24
Fotogalerie

Philips PH805: pohodová bezdrátová sluchátka s potlačením hluku za rozumnou cenu [test]

Plusy
komfort
zvuk
výdrž
obal
cena
Minusy
dotykové ovládání
pouze SBC kodek
méně efektivní ANC
8  /10

Velké uzavřené mušle, pohodlné polstrované náušníky, bezdrátové i kabelové připojení, výdrž na baterii kolem 20 hodin a zejména aktivní potlačení okolního hluku – takovou charakteristiku sluchátek dnes najdete u každého většího výrobce.

Rozhodně se však nejedná vždy o srovnatelné modely, i když jejich základní charakteristika je stejná. Rozdíly jsou patrné ve třech kategoriích – zvuk, výdrž a ovládání a také účinnost potlačení hluku. Zejména v poslední kategorii mají někteří výrobci výraznější náskok (Sony, Bose, B&O, Sennheiser), kdežto ostatní se s technologií pro aktivní potlačení hluku seznámili nedávno a ještě sbírají zpětnou vazbu od svých zákazníků.

To je i případ sluchátek Philips 8000 Series s modelovým označením PH805, která jsou první svého druhu v nabídce výrobce. V minulosti sice Philips uvedl model BH305, avšak ten je konstrukčně odlišný (supraaurální bez možnosti kabelového připojení).

Konstrukce a zpracování

Podíváme-li se na konstrukci sluchátek, nutno uznat, že zde se to povedlo. Velké mušle circumaurálního modelu mají z vnější strany matný povrch s jemnou strukturou, zevnitř jsou pak obloženy masivními polstrovanými náušníky z kombinace paměťové pěny a umělé kůže.

Podobně je na tom hlavový most, kde je však použita odlišná (měkčí) výplň, jeho šířka je dostatečná a nastavení velikosti zajišťuje kovový pásek podlepený plastem, takže by měl něco vydržet. Mušle jsou otočné v rozsahu cca 120° a při odložení kolem krku směřují dolů, takže nepřekážejí pod bradou.

Philips_8000_BT_08.jpgPhilips_8000_BT_09.jpg

Skládaní konstrukce také potěší, mušli je možno zlomit směrem dovnitř hlavového mostu, obě dvě pak otočit o 90° a vložit do skořepinového pouzdra. V něm je na suchém zipu pásek z jemné tkaniny, který chrání boční část mušlí a hlavový most před vzájemným třením a poškrábáním, malá síťovaná kapsička pak ukrývá USB kabel, audiokabel a redukci pro připojení sluchátek v letadle. Pouzdro je při zavření kompaktní a zejména je příjemně štíhlé, srovnáme-li s konkurencí.

Philips_8000_BT_03.jpgPhilips_8000_BT_04.jpg

Design je velmi jednoduchý až konzervativní a připomíná první modely velkých sluchátek, které bývaly vždy velmi podobné. Cením oválný tvar náušníků, které tak lépe obepnou ucho a už samy o sobě velmi dobře pasivně izolují.

Tovární zpracování je na velmi vysoké úrovni, vše perfektně lícuje, nejsou zde zbytečné vůle, vysouvání hlavového mostu jde hladce, ale zároveň má dostatečný odpor, aby se samovolně nepovoloval.

Philips_8000_BT_19.jpg Philips_8000_BT_16.jpg

Komfort a ovládání

Ačkoli působí sluchátka poměrně masivním dojmem a mají srovnatelné rozměry s konkurencí, jejich váha je na hlavě velmi dobře rozložena, takže ani po delším poslechu necítíte z nošení únavu, natož aby vás někde něco tlačilo.

Pohodlné usazení je prakticky na první dobrou. Z pohledu pohodlí při nošení patří Philips PH805 k tomu nejlepšímu co na trhu najdete, samozřejmě pomineme-li lehké otevřené modely pro domácí poslech.

Philips_8000_BT_12.jpgPhilips_8000_BT_20.jpg

Zato ovládání je zde krapet překombinované a skládá se z dotykové plochy na vnější straně pravé mušle, dále je na boku pravé mušle kolébkové tlačítko, které má zároveň funkci hlavního tlačítka, hned vedle najdete dvojici diod a o kousek dál je pak konektor 2,5 mm pro audiokabel. Na okraji levé mušle se pak usadil napájecí microUSB konektor.

Philips_8000_BT_13.jpgPhilips_8000_BT_14.jpg

Zapnutí a vypnutí je možní dlouhým (3s) stiskem, kolébkou se pak můžete posouvat mezi skladbami. Úprava hlasitosti se děje potažením prstu nahoru /dolů po dotykové ploše pravé mušle. Poklepáním na tuto plošku se pak přepínáte mezi zapnutým ANC / vypnutým ANC / režimem příposlechu (Awareness). Pokud dotykovou plchu přikryjete na 2 sekundy, aktivujete hlasového asistenta.

Dotykové ovládání je u sluchátek vždy černobílé – buďto uživateli vyhovuje nebo nevyhovuje. Osobně s ním až takový problém nemám, pokud funguje tak jak má a je chytře navržené. Častým problémem bývá záměna typu dotyku – typicky je to potažení a klepnutí, což byl problém u prvních modelů B&O.

Philips_8000_BT_21.jpg

V případě Philipsu se mi nestalo, že bych při změně hlasitosti přepnul ANC nebo naopak. Problém ale je, že při sundávání nebo nasazování sluchátek se často dotknete nevědomky mušle a změníte si tak nastavení ANC, čili po nasazení se musíte „proklepat“ k původnímu nastavení. Teoretickým možným řešením by bylo použití dvojitého doteku pro změnu nastavení namísto jednoho doteku, zde by zřejmě byla četnost nevědomého přepnutí nižší.

Hudební projev

Projev sluchátek je mírně odlišný při zapnutém a vypnutém ANC a kupodivu je v tomto případě o něco lepší s deaktivovaným ANC. Při jeho zapnutí přijdete o trošku výšek, které jsou s ANC krapet zastřenější. I tak by prospělo sluchátkům větší množství vyšších kmitočtů, celkově by byl zvuk světlejší a otevřenější.

Basů je zde dostatečné množství a u některých skladeb vás sluchátka překvapí tím, jak hluboko zvládnou hrát – v případě soundtracku z Black Hawk Down posílá Hans Zimmer měniče sluchátek do limitu až při poměrně vysoké hlasitosti.

Philips_8000_BT_17.jpg Philips_8000_BT_18.jpg

Na druhou stranu se však zejména u elektronické hudby můžete setkat s až nadměrnou úderností basů – ne že by jich bylo moc a zahltily tak zbytek pásma, jejich síla ale dokáže pomalu vytlouct mozek z hlavy.

Střední pásmo je velmi mírně potlačené, což poznáte pouze u náročnějších skladeb s širším ansámblem. Výšky zde jsou, ale jak bylo řečeno, zasloužily by si větší bohatost a čistší projev, který najdeme u dražší konkurence, naštěstí se zde nesetkáte se syntetickými agresivními sykavkami.

Mluvení slovo je velmi dobře srozumitelné, i když posazené hlouběji než je potřeba. Posun zvuku při sledování videa je zde velmi velmi malý, při sledování filmu nijak neruší, při pozornějším sledování však zpoždění můžete zaznamenat.

Celkově je možné zvuk charakterizovat jako celkem bohatý se spíše zábavnějším laděním a mírně temnějším přednesem, který je o něco čistší s vypnutým ANC, dynamika sluchátek je spíše průměrná.

Potlačení okolního hluku má na starosti čtveřice mikrofonů umístěných na obou mušlích a pracuje průměrně. Při aktivaci odfiltruje zejména nižší kmitočty, které jsou typické pro hromadnou dopravu, nicméně nejedná se o nijak zásadní změnu v propouštění hluku s aktivním a neaktivním ANC.

Verdikt

Sluchátka Philips PH805 můžete pořídit za cenu lehce přesahující 4500 Kč, což je de facto polovina toho, co stojí vlajkové lodě ostatních výrobců ve stejném segmentu (circumaurální model s ANC). 

S přihlédnutím k ceně není sluchátkům prakticky co vytknout, jsou nadprůměrně pohodlná, zvládnou přehrát prakticky cokoli a jejich zvukový projev je pouhých pár krůčků za lídry v segmentu, rozhodně nepatří mezi plně zábavné a nabasované modely určené pro teenagery, spíše je to model pro pohodový poslech na cestách nebo doma určený rozvážnému uživateli středního věku.

Pokud trváte na co nejlepším ANC, pak je vhodné se poohlédnout u konkurence. Na druhou stranu můžete koupit model Philips PH802, který je totožný, jen nemá ANC a cena je přibližně o 1500 Kč nižší. 

Philips PH805BK

Cena: od 4 699 Kč

  • konstrukce: circumaurální sluchátka uzavřené konstrukce s ANC
  • přenos signálu: Bluetooth 5.0, SBC
  • měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 7 – 40 000 Hz
  • impedance: 16 Ohm
  • napájení: baterie Li-Pol 680 mAh– 2 h nabíjení, cca 30 h přehrávání, 25 hodin s aktivním ANC
  • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů, aktivní potlačení hluku
  • hmotnost: 140 g
  • barva: černá
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel, audiokabel, redukce do letadla, skořepinový obal

Určitě si přečtěte

Články odjinud