8
Fotogalerie

Recenze Sencor SRD 7757B. „Tranzistorák“ s DAB+ a Bluetooth nejen na cesty

Plusy
ucházející projev pro dané použití
nabídka DAB voleb
lokalizace do češtiny
ukazatel stavu baterie a hodiny
Minusy
nedotažené menu
minimum funkcí u FM
zabudovaný akumulátor
absence hmatového rozlišení tlačítek
6  /10

Malé radiopřijímače jsou poměrně svébytnou skupinou produktů. Pro mne osobně je vcelku nezajímavá, jelikož si obvykle vystačím pouze  s reproduktorem, připojeným k mobilnímu zařízení nebo pomocí internetu k některému z internetových rádií.

SENCOR_DAB_08.jpg

Je mezi námi ovšem celá řada těch, kdo rádiové vysílání poslouchají nejen při cestě autem, ale také když jsou doma. Nemalá část těchto uživatelů se řadí ke starší generaci, čemuž částečně odpovídá i nabídka výrobců. Testovaný kousek od Sencoru leží někde na pomezí toho, co by dalo nazvat starým a novým způsobem ovládání respektive ergonomie.

Konstrukce a zpracování

Malé rádio SRD 7757B je vcelku kompaktní, i když se nedá hovořit o kapesním provedení – no možná do velké kapsy na nohavici kalhot jej schováte. Na druhou stranu potěší nižší hmotnost.

Rádio je celoplastové v bílé nebo černé barvě, se kterou kontrastuje ostře červené textilní poutko, uchycené v pravém horním rohu a také stejnobarevné tlačítko pro zapnutí a vypnutí.

SENCOR_DAB_10.jpgSENCOR_DAB_11.jpg

Plastovou krabici doplňuje poměrně dlouhá (45 cm) teleskopická anténa pro příjem radiového vysílání na přední straně dobře čitelný barevný displej. Vedle něj je pak kruhová plastová mřížka osazeného měniče, kterou doplňuje na zadní straně druhá oválná mřížka ukrývající malý pasivní zářič.

SENCOR_DAB_09.jpg

Použitý plast nepůsobí laciným dojmem a celkové zpracování je na standardní úrovni. Obavu jsem měl z antény, která u takovýchto levných modelů nebývá zcela pevná a několikrát se mi ulomila. Zde je vše v pořádku a ani při plném vysunutí není malé rádio na stole nestabilní.

Ovládání a funkce

Design je velmi jednoduchý Hlavní ovládací prvky jsou soustředěny do jedné řady tlačítek na horní straně, kde najdete i jejich popisky (předpokládám, že po čase se tištění ikonky ošoupu) – chybí bohužel jakákoli hmatová odezva – všechny tlačítka mají hladký povrch, takže je od sebe nerozlišíte jinak než odpočítáním pozice.

SENCOR_DAB_01.jpg

Pravý bok ukrývá veškerou konektorovou výbavu, do které patří slot pro microSD karty – varianta s pružinkou není úplně ideální, což poznáte při prvním vystřelení karty do prostoru, dále je zde USB-A konektor, zásuvka 3,5 mm pro sluchátka a poslední je microUSB konektor určený pro napájení radia. Zapomenout nesmíme ani na možnost připojení prostřednictvím Bluetooth rozhraní a podporou kodeku SBC.

Pod displejem s úhlopříčkou 2,4", který je mimochodem chytře překrytý pevným sklem, je další pětice kulatých tlačítek pro uložení/vyvolání přednastavených radiových stanic.

Co se samotného ovládání týká, tak je realizováno krátkým nebo dlouhým stiskem tlačítka – proto mají dvojí popisky. Menu je také poměrně přehledné, i když pohyb v něm pomocí dvojice šipek a potvrzovacího tlačítka na horní straně není zcela ideální.

Ovladačem Mode střídáte jednotlivé režimy přehrávání – FM, DAB, USB, Karta, Bluetooth – v rámci nich pak můžete pomocí ovladače Info/Menu přepínat zobrazené informace, respektive dlouhý stiskem otevřít menu daného režimu a v něm se opět pohybujete pomocí trojice zmíněných tlačítek.

Funkčně se jedná o opravdový základ, FM radio má sice automatický sken ale neumí automatické ukládání stanic např. podle síly signálu. Nic víc už zde ale nenajdete, ani výběr mono/stereo – takže v tomto směru body dolů.

SENCOR_DAB_03.jpgSENCOR_DAB_04.jpg

V případě DAB je to již o poznání lepší, vedle automatického ladění je zde možnost ručního seřazení stanic nebo jejich promazávání. V případě obou tunerů je možné také rychlé uložení dlouhým stiskem tlačítka s číslem předvolby.

USB a paměťová karta jsou prakticky shodným typem výstupu, který akceptuje pouze mp3 formát a ostatní nepřehrává. Na displeji se bohužel nezobrazí nic víc než jen pozice aktuální skladby a počet všech souborů ve složce. V případě USB je třeba pamatovat na to, že musí být ve formátu FAT32, a ani to bohužel nezaručuje stoprocentní kompatibilitu. Bluetooth připojení je stabilní a párování bezproblémové, připojeno může být v jeden okamžik jen jedno zařízení.


Technické parametry Sencor SRD 7757

  • typ: radiopřijímač s FM/DAB+
  • funkce: FM, DAB, USB, Paměťová karta microSD, Bluetooth 5.0
  • rozsah FM: 87,5–108 MHz
  • rozsah DAB: 174,928 – 239 200 MHz
  • reproduktor: 1,75" s impedancí 4 Ohmy
  • výkon: 1,5 W
  • frekvenční rozsah: 84 Hz – 16 kHz
  • velikost: 165 × 92 × 43 mm
  • hmotnost: 300 g
  • Cena: 1 199 Kč

Nehudební funkcí je možnost Sleep, tedy automatické vypnutí radia po nastavením časovém intervalu (15–120 minut) a také nastavení budíku s možností buzení zvukem nebo rádiem.

Zde však narazíte opět na nedotažené ovládání – hodiny svítí v pohotovostním režimu (krátký stisk červeného vypínače) a stejně tak funguje i budík. Pokud ovšem radio úplně vypnete dlouhým stiskem, aby vám displej nezářil do tmy, tak budík fungovat nebude.

Jak dlouho vydrží a jak to hraje

Pro někoho může být překážkou nevyměnitelná baterie a nutnost nabíjení přes USB. Řekněme si na rovinu, že microUSB není úplně šťastná volba, vzhledem k nástupu USB-C, navíc v balení najdete jen nabíjecí kabel, adaptér je třeba mít vlastní.

Nabití samotné trvá v závislosti na výkonu adaptéru maximálně 4 hodiny. Baterie má kapacitu 2000 mAh a bez větších problémů vydrží dva dny, než je třeba opět připojit nabíjení.

Radio hraje dost podobně, jako stará přenosná tranzistorová radia našich babiček. Udávaný výkon 1,5 W není nijak oslnivý, ale vzhledem určení radia a jeho předpokládaného použití je dostatečný.

Není zde samozřejmě možné čekat nutný zvuk s dostatečnou mírou basů a všech ostatních pásem. Je třeba si uvědomit, na koho přístroj míří a jaké jsou jeho vlastnosti. Tady nejde o audiofilský hudební zážitek, ale především o vytvoření hudební/zvukové kulisy k práci nebo odpočinku.

A v tomto směruje je to v pořádku. Své místo si najde v kuchyni, dílně i přibalené do batohu na výšlap. Počítat ale musíte s trošku nedotaženým ovládáním.

Určitě si přečtěte

Články odjinud