22
Fotogalerie

Velký srovnávací test špuntů: rozuzlení

Jistě už netrpělivě čekáte na celkové pořadí ve špuntové kategorii od 1000 do 2000 Kč. A vítězem se stává…

Kapitoly článku:


Vánoční svátky, období pro beztrestné pojídání cukroví při poslechu koled ve vysoké věrnosti, období pro návštěvu varhanních koncertů a období pro ty zbylé méně či více příjemné povinnosti, jsou již za dveřmi. Pokud stále ještě nevíte, co z audio oblasti pod stromeček pořídit, můžete jako doporučení brát právě toto závěrečné shrnutí a pak už jen za doprovodu pípnutí pokladny v „cé“ tónu zaplatit nové zážitky. Ale pěkně postupně a odzadu!

Velkého testu se mělo původně zúčastnit 12 špuntových modelů. Nakonec se toto číslo ještě o jedno snížilo, Vincent totiž až příliš potrápil pravý měnič Altec Lansing UHP306 a obrazně řečeno odeslal do sluchátkového nebe. O nich tedy možná až někdy později. Pokud nevíte, kterých jedenáct sluchátek zbývá, poučí vás úvodní článek. Navíc informuje i o celkové metodice testu.

Klíčové byly a jsou testy jednotlivých špuntů. Několik modelů bylo testováno již dříve, proto nemělo smysl znovu popisovat jejich vlastnosti. Výsledkem celé série bude pořadí s procentuálním vyjádřením, kde bude vítězi přiřknuto fiktivních 100 %. Od těch se pak následně bude odečítat dle toho, jak v bodovém součtu jednotlivých kategorií sluchátka ztrácela. Hodnocení 100 % u vítěze není možné brát v širším měřítku, pouze v této cenové hladině a za přítomnosti těchto sluchátek.

10. místo JVC HA-FXC50                                                                                       79%
Rozdíly mezi jednotlivými modely nebyly markantní, přesto tento zaostával nejvíce a to jak po stránce zvuku tak pohodlí.

DSC04337.jpg DSC04341.jpg

Zvuk: Reprodukce je bohatá na detaily, ale velice chudá na basy. Sluchátka přehrávají hudbu odvážně, bez okolků se v porovnání se špunty od 0 do 2000 Kč řadí spíše mezi vyšší modely, i když v konkurenci od 1000 Kč obsazují spodní příčky. Při větším vybuzení k mému překvapení nedošlo k výraznému zaklopýtnutí. Objevilo se zkreslení hlasových partií, došlo k syntetizaci všech pásem, nejznatelněji pak středového, ale praskot ani potíže s dýcháním nenastaly. Všechny špunty jsou zdatnými izolátory okolních ruchů, přesto patří JVC v této společnosti mezi ty horší. Přisuzuji to především velmi odvážné konstrukci, která je dle mého názoru spíše krokem zpět.

Pohodlí: Otázka pohodlí by vydala na samostatnou kapitolu. Nezvyklá konstrukce působila v uchu nepříjemné pocity. Boční část mírně tlačila do boltce. Na druhou stranu díky posunutému těžišti (převodní jednotka je umístěna blíže k uchu) neměla problémy se správným držením.

Názor Tomáše a Petry

Souhlasím s umístěním na poslední příčce, po zvukové stránce mne příliš nezaujaly, totéž lze říci o vzhledu a konstrukci.

Já tedy nesouhlasím ani s Tomášem ani s umístěním, i když uznávám, že sluchátka nelze hodnotit jen podle vzhledu. Vzhled je super, jinak opravdu žádným zázrakem nejsou.

Provedení: Výrobce si dal záležet na exkluzivním vzhledu, ale měl více propracovat náchylné části přívodního kabelu. V místě za konektorem a v místech vstupu do sluchátka se obávám možného poškození relativně snadným způsobem.

 

9. místo Koss KEB24                                                                                              80%
Koss KEB24 se řadí po stránce zvuku na spodní příčky. Konstrukce je celkem vydařená a vzhled spíše nadchne než, aby někoho urazil.

DSC00690.jpg DSC00697.jpg

Zvuk: Je charakterově podobný Beyerdynamicům DTX 50. Dominuje spodní část spektra, celkově má reprodukce tedy spíše temné zabarvení. Na svoji cenu ale elektrický signál na zvuk převádí obstojně, byť se začátečnickými chybami na středech a celkově vyšším zkreslením. Po izolační stránce jsou na tom logicky (totožná konstrukce) identicky jako DTX 50 a patří nepochybně do první poloviny.

Pohodlí: Sluchátka mají větší rozměry, přesto je lze snadno do ucha správně zasadit a neméně snadno vyjmout. Po delší době z nezjištěných důvodů způsobily na vnější části zvukovodu svědění.

Názor Tomáše a Petry

Koss KEB24 mi připadají stejně jako DTX 50 trochu jako „šeď“. Vysloveně by mi nevadily, ale kdybych měl na výběr i z ostatních modelů, tyto by to určitě nebyly.

Koss KEB24 vypadají sympaticky a černostříbrná kombinace jim moc sluší, v reprodukci je trochu více basů, což mně osobně zase tak moc nevadí.

Provedení: Z hlediska vzhledu patří Koss KEB24 mezi přitažlivější špunty, na celkové pořadí to samozřejmě žádný vliv nemělo. Slušelo by se „Kossákům“ věnovat kabel o větším průměru, oceňuji ale praktickou asymetričnost.

8. místo Creative Zen Aurvana                                                                             82%
Na Creative Zen Aurvana jsem byl celkem zvědavý. Konstrukce nepatří mezi nejběžnější ve špuntové oblasti stejně jako výrobce v oblasti sluchátek.

DSC00487.jpg DSC00511.jpg

Zvuk: Kdo čeká frekvenčně vyrovnaný projev, se zavřenýma očima – dočká se. Kdo čeká detailnost na středech, vyšších středech a výškách, dočká se v malé míře. Kdo čeká salvu basů, nedočká se. Relativně dobře zvládají jednodušší nahrávky co do počtu nástrojů a náročnosti ke správné interpretaci. Těmito slovy jsem ověnčil Zen Aurvana v testu a myslím, že ve zkratce přesně vystihují celkové pojetí přednesu. Izolace je výborná, za což posluchač vděčí nakloněné konstrukci.

Pohodlí: Kosený vývod zvuku s nástavce napomohl i komfortnosti. Sluchátko do ucha velice snadno zapadne a snadno si najde správnou polohu. Patří mezi jedny z nejkomfortnější špunty z testu.

Názor Tomáše a Petry

Zvuk Creative Zen Aurvana není špatný, ale chybí mu spodní část kmitočtového rozsahu. Kdyby pánové od Creative více zapracovali na basech, vůbec by mi jako špunty na denní používání nevadily.

V uchu sedí perfektně a dobře vypadají. Reprodukce hudby mne osobně zklamala, při vyšších hlasitostech se zcela změnila původní snaha o zvládnutí skladeb v příšernou podobu.

Provedení: Plasty jsou vyrobeny a slícovány kvalitně, výtka patří přívodnímu kabelu, konkrétně místům vstupu do sluchátek. Vstupní oblast nedisponuje dostatečnou ochranou proti nechtěnému zlomení, takže je nutná velká opatrnost.

Určitě si přečtěte

Články odjinud