Beelink GT 1: Android, 4K, H.265 za nízkou cenu [test]

Beelink GT 1: Android, 4K, H.265 za nízkou cenu [test]

Otestoval jsem podezřele levný přehrávač s Androidem a ukázalo se, že jde o podezřele dobrý kousek.

Když radím při výběru Android krabičky televizoru, většinou doporučuji se řídit cenou, protože levné přehrávače jsou spíš zdrojem problémů. Riziko představují použitý procesor, uživatelské rozhraní a kvalita bezdrátové sítě. S přehrávačem Beelink GT1 ale musím své doporučení změnit. Za velmi nízkou cenu obsahuje vše, co potřebujete ke spokojenosti.

Poslat si jej můžete z Číny ze serveru Gearbest. I s případným doplatkem DPH se pohodlně vejdete pod dva tisíce korun. Nedivil bych se, kdyby vás taková až podezřele nízká cena odrazovala, ostatně také proto jsem přehrávač otestoval.

Co rozhodlo při zvažování testu neznámého přehrávače, byl použitý procesor. Vím, že Amlogic S912 zvládne v pohodě všechny formáty, nezalekne se ani 4K nebo H.265 a to se potvrdilo. Přehrávač přehraje plynule vše, co mu předhodíte, navíc obsahuje už předinstalovaný přehrávač Kodi, takže po minimálním nastavování můžete sledovat, co chcete.

IMG_9596.JPGIMG_9598.JPGIMG_9600.JPG
Měří méně jak deset na deset centimetrů a konektorů nabízí dost. Dálkové ovládání toho moc neumí, uživatelské prostředí s ním ale počítá

Přehrávač se nemusí stydět ani za konektory: dva USB, HDMI, gigabitová LAN, optický SPDIF a čtečka microSD karet. Přehrávač sice obsahuje vestavěnou WiFi, ale nemá externí anténu, a jak jsem si ověřil, u těchto čínských přehrávačů to nevěstí nic dobrého. Přehrávání přes Wi-Fi tak je citlivé na sílu signálu. Wi-Fi podporuje 2,4 i 5 GHz a i při dobrém signálu je video s 20 Mbit/s velký problém. Přes bezdrátovou síť je tedy vhodnější přehrávat obsah v SD rozlišení nebo nejvýše 720p. LAN to naštěstí zachraňuje a potvrzuje, že k televizoru si raději dotáhněte síťový kabel. Když tam nemáte přímo kabel z routeru, powerline adaptéry znamenají spolehlivé řešení.

S přehrávačem dostanete jen jednoduché dálkové ovládání, bál jsem se tedy, jak bude vypadat uživatelské prostředí. Naštěstí hned po zapnutí naskočí aplikace snadno ovladatelná směrovými šipkami, rychle se dostanete k nastavení systému a rovnou můžete i spustit Kodi, které s podobným ovládáním počítá. Navíc přehrávač podporuje standard HDMI CEC, takže si umí sám zapnout televizor a můžete jej ovládat ovladačem televizoru.

943078971
Uživatelské rozhraní se dobře ovládá i obyčejným ovladačem

Beelink GT1

Amlogic S912 + Mali-T820MP3
2 GB RAM,
16 GB disk
Wi-Fi 802.11ac, BT 4.0
Android 6.0.1
v balení dálkové IR ovládání, HDMI kabel
9,6 × 9,6 × 1,6 cm

cena $56 + celní doplatek DPH
zapůjčil: GearBest

Samozřejmě můžete k přehrávači připojit myš a instalovat klasické aplikace pro Android, který je tady ve verzi 6.0, není to ale nezbytně nutné. Mezi aplikacemi najdete i instalátor doplňků do Kodi, můžete tam najít pár užitečných, byť našince víc uspokojí doplňky od Libora Zoubka.

Jako majiteli Nvidia Shield Android TV mi jen vadilo ne zcela plynulé přehrávání kvůli pevně nastavené výstupní frekvenci na 60 Hz. Tam, kde Shield pružně mění frekvenci na displeji, tady to běží na pevných 60 Hz nebo 50 Hz. Pro mnoho uživatelů to nebude znamenat zásadní problém. Především ocení spolehlivou malou levnou krabičku, u které nebudou muset řešit podporu formátů. Prostě přehraje vše, co jí předhodí. Samozřejmě třikrát dražší Shield Android TV je pohodlnější a použitelný i na hraní u televizoru, Beelink GT1 ale nabízí za nízkou cenu jistotu přehrávání a přehledné uživatelské prostředí. Cenou pak dokáže konkurovat i extralevnému Raspberry Pi 3, kde si ovšem musíte dokoupit krabičku, ovladač a vše si ručně nastavit.

Určitě si přečtěte

Články odjinud