a závisí zcela na vašich nárocích a finančních možnostech. Někdo vidí v rozmázlém fleku „obraz jako víno“, jiný donekonečna rozmazává nepatné chybičky na dokonalém obraze ultra drahého přístroje.

Testům projektorů se zde na AVmanii již nějakou dobu věnujeme, neuškodí se dnes podívat nejen na technologie a na to, co si pořídit, ale i na „střeva“ jednoho takového přístroje. „Pitvu“ provedli kolegové z časopisu Computer, tak si ji užijte, abyste věděli, co je uvnitř té „kouzelné krabičky na velký obraz“.

 

Dataprojektory nebrat

Zejména levné projektory do 20 000 lákají nejednoho zájemce o velký obraz. Vždy musíte striktně rozlišovat datové projektory, které se vyznačují pokud možno co nejvyšším jasem, a projektory pro domácí kino, které mají sice nižší jas, ale vyšší kontrast a lepší, přirozenější podání barev. Stejně tak počítejte s tím, že mají rozdílný poměr stran, kdy dataprojektory mají standardně 4:3 nebo 16:10, zatímco ty pro kino nabízí přímo filmových 16:9.

V ceně kolem 10 000 Kč koupíte projektor, který nenáročným divákům určitě poslouží, počítejte ale s nízkým jasem, nízkým kontrastem a rozlišením. Zde se každá koruna zaplacená navíc vyplatí. Při hledání v parametrech si dávejte pozor na nativní rozlišení (často jen 800 × 600, v lepším případě 1024 × 768). Pokud nemáte s projektory zkušenosti, určitě je lepší si vybraný model nejdříve zapůjčit (platí zejména pro DLP technologii), abyste věděli, s jakým výsledkem můžete počítat.

Začneme odspoda. Levný 720p DLP projektor se hodí do práce i na zábavu, přitom dokáže vysvítit na plátno akceptovatelný obraz. Přístroj výhradně na domácí kino v této ceně nepořídíte, ale lehce přenosnou víceúčelovou mašinku na občasné promítání rozhodně ano. Počítejte ale s tím, že DLP vytváří obraz promítáním světla skrze kmitající kolečko s barevnými segmenty. Nepříjemným vedlejším důsledkem tohoto procesu je takzvaná „DLP duha“, která je nejlépe vidět na velkých kontrastech, třeba bílém písmu na tmavém pozadí. Zajímavostí je, že LCD modely zažívají renesanci ve formě 3D projektorů. Zde ale bohužel dochází k sčítání chyb obou technologií, takže vcelku obstojný levný projektor, se záhy mění na nepříliš dobrý 3D model.

DSC05305.jpg 

V minulosti měly DLP projektory velkou výhodu oproti LCD (v těch světlo prosvěcuje modrý, zelený a červený panel) ve výrazně větším přirozeném kontrastu. Tomu ale udělala přítrž vylepšení LCD panelů a dynamické clony (uzavírající a otevírající se podle obsahu obrazu). Dnes LCD dominuje projektorům pro domácí použití a segment ultra drahých domácích projektorů, který býval výsadou DLP, obsadily LCOS projektory; v této technologii se světlo od tří panelů odráží místo toho, aby jimi procházelo. Díky tomu mohou mít na rozdíl od LCD uzavřenou světelnou cestu a jsou dokonale chráněny proti prachu, který je pro LCD neustálou hrozbou. Prachové filtry v LCD se musí čistit přibližně každých 100 hodin, u LCOS stačí po 1 500 hodinách.

Dnes kraluje 1080p

V současné době je střední cenová kategorie zastoupena a tvořena víceméně výhradně 1080p projektory, 720p ze segmentu domácího kina rychle mizí. Některé dříve populární, ale dnes zastaralé 720p projektory, jsou stále ještě v prodeji, ale nové 720p modely se už nevyvíjejí a celkově jde o překonané řešení. To potvrzuje například fakt, že stále můžete koupit například Panasonic PT-AX200E, který pár let je už na trhu také.

Stačí totiž doslova přidat pár korun a pořídíte full HD (1080p) projektor, nyní za ceny lehce překračující 20 000 Kč. Benq W1100 sice ve srovnání s přístroji z trochu vyššího cenového segmentu sice neobstojí, ale za nízkou cenu se musí něčím zaplatit: na projektor má celkem mdlý obraz (barevně i kontrastně) – test připravujeme. Ovšem ve srovnání s obrazem staršího projektoru Epson TW680 jde o značný skok v kvalitě. Vzhledem k menší hustotě LCD panelů (kterými světlo koneckonců musí procházet) je totiž při 1 280 × 720 bodech mřížka z mezer mezi nimi ještě vidět i z dvojnásobku šířky obrazu. Projektor s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů vypadá homogenně již ze vzdálenosti odpovídající šířce obrazu.

BenQ_W1100.png 

Pokud zaplatíte jen o pár tisíc více, dostanete se k znatelně lepšímu obrazu a to zvláště díky použití výkonných clon, jejichž zásluhou je černá opravdu černá a tmavá. Clony to ovšem při některých záběrech přehánějí a doslova vysají obrazu život. Vůbec dynamické clony jsou trochu zrádné, a pokud nejsou aplikovány výrobci opravdu kvalitně, může jejich činnost způsobit „pumpování“ obrazu a některé uživatele tak značně rušit. Bez nich se ovšem pohodlně obejdou až stroje v cenové hladině nad 100 tisíc korun.

Zajímavé „stroje“ zakoupíte v ceně přes 30 000. Stále sice můžete zapomenout na opravdu černou černou, ale výsledky jsou lepší. Počítejte také s tím, že se stoupající cenou je lépe řešeno i větrání a odhlučnění větráků, takže zatímco levnější modely slyšitelně hučí a budou vás rušit, u dražších modelů hlučnost klesne na přijatelnou úroveň 22 dB: pozor ovšem v jakém režimu je hodnota udávána, neboť většinou jde o ekorežim, kdy má lampa poskytuje nižší světelný výkon.

Za čtyřicet a více

Za necelých čtyřiceti tisíc je k dostání BenQ W6000, určitě nejlepší DLP projektor, který ve své cenové kategorii za podobné peníze seženete. Jeho jediným problémem (umírněnou duhu nepočítaje) je, že vyžaduje poměrně velkou vzdálenost od plátna, aby vytvořil přijatelně velký obraz. Což je jeden z dalších omezení DLP ve srovnání s flexibilnějšími LCD a LCOS projektory, které nabízejí nejen větší zoom, ale i možnost posunu čočky (pokud ji u dražších DLP najdete, tak jen ve velmi omezené variantě) a tím i obrazu, často až o celou jednu jeho šířku (vertikálně i horizontálně). To ale může různými způsoby ovlivňovat kvalitu obrazu, pokud to jen trochu jde, snažte se proto projektor umístnit tak, aby nebyl posun čočky nutný.

DSC09350.jpg

O dalších pár tisíc korun výše výše už začíná střední třída 1080p projektorů a to s LCOS projektorem Sony HW15 (pro ujasnění: Sony své technologii LCOS říká SXRD a JVC D-ILA). Ten dnes nabízí bezkonkurenční poměr výkon/cena. Hlavně díky obrazu téměř totožnému s více než dvojnásobně dražším značkovým bratrem VPL–VW85 a zcela srovnatelnému s projektory o 20-40 000 dražšími. Ještě dražším 3D bratrem je pak model VPL-VW90ES.

DSC05108.jpg

Dalším zajímavým projektorem pro domácí kino je určitě LCD projektor Panasonic PT-AE4000, u něhož smooth screen odstraňuje zcela viditelnost LCD mřížky z jakékoliv vzdálenosti od plátna. Díky tomu, že jde už o čtvrtou generaci, jedná se o projektor, který je schopen poskytnout výborný obraz za přijatelnou. Zejména vzhledem k výbornému podání černé jde o dobrou volbu na filmy a hrané seriály. I když je model nějakou dobu na trhu ( ale toho se dá poznat, že se Full HD projektory již dále příliš nevyvíjí), cena kolem 50 000 jej činí velmi zajímavým.

Auto nebo projektor?

Pokud chcete něco lepšího, musíte utratit kolem 100 tisíc korun. Uznávaný high-end 1080p projektorů začíná s  s cenovkou těsně pod magickou stotisícovou hranicí. Pokud jde o kvalitu černé a prokreslení tmavých pasáží, nemá JVC konkurenci. DLA–HD550 má ale stejnou slabinu jako předchůdce, a tou jsou přesaturované barvy. JVC možnost korekce pak nabízí model  za 150 tisíc. 3D bratříček  pak stojí 175 000 Kč.

DSC04056.jpg

Levnější Sony VPL–VW85 by měl mít o něco lépe vyřešené potlačení pohybových artefaktů (ale i to ne zcela dokonale), které mohou náročnější diváky u strojů střední třídy rušit, ale pokud jde o kontrast a prokreslení nejtmavších částí obrazu, prostě není modelu od JVC rovnocenným konkurentem. Méně majetné čtenáře, kterým se z této cenové sféry svírá žaludek, ale může uklidňovat skutečnost, že většina z nich bude určitě nadšená i z obrazu kteréhokoliv z projektorů s cenou nad 40 tisíc korun. Levnější modely jsou už spojené s kompromisy stoupajícími úměrně s klesající cenou.


Televizor nebo projektor?

Obrovská výhoda plazmového nebo LCD televizoru spočívá v tom, že nemusíte mít zatemněnou místnost. To, spolu s klesající cenou 50“ obrazovek (HD ready plazmu pořídíte i pod 20 000 Kč), zcela jasně odsouvá levnější a méně kvalitní projektory do prezentačních místností firem. Teprve pokud chcete obraz s úhlopříčkou více než 2 metry, teprve tehdy má pořízení smysl. K ceně projektoru ovšem nezapomínejte připočítat cenu za kvalitní plátno, nezapomínejte ani na vedení kabelů k projektoru, pokud jej například plánujete umístit ke stropu. Zkrátka a dobře, na rozdíl od televizoru, pořízením projektoru vše nekončí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud