7
Fotogalerie

Sony HDR-AS15: akční kamera nejen pro drsňáky

Sony vstupuje na doposud opomíjený trh outdoorových kamer. Kráčí jistě a sebevědomě. Po právu.

Když se řekne outdoorová kamera, většina dotázaných vyhrkne GoPro, ti znalejší ještě pípnou Contour. Kdo jiný, než velký nadnárodní gigant Sony by se měl odvážit na takový trh vkročit? Navíc, když má s výrobou kamer tak bohaté zkušenosti.

Klíčové přednosti

  • Kvalitní stabilizované 1080p 30 fps a 720p 120 fps video
  • Přenos obrazu přes Wi-Fi do chytrého telefonu
  • Sekvenční fotografování
  • Aerodynamický tvar
  • Velmi odolné pouzdro
  • Kvalitní úchyty bez vůle
  • Stativový závit
  • Spousta dokoupitelného příslušenství

Hlavní nedostatky

  • Stabilizace občas obraz rozbije
  • Fotografie pouze ve Full HD rozlišení
  • S pouzdrem špatný záznam zvuku

Fenomén kamer

Outdoorové kamery obdivuji čím dál tím víc. Jsou malé, spolu s pouzdrem velmi odolné, můžete je vzít na pláž, do vody, na kolo, na skok s padákem… vydrží všechno a nestojí mnoho. Schopný režisér jej připevní horské kolo, pádlo kajakáře, špičku surfovacího prkna a vytvoří tak jedinečné záběry, které nikdy neomrzí. GoPro si svou slávu vydobylo nejen kvalitou záznamu ale především širokou podporou extrémních sportovců, kteří šířili videa se statisíci zhlédnutí. Skvělý marketingový tah.

Sony-Action-Cam-HDR-AS15-a.jpg
 

S příchodem nové generace GoPro 3 se zdálo, že se tento trh nováčkům navždy uzavřel. Outdoorové kamery jsou pro mne osobně nejlepším ukazatelem technologického pokroku: ano, máme v telefonech a tabletech čtyřjádrové procesory, avšak ruku na srdce, dokud si nespustíte benchmark, rozdíl oproti procesoru dvoujádrovému takřka nepoznáte.

Nová generace outdoorových kamer, mám na mysli Hero 3 Black Edition, ale výrazně poskočily, co se kvality/fps týče. Vždyť tato miniaturní kamera zvládá 720p s 120 fps, 1080p s 60 fps, 2,7k s 30fps a dokonce 4K 16 fps! Záznam můžete zpomalit na čtvrtinu a stále bude pohyb plynulý. Kamery s takovým „hrubým“ výkonem stály před rokem desítky tisíc. Ano, jsem si vědom, že optická kvalita se pořádným kamerám rovnat nikdy nebude, ale stále se bavíme o outdoorové kameře miniaturní velikosti…

Aerodynamický tvar

Tvar a vzhled kamery Sony se mi zamlouvá výrazně víc, než GoPro, a podobá se Contouru. Popravdě si stále říkám, jak mohlo mít GoPro takový úspěch při tak nevhodném tvaru. Vždyť není vůbec aerodynamický a při takovém volném pádu musí vadit. Nemusí, což mi potvrdil kamarád s dvoustovkou seskoků…

Sony jde rozumnou cestou, má výrazně aerodynamičtější tvar, podobný kamerám Contour. Avšak na rozdíl od kamer Contour nemůžete otočit optikou a vybrat si mezi polohou naplocho a nastojato, kamera musí být vždy vertikálně.

03.JPG

S tím souvisí drobná nevýhoda: spodní strana je zakulacená a pokud chcete natáčet statický záběr, musíte dát kameru do pouzdra. To považuji za velmi dobré a promyšlené. Ve spodní části nechybí standardní stativový závit a kamera se navíc otevírá v přední části. Můžete proto kameru vsunout do pouzdra připevnit na stativ nebo pojezdovou lištu, a nechat přední část otevřenou. Plastový kryt sice kvalitu záznamu výrazně nezhoršuje, bez ní je ale výsledek samozřejmě lepší. Kamera v pouzdru drží zcela pevně a nemá žádnou vůli, což je opět pro kvalitu výsledného videa klíčové.

Aktivace záznamu probíhá výrazným tlačítkem v zadní části. Nechybí zámek, abyste kameru mohli převážet v batohu bez hrozby spuštění nahrávání. Chybí pouze propojení s tlačítky next/prev. Při každé jiné činnosti, než spuštění/pozastavení záznamu proto musíte kameru z obalu vyjmout.

Obecným problémem kamer v pouzdru je výrazně utlumenější záznam zvuku, platí to pro Sony i GoPro. Chcete-li slyšet vtipné hlášky přátel, musíte zvuk při střihu pořádně zvýšit. Tím však velmi zvýšíte i hluky při manipulaci s pouzdrem, každý dotyk pak znamená zvukovou pecku. Kamery v pouzdru zkrátka slouží k tomu, abyste akční záběry podbarvili nějakým akčním hitem.

Zde mají jednoznačně navrch kamery Contour, které nabízí základní voděodolnost a pádovou odolnost i bez pouzdra. (viděl jsem skutečně ošklivý pád Contourky za jízdy na beton a přežila jen s několika šrámy). Díky absenci pouzdra je jejich zvuk použitelný.

01.JPG

K pouzdru připevníte protikus k nalepovacím držákům. V základním balení najdete jen dva, rovný a mírně zakulacený. Další úchyty, například popruh na přilbu nebo klip na lyžařské brýle si musíte dokoupit. Nabídka příslušenství je skutečně bohatá, nechybí klip s LCD displejem, náhradní přední kryty, fólie proti zamlžení, úchyty na kulaté tyče (vhodné na kolo), a dokonce si můžete koupit pětiletou záruku pokrývající nehody. Přesto mi v balení chybí držák na hruď a zde uznávám, že je tvar Sonky nevhodný. GoPro jej má a záběry z hrudi vypadají zvláště při jízdě na kole skvěle.

02.JPG

Držáky kamery Sony jsou velmi pevné a nedávají žádný prostor pro vůli. Na rozdíl od úchytů GoPro, kde drobná vůle způsobuje nejen zbytečný třes obrazu, ale především nepříjemný zvuk.

06.JPG

Ovládání a prostředí

Na těle najdete pouze tři tlačítka: vpřed, zpět a hlavní tlačítko pro spuštění nahrávání. Kamera s vámi komunikuje prostřednictvím sekvenčního displeje, který bohatě postačuje. V nabídce se rychle zorientujete a ovládání vám půjde snadno a rychle. Tlačítko zpět chybí, proto musíte používat volbu back v nabídce. Mírně zdržuje, ale není to žádná hrůza.

04.JPG

Sony navíc disponuje bezdrátovou Wi-Fi kartou sloužící ke dvěma účelům: do chytrého telefonu si nainstalujete aplikaci PlayMemories Mobile a připojíte se přes Wi-Fi přímo ke kameře. Následně můžete na telefonu kontrolovat úhel záběru, spouštět záznam a provádět základní nastavení (kvalita záznamu, úhel záběru…).

 Přepnete-li na kameře režim přehrávání, zobrazí vám telefon veškerá zaznamenaná videa a fotografie. Jedním kliknutím si je stáhnete do telefonu. Stejnou technologii a aplikaci využívá Sony i u svých dalších zařízení, například nová bezzrcadlovka Nex-5R má Wi-Fi a funguje totožně se shodnou aplikací.

SteadyShoot v outdooru

Srovnání hrubé síly: GoPro 3 se prodává ve třech variantách: White, Silver a Black Edition, seřazené dle výkonu a samozřejmě i ceny. Sony stojí hrubým výkonem mezi Silver a Black Edition. Na rozdíl od Silver zvládá režim 720p 120 fps, ve srovnání s Black ale nezvládá 1080p 60 fps, pouze 1080p 30 fps. Zbylé režimy jsou 720p 60fps, 720p 30 fps a VGA 30 fps. K dokonalosti zbývá jen 120 fps ve Full HD, půjde-li však pokrok tímto tempem, dávám tomu rok, maximálně dva.

Záznam se aktivuje velkým tlačítkem v zadní části a zapnutí/vypnutí záznamu je doprovázeno typickým zvukem. V praxi na výletě si nastavíte automatické vypnutí (10 či 60 sekund). Po stisku nahrávání se kamera zapne a do tří sekund začne záznam. Tlačítko ale není hmatově rozpoznatelné, občas se vám stane, že zapomenete, zda natáčíte či nikoliv. V takové chvíli nezbývá, než stisknout tlačítko nebo sundat kameru. Kamery Contour mají výrazné posuvné tlačítko, u nějž stav kamery hmatem rozeznáte (na druhou stranu se u nich posuvný spouštěč rád zadrhává, stačí zrnko písku…).

05.JPG

Sony ale skrývá jedno eso v rukávu: využívá svých zkušeností z dospělých kamer a jako první přináší do světa kamer outdoorových stabilizaci. Samozřejmě se nejedná o stabilizaci optickou, kdy se hýbe snímač anebo optika, nýbrž o stabilizaci elektronickou. Princip je prostý: snímač má určitou plochu, přičemž záznam videa probíhá v klidovém stavu jen pomocí buněk v menší ploše uprostřed snímače. Při třesu obraz zaznamenají okolní body, takže se neztrácí obrazová informace a chytrá elektronika může záznam „stabilizovat“. Tolik suchá teorie.

Praktický dopad je jednoduše vynikající. Jezdil jsem na celoodpruženém kole s GoPro Hero 2 (na trojku bohužel ještě čekám) a výsledky byly jednoduše řečeno roztřesené, a to i při velmi pevném uchycení na přilbě a relativně rovné cestě. Softwarovou stabilizaci lze nasadit, nicméně pak dochází ke známému vlnění obrazu.

Záznam ze Sony Action Cam dodatečnou stabilizaci nepotřebuje. Pokud ji použijete, budou už záznamy působit nepřirozeně. Máte zkrátka hotový záznam, který stačí sestříhat v jednoduchém střihovém programu.

Stabilizace má ale dvě nevýhody: nefunguje při 170stupňovém úhlu záznamu (neboť při něm zřejmě využívá celou plochu čipu, anebo by byl výpočet již za hranicí výkonu procesoru v kameře), pouze při úhlu 120 stupňů. Osobně mi to nevadí, 170 stupňů je již příliš deformovaný úhel.

Druhou nevýhodou je občasné rozbití obrazu, pokud je scéna moc složitá. Mrkněte na následující video do času 1:05, kdy je patrné, že množství napadaného listí je pro stabilizaci oříškem. Občas v obrazu listí problikne nebo vzniknou jiné nepříjemné artefakty a celkově jde kvalita záznamu hodně dolů.

Velmi rád bych natočil přímé srovnání s GoPro Hero 3 Black Edition, bohužel tuto kameru zatím nemám a musím vás odkázat na YouTube. Zde po zadání GoPro Sony Action Cam najdete spoustu srovnávacích videí.

Samotná kvalita záznamu je vynikající, co se ostrosti týče. V případě barev je ale Sony trošku domýšlivá a některé barvy výrazně saturuje, především modrou oblohu. Tvoří záběry líbivější, ale vzdálenější od reality. GoPro se lépe drží barevné věrnosti. Skvělou práci odvádí čip Exmor i při natáčení v noci. Jednoduše řečeno „vidí“ dál a vystačí si s nižší intenzitou světla.

Fotí, či nefotí?

Druhou funkcí Sony je sekvenční fotografování. Můžete si nastavit interval 5, 10, 30 a 60 sekund a nechat kameru fotit do vyčerpání baterie anebo karty. Hodíte na nejlépe automatizovanou pojezdovou lištu a máte efektní video. Kamera vám ale nevytvoří výsledné time-lapse video (jako to třeba umí chytré mobily s pomocí vhodné aplikace), musíte použít střihový nebo jiný program, hodit do něj všechny fotky a nastavit jim délku nejlépe 1 frame: tímto postupem vzniklo následující video:

 

To se ostatně kamery teprve učí a mezi fotoaparáty tvoří přímo time-lapse videa snad jen Nikon D800 a Son Nex-5R po doinstalování aplikace. Více mi vadí, že Sony Action Cam fotí pouze ve Full HD rozlišení. Pokud sekvenční fotografie použijete do videa, víc nepotřebujete, chcete-li ale fotit zvlášť, není rozlišení dostatečné. Máte zkrátka v rukou kameru, ne fotoaparát. Opět mrkneme na konkurenční GoPro, které fotí s rozlišením 12 Mpx. Na druhou stranu – máte-li alespoň trošku lepší chytrý telefon, dozajista fotí lépe, než outdoorová kamera.

Velký skok pro svět outdooru

První outdoorová kamera od Sony a hned vynikající. Ano, přibarvuje si oblohu a záznam není stoprocentně barevně věrný, všechny nedostatky však hodíte za hlavu po zhlédnutí videa se stabilizací. Do světa outdoorových sportů se hodí skvěle.

Sony sice nemá tolik funkcí, jako GoPro Hero 3 Black Edition, je však současně o 3 až 4 tisíce levnější, a to není málo. Srovnatelně drahý Silver Edition překonává ve všech směrech. Pokud vyloženě nechcete 2,7k či 1080p 60fps, anebo nemáte kvalitní střihový program pro dodatečnou stabilizaci, zvolte Sony Action Cam, budete spokojeni.

Sony HDR-AS15

  • Orientační cena: 7 690 Kč
  • Technické informace: sony.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud