11
Fotogalerie

Magnat Quantum 759: repro, které je radost poslouchat [test]

Pěkné, fyzicky i zvukově mohutné reprosoustavy, které za dost, ale rozhodně ne přehnaně moc peněz umí bavit a vzbudit až dětinské nadšení pro hudbu.

Kapitoly článku:


Firma Magnat z německého Pulheimu, který leží zhruba mezi Düsseldorfem a Kolínem nedaleko západních hranic země, má za sebou již více než čtyři dekády působnosti na poli domácího ozvučení (a tři dekády ozvučuje také automobily).

Ačkoliv společnost začínala s produkcí reprosoustav a je to dodnes její hlaví činností, nabízí také poměrně široké spektrum elektroniky. Velká část reprosoustav značky Magnat také nese označení jejich asi nejslavnější série Quantum. Aktuální novinkou je model 759, tvořící víceméně střed produktového katalogu a nesoucí také iniciály T.O.T.L. jakožto "Top of The Line".

0_1443989185pp_enl.jpegmagnat-quantum-759-totl-enceintes-colonnes-laque-noir-ou-laque-blanc.jpg

Magnat Quantum 759 je vysoký a už poměrně rozměrný sloupek klasických tvarů. Čisté, pravoúhlé tvary zjemňují jen lehoulince zaoblené hrany. Díky mohutné, robustní konstrukci vypadají sloupky opravdu muskulaturně - výška 121,1 cm, šířka 23,9 cm a hloubka 37,3 cm vám spolu s vahou 32,3 kg dají pocit skutečně solidně postavené ozvučnice. Ta celá stojí na velké, štěrbinou oddělené základně o tloušťce 3,5 cm, reproduktory jsou pak usazeny v čelní stěně tloušťky ještě působivější (4,5 cm) a velmi přesvědčivé tuhosti. Té výrobce dosáhl použitím dvou spojených vrstev. Tuhost je na danou cenovou třídu ale slušná celkově, byť konstruktéři sáhli po standardním provedení z MDF desek. Velmi pěkně vypadá sametově matné povrchové provedení.

Quantum_759_Opener.jpg

Quantum 759 jsou osazeny celkem čtyřmi měniči, obkrouženými hliníkovými dekorativními pásky. Typicky pro Magnat mají oproti nejklasičtější koncepci tweeter a středotónový měnič přehozené pozice, tedy "střeďák" je nahoře. Pod touto dvojicí je pak zdvojený basový měnič. Na zadní straně pomáhá basům dokonce dvojice rozměrných a pěkně zpracovaných bassreflexových výdechů. Ve vaničce u paty reprosoustav je pak čtveřice standardních šroubovacích reproterminálů, kterým navzdory velké ozvučnici výrobce zrovna moc místa po stranách nedopřál.

O nejvyšší ze tří pásem se stará měkká kopulka v hliníkové přírubě, sloužící zároveň jako

Na čem jsme poslouchali

Magnat Quantum 759 jsme poslouchali na sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si, Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, Gato Audio AMP-150 / Gato Audio CDD-1 nebo Viola Concerto / Viola Crescendo. Zapojili jsme ale do hry i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Apogee Groove, Onkyo A-9070, Pioneer A-70DA nebo třeba VPI Scout přes Naim Stageline a Pro-Ject Elemental přes Pro-Ject Phono Box.

Propojeno bylo víceméně hlavně kabely ZenSati Authentica, ale i TelluriumQ Silver a Black. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Gato Audio PM-6 nebo ELAC BS 73 a OceanWay Audio Sausalito.

nenápadný zvukovod. Kopulka o průměru 2,5 cm je vyrobena dokonce ze dvou různých, byť blíže nespecifikovaných látek, spojených do jednoho vlákna. Magnetický okruh využívá celkem dva magnety.

2016-01-27-TST-Magnat-Quantum-759-3.jpg

Středotónová membrána má průměr 17 cm, připojena ke koši je masivní měkkou vlnkou a membrána je, stejně jako u wooferů, bílo-stříbrná. Materiálem je kombinace hliníkového základu s keramickým potahem a plochými středy membrán. V "motoru" je opět zdvojený magnet pro lineárnější chod. Basové měniče jsou 20 cm variací na ten středotónový, s pochopitelně ještě větším závěsem. Využívají větranou cívku, stejně jako výrazně otevřené koše z hliníku. Magnetická dráha v motoru je nadstandardně dlouhá.

Pasivní elektrická výhybka dělí příchozí frekvence do tří pásem na hranicích 330 a 2 800 Hz. Výrobce nastavil Quantum 759 již hodně vysokou citlivost 94 dB / 2,83V / m, impedance by se měla vejít v celém průběhu do "německého" standardu 4 - 8 Ohm a frekvenční odezva (byť bez udané tolerance) je imponujících 19 - 50 000 Hz. Za zmínku ale stojí rozhodně i nadstandardní zatížitelnost - 280 Wattů trvale a 450 Wattů špičkově, zdálo se, není jen (jak tomu často bývá) tak úplně vymyšlená hodnota.

Měření

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech.

2016-01-27-TST-Magnat-Quantum-759-m1.png

Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016-01-27-TST-Magnat-Quantum-759-m2.png

Frekvenční charakteristika je ve středním pásmu poměrně rovná, byť ne zrovna referenčně, je tu pak znát poměrně výrazný přírůstek energie v oblasti výšek a trochu vypíchnuté pásmo mezi 60 a 100 Hz, dávající pocit "basovosti", protože zdůrazní nejčastěji zastoupené basové frekvence. Z pohledu co největší věrnosti je tedy naměřená charakteristika neslavná, při poslechu nicméně reprosoustavy zní vysloveně hezky.

Podobně jako u frekvenční odezvy, ani impedance není bez poskvrnky. Týká se to opět spektra pod hranicí 100 Hz, kde jsou změny v křivce poměrně prudké. Na druhou stranu nepadá křivka v žádném okamžiku po 6 Ohm, takže by Magnat Quantum 759 neměly být nepříjemnou zátěží pro elektroniku.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud