5
Fotogalerie

Televizory v roce 2014 aneb co je letos nového

Vánoce se blíží, podívejte se na stručný přehled toho, co se proti minulému roku změnilo a co můžete, nebo musíte po televizoru požadovat či chtít.

Z určitého pohledu se zdá divné, že se před vánočním obdobím strhne nákupní horečka a všichni začnou nakupovat jak o závod. Koupě televizoru sice už nepředstavuje ránu do rodinného rozpočtu, kdy jsme zaplatili několikanásobek průměrné mzdy, stále ale nejde o běžnou „spotřebku“, která se kupuje kdykoliv a nejlépe každý rok (ač by si to asi výrobci přáli). Podívejme se vývoj, pokud si děláte zálusk na novou kouzelnou placičku (bedničky už nejsou in), tak snad vám jednoduchým přehledem pomůžeme.

Hitem letošních vánoc je Ultra HD, nebo chcete-li 4K rozlišení. Ve dvou článcích jsme se věnovali Ultra HD televizorů blíže. Kdy koupit televizor s Ultra HD/4K rozlišením se věnuje tomu, zda máte šanci vyšší rozlišení vidět, článek Proč je 4K rozlišení jen prvním krokem k lepšímu obrazu vám naznačí, kam se bude vývoj ubírat dále. Dnes se podíváme na stručný přehled letošních „novinek“ a změn.

Levné 4K televizory jsou tu

Za 4K televizor zaplatíte 15 tisíc, ale i přes 100 000 tisíc korun. Proč jsou takové rozdíly? Za prvé si připlácíte za velké úhlopříčky, zejména za 65“ a větší už zaplatíte více. Ale je fakt, že právě u největších úhlopříček má právě 4K smysl. Z pohledu technického se ale dá říci, že rozdíl je dán nejen bohatší výbavou, ale kvalitnějším zpracováním obrazu, lepším přepočtu horšího signálu na 4K rozlišení a ostřejším pohybujícím obrazem při akčních filmech a sportovních programech. 

malá foto.jpg 
 

U vyšších modelů také LCD televizory používají LED podsvícení s lokálním řízením jasu, což znamená, že televizor dokáže zobrazit jasnější bílou a tmavší černou (větší statický kontrast). To oceníte hlavě, pokud jste filmový fanoušek. Je nutné stále upozorňovat, že pouze vyšší rozlišení nic neříká o kvalitě obrazu. Rozdíl Full HD TV proti 4K není určitě do očí bijící, za stejnou cenu ale koupíte lepší Full HD model.

Zahnutá je „trendy“

Minulý rok se objevily první zahnuté OLED televizory, letos se roztrhl pytel se zahnutými LCD LED modely. V podstatě jde jen o módní záležitost, které má smysl až u větší úhlopříček, kdy při bližším sledování jedince vzniká pocit, že vás obraz více obklopuje.

02_CurvedScreen.jpg

Pro sledování v kruhu rodinném se ale smysl ztrácí. My jsme příliš na chuť zahnutým obrazovkám nedošli, technický důvod, proč tomu tak má být nevíme, pokud se vám ale takový televizor líbí, směle do toho.

3D nikoho nezajímá, ale musí být

Hit posledních let stereoskopie neboli 3D obraz, se začal označovat za mrtvou technologii, nicméně vězte, že v drtivé většině televizorů její aktivní, či pasivní podobu už najdete. Pasivní varianta má levnější brýle, ale o polovinu menší svislé rozlišení.

lglx9500_large4.jpg

Aktivní zase může „blikat“, zvláště při nevhodně umístěném televizoru. Jde spíše o sváteční pokoukání, než něco, co využijete každý den. Jen kvůli 3D si určitě nový televizor kupovat nemusíte.

Chytré televizory hlavně doporučují a streamují

Když televizor, tak musí být Smart, neboli chytrý. Alespoň tak zní z reklam. Pravdou budiž jest, že například přístup k iVysílání ČT přes HbbTV je velmi příjemné. Mnoho lidí využije on-line videopůjčovny, které za nevelký měsíční poplatek nabízejí slušný výběr filmů pro dlouhé večery.

Velmi dobrou službou je výběr doporučených pořadů, kdy televizor na základě vámi sledovaných programů vybírá z programové nabídky podobné, tj. ty, které by vás mohly zajímat. To je užitečné zvláště u satelitních přijímačů, kde máte stovky programů, neboť drtivá většina výrobců nabízí i modely s vestavěným satelitním přijímačem – pak nemusíte mít externí tuner.

smart_panasonic_mystream.jpg

Chytré televizory nabízí také streamování obsahu do tabletu, nebo naopak jednoduchý bezdrátový přenos z smartphonu do televizoru. Kdo to jedou vyzkoušel, už nebude chtít zpět.

Nahrávání se stává standardem

DVD/HDD rekordéry se stávají pomalu mrtvou záležitostí, protože většina televizorů už umí nahrávat na připojený pevný disk. To se hodí pro opožděné sledování vybraného pořadu, nebo pro timeshift, kdy můžete zastavit sledovaný pořad, například když si chcete u fotbalu zajít do ledničky pro pivo.

TV3.jpg

Pak stačí pustit vysílání dále. Pokud nevyužijete možnosti pomocí rychloposuvu „dohnat“ aktuální vysílání, může se vám pak stát, že budete řvát „goool“ o pár minut později, než sousedé. Na druhou stranu ale o nic nepřijdete.

Obraz jako od tvůrce

S potěšením musím říci, že přes sporný vývoj televizních technologií, kdy zatím „vyhrála“ LCD technologie, se výrobci snaží, aby minimálně jeden z přednastavených režimů se blížil normě, podle které se nastavuje obraz filmů. Je tomu právě „filmový“ režim, někteří výrobci nabízí certifikovaný THX režim.

Na rozdíl od běžného, jasného, či standardního obrazového režimu v režimu Kino se vám obraz možná bude zdát méně jasný, kontrastní, barevný, ale uvidíte více detailů, odstínů barev a určitě bude blíže té představě, kterou měli tvůrci, když film či seriály vyráběli. Pokud kupujete nový televizor, tak podle našich testů se přesnost nastavení skutečně zlepšila, filmový fanoušek nemusí tedy vždy shánět kalibrační sondu, aby nebylo obraz tak hrozný, jak vidíme často předváděné v prodejnách.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud