11
Fotogalerie

Optoma ML330: nenáročný HD projektor s vestavěným Androidem

Bez kompromisů kapesních projektorů se stále dobrými rozměry pro pohodlné přenášení. Vestavěný přehrávač sice neoslní výkonem, ale odpadne vám připojování zdrojů obsahu.

Optomu máme zafixovanou jako výrobce kvalitních projektorů, testovaná Optoma ML330 přitom trochu vybočuje z řady. Ne že by byla nekvalitní, ale popravdě spíš vzhledem připomíná projektor z Aliexpressu než prémiový kousek.

Prostě základní DLP

O žádného zajíce v pytli se ale nejedná. V dané kategorii malých přenosných LED projektorů dokáže nabídnout solidní obraz, nízký hluk a zajímavou výbavu. Výrobce sice neudává přesnou svítivost v ANSI lumenech, jeho hodnota 500 LED o ničem nevypovídá, nicméně ve vzdálenosti 1 m jsme luxmetrem změřili 1500 lx. To spadá zcela do našich očekávání - nic pro denní sledování, současně žádná ostuda ve večerní temné místnosti. Obraz odpovídá základní technologii DLP: solidní kontrast s horším kreslením v tmavých odstínech a pozorovatelný duhový DLP efekt při rychlém přesunutí pohledu po promítací ploše.

Na videu vám ukážeme i prostředí vestavěného přehrávače:

IMG_8417.JPGIMG_8419.JPGIMG_8418.JPGIMG_8420.JPG
Velikost projektoru dovoluje málo kompromisů v optické části a nabídce konektorů,
současně nijak nekomplikuje pohodlné přenášení

Na projektoru jsem absolvoval několik večerů s filmy z internetu a Netflixem a ani dlouhé sledování mi nebylo nepříjemné. DLP efekt samozřejmě vnímám, ale v dané kategorii projektorů si obraz vede dobře. Fyzické rozlišení projektoru 1280×800 tady nevidím jako zásadní omezení. U takto malého projektoru s menším objektivem je problém už samotné zaostření obrazu. Snadno dosáhnete ostrého obrazu jen na horním nebo dolním konci, takže jemné doladění pro rovnoměrné zaostření si tak akorát rozumí právě s rozlišením 720p.

IMG_8421.JPGIMG_8431.JPG
Ventilátor na spodní straně při promítání neruší, pro pevné uchycení slouží závit pro stativ.
Dotyková tlačítka na horní straně poslouží jen pro nouzové ovládání, moc pohodlná nejsou

Projektor navíc umí sám korigovat výškové lichoběžníkové zkreslení nebo otočit obraz při převrácení projektoru. Digitální úprava zkreslení přitom nepřidává výrazné artefakty do obrazu, pro malé úhly to můžu s klidem doporučit.

U malých projektorů se vždy bojíme hluku chlazení. Malé ventilátory a stísněné vnitřnosti často znamenají vyšší hluk. Optoma ML330 v tomto příjemně překvapila. Projektor uslyšíte, ale hluk není zásadně nepříjemný a vestavěné reproduktory jej spolehlivě přehluší. Zvuk z reproduktorů v pohodě stačí pro ozvučení menší místnosti a oceňuji hlavně zřetelné dialogy s náznakem nižších frekvencí u efektů. Případně můžete jiné reproduktory připojit drátem nebo přes Bluetooth.

Přehrávač se ukrývá v těle

Právě výbava zaslouží pozornost: HDMI, USB 2.0, USB 3.0, čtečka microSD, LAN, Wi-Fi, analogový vstup videa a výstup audia. Síť tu je především kvůli Androidu uvnitř. Můžete přehrávat filmy z internetu, instalovat aplikace nebo pouštět obsah z mobilního telefonu. Vestavěný Android přehrávač není žádný zázrak, odpovídá těm v ceně okolo 500 Kč. Navíc je uvnitř starý Android 4.4.4. Možnosti hardwaru končí na FullHD videu v nižších datových tocích a rychlost vylučuje použití pro nějaké hraní, hlavní využití bude pro přehrávání filmů z internetu. Není tu ani Google Play a aplikace instalujete z prostředí Apptoid TV, kde se vám na prvním místě nabídne pirátská Terrarium TV. Cílová skupina projektoru je tím myslím dost jasná.

IMG_8422.JPGIMG_8433.JPG
Dálkové ovládání poslouží i pro ovládání aplikací na projektoru. Prostředí odpovídá levnému přehrávači s Androidem, bohužel Android verze 4.4.4 omezuje použitelné aplikace a ani výkon procesoru nelze chválit

K projektoru jsem popravdě raději připojoval přehrávač Mi Box TV, který díky systému Android TV poskytuje komfortnější zážitek a hlavně spolehlivý snadno ovladatelný Netflix. Základní Android v projektoru s Kodi ve starší verzí 16 (nová žádá nový Android) poslouží pro přehrávání z USB disků nebo i z toho Terrarium TV, nic víc ale od toho raději nečekejte.

IMG_8412.JPGIMG_8414.JPGIMG_8415.JPG
Kvalitní pevný obal ochrání projektor a příslušenství na cestách

Zábava sbalená na cesty

Optoma ML330 se prodává za ceny pod 12 tisíc Kč. Na trhu určitě najdete levnější projektory, ale cena ML330 není rozhodně přemrštěná. Kvalitní obraz s nízkou hlučností a dlouho životností LED ve snadno přenosném provedení si určitě oblíbíte. Navíc je součástí projektoru kvalitní pevné pouzdro pro projektor s veškerým příslušenstvím. Když pojedete na chatu, stačí tak do auta přihodit malý kufřík a večerní zábavu máte zajištěnou.

AVmania.cz
Optoma ML330   7

Optoma ML330

čip: 0,45“ Texas Instruments DLP, fyzické rozlišení 1 280 × 800 px projekční poměr: 1,2:1 přiblížení: ne jas: 500 ANSI kontrast: 20 000:1 objektiv F/2,1 posun objektivu: ne úhlopříčka obrazu 0,25–3 m hlučnost: 34 dB (eco) životnost lampy dynamický/eco/jasný režim: 20 000 hodin výkon lampy: 26/16 W (normal/eco) korekce zkreslení: automatická, až 40° konektivita: 1× HDMI 1.4a + MHL, audio vstup a výstup 3,5 mm, 2× USB, microSDHC reproduktory: ano, 2× (výkon neudán) input-lag: neudán operační systém: Android 4.4.4 integrovaná/volná paměť: 8/5,5 GB příslušenství: DO, napájecí kabel, dálkové ovládání, voděodolná brašna pro přenášení rozměry: 157 × 35 × 133 mm hmotnost: 460 g

11 850 Kč
Optoma

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud