23
Fotogalerie

Jak se vysílá tenis z French Open ve 3D

Podívejte se s námi do zákulisí slavného tenisového turnaje, jak se vyrábí 3D sportovní tenisový přenos. Jaké jsou rozdíly proti klasickému vysílání?

I tento rok si můžete vychutnat atmosféru prestižního grandslamového French Open, aniž byste museli jezdit do Paříže. Po celou dobu trvání turnaje, tj. do 5. června, vysílá Eurosport tenisové zápasy z Paříže nejen „normálně“, ve 2D, ale i prostorově v 3D.

DSC_0143.jpg panasonic3D_019.jpg
Kamery jsou nejen nahoře, na tribuně, ale i dole za hráči. Za odehrávajícím Nadalem
můžete v průhledu při zemi vidět další 3D kameru, vedle ní je pak klasická 2D

Sledování tenisu v 3D si první zájemci mohli vyzkoušet už loni, letos je druhá šance, aby majitelé 3D televizorů využili možnosti sledovat prostorový obraz. Jak však vzniká? Pokud se domníváte, že „to stačí nějak přepočítat“, jste na omylu. Celé vysílání ve 3D vyžaduje zcela samostatnou cestu. Od speciálních 3D kamer, až po samostatný přenosový vůz, kde se 3D signál zpracovává a stříhá, aby se živý přenos v prostorovém provedení dostal až k divákům tak, jak ho vidí on. Zkrátka jeden tým se stará o 2D a druhý o 3D.

DSC_0137.jpg panasonic3D_007.jpg

Na Roland Garros 3D kamery naleznete na centrálním kurtu (Court Philippe Chartier), kde probíhají nejdůležitější zápasy. Kurt je pokryt celkem 9 kamerami, z čehož se 6 snímá samotnou hru na kurtu – pro zajímavost, pro klasické 2D vysílání se využívá kamer 13.

panasonic3D_001.jpg panasonic3D_008.jpg

Důležité je umístění kamer. Zatím co ve 2D je nutné kamery umístit tak, abyste na televizoru měli pocit prostoru a perspektivy, u 3D je třeba umístit kamery jinak. Pro 3D obraz se využívají taková místa, aby byl dojem z prostoru čitelný a zřetelný, a proto je potřeba mít v záběru objekty nejlépe v přední, střední i zadní částí záběru. Využívá se širšího úhlu záběru, 3D kamera je pak tzv. blíže dění.

DSC_0172.jpgDSC_0170.jpgDSC_0176.jpg
Starší kamera je rozměrná, těžká, její instalace je složitější

Pro záběry jsou využívány různé 3D kamery Panasonic. První a starší, které se využívaly i při loňském turnaji, jsou rozměrnější, složitější, je třeba například nastavovat vzdálenost objektivů, kameramanovi musí pomáhat technici z přenosového vozu, kteří na obrazovkách vidí přenášený 3D obraz a mohou (a musí) vzdáleně korigovat nastavení 3D kamery.

Laurent Abadie with AG-3DP1 2.jpg Panasonic Roland Garros Broadcast Signal Flow.jpg
Nová kamera je podstatně menší. Laurent Abadie, výkonný ředitel společnosti Panasonic Europe s kamerou AG3DP1 na rameni. Cesta 3D signálu z kurtu do TV

Nové kamery, které se letos již také používají, nesou opět značku Panasonic, jedná se o typ AG3DP1. Jsou již daleko menší a kompaktnější, jejich obsluhu i nastavení zvládne jeden člověk. Pro dodatečné záběry je pak využita ještě další, menší a mobilnější 3D kamera.

DSC_0150.jpg DSC_0152.jpg

Z kamer 3D signál putuje do přenosového vozu, kde dochází již ke střihu a úpravě přenášeného signálu do podoby, kterou již můžete vidět na obrazovkách. Kromě těch, kteří provádí základní střih a přepínání mezi kamerami, najdete ještě v kabině techniky, kteří starší typ 3D kamery řídí.

DSC_0164.jpg DSC_0165.jpg
 Tyto dívky mají na starost opakované a zpomalené záběry

Zajímavě působí práce trojice dívek u videostřižen – dvě vyrábějí zpomalené a opakované 3D záběry, jedna pak vybírá tzv. „emoce“, tj. záběry, kde je vidět rozpoložení hráčů. Tyto záběry vedoucí přenosu řadí do živého vysílání a obraz i zvuk pak putuje přímo k divákovi. Vše je jednoduché a rychlé, v přenosovém voze panuje naprostá pohoda.

DSC_0158.jpg DSC_0159.jpg
Záběry z jednotlivých kamer a kontrolní monitory – vše na jedné stěně uvnitř vozu.
Člověk by se divil, kde se vzdalo tolik místa.

Protože se pracuje s 3D záběry, které nelze bez brýlí sledovat, většina pracovníků v kabině 3D brýle má, ale nikoliv aktivní, spínané, které znáte z domu, či z obchodů. Protože jde o mnohahodinovou práci, využívají se pasivní polarizované brýle, kterým je přizpůsobeno zobrazení na LCD monitorech.

panasonic3D_024.jpg panasonic3D_026.jpg
Pasivní 3D brýle jsou pro celodenní práci vhodnější

Všichni tedy vidí již 3D obraz, jeho rozlišení je samozřejmě poloviční, což ale během zpracování nevadí. Závěrečná kontrola kvality 3D obrazu již probíhá na velkém plazmovém 3D televizoru Panasonic.

panasonic3D_022.jpg panasonic3D_025.jpg

Napínavé souboje nejlepších hráčů žebříčku ATP můžete sledovat ve 3D přes satelit anebo prostřednictvím placené TV služby UPC na 3D, případně ve vybraných prodejnách spotřební elektroniky. Eurosport po dobu turnaje French Open exkluzivně vysílá ve 3D (pod názvem Eurosport 3D) na ASTRA19.2º východně anebo Hot Bird 13º východně. Například ve Velké Británii by mělo 3D vysílání na svých 3D televizorech sledovat až 200 000 diváků. 

 DSC_0049.jpgAG-3DA1_3Dsystem_.jpg
Zde všude lze přijímat 3D signál i jinak, než ze satelitu. Pokud byste chtěli své vlastní 3D kameru a střižnu, zde je základní sestava
 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud