20
Fotogalerie

Sennheiser HD 4.40BT: dostupná velká bezdrátová sluchátka s čistým zvukem [test]

Plusy
pohodlí
konektivita
aptX kodek
vyrovnaný přednes
výdrž
Minusy
plastová konstrukce
menší náušníky pro velké uši
užší prostor
8  /10

Bezdrátová sluchátka má Sennheiser v nabídce již delší dobu a s řadou Momentum se velmi dobře zapsal i mezi náročnějšími posluchači. Stejně tak model PXC 550 s aktivním potlačením hluku dělají značce dobré jméno.

Oba dva zmíněné modely však patří k vyšší třídě v nabídce, my jsme se tentokrát podívali blíže na nejlevnější Bluetooth model HD 4.40BT, který má velmi nenápadný a decentní design.

Konstrukce a zpracování

Z pohledu konstrukce v tomto případě není prakticky co vytknout, pokud tedy nepovažujete design sluchátek za bernou minci. Ten je totiž velmi střídmý a troufám si tvrdit, že pro mladší uživatele až nudný.

Ovšem z pohledu konstrukce je zde všechno v pořádku, ačkoli se jedná o kompletně plastové provedení sluchátek. To se týká – zde jediná a o to podstatnější výtka – i hlavového mostu, jehož vnitřní posuvná část je tvořena plastovým odlitkem se zalisovaným signálovým kabelem.

PB220007.JPGPB220008.JPGPB220034.JPG

Vnější strana hlavového mostu i mušlí je vyvedena v matném plastu, který nezachytává otisky prstů, vnitřní část mušlí je bohatě polstrovaná pěnou s částečným paměťovým efektem.

Kloubové uchycení mušlí usnadňuje pohodlné usazení na hlavě, jelikož je pohyb v kloubech možný v dostatečném rozsahu. Na obvodu pravé mušle jsou kompletní ovládací prvky doplněné micro USB konektorem a konektorem pro připojení signálového kabelu. Levá mušle je osazena NFC tagem pro rychlé spárování, na pravé pak najdete perforaci pro mikrofon sloužící k odstranění okolního hluku při telefonních hovorech.

PB220013.JPGPB220010.JPG

V balení najdete oba dva kabely, které doplňuje ještě transportní pytlík z jemné tkaniny. Nutno dodat, že signálový kabel se ke sluchátkům připojuje pomocí 2,5 mm jacku a je vybaven bajonetovým uchycením proti nechtěnému vytažení. V místě ukončení hlavového mostu je kloub, který umožňuje sluchátka složit do kompaktnějšího tvaru.

PB220005.JPGPB220006.JPG

Konstrukčně není sluchátkům moc co vytknout, snad jen plastové provedení hlavového mostu, které může být náchylnější k poškození. Avšak vzhledem ke zkušenostem výrobce se zpracováním plastů předpokládám, že bude díl trvanlivějšího charakteru. Při častějším nošení sluchátek kolem krku zamrzí, že mušle nejsou otočné o 90°, což by značně zvýšilo komfort.

Komfort a ovládání

Komfort nošení je tím, čím vás sluchátka dostanou, konstrukčně jsou sluchátka někde na pomezí circum a supraaurálního typu. Většina uživatelů nebude mít problém usadit mohutné náušníky pohodlně kolem ucha, ti co mají uši větší se budou muset spokojit s usazením na uši anebo si boltec „srolovat“ do vnitřního prostoru náušníku.

PB220028.JPGPB220027.JPG

Ten je velmi pohodlný a ani při delším poslechu sluchátka nijak nepřekáží a netlačí. Bez problémů tak můžete absolvovat i více něž dvouhodinový poslech. Patříte-li mezi obrýlené jedince, počítejte s mírným povrzáváním polstrování při pohybu čelistí, není to však nic zásadního a po chvíli přestanete zvuk vnímat.

Díky rozsahu otočných kloubů si najde ideální pozici prakticky každý, nese to s sebou samozřejmě delší dobu pro správné usazení, jakmile však pozici najdete je každé další usazení otázkou okamžiku. Uživatelé s větším obvodem hlavy mohou cítit silnější přítlak, je proto vhodné sluchátka fyzicky vyzkoušet.

Ergonomie ovládání je zde také poměrně přehledná, na první pohled může mást počet tlačítek. Je zde hlavní vypínač, poté kolébkové multifunkční tlačítko – stiskem můžete pozastavit přehrávání nebo přijmout telefonní hovor, pohybem do stran (či spíše nahou/dolů) se potom přepínáte mezi skladbami, případně je přetáčíte.

PB220019.JPGPB220021.JPGPB220022.JPG

Další kolébkové tlačítko je určeno pro změnu hlasitosti. Zde je třeba upozornit na fakt, že při změně hlasitosti sluchátka tlumeně pípají, při každém posunu nahoru nebo dolů. Zapnutí a vypnutí sluchátek je pak ohlášeno taktéž tlumeným ženským hlasem, který není zbytečně nahlas.

Spárování je jednoduché a rychlé přes NFC i klasickou cestou. Sluchátka umožňují současné spárování se dvěma zařízeními – není tedy problém poslouchat hudbu z počítače a zároveň je využít jako handsfree při příchozím telefonátu. Stejně tak můžete přepínat mezi zdroji hudby – jakmile jeden pozastavíte a druhý spustíte, přehrávání pokračuje.

PB220031.JPG

Hudební projev

Díky uzavřené konstrukci a mohutnému polstrování vád sluchátka velmi dobře izolují od okolních zvuků, to stejné platí i v opačném směru. Uzavřená konstrukce však v tomto případě přináší mírný kelímkový efekt – pokud se na něj ale nebudete soustředit a hledat jej, tak ho snadno přeslechnete.

Při prvním poslechu jsem proto nebyl z hudebního projevu příliš nadšený, nutno si však uvědomit limity konstrukce, cenovou hladinu a také bude záležet z jakých sluchátek přecházíte.

Celkově je možné hodnotit projev jak dobře vyvážený, kupodivu zde není dominující basová složka, která by halila celé pásmo. Basy jsou pevné a přesné, ovšem na můj vkus jsou trošku více upozaděné, takže elektronickou hudbu si neužijete – na druhou stranu všechny ostatní žánry znějí velmi dobře a není co vytknout.

PB220017.JPGPB220014.JPG

Vysoké frekvence jsou také velmi dobře zastoupené a vhodně doplňují zbytek pásma, není jich ani málo ani moc a velkým obloukem se vyhýbají agresivnímu podání či nedejbože řezavým sykavkám. Středních kmitočtů je zde také dostatek, což poznáte zejména u vokálů, ovšem jsou jako by zmáčklé a méně čisté, než bych očekával.

V průběhu testování jsem zkoušel propojení s notebookem a se dvěma mobilními telefony. Aktivní aptX kodek se projevuje v čistším a jasnějším přednesu ve srovnání se standardním SBC. Mimo to však sluchátka nijak nepřikrášlují realitu a u streamované hudby v průměrné kvalitě to bude znát. Provozování sluchátek s dodávaným kabelem zde není spíše nouzovou záležitostí – zvuk je prakticky stejný jako při bezdrátovém připojení, takže  sluchátka nijak bezdrátový signál před reprodukcí neupravují, jako tomu bývá u některých konkurenčních modelů.

PB220002.JPG

Jediná výtka zde tedy míří k celkově sevřenějšímu projevu, kterému chybí více prostoru, v kombinaci s uzavřenou konstrukcí si tak náročnější posluchač může připadat, jako by poslouchal hudbu v malé vytlumené místnosti.

Verdikt

Uzavřená bezdrátová sluchátka Sennheiser HD 4.40BT jsou ideálním modelem pro kancelářskou práci, kde vás jednak dobře izolují od okolního hluku (a stejně tak okolí) a jednak s nimi můžete bez problémů pracovat i  více hodin v kuse (samozřejmě je třeba počítat s pocením uší v letním období) díky perfektnímu komfortu. Zároveň je praktická možnost připojení dvou aktivních zařízení.

Po zvukové stránce jsou sluchátka mírně nadprůměrná – řečeno jinak hrají velmi podobně, jako drátová sluchátka ve stejné cenové hladině, ovšem zde s možností bezdrátového přenosu. Bude ale záležet jaká sluchátka jste používali před tímto modelem. Jestliže máte zažitý dynamický a zábavný poslech, bude pro vád HD 4.40BT mírným zklamáním. Jestliže ale nemáte zkušenost s dražšími sluchátky, pak budete nadmíru spokojeni.

Velkým plusem je zde také výdrž baterie udávaných 25 hodin provozu je reálných a i kdybyste se dostali na výdrž o třetinu nižší, stále je to perfektní hodnota od takového modelu s velkými měniči.

Sennheiser HD 4.40BT

Cena: 2 590 Kč

  • konstrukce: circumaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: kabel, Bluetooth
  • měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 18 – 22 000 Hz
  • citlivost: 113 dB/mW
  • impedance: 18 Ohm
  • napájení: baterie – 2 h, nabíjení, cca 25 h přehrávání
  • funkce: ovládání přehrávače, telefonních hovorů,hlasitosti
  • hmotnost: 225 g
  • barva: černošedá
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel, audio kabel, transportní pouzdro 

Určitě si přečtěte

Články odjinud