21
Fotogalerie

Panasonic TX-P42S30E: levný plazmový Full HD televizor (test)

Jaký je jeden z nejlevnějších velkých Full HD televizorů, tentokrát s plazmovou obrazovkou? O co je horší, než dražší televizor a jak obstojí ve srovnání s LCD?


Divoký souboj výrobců o zákazníka v nejnižší cenové relaci televizorů vede k tomu, že 40 až 42 palcový plochý Full HD televizor si můžete koupit téměř za polovinu jedné průměrné měsíční výplaty. Panasonic S30 patří k nejlevnějším Full HD plazmám, podívejme se tedy, zda stojí za koupi a o co přijdete v porovnání s dražšími televizory, případně – zda vám něco dražšího za to vůbec bude stát.

 DSC01820.JPGDSC01818.JPG
 

Full HD rozlišení, plazmová obrazovka G14, pozemní a kabelový digitální HD tuner, připojení k internetu, možnost přehrávání souborů z pevného disku/SD karty – model S30 představuje jeden ze základních modelů nabídky Panasonicu. Full HD model U30, stojící dle oficiálních stránek shodně, má výbavu horší (chybí USB, nepřehraje některé formáty + má jednodušší zpracování obrazu), takže pro test jsem zvolil vybavenější model S30. S cenou leckde i pod 13 000 Kč se jedná o zajímavý 2D televizor se slušnou výbavou.

Vzhled a připojení

Levné plazmy Panasonic nezávodí s LCD „schválně, kdo bude tenčí?“, ale snaží se nabídnout solidní standard. Tomu odpovídá i klasický vzhled, který se u Panasonicu mění několik let již minimálně. Černý lesklý rámeček z kvalitního plastu je o trochu tenčí, než dříve, ale všimnete si ho určitě. Stejně tak tloušťka televizoru je normální (93 mm), díky tomu ale chlazení má televizor zcela pasivní, tj. bez nucené ventilace. Stojan není otočný, ale je velmi stabilní.

DSC01816.JPG DSC01824.JPG
 

Základní ovládací prvky naleznete na levé straně, včetně hlavního mechanického spínače. Tamtéž jsou dobře dostupné boční konektory: dva USB (pro pevný disk, flash disk či Wi-Fi dongle), jeden HDMI vstup, kompozitní videovstup, čtečku SD karet a CI slot pro dekódovací kartu (tu potřebujte od UPC u kabelového digitálního vysílání). Potěší i zde umístěný, tudíž dobře přístupný, sluchátkový výstup.

 DSC01828.JPGDSC01821.JPG
 

Na zadní straně dvojici HDMI vstupů doplňuje komponentní vstup a jeden SCART. Pro připojení domácího kina poslouží digitální optický audovýstup, případě analogový stereovýstup, do konektoru RJ45 pak připojíte kabel k internetu. Wi-Fi televizor zabudované nemá, pro bezdrátové připojení potřebujete Wi-Fi dongle.

DSC01830.JPG 

Dálkové ovládání je standardně výborné. Přehledná velká tlačítka jsou tam, kde je hledáte, robustní ovladač padne do ruky, pokud máte firemní DVD/HDD rekordér, dá se využít i tlačítko pro přímé nahrávání sledovaného pořadu.

Menu, nastavení, příjem televize

Uživatelské menu je letos inovováno u všech Panasoniců, a ani tento model nezůstal stranou. Výsledek působí přehledně, vše najdete tam, kde položku hledáte. Prvotní ladění proběhne rychle, stanice lze bez problémů uspořádat dle zvyků, rádia s TV stanicemi zamíchány nejsou.

DSC01734.JPG 
 

Kvalita příjmu je dobrá, HD vysílání samozřejmě nabídne vyšší kvalitu, nicméně ani běžné digitální SD vysílání nepůsobí špatně, plazma je přeci jen v tomto ohledu milosrdnější k nízké kvalitě digitálního vysílání, než Full HD LCD. Obraz působí dobře, k dispozici je i ECO funkce, což je název automatického přizpůsobení jasu obrazovky úrovni okolního osvětlení.

DSC01741.JPG DSC01744.JPG
 

Uživatel má pro běžné sledování k dispozici čtyři přednastavené režimy obrazu – Dynamický, Normální, Kino a Režim kino. K tomu se přidá ještě režim Hry a Fotografie. Proti dražším modelům nejsou k dispozici režimy THX a také uživatel má pro nastavení obrazu k dispozici jen základní vlastnosti. V pokročilých nastaveních se pak dá nastavit například dopočítávání obrazu (zlepšuje plynulost a přidává mezisnímky) a přepočet obrazu (overscan, využije se při připojení PC). Chybí zde nastavení gamy, možnosti nastavení barev, jednoduše funkce, které jsou určeny pro náročnější majitele televizoru, kteří se rádi „šťourají“ v detailech obrazu – vše mají k dispozici teprve dražší řady, u konkurenčních plazem to však najdete i této cenové relaci.

DSC01759.JPG DSC01760.JPG
 

Televizor umí přehrávat filmy, fotografie a hudbu z USB či SD karet. Z čistých testovacích souborů přehrál vestavěný mutlimediální přehrávač prakticky vše, neporadil si s MKV soubory v rozlišení 1080p (jen s 720p) a s některými filmovými DivX soubory. České titulky u DivX souborů byly bez problémů, stačí nastavit potřebný jazyk titulků, kódování TV podporuje Unicode a Latin 2. Na rozdíl od G řady neumí S30 nahrávat pořady na HDD.

DSC01749.JPG DSC01750.JPG
 

I u tohoto televizoru už najdete Viera Conect, který je pro tuzemské diváky zajímavý především přístupem do archivu TV Nova. Umožní ale i sledovat videa z YouTube, telefonování přes Skype (je nutno dokoupit kameru) atd. Nově od tohoto týdne po updatu software lze v nabídce najít on-line „obchod“ Viera, odkud se dají přidávat další aplikace, jako například hry. Lze jen pochválit výrobce, že spustil toto rozšíření.

DSC01753.JPG DSC01756.JPG
 

Elektronický programový průvodce nabídne obvyklý sedmidenní TV program, v podání S30 přehledný a jednoduchý, ale bez náhledu aktuálního programu. Televizor umožňuje nastavit upozornění na budoucí pořad, případně nastavit jeho nahrávání na externí starší rekordér, kterému chybí digitální tuner.

DSC01772.JPG 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud