17
Fotogalerie

Panasonic SC-PMX152: kvalitní síťový Hi-Fi mikrosystém [test]

Mikrosystémy značky Panasonic, zvláště řady PMX jsou velmi povedené jak zvukově, tak i funkčně, což ocení především příznivci přehrávání hudby z různých zdrojů. Jak si stojí nejnovější model této řady?

Podobně, jako dříve uvedené modely, i PMX152 sází na jednoduchý a utilitární design, který kombinuje čisté linie s výrazným otočným ovladačem hlasitosti a střízlivými tlačítky. To vše je zabaleno do stříbrného hliníkového těla. Hlavní jednotka je doplněna dvojicí reproduktorů s třípásmovým osazením.

PMX_152_01.jpg

V zásadě se jedná o mírný upgrade dříve uvedeného systému PMX100, který jsme testovali v roce 2015, při bližším zkoumání zjistíte, že reproduktory jsou naprosto shodné, mimo jiné je na nich i typové označení, které to potvrzuje – SB-PMX100, tedy stejné jako u dříve testovaného mikrosystému.

Nebudu se proto dlouze rozepisovat o novějším modelu PMX152, který je z nějakých 90 % shodný a odkážu vás v tomto případě na původní recenzi, kterou najdete v odkazu výše.

Nový hardware?

Nový mikrosystém SC-PMX152 doznal dílčích změn, ty však nejsou dle mého názoru natolik zásadní. Při čelním pohledu si prakticky nevšimnete žádné změny, která by se na hlavní jednotce udála. Detailnější pohled však odhalí absenci NFC rozhraní – jednak o něm neinformuje pásek s ikonami vestavěných funkcí a jednak na horní straně zmizela ploška pro přiložení zařízení s NFC rozhraním.

PMX_152_11.jpgPMX_152_12.jpg

Také zadní strana je naprosto stejná, pouze se změnilo umístění jednotlivých konektorů. Najdete zde zásuvku pro napájecí kabel, anténu Wi-Fi rozhraní, čtveřici šroubovacích konektorů pro reproduktory, USB vstupy typu B pro propojení s počítačem, LAN konektor, dvojici cinch konektorů pro připojení externího zdroje zvuku a vpravo dole je pak konektor FM antény.

PMX_152_10.jpgPMX_152_14.jpg
PMX_152_15.jpgPMX_152_16.jpg

Také dálkové ovládání je shodné, a to jak použitými materiály, tak rozložením jednotlivých tlačítek a popisky – tedy až na jednu výjimku. Tlačítko v pravém horním rohu, které neslo popisek Program, je nyní přejmenováno na Net preset. Uvnitř se toho také příliš mnoho neudálo. Ačkoli jsme nově ochuzeni o NFC rozhraní, další věci spíše přibývají. Nově je osazen DAB tuner a také systém Hi-Res pro lepší reprodukci, vše ostatní zůstalo stejné.

Software a ovládání

Z pohledu ovládání je třeba přistupovat k mikrosystému stejně, jako u modelu PMX100, jelikož veškeré ovládací prvky jsou nachlup shodné. Bohužel ani v tomto se Panasonic nepoučil, takže v případě ovládání prostřednictvím dálkového ovládání v kombinaci s malým displejem budete trpět jako zvíře. Naštěstí se to týká pouze situace, kdy se rozhodnete pouštět hudbu z mp3 CD nebo z USB flash disku, který je možné také připojit.

PMX_152_17.jpgPMX_152_18.jpg

Procházení složek s jednotlivými alby a výběr toho správného je v takovém případě velmi nekomfortní a prakticky nepoužitelné, jelikož systém postrádá víceřádkový displej, na kterém by bylo mnohem snadnější se zorientovat.

Pro veškerá nastavení mikrosystému, včetně připojení k bezdrátové síti, slouží obslužná aplikace Panasonic Music Stream. Po spárování telefonu se systémem prostřednictvím této aplikace můžete hlavní jednotku připojit bezdrátově k internetu a pouštět na ní hudbu z libovolného zařízení v domácnosti, které je připojeno k internetu (do stejné sítě) a umožňuje sdílení souborů.

Screenshot_20171218-102038.pngScreenshot_20171218-100936.png  Screenshot_20171218-100854.pngScreenshot_20171218-100917.png

V praxi tedy budete prakticky vše nastavovat prostřednictvím této aplikace instalované v telefonu nebo v tabletu. Alternativou je pak přímí propojení počítače nebo mobilního zařízení s mikrosystémem prostřednictvím Bluetooth rozhraní. Propojení je poměrně rychlé a spárovaná zařízení se automaticky spojí, jakmile je zapnete a jsou v dosahu. Subjektivně mi ale přišlo, že spojení je méně stabilní než u PMX100, to však mohlo být způsobeno jiným prostředím pro testování než před dvěma lety.

Zvukový projev

Reproduktory mají v přední části krycí mřížku potaženou tmavou síťovou látkou. Mřížka je tradičně uchycena čtveřicí špuntů, které se zasouvají do otvorů v přední stěně reproduktoru. Reproduktory jsou třípásmové složené z jednoho 14 cm basového měniče, jednoho tweeteru o průměru 1,9 cm a výškového piezo měniče o průměru 1,4 cm.

PMX_152_02.jpg

Na zadní straně reproduktoru jsou konektory pro připojení kabelů a výdech bassreflexu. Impedance reproduktoru jsou 3 Ohmy, hmotnost pak 3 kg. Frekvenční rozsah výrobce neudává, v technických specifikacích je pouze zmíněna horní hranice 100 kHz. 

PMX_152_03.jpgPMX_152_06.jpgPMX_152_08.jpg

Celkový projev je totožný, jako u modelu PMX100, takže mohu směle citovat sám sebe:

Žánrově se nejedná o nijak vyhraněný systém – přednes je čistý s plným a hutným zvukem, kde dokážete lokalizovat jednotlivé nástroje a ani frekvenční pásma se nijak neslévají. Oproti levnějším systémům typu Samsung MX-J630 je celkový zvukový projev mnohem teplejší a kulatější, nikde na vás nečekají nepříjemné agresivní výšky či středy a přesto jsou bez problémů čitelné.

Na své si při poslechu přijdou příznivci klasické hudby či jazzu, ovšem díky možnostem nastavení nebudou ochuzeni ani posluchači hip-hopu a taneční hudby, přestože některým možná budou chybět dunivé basy. Spodní složka spektra sice neduní tak, že by řinčelo sklo v okně, dokáže však zaujmout svojí přesností a hutností.

Možnost „krmit“ systém bezztrátovým formátem flac a navíc integrace DAC převodníku nahrává spíše těm uživatelům, kteří nechtějí přijít byť jen o krapet kvality. Samozřejmě to znamená také druhou stranu mince, kdy nepříliš kvalitní nahrávky budou znít nepříliš kvalitně. Možnosti úpravy zvuku jsou v zásadě dvojí – funkce D.Bass, která je dostupná na dálkovém ovládání zdůrazní basovou složku. Druhou možností je pak využití buďto některé z přednastavených ekvalizačních křivek anebo vlastní nastavení basů a výšek. Naštěstí ani při současné aktivaci D.Bass a nastavení basů na plný výkon nedochází ke zkreslení. Osobně se mi osvědčilo mít D. Bass vypnutý a basy i výšky mírně vytáhnout nahoru. U elektronické taneční hudby je naopak D.Bass žádoucí.

Na tomto místě je nutno zopakovat, že reprodukce je opravdu nadprůměrná i v této cenové hladině, reproduktory se zkrátka povedly a jejich projev je velmi příjemný čistý a bohatý. 

Verdikt

Pokud bych měl hodnotit mikrosystém SC-PMX152 jako samostatný přístroj bez ohledu na předchozí generaci, pak jej mohu jednoznačně doporučit všem, kdo chtějí mít univerzální systém s nadprůměrným zvukem, a to vše v kompaktním provedení. Jeho slabinou je tradičně snad jen malý displej, jehož prostřednictvím prakticky nic nenastavíte a musíte počítat s ovládáním prostřednictvím mobilní aplikace k tomu určené.

Ovšem v okamžiku, kdy se na trhu vyskytují obě dvě zařízení a podíváme se na novější SC-PMX152 z pohledu upgradu a přidání nových funkcí, tak se jedná o zklamání. Vše povedené zůstalo a bylo doplněno možností přehrávat hudbu v Hi-Res plus je zde navíc DAB tuner. Ovšem tím veškerá pozitiva upgradovaného modelu končí. 

Po stránce ovládání a ergonomie neudělal výrobce de facto vůbec nic, a ještě navíc odebral NFC rozhraní pro jednodušší párování s mobilním zařízením. Zkrátka a dobře, máte-li starší model PMX100, rozhodně zde není prostor pro výměnu. A pokud o podobném zařízení pošilháváte, zvažte, zda se vám vyplatí přihodit 4000 Kč za DAB a Hi-Res.

AVmania.cz
Panasonic SC-PMX152   8

Panasonic SC-PMX152

  • Výkon zesilovače: max 120 W, 60W na kanál
  • Výstupy: sluchátka
  • Vstupy: anténa, audio in, USB DAC, Bluetooth, RJ 45, USB Type B, 802.11a/b/g/n (2,4 a 5 GHz)
  • Tuner: DAB+, FM, 30 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R, MP3/AAC (32/44,1/48 kHz), AIFF, FLAC/WAV (32/44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz), DSD (5,6 MHz / 2,8 MHz)
  • Hmotnost: 3 kg
  • Rozměry: 211×114×267 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání
  • Cena: od 14 990 Kč vč DPH

Reproduktory

  • Výkon: výrobce neuvádí
  • Impedance: 3 ohm
  • Frekvenční rozsah: 50 Hz – 100 kHz
  • Rozměry: 161×238×264 mm
  • Hmotnost: 3 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud