Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears Plattan ADV Wireless

Jako referenční sluchátka jsme vybrali drátový model Panasonic RP-HD6M

Jako referenční sluchátka jsme vybrali drátový model Panasonic RP-HD6M

Creative Outlier

Creative Outlier

Creative Outlier

Creative Outlier

Philips SHB3060WT

Philips SHB3060WT

Philips SHB3060WT

Philips SHB3060WT

Philips SHB3060WT

Philips SHB3060WT

Niceboy Hive 2 touch

Niceboy Hive 2 touch

Niceboy Hive 2 touch

Niceboy Hive 2 touch

Sony MDR-ZX220BT

Sony MDR-ZX220BT

Sony MDR-ZX220BT

Sony MDR-ZX220BT

Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Panasonic RP-HF400BE

Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears Plattan ADV Wireless
Jako referenční sluchátka jsme vybrali drátový model Panasonic RP-HD6M
Creative Outlier
Creative Outlier
17
Fotogalerie

6× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 2 000 Kč [srovnávací test]

Cenově dostupných bezdrátových Bluetooth sluchátek jsou spousty, v našem testu najdete šest zajímavých modelů, ze kterých si můžete vybrat.

Bezdrátová sluchátka se těší stále větší oblibě a jejich výběr je obrovský. Sluchátka bez překážejícího kabelu vypadají jako budoucnost mobilní reprodukce hudby. Je pravda, že doba pokročila a dnes můžete koupit skutečně výborně hrající kusy, které vydrží celý den. Ale také si za ně potom výrobci nechají řádně zaplatit.

RP-HF400B.jpg

Testovaný sluchátka s náhlavním mostem jsou velmi populární kategorií, tentokrát jsme zvolili cenu do 2000 Kč. Sluchátka jsme seřadili od posledního místa k nejvyššímu. 

Problém samotného přenosu

Základní kodek SBC je ztrátový a působí značené akustické škody i ve velmi kvalitní nahrávce. Lepší cestou je podpora AAC, kterou využívá zejména Apple. Pokud máte v iPhonu hudbu ve formátu AAC a sluchátka podporující tento kodek, získáte na výstupu nezměněnou kvalitu, nic se nekomprimuje, jen streamuje. Další možností je aptX, což se týká zejména Androidů s čipem Qualcomm. Kodek je to sice ztrátový, ale páchá daleko menší škody než základní SBC. Stran poslechu hudby u této kategorie sluchátek je tak rozdíl mezi AAC a aptX prakticky nerozpoznatelný.

U testovaných pouze sluchátka Philips kromě SBC podporují i AAC. Všechny ostatní modely vám dovolí použít jen základní kodek. Dle teorie je kodek SBC slyšitelně horší než AAC a aptX, ale v reálu to nemusí být tak úplně pravda. Někteří výrobci se snaží přímo ve sluchátkách eliminovat akustické škody.

Vyberte si svůj zvuk

Tak jako ve všech ostatních kategoriích sluchátek i tady se projevují dva základní hudební projevy: snaha o věrnost a snaha o zábavu. Už jsme to psali mockrát, jeden směr není lepší než druhý, jde výhradně o preference posluchače. Jenže zatím co v In-Ear světě narazíte na spoustu sluchátek s věrným analytickým projevem, v tomto případě jsme tu měli jediného zástupce: Panasonic. 

Zábavný zvuk jasně vede, zejména díky mladým a tomu, co poslouchají. I zaběhlí výrobci stále častěji vstupují do populárního trendu basujících sluchátek. Naštěstí už ale většina firem upustila od masivních basů a snaží se projev zneutrálnit. Sluchátka jsou tak univerzálnější a dá se s nimi poslouchat třeba i klasika, na které si obvykle basová sluchátka vymlátí zuby.

All-colours.jpg

Druhým problémem bývají nezřídka kytary – jak prostá akustika, tak i podladěná rocková kytara jsou hodně náchylné na potlačení středů a potřebují své místo ve spektru. Jejich zvuk pak může zcela zaniknout za vokály, nebo se utopí v basovém projevu.

Při výběru sluchátek byste tak měli mít představu o tom, co vlastně chcete slyšet. Je-li vaší doménou elektronická hudba, pop, hip-hop a další styly, které nutně vyžadují silné basy a reálné nástroje se v nich objevují sporadicky, máte v podstatě vyhráno.

Pohodlí na prvním místě

Snad jedna jediná sluchátka v testu se dají označit za vyloženě nepohodlná, Philips SHB3060WT s tvrdým plastovým mostem, který tlačil do hlavy. Zbytek sluchátek měl mosty polstrované, nebo i když byly plastové, byly lépe vytvarované. Pokud vás tlačí most, nedá se toho moc dělat. Na internetu se sice občas objevují návody, že se dá plast nahřát a jinak vytvarovat, nicméně to děláte na vlastní nebezpečí.

Druhou věcí je přítlak náušníků. Některá sluchátka volí silnější přítlak, aby lépe držela na uších, jiná počítají spíš s domácím použitím a mají přítlak menší. Hodně záleží na tom, jak velkou máte hlavu, protože se materiál mostu chová jinak, když je „v klidu“ a když je napnutý. Oba problémy se dají řešit, silný přítlak se tradičně řeší natažením sluchátek na hrnec, kde se nechají několik dní roztáhnout. Malý přítlak pak můžete vylepšit svorkou, gumou nebo něčím podobným, a naopak necháte sluchátka stáhnout. Je třeba počítat s tím, že čerstvě vybalená sluchátka vám možná nebudou úplně sedět, ale vydržte pár dní, až si „zvyknou“.

Kromě zvuku se sluchátka liší i možnostmi ovládání. Většinou jsou ovládací prvky na pravé škebli, protože se počítá s tím, že většinu populace tvoří praváci. Ovládacím prvkům věnujte zvláštní pozornost. Na jejich rozmístění si budete muset zvyknout a prostě se je naučit, to hlavní je ale jejich chod. Když je plastový a tuhý, můžete slyšet cvakání kontaktů v uchu, a to není nic příjemného. 


Jak jsme testovali

Použili jsme dva různé zdroje hudby, jedním byl iPhone 6s PlusApple Music pro streamování AAC. Druhým strojem byl HTC U Ultra, který má zase podporu aptX, jako zdroj hudby posloužil znovu Apple Music. Všechny skladby se přehrávaly v AAC 256 kb/s.

Pro referenční srovnání jsme použili drátová sluchátka Panasonic RP-HD6M (cena 2 600 Kč), která mají velmi vyrovnaný až analytický projev. Snad nejproblematičtější je testování výdrže: u všech sluchátek byla nastavená střední hlasitost a následně se z kamery musel odečíst údaj, kdy se sluchátka odpojila od telefonu. Změřené časy je třeba brát s rezervou; pokud budete poslouchat na vyšší hlasitost, výdrž půjde dolů. Svůj vliv má pochopitelně i teplota, vzdálenost telefonu od sluchátek, zarušení pásma atd.

RP-HD6ME-Variation_Image_for_See_All_1Global-1_cz_cs.png
Jako referenční sluchátka jsme vybrali drátový model Panasonic RP-HD6M

Detaily či agresivita vysokých frekvencí se nejlépe odhalí na vážné hudbě, tady výborně posloužil Vivaldi nebo klavírista Yiruma. Ale bylo třeba zvolit také jazzové kompilace, které jsou pro testování velmi komplexní. Síla basů se pak dá zhodnotit u elektronické hudby; tady jsme sáhli po populárním Skrillexovi, avšak dobře funguje i moderní pop založený na silných basových linkách, jako je Katy Perry, Rihanna a další. Jestli ale nejsou basy až příliš silné, se nejlépe vyzkouší na metalové hudbě, kde se kombinuje rychlá dvojšlapka s baskytarou a zároveň je třeba slyšet vokál a činely. Zde jsme se uchýlili ke skupinám Korn nebo Slipknot. Utopení v basu se může týkat nejen metalu, ale i rocku, blues, jazzu a dalších žánrů postavených více na klasických reálných nástrojích než na elektronice.

Folková hudba zase hodně prozradí o tom, jestli sluchátka posouvají středové frekvence, a zde jsme se zaposlouchali do Jarka Nohavici nebo písničkáře Iron & Wine. Došlo i na mluvené slovo, kde velmi dobře a navíc edukativně zapůsobilo několik Cimrmanových her. Skladeb a interpretů bylo pochopitelně více a s každými sluchátky jsme strávili více než deset hodin čistého poslechu hudby.

Stran filmových efektů a dialogů prošly testem vybrané scény z Terminátora 2, Gladiátora a Zachraňte vojína Ryana. Tady jsme zase testovali, jestli mají filmové efekty dostatečnou sílu a dynamiku a zároveň je dobře rozumět dialogům. Na ověření komfortu jsme použili jednu větší hlavu a druhou menší. Tak se podařilo zjistit, zda sluchátka mají dostatečný rozsah nastavení, a objevit případné prohřešky proti ergonomii.


Test vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Pokračování 2 / 7

6. Creative Outlier

 Creative.JPG

Malá sluchátka klamou tělem, zvukově jsou totiž obrovská. Tedy hlavně co se energičnosti týče. Projev se temný, plný hutných basů, takže se hodí hlavně na elektroniku a pop.

Středy a vokály jsou potlačené, ale paradoxně velmi dobře prezentují výšky. Zajímavé je, že pokud vyndáte ze sluchátek akustické kroužky, kterých máte v balení několik v různých barvách, změní se i projev. Sluchátka se více otevřou, takže dostanou vzdušnější projev, a zároveň získáte ještě silnější, ale pomalejší basy. U filmů jsou potlačené středy bohužel znát na dialozích, nicméně efekty mají ohromnou sílu a budou vás bavit.

Creative Outlier a.png

Umí přehrávat hudbu nejen přes Bluetooth, ale i z USB a microSD karty. Díky své velikosti jsou skladná, a navíc jsou díky malé váze velmi pohodlná.

+ Rozměry a hmotnost
+ Podpora microUSB
+ Hutné basy

- Utlumené vokály
- Posunuté dialogy
- Horší izolace

Creative Outlier
zvuk   6
ergonomie   7
konstrukce a ovládání   7
funkce a výdrž   4

 

Pokračování 3 / 7

4. - 5. Philips SHB3060WT

Philips.JPG

Největším problémem těchto sluchátek bez pochyby hlavový most, ten je plastový, tvrdý a velmi pravděpodobně vás bude tlačit. Bohužel je tohle daň za nízkou cenu, sluchátka se totiž prodávají okolo 1 000 Kč. Naopak náušníky jsou příjemně měkké a pohodlné.

Zvukově jde vzhledem k ceně doslova o klenot. Projev je muzikální, zábavný a těžko v něm hledat chybu. Výšky jsou záměrně jednodušší, ale jsou příjemné, basy mají dost síly na elektroniku a byť jsou středy lehce potlačeny, poradí si bez problémů i s metalem nebo jazzem.

Philips 2.jpgPhilips 1.jpg

U filmů se dočkáte hutných efektů a výborného podání dialogů, ale sluchátkům chybí dynamika, takže vás po chvíli začnou basové záchvěvy nudit. Po stránce zvuku jde ale o příjemné překvapení, které vás bude bavit.

+ Pohodlné náušníky
+ Muzikální projev
+ Skladné

- Tvrdý plastový most
- U filmů chybí dynamika
- Jednodušší výšky

Philips SHB3060WT
zvuk   6
ergonomie   6
konstrukce a ovládání   7
funkce a výdrž   5

 

Pokračování 4 / 7

4. - 5. Niceboy Hive 2 touch

Niceboy.JPG

Velmi zajímavá konstrukce, zejména co se náušníků týče. Ty jsou totiž plné jen perforované několika dírami. Ve finále jsou ale příjemně měkké a pohodlné. Bohužel pokud se vám zpotí uši, což u těchto sluchátek není problém, mohou klouzat.

Izolační vlastnosti by mohly být lepší, na druhou stranu ale má zvuk trochu vzdušnější charakter. Ovládání obstarává dotyková plocha na sluchátku, což je pohodlné a hlavně návykové.

Niceboy a.jpg

Zvukově jsou Niceboy trochu rozpolcená, je slyšet snaha o silné basy, které v elektronice fungují, ale zároveň se snaží o příjemný přednes zbytku spektra, což už se zase tolik nedaří. Kytary jsou zastřené a výšky jsou spíše jednoduché. Silnou stránkou je tedy zejména elektronika a pop.

+ Dotykové ovládání
+ Design
+ Silné basy

- Pro někoho moc basů
- Horší izolace
- Zastřené kytary

Niceboy Hive 2 touch
zvuk   6
ergonomie   7
konstrukce a ovládání   8
funkce a výdrž   5

 

Pokračování 5 / 7

3. Sony MDR-ZX220BT

  • Cena orientační: 1 200 Kč
  • Web výrobce: www.sony.cz
Sony.JPG

Stran konstrukce se Sony tady moc nevytáhlo, hlavový most je z tvrdého plastu, mušle se dají jen otočit, takže nějaké skládání do kompaktního tvaru se nekoná. A občas uslyšíte i zlověstné zavrzání. Tím se dá ale výčet neduhů uzavřít.

Sony má skvělé, měkké a pohodlné náušníky, ve kterých budete mít ucho jako v bavlnce. Hudebně pak splňují všechno to, co chce dnešní zejména mladší posluchač.

Sony 1.jpg

Basy jsou velmi mohutné, ale neruší ostatní nástroje. Elektronika zní naprosto úžasně, a i soudobý pop má tu správnou šťávu, protože vokálům, a výškám zůstalo dost prostoru. Pro sluchátka je prim zábavný projev s plnými hlubokými tóny. Reálné nástroje, zejména akustické kytary už ale tolik nevyzní a u filmů se znát posun dialogů směrem dolů.

+ Krásné silné basy
+ Podpora AAC
+ Pohodlné náušníky

- Nejsou skládací
- Dialogy u filmů
- Vrzající plastová konstrukce

Sony MDR-ZX220BT
zvuk   7
ergonomie   8
konstrukce a ovládání   6
funkce a výdrž   5

 

Pokračování 6 / 7

2. Panasonic RP-HF400BE

Panasonic.JPG

Sluchátka Panasonic jsou hudebně pravým opakem Urbanears. Jejich projev je spíš suchý, hodně neutrální, možná až analytický.

Milovníci elektroniky a silných basů mohou tato sluchátka s klidem přeskočit. Pokud ale máte rádi klasiku, folk, rock, jazz a další styly, kde hrají prim reálné nástroje, je třeba zpozornit. Hudbu totiž uslyšíte bez přikrášlení s její surové podobě, což se na některé styly vyloženě hodí, ale značná část posluchačů zvyklá na to, že basují i housle, to neocení.

Panasonic RP-HF400BEa.jpgPanasonic RP-HF400BEc.jpg

Tato sluchátka patří těm, kteří ví, co chtějí slyšet. Konstrukčně jde o relativně obyčejná plastová sluchátka, nicméně jsou dobře udělaná, nic netlačí a jsou pohodlná i na dlouhé nošení. Byť je pravda, že mohou na pohled působit dost levně.

+ Věrná reprodukce hudby
+ Čisté vokály
+ Pohodlné

- Jen SBC kodek
- Na elektroniku chybí basy
- Slabší filmové efekty

Panasonic RP-HF400BE
zvuk   7
ergonomie   7
konstrukce a ovládání   8
funkce a výdrž   6

 

Pokračování 7 / 7

1. Urbanears Plattan ADV Wireless

Urbanears.JPG

Poměrně jasný vítěz ve své kategorii. Plattan ADV jsou skvěle hrající sluchátka, které nás bavila, a to nejen v rámci kategorie, ale i v rámci celého testu. Nedělá jim problém zahrát se silnými basy elektroniku a hned vzápětí poskakujete na metalovou pecku.

Mají velmi univerzální a vyvážený projev, který je skvělý i na filmy. Moc se nám líbila i konstrukce, polstrování hlavového mostu jde jednoduše sundat a vyprat, což je zvlášť u světlé varianty hodně praktické, nicméně barev máte na výběr několik.

Urbanears a.jpg

Celkově jsou sluchátka lehká, skladná a dost pohodlná na delší nošení. V testu vydrželi hrát skoro 13 hodin, takže se nemusíte bát ani výdrže. Ovládají se pomocí dotykového plochy na sluchátku a jedinou vadou na kráse je podpora pouze SBC kodeku.

+ Zábavný zvuk
+ Velmi pohodlné
+ Dotykové ovládání

- Jen SBC kodek
- Neotáčecí škeble
- Mírně sevřený prostor

Urbanears Plattan ADV Wireless
zvuk   8
ergonomie   9
konstrukce a ovládání   9
funkce a výdrž   5

Určitě si přečtěte

Články odjinud