22
Fotogalerie

Recenze soundbaru Philips Fidelio B97/10: Elita s Dolby Atmos a zadními reproduktory

Testovaný krasavec Fidelio není žádný osekaný „fidlálista“. Nápisy na krabici a spodní straně lišty prozrazují vyšší ambice. Jaký však byl reálný projev námi testovaného zvukového systému? Posuďte sami v následujících řádcích.

Plusy
Vynikající zvuk u přehrávané hudby
Excelentní zvukový doprovod u filmů
Ohromující dávka nešizených efektů
Příjemné a srozumitelné mluvené slovo
Možnosti nastavení
Plnohodnotné navození pocitu domácího kina
Modularita
Vhodně připravené zvukové profily
Precizní, nadčasový design
Minusy
Obyčejnější vzhled subwooferu a ovladače
Zřejmě nevypnutelná stavová dioda
Skákání mezi aplikacemi
Výjimečně aktivnější subwoofer
10  /10

Testovaný krasavec Fidelio není žádný osekaný „fidlálista“. Nápisy na krabici a spodní straně lišty prozrazují vyšší ambice. Posuďte sami. Dolby Atmos, kompatibilita s Dolby Vision, IMAX Enhanced, DTS:X, Play-Fi DTS. Podpora Chromecast, Spotify Connect a Apple Airplay 2 nechybí. Hlasová asistence taktéž (OK Google, Alexa). Samozřejmostí je Bluetooth 4.2 (A2DP) a Wi-Fi. Zjednodušené provázání s dalšími prvky a přehráváním má zajistit volně dostupná aplikace pro Android a iOS – Philips Sound.

Obsah balení a základní popis

Philips Fidelio B97/10 není obyčejný soundbar se sebevědomě nastavenou cenovkou. Za těžce vydělaný peníz dostáváte modulární systém s úchvatným rozložením kanálů 7.1.2. Subwoofer je samozřejmě „plný“, samostatný. A proč píšu o modularitě? Efektové bedýnky jednoduchým způsobem oddělíte od mateřské lišty a osadíte je na adekvátní místo určení. Místo, které dopomůže prostorovým jevům vyvěrat tak, jak si autor zvuku představoval. Podpora moderního prostorového formátu Dolby Atmos zde není pouze symbolickou.

2000.jpg

Co si domů přinesete? Samozřejmě samotný zvukový projektor a k němu plnohodnotný bezdrátový subwoofer s osmipalcovým měničem a bassreflexem. Kromě nich nádavkem dostáváte dvojici externích bezdrátových repráků s výdrží něco kolem desíti hodin. Hlavní část slouží současně jako dokovací stanice. Jejich napájení, typicky při osazení napevno a přišroubování na zeď zajistíte USB-C kabelem, který ovšem v balíku chybí. Z krabice vyzvedávám dálkový ovladač a do něho dvě AAA baterie, dvojici napájecích kabelů k soundbaru a subwooferu a napájecí adaptér pro lištu. Sada nástěnné montáže nechybí. Stejně tak stručná příručka, záruční a bezpečnostní list.   

Design a přípojná místa

Povrchová úprava přední a horní strany lišty v provedení s „děrovaným“ eloxovaným hliníkem působí luxusně a čistě. Na obou koncích dostává prostor okrasná ploška v temně zakouřeném lesklém hábitu. Horní stranu soundbaru narušuje pětice tlačítek pro základní řízení (regulace hlasitosti plus/mínus, start/stop, vstupy a zapnutí/vypnutí).

1000.png

Předek „nahlodává“ za kovový překryv vložený alfanumerický osmiznakový displej se stavovou diodou. Ta svým různorodým blikáním prozrazuje aktuální stav a potřeby. Její nadbytečnou aktivitu umravníte nejen násilím, ale taktéž a lépe, spojením s Vaším Wi-Fi routerem. K tomu musíte využít aplikaci Philips Sound. Otázkou je, proč není možno s vypnutím displeje přidusit také „stavovku“. Svítí stále. Jestliže vypadne Wi-Fi, začne znovu protivně a divoce blikat.

2000 (1).jpg

Černý, plastový spodek podepírají gumové nožky. Záda jsou vybrána ve dvou místech pro protilehlé umístění konektorových portálů. Blíže levému kraji přivedete napájení od externího „notebookového“ zdroje, zapojíte jack do audio vstupu, osadíte optický vstup a využijete servisní USB k naládování nového firmwaru. Blíže pravé krajovce objevujeme trojku HDMI portů. V jednom případě s přívlastkem ARC/eARC. Hlavní port s nejvyšší a nejmodernější specifikací sedí nejblíže tělu stroje, což s sebou přináší vyšší sevření zapojeného kabelu. Být hardwarovým designérem, pořadí portů otočím. Zadní stěnu využívá drobné tlačítko k aktivaci párovacího režimu s Wi-Fi.

Konektory s vyznačeným HDMI eARC.jpg
Šipka naznačuje eARC HDMI port, utopený až blízko těla.

Oddělitelné koncovky, totiž samostatné efektové bedny, nesou stejné designové znaky. Jejich tvar u připojovací bočnice byl zkosen do rozšíření. Aneb zadek je delší než předek. 

2000 (4).jpg2000 (5).jpg

K lepšímu přichycení na hlavní část přispívají poměrně silné magnety. Připevnění je jisté, jednoznačné. Nic se nechvěje, nerezonuje. Při odpojení začistíte vzhled v balení dostupnými dílci. Ty osadíte jak k soundbaru, tak k efekťákům. K soundbaru s průzvučnou perforací. K efektům odlišně s gumovými ploškami.

Oddělávací satelitní reproduktor Fidelio 2.jpgSatelitní reproduktory Fidelio B97.jpg
Druhý snímek zachytil oddělitelný začišťovací kus.

Subwoofer má odlišný vzhled. Povrch v obyčejném plastovém černo-šedém ohozu nepatří vzhledem k výstřelkům krásy. Z druhé strany stojí někde v rohu a není tak nutné mu vdechnout umělecký výraz. Stačí, když tento hlubokotónový dělník zahraje, co zahrát má.

Pokračování 2 / 3

Dálkový ovladač a ovládání 

Středně velká dálka v černém plastovém kabátci ne úplně dokonale navazuje na subjektivně viděnou designovou krásu a čistotu samotné zvukové lišty, respektive efektových bedýnek. Tím nechci napsat, že ovladač není hezký. Jen… mohl pobrat trochu více luxusu. Jeho kartáčování snižuje ulpívání otisků na polomatném povrchu. Philips navazuje na aktuální firemní zvyklost a deset tlačítek zapouští. Ztrácí se tak větší hmatová odezva. Ovladač má stejnoběžně zkosený nos a patičku.

Ovladač Fidelio.jpg

Dálkou více méně ovlivníte vše základní a nezbytně nutné, ale taktéž většinu pokročilejšího. Bohužel přes ní nenavážete spojení s Wi-Fi routerem. Nutno sáhnout po aplikaci. Dálkou měníte hlasitost a skladby. Zmíněné zvládnete přes středové směrové šipky ve formě kosočtverce se středovým potvrzovacím kolečkem. Kolečko slouží, jakožto potvrzovací OK, ale taktéž pro pozastavení/nové spuštění přehrávání. Nad směrovým multitlačítkem aktivujete jednotlivé vstupy a skokově umlčíte hlasitost (MUTE).

Standardně zcela nahoře posíláte zařízení do pohotovostního režimu, nebo naopak ho z něj probouzíte. Směrem dolů od „šipek“ vstupujete do nastavení (piktogram ozubeného kola) s korekcemi poměrů hlasitosti jednotlivých reproduktorů, silou svitu displeje, respektive jeho vypnutím. Bohužel červená stavová dioda zůstává při životě. Právě tady zavoláte aktualizaci softwaru z vložené flešky.

Soundbar Fidelio s ovladačem.jpg

Vedle opustíte nastavení (symbol šipky zpět). Nacházím ještě tři klávesy. Jednu se symbolizovanou úpravou frekvenční charakteristiky zvuku – křivky ekvalizéru, další s obrázkem několika posuvníků a poslední s nápisem Dolby Atmos. Druhá zmíněná zavolá korekce basů a výšek, ale taktéž režimy pro IMAX DTS, funkce prostorového zvuku, úpravu hladiny dialogů (pouze DTS-X), dynamickou kontrolu dosahu (DRC) a SYNC k nápravě synchronizace audia s videem. Poslední jmenovaná jasně naznačuje určení, tj. úpravu rozsahu efektů v Dolby Atmos.

Vzhledem k vícero možnostem nastavení si asi vezmete k ruce návod, abyste lépe pochopili hierarchii jednotlivých předvoleb. Část settingu přeneseného do mobilní aplikace vytváří sekundární prostor, který sice vypadá jednoduše a neposkytuje dramatické korekce, ale některé záležitosti přeci jen nejsou úplně jednoznačné a intuitivní. Typicky skok z aplikace Philips Sound do Spotify, při aktivaci přehrávání streamované hudby. Obdobně panuje určitá „divočina“ u Apple Music. Je to o úhlu pohledu a zvyku. Z druhé strany potěší zástup internetových rádií… aneb systém vyberu, klepnu a hraju.

Philips Sound - Nastavení.jpgPhilips Sound - Služby.jpgPhilips Sound - Internetové rádio .jpg

Komu se zvuk linoucí ze systému zdá v té chvíli „zvláštní“, zkusí jednoduše přehodit nastavení pro efektové bedýnky (SURR). K dispozici jsou tři – UPMX/STD/A-I. Povětšinou STD, tj. standardní průběh pomůže, neboť přenáší jednotlivé kanály v jejich originálním rozložení. Jak jste jistě pochopili. Nešlo o chybu zvukového systému, ale o méně vhodné uživatelské nastavení. Následně už zase experimentujte.

Detail ovládací tlačítka soundbar.jpg
Detail ovládacích tlačítek na hlavní části.

Instalace a nastavení

Vzhledem k pokročilosti systému se nabízí více složitosti v montáži. Opak je pravdou. Vše jednoduše vybalíte, zvukový projektor spojíte nejlépe HDMI kabelem s televizorem, do zásuvky zapojíte jak ho, tak i subwoofer. Následně stačí stisknout tlačítko zapnutí na horní straně hlavního prvku. Jestliže v této chvíli máte zadní bedny odděleny, tak každou aktivujete stlačením knoflíku pro oživení. Mělo by dojít k automatizovanému spojení všech čtyř komponentů. Kdyby subwoofer odolával spojení, na zádech stlačte synchronizační tlačítko.

Subwoofer Philips Fidelio B97.JPGOddělávací satelitní reproduktory Fidelio.jpg
Subwoofer mohl pobrat více elegance (všimněte si synchronizačního tlačítka). Zato sama zvuková lišta i na druhé fotce zachycené externí reproduktory vypadají perfektně. Posuďte.

Kdo nemůže efektová repra mít stále za sebou, nechť určitě prubne alespoň jejich oddělení a mírné odsazení od základny. Projev nabude na zajímavosti, prostoru a získá ještě vyšší pravo-levý rozsah. Ten pak obdrží jakousi formu rychlejšího rozstřelu tónů do obou směrů.

Vzbuzení lišty prozradí hlášky na displeji. Také červená, rychle blikající dioda. V té chvíli je silně zralá na kladívko a hřebíček. Neznalý nebude tušit, jak ji umrtvit bez násilí. Navštíví návod a zjistí, že její blikání ukončí připojení k Wi-Fi, a to za pomoci aplikace Philips Sound. A vlastně máte hotovo. Teď už stačí pouze projít jednotlivé možnosti, kterých rozhodně není málo.

Zvuk v základu proměníte nasazením jednoho z pěti předpřipravených profilů (Custom/Movie/Music/Voice/Sport). Obsluze je dovoleno čtyři posledně jmenované ještě poupravit. Typicky korekcemi basů a výšek. Stejně tak pozměníte poměrovou hlasitost u komponent skládačky. Jednoduše napsáno… třebas navýšíte hlasitost efektů a snížíte brumlání subwooferu. Anebo navýšíte prostorový efekt Dolby Atmos.

Displej - Movie.jpgDisplej ATMOS.jpg

Jedním z mála nedostatků, které jsem u testovaného kusu zaznamenal, bylo občasné chvilkové odpojení u eARC spojení. Spoj se někdy obnovil sám, jindy stačilo dvojí stlačení Mute na dálce. Jak ale vyplynulo z dalšího testování, viníkem byl zřejmě televizor stejné značky. Viz náš minulý test.

Pokračování 3 / 3

Předmluva k testování

Dámy a pánové ano, znovu jsem vše nechal rozehrát, abych neřešil případné nedostatky vzniklé sníženou pohyblivostí adekvátně postavených střípků skládačky. Teprve po několika desítkách minut hlasitějšího „různozvukového hlaholení“, jsem začal regulérně posuzovat. Pravda – u testovaného kusu se jednalo o sestavu v minulosti již někým zprovozněnou, proto jsem podobný krok mohl vynechat.

Pár slov o zvuku…

Jen jsem ho zapnul, už jsem věděl...

Jen jsem ho zapnul, už jsem věděl, že toto nebude žádná muší váha. Philips dokázal Fidelio velmi dobře naladit. Když si k tomu přičtete onu modularitu a možnosti umístění dvou satelitů, dostáváte opravdu přitažlivý výsledek. Nutno dodat… výsledek vhodný i do domácností alergických na přítomnost kabeláže. Ta, jak zmiňuji v jiné části článku, byla významně omezena.

Už při prvních vyzářených tónech, kde jsem si, v té chvíli, prostřednictvím rychlého spojení přes Bluetooth pustil několik melodií, se nejen u mě, ale i u dalších v místnosti přítomných osob rozzářily oči radostí. Postupným experimentováním při využití různých vstupů a stylů propojení, včetně jablíčkářského Airplay, jsem nabyl dojmu, který nese dvě základní poselství. Philips Fidelio B97 umí předložit přehrávaný obsah v jeho větší nahotě. Což s sebou nese i případné náznakové zvýraznění nedostatků přehrávaných děl. Z druhé strany jeho kvalita se dotahuje k plnohodnotným komponentovým systémům. Jinak napsáno. Kvalita zvuku slyšitelně přehluší běžně dostupné soundbary a drobátko méně zvukově ultimativnímu posluchači umí v „kompaktnější“ podobě nahradit systém složený z klasických reproduktorů.  

Fidelio-displej - AIRPLAY.jpg

Vyspělost prokazuje na složitějších dílech klasických autorů (vážné hudbě). Nástroje neztrácí čitelnost, zachovávají si na tuto kategorii excelentní odstup a analytičnost. Samozřejmě nebudeme povídat, že kompaktní systém nahradí vyspělou, specifickou techniku za násobky ceny. Nicméně jsme jinde. Opouštíme království zvukařiny pro dav a vydáváme se do krajiny podstatně exotičtější a zvukově voňavější, preciznější.

2000 (6).jpg

Pakliže se přeneseme do moderní hudby (i té streamované), již se vyplatí volit datově náročnější toky, pro výraznější kvalitu. Hudba se nese skutečně velmi lahodně, prostupuje celou poslechovou místností. Ve svém výrazu nepotírá pravo-levý ani předo-zadní rozestup. Dostává se až za soundbar, ale při rozmístění satelitů, taktéž za posluchače. Dovolím si zastavit u naznačené prostorové hloubky. Byla neskutečně přesvědčivá. V určitých chvílích jako by zpěvák stál až za reproduktorem, tedy v jakémsi „klasickém“ pódiovém rozestavění. Toto opravdu umí uchvátit.

Kdo přeci jen ponechá páreček nejmenších bedýnek zaklesnut do lišty, i tak nebude zklamán prostorovým vjemem. Výšky jsou zurčivé, krystalické a mírně štiplavější. Středy a mluvené slovo nemá deku a nepostrádá jinde neslyšné detaily.

Samostatnou kapitolou je výrazný basový základ dodávaného subwooferu, kterému nikterak nevadí nástroje s typicky hlubokotónovým přednesem. K uším posluchače je dává svižně, celistvě, ale bez příchuti hraní jedné dunící konkrétní malé bedýnky. Jen mimořádně bych mu u přehrávání hudby vytkl drobnější hyperaktivitu. Nicméně tu jste schopni zkrotit několika korekcemi.

Displej - Bass.jpg

Dospělácký basový příděl se využije taktéž při přednesu efektů u filmů. Komplexní nekonfliktní a svérázně sobě nekonkurující provázání součástek Fidelia B97, udělá z Vašeho obýváku skutečně obří kino. Jen pozor, zásadní nebezpečí plyne z velikosti sledovaného obrazu. Aby zvuk dramaticky nepřehlušil úhlopříčku panelu. Když jsme systém zkoušeli na jednom akčním filmu a zapomnělo se na scénu, která má vylekat diváka, tak následkem kvality efektu si někteří málem měnili spodní prádlo. Tak moc umí Fidelio vtáhnout do děje a ukázat své osvalení.  

Philips Fidelio B97 nezapomíná na základní poučku filmově laděných fajnšmekrů, kteří z hlediska hudebního zážitku tvrdí, že… „kde není bedna, není zvuk“. Proto oddělení několikráte v článku zmíněných „drobků“ a jejich správné umístění, dodá hlavně filmovému soundu správně okořeněnou příchuť. Pocitové vtažení do děje není pouze virtuální, ale stává se reálným. O tom není pochyb. U adekvátně vybavených filmových děl, tj. s prostorovým zvukem, nejlépe v Dolby Atmos, jste efekty pohlceni. Útočí bez omezení ze všech možných směrů. Odshora ve snížené síle. Nicméně i nad hlavou se odehrává letecká bitva.

Na diváka přijíždějící formule ho „převálcuje“, přičemž slyší dozvuk motoru a výfuku za svými zády. Prolétající poškozený vrtulník přelétne křížem z pravého předního rohu obýváku a vydá se směrem vlevo vzad za diváka, kde havaruje. Divák má v té chvíli potřebu se intuitivně otočit. Je to tam. Prostě vyšší level. Vyšší forma domácí zábavy, konkrétně domácího kina.  

Philips Fidelio B97 sestava.JPG
Vzhled, který potěší.

Verdikt

Patříte-li mezi jedince toužící posílit zvuk a skoro si postavit, alespoň zvukově, něco na způsob domácího kina, avšak bez nutnosti rozestavět objemné reproduktory a vše posvazovat zavazející kabeláží, jste na správné adrese. Pakliže jste si však připravili jen pár drobných s nápadem, jak si něco pořídíte, ale při nákupu se zastavíte jen tak nezávazně poslechnout Philips Fidelio B97, rozhodně to nedělejte. Vystavit se rozdílu mezi základní třídou soundbarů a kategorií, kam skočil právě testovaný produkt se rovná sebemrskačství. Utrpěli byste pocit, že vedle Vámi zakoupené bazarové Škodovky se základní výbavou, stojí zcela nový, sportovně upravený Mercedes v „plné palbě“.

Výrazem významně kvalitní zvuk zahraje dobře i složitější díla. Nezaleká se více méně žádného hudebního stylu. Předá ho jakostně, nekonfliktně. Jen pokročilý sluchař bude schopen popsat nedostatky, které však na tuto třídu nemůžeme systému vytýkat. U filmů naplní místnost dramatem, který běžně získáte v reálném kině. Výrazné prostorové efekty, kvalita a zřetelnost mluveného slova a v neposlední řadě umění dunícího subwooferu, Vás nenechají na pochybách, že koupě Fidelia se nerovná vyhozeným penězům.

Testovaný produkt jsem si skutečně užil. Seznámení spadá i pro mě do kategorie přínosných a obohacujících. Philipsu se u B97 podařilo vytvoření designově krásného, nadčasového díla, kdy ale na čistotu designu dokázala navázat čistota a kvalita hudební/zvukové produkce. Šíře možností spojení a výborný rozsah nastavení vše podtrhují.

Musím a rozhodně chci takto precizní stroj vřele doporučit Vaší pozornosti. Běžte si ho alespoň vyzkoušet, ať víte, jak Fidelio B97 umí hrát. 

Philips Fidelio B97/10

Orientační cena:  34000 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud