12
Fotogalerie

Samsung MM-D330D: levný DVD mikrosystém (test)

Mikrosystémy s DVD nejsou ničím výjimečným, hlavní rozdíl bývá v designu a především ve zvukovém projevu. Samsung boduje velmi nízkou cenu a povedeným vzhledem.

Kapitoly článku:


Samsung patří mezi značky, které si dají na designovém provedení svých výrobků poměrně záležet. Aktuální modelová řada mikrosystémů čítá celkem šest kousků a až na jednu výjimku jsou systémy vyvedeny ve velmi podobném designu. Dominuje mu černá barva, hrany a tvary kvádru či krychle, což je trend posledních let a napříč značkami jsou systémy velmi podobné.

Jednoduchý, pohledný design s sebou nese dvě malé nevýhody. Jednak je to nutnost použití dálkové ovladače prakticky pro všechny operace a jednak je to lesklá povrchová úprava, která si nese všechny známé neduhy v podobě ulpívání otisků prstů a prachu.

„D“ jako DVD

Testovaný mikrosystém nese označení MM-D330D, v nabídce výrobce je ještě jeden prakticky stejný model, kterému chybí písmenko D na konci. Rozdíl je v možnosti přehrávat DVD a tím pádem také v nabídce rozhraní pro přenos obrazu (komponentní a kompozitní video), která u méně vybaveného systému chybí. Cena se liší o stokoruny, takže pokud nechcete video, pár korun ušetříte.

DSC08740.JPG DSC08743.JPG

Jak již bylo naznačeno, je design systému poměrně střídmý a jednoduchý, na první pohled před vámi leží kostka se stříbrnou horní stranou, kde jsou tlačítka. Jediným vystupujícím prvkem je ovládání hlasitosti na čelní straně, které je velmi efektně integrované do kompaktního tvaru systému.

DSC08735.JPG 

Na čelní straně najdete vedle ovládání hlasitosti jednořádkový displej a zcela dole potom podlouhlá odklápěcí dvířka, která zpřístupní DVD mechaniku, USB vstup a dvojici konektorů pro sluchátka a externí zdroj zvuku. Dvířka nejsou příliš pevná a jejich praktičnost je diskutabilní (asi zde šlo hlavně o design) neboť při výměně CD/DVD je musíte stále otvírat a při přehrávání obsahu USB disku je není možné zavřít.

DSC08731.JPG 

Horní strana je vyhrazena tlačítkům pro základní ovládání – najdete zde hlavní vypínač, přepínání funkcí, tlačítko pro nahrávání na USB, přehrávání/pauzu, stop a vpřed a vzad. Zcela vpravo je pak ovládání vysunutí DVD.

DSC08727.JPG 

Veškeré výstupní konektory jsou umístěny na zadní stěně, najdete zde zmíněné kompozitní a komponentní videovýstupy (HDMI nenajdete), pevně připojený přívodní kabel, vstup pro FM anténu, servisní konektor a dvojici nestandardních výstupů pro připojení reproduktorů – ty jsou navíc rozlišeny barvou (červená a bílá) takže nehrozí záměna pravého a levého reproduktoru.

DSC08734.JPG 

Při zapnutí je krom displeje podsvíceno také ovládání hlasitosti, podsvícení displeje je možné vypnout. Samotná CD/DVD mechanika je relativně hlučná a při přehrávání hudebních disků je prodleva mezi stiskem tlačítka přehrávání a samotným započetím poměrně dlouhá – subjektivně delší než u deset let starého mikrosystému.

Dvě pásma a spousta tlačítek

Dálkové ovládání padne dobře do ruky, nicméně to je asi jediná jeho přednost, použitý plast působí lacině a v ruce klouže. Pogumovaná tlačítka mají přesný stisk a dobře čitelné popisky. Celková orientace na ovladači je vcelku dobrá – ve spodní části ovládání nastavení, nad ním funkce přehrávání a ještě výše pak ovládání hlasitosti s číselnou klávesnicí. Právě ta je matoucí neboť osm z deseti tlačítek má přiřazenou další funkci, která je však aktivní pouze v určitém režimu přehrávání. Tedy klasické zdvojování funkcí ovladače, jemuž by se měli výrobci vyhýbat obloukem.

DSC08736.JPG 

Dvoupásmové reproduktory jsou osazeny jedním výškovým měničem o průměru 7cm a jedním širokopásmovým o průměru 12 cm, v obou případech si odečtěte přibližně dvoucentimetrovou přírubu. Výkon reproduktorů je dle výrobce 35 W při impedanci 8 Ohm, přívodní kabel je pevně připevněn, skříň reproduktoru je vyrobena z 8mm dřevotřísky, na zadní stěně najdete bassreflex. Výrobcem udávaný frekvenční rozsah reproduktorů je 20 Hz – 20 kHz, což samozřejmě neodpovídá realitě.

DSC08749.JPG 

Koncepce vše v jednom je v kategorii mikrosystému snad již rozšířenější než čistě hudební zařízení. Testovaný mikrosystém dokáže přehrávat hudbu z CD i z DVD, stejně tak si poradí s klasickým filmovým DVD i s DivX formátem na CD či DVD. Po připojení USB flash disku můžete přehrávat filmy a hudbu také z něj. Podpora formátů je standardní – MP3 (max 320 kb/s), WMA (max 128 kb/s), WMV, JPG.

DSC08725.JPG 

Ovládání čehokoliv jiného krom hudebního CD je bez připojení k televizoru či monitoru prakticky nemožné. Na malém displeji bohužel nezobrazíte jiné informace než označení nebo název právě přehrávané skladby/filmu. Pokročilejší navigace v rámci disku či obsahu USB pouze na displeji zcela chybí, což budete postrádat při přehrávání MP3 hudby, nicméně i o dost dražší přístroje mají tuto vlastnost. Zde se výrobci zpravidla spoléhají právě na připojený televizor.

Ve výbavě nechybí hodiny a budík (v případě výpadku proudu ale není záloha baterií), funkce automatického vypnutí také nechybí, někomu se může hodit možnost nahrávání hudby z CD, rádia či z čelního vstupu na pripojený USB flash disk. U rádia s VKV pásmem někomu nemusí stačit 15 předvoleb, pro běžné využití to ale určitě postačuje.

Určitě si přečtěte

Články odjinud