26
Fotogalerie

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

Plusy
Skvělá cena
Dobře fungující vestavěné phono
V dané ceně velmi dobrá kvalita výroby
Příjemný komfort obsluhy
Nečekaně fungující pohlcování vibrací
Minusy
Přenoska je limitujícím faktorem a stojí za výměnu
9  /10

Historie bádensko-württemberského specialisty na výrobu gramofonů - západoněmecké značky Dual - se táhne napříč celým 20. stoletím až do krásně kulatého roku 1900 a nějakých 120 let prakticky nepřerušené, byť místy trochu turbulentní, výrobní historie dělá z této kupodivu v našich vodách dnes ne zrovna nejznámější značky jednoho z nejtradičnějších producentů hi-fi techniky.

Ostatně není asi překvapením, že právě díky historické tradici patří Dual mezi výrobce s největším objemem produkce jak komponentů, tak kompletních gramofonů.

Své jméno pak Dual získal na základě uvedení atypického pohonu, kombinujícího motor a pružinu - šlo o takzvaný DUAL-Motor. V roce 1949 pak Dual vyráběl více než 200 000 gramofonů ročně a zařadil se mezi přední značky. Ač do začátku 80. let pak postupně Dual přidával do portfolia také přenosky, tunery, zesilovače a dokonce reprosoustavy, po nečekaném bankrotu a obnově značky pod křídly Thomson v 80. letech pak navíc i televize.

V současnosti pak pod značkou Dual najdete - tedy co se gramofonů týká - dvě řady. Jednu "Made in Germany", zaměřenou na prémiovou kvalitu a označenou jako CS, druhou pak zaměřenou na cenovou dostupnost a vyráběnou v Asii, označenou jako DT.

Vzhled a konstrukce

Nemůže snad být pro gramofon klasičtějšího tvaru, než jaký svému modelu DT-450 vtiskl právě Dual - základna typického kvádrovitého tvaru je vyrobena z 16 mm tlustých MDF panelů a působí dostatečně robustně. Dobrému dojmu pomáhá rozhodně i povrchové zpracování - to je řešeno sice pro danou kategorii běžnou vinylovou fólií, nicméně v jakosti, která v dané ceně rozhodně úplně běžnou záležitostí není. Vkusně vypadá i imitace dřevěného povrchu. Gramofon je postavený na čtyřech nožičkách, které sice není možné výškově seřizovat, ale poskytují díky pružnému materiálu na spodní straně dobré utlumení vibrací.

Pod dodávaným protiprachovým krytem na první pohled vidíte jen hliníkový talíř s filcovou podložkou v běžném provedení, v levé části pak dva kulaté kolébkové přepínače (jedním se přístroj spouští, druhým volí rychlost otáčení talíře mezi nejběžnějšími 33 a 45 otáčkami za minutu), pravý okraj patří mechanice raménka.

Jde o běžnou hliníkovou trubičku v jednoduchém, ale čistě pracujícím uchycení. S raménkem se dobře pracuje i díky olejově tlumenému zvedáčku s příjemně pozvolným chodem. Nastavení gramofonu je s dodávanou přenoskou otázkou několika pohybů, konkrétně našroubování závaží. Pokud ale přenosku vyměníte, můžete přizpůsobit jak přítlačnou sílu, tak hodnotu anti-skatingu. A výměna přenosky není nic složitého, protože na konci raménka je jednoduše snímatelný hliníkový headshell.

Sejmutí talíře odhalí pohled jednak na klasický trn, po němž klouže bronzové ložisko talíře, jednak na čep, který pohání plochý řemínek. Motor je kompletně ponořený v šasi gramofonu a výrobce uvádí, že je od těla oddělený pružnou hmotnou a měl by tak přenášet jen minimum vibrací. Faktem je, že při provozu je Dual DT-450 mimořádně tichým společníkem. Otáčky jsou přepínány elektronicky již zmíněným tlačítkem.

Doposud nezmíněné jsou ale další dva velmi zajímavé prvky výbavy. Prvním a ne úplně raritním je vestavěný přenoskový předzesilovač, takže cinchový výstup s nezbytným zemnícím kolíkem proměníte jednoduchým posunem šoupátka v jeho blízkosti ve výstup linkový. Kvalita výstupu si pak v ničem nezadá se základními externími phono předzesilovači, takže není důvod nevyužít komfortní řešení.

Druhou zajímavostí, tentokráte o dost méně běžnou, je možnost křížovým šroubovákem jemně doladit otáčky motoru. Dva body na zadní straně vám otevírají příležitost dokonale přesně naladit otáčky a získat tak ideální pracovní podmínky. Podle stroboskopu se nicméně nezdálo, že by už z výroby motor byl nějak "rozladěný".

Dobré je také zmínit, že v základu je Dual DT-450 osazený MM přenoskou Audio Technica AT 3600 - jde o úplně základní přenosku, která je rozhodně nejslabším místem celého gramofonu a pokud vám zbývá v rozpočtu nějaký peníz, je to okamžitý kandidát na výměnu.

Jak to hraje

Gramofon Dual DT-450 jsme poslouchali jak s Grandinote Celio a Norma Revo IPA-140 nebo Grandinote Shinai přes Harbeth Monitor 30, kdy ke srovnání byl VPIa vok Scout a raménkem Jelco a přenoskou Hana, tak přes Cambridge CXA80 a Fischer&Fischer SN-70 či přes Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 přes KEF LS50.

Od gramofonu této "váhové" kategorie čekáte spíš takový střídmý zvuk a je fakt, že ani Dual není žádným šokujícím zázrakem v high-endové lize, nicméně jeho šasi funguje až nečekaně obstojně a raménko je za dané peníze také rozhodně dobré. I proto možná v basové lince v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) možná zvuk neměl kdovíjakou váhu, ale čistota byla za dané peníze vlastně velmi dobrá, navíc nemáte pocit, že by se gramofon snažil o nějaké efekty a pozlátko, že by přidával v basech na důrazu, aby dosáhl takového toho povrchního "analogového" efektu. Naopak je to frekvenčně překvapivě důstojně rovný zvuk, soustředěný na rozumnou čitelnost a přehlednost, která by určitě neurazila ani u gramofonů s pětimístnými cenovkami.

Jistou jednoduchost cítíte pak také na vokálu LP v její "Muddy Waters" ("Lost on you" | 2017 | Vagrant | 538284881). Nejde ale o jednoduchost nějak lacinou - Dual, zdá se, nepřidává na objemu, nikam zvuk netlačí a nechává ho spíše plynout a to s čistotou, která (celkem zřetelně) přesahuje očekávaný rámec jeho pořizovací cenovky. Možná by mohl hlas mít výraznější tělo a celkově trošku odvážnější energii, ale je třeba ocenit jeho srozumitelnost i jeho snahu nabídnout nezabarvený přednes. Oboje se pak daří slušně, v rámci kategorie až mimořádně dobře.

Trochu opatrnější v objemu i energii pak byly i činely v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) - na druhou stranu, ač je maličko schované v pozadí, cinknutí činelu snadno identifikujete a má vlastně dobrou zřetelnost a solidní jasnost. Ač je znát, že nejvíce prostoru v reprodukci dostává střední pásmo, kéž by v takhle věrné tonalitě a s takovým detailem hrálo vše, co finančně spadá do kategorie základního hi-fi.

Na nástrojích v "Modul 29_14" Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790) bylo znát, že zvuk Dualu je opět vlastně snaživý nad rámec toho, co očekáváte od gramofonu za méně než devět tisíc Korun - dokonce o docela dost. Když přijde rána, provází jí vkusná dynamická průbojnost, ač samozřejmě stále poplatná světu, do nějž Dual patří. Tady je hodně znát limit přenosky a když osadíte i něco jako je zmíněná Hana EH (což je vlastně ekonomický nesmysl), tak na šasi nepůsobí úplně nepřiměřeně. Zvuk se pak vyznačuje zejména snahou o důstojnou pevnost a konkrétnost, není plochý nebo "zvadlý".

Prokreslení Gilmourovy "Take a breath" z alba "On an island" (2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3) bylo pak také postavené na překvapivě slušné pevnosti a rozumné čistotě přednesu. Samozřejmě, že nejde o žádné nuance a poněkud spletitá nahrávka není perfekcionisticky rozkreslená na jednotlivé nástrojové linky, ale není tu žádný pocit "koule" a je to skutečně "už hi-fi" úroveň.

Stejně tak stabilita, šířka a přehlednost hudební scény (zejména tedy vnímání její vzdušnosti a plastičnosti) jsou adekvátní světu základního hi-fi, ale opět je to spíše limitem úrovně přenosky - stačí určitě jen o něco málo lepší, abyste dostali solidně úhlednou a pěkně pevnou scénu (protože pevnost je tomuto šasi vlastní v až nečekaně velké míře) v "Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33).

Kavinského "Nightcall" ("Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765) pak vyzněla civilně a zároveň civilizovaně - opět nelze nezdůraznit, že spíše v kontextu světa gramofonů 10k+. Nečekejte drtivou dynamičnost nebo tučné objemy, ale vkusná pevnost, solidní konkrétnost, férová čitelnost a celkově překvapivě uhlazený, neutrální a nevtíravý charakter reprodukce bez snahy naddimenzovat, zdůraznit nebo přibarvit je velmi sympatický, protože si skutečně zaslouží označení hi-fi.

Vedrikt

Celkově přináší Dual DT-450 velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu", navíc se snadno používá a vestavěný phono předzesilovač vůbec není špatný (na poměry této cenové třídy).

Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku (typu Ortofon 2M Red, byť to znamená poměrně procentuálně signifikantní přírůstek ceny), tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní hi-fi gramofon a to za nižší peníze, než u konkurentů. Dual DT-450 je prostě opravdu velmi přitažlivý gramofon klasického střihu pro ty, kteří se chtějí v cenově nenáročném segmentu spustit na současné vinylové vlně.

Dual DT-450

Cena: 8 990 Kč

Technické parametry

  • Rychlost otáček 33/45 ot / min
  • Kolísání <0,15% (Wow & Flutter)
  • Odstup > 60 dB DIN B
  • Přenoska Audio-Technica AT 3600 / Diamant-Nadel
  • Předzesilovač Vestavěný vypínatelný předzesilovač phono pro snadné připojení k vstupu PHONO nebo AUX
  • Protiprachový plexi kryt 
  • Oddělený napájecí zdroj DC 12 V / 2 A
  • Rozměry 435 x 144 x 367 mm
  • Hmotnost 6,2 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Určitě si přečtěte

Články odjinud