17
Fotogalerie

SONY DAV – DZ560: test domácího kina 5.1

Absolutní novinkou od Sony je systém domácího kina DAV-DZ560. Zjistili jsme, že opravu stojí za pozornost.

Sony přichází s novou řadou sestav domácích kin Bravia DAV-DZ a jeden z modelů jsme měli možnost pro vás otestovat. Poskytuje opravdu za svou cenu výborný zvuk?

Na zem i na stěnu

Sestava je složena z hlavní jednotky, ve které jsou umístěny zesilovače pro všechny kanály, pasivního subwooferu a středové, dvou předních a dvou zadních reprosoustav. K předním reprosoustavám také výrobce dodává elegantní kovové stojany s regulovatelnou výškou. Menší zadní měniče lze umístit kamkoliv, neboť zaberou opravdu velmi málo místa.

celek.jpg

Nevelký subwoofer má basreflexový nátrubek umístěn vpředu, takže určitě nebude žádný problém s jeho umístěním. Středová soustava může být umístěna na televizoru, nebo, jako všechny ostatní soustavy (samozřejmě kromě subwooferu), na stěnu pomocí úchytů na zadních stranách. Ke všem soustavám jsou dodávány dostatečně dlouhé kabely, které jsou odlišeny různobarevnými konektory, takže zapojení je velmi jednoduché i pro úplného začátečníka. Pomocí funkce S-AIR lze připojit bezdrátové reprosoustavy Sony, které si však musíte dokoupit zvlášť.

centr.jpg centrzadek.jpg efekty.jpg efekty1.jpg
Centrální reproduktor i zadní efektové reproduktory umístíte vzhledem jejich malým rozměrům bez problému
 
dalka.jpg
K systému je dodáván přehledný dálkový ovladač, kterým lze ovládat všechny funkce. Bohužel nemá noční podsvícení, takže za tmy se jeho přehlednost mírně ztrácí, to bychom ale asi v této cenové relaci chtěli už moc.

Po zapnutí vám přístroj blikáním na displeji sděluje, že načítá, aby po docela dlouhé době oznámil, že v něm žádný disk není – start tedy mezi bleskové nepatří. Pak už ale můžete provést první nastavení pomocí jednoduchého a srozumitelného menu.

Při nastavování jednotlivých kanálů vám určitě pomůže dodávaný kalibrační mikrofon, který umístíte do poslechového místa, zapojíte do konektoru na čelním panelu a v systémovém menu zadáte automatické nastavení. Přístroj si vše během několika minut nastaví a pak už jen můžete vychutnávat oblíbený film nebo CD. 

Zvuk? Překvapující!

Pro testování v režimu domácího kina byly použity tyto filmy: Ponorka U-571 (DTS), Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1) a 60 sekund (DD 5.1). Po vložení disku nastává opět zdlouhavá procedura s načítáním, ale výsledek stojí za to. Zvuk je opravdu výborný a doslova vás vtáhne do děje. Úvodní scéna z Vojína Ryana vás zatáhne přímo na bojiště. Kulky létají všude kolem a výbuchy otřásají pokojem. V tom všem však nezanikají dialogy, které jsou velmi srozumitelné. Podmořské výbuchy v Ponorce U-571 zní také velmi realisticky a ve filmu 60 sekund kolem vás jezdí auta ďábelskou rychlostí. Ale i mimo akční scény je prostor velmi přesně vykreslen.

předky.jpg předky1.jpg
Přední reproduktory umístíte pomocí dodaných stojanů na zem, případně je lze zavěsit na stěnu vedle plochého televizoru

Při poslechu hudebních DVD vás potěší rovněž velmi dobré podání zvuku a prostoru. Při poslechu AC/DC – Stiff Upper Lip Live jsem si připadal téměř jako na koncertě.

Systém umožňuje také přehrávání souborů DivX, přičemž video nahrané ve formátu 16:9 přehrává pouze v letterboxu. Titulky zobrazuje ve třech řádcích po třiceti znacích. Česká diakritika mu nečiní žádné problémy. Přehrávat však můžete soubory o datovém toku do 3000 kbps – při vyšším již obraz na testovaném přístroj zadrhával. Pomocí systému můžete samozřejmě prohlížet i JPEG fotografie z CD.

sub.jpg subzadek.jpg
Nepříliš rozměrný pasivní  subwoofer je zhotoven z dřevotřísky

Při testu kvality poslechu CD byly použity nahrávky nejrůznějších žánrů od klasiky až po heavy metal. I v tomto testu sestava velmi příjemně překvapila. Ve všech žánrech je podání zvuku výborné. Jen u symfonického orchestru je zvuk slitý a je znát, že pro tento druh hudby nebyla navržena. Další výtka se týká nepřesných basů zejména u jazzových nahrávek, ale v této kategorii zcela jistě nelze nic lepšího očekávat. Příjemným bonusem je možnost zobrazení CD textu, samozřejmě jen u CD, která to podporují.

Je zde i možnost přehrávání SACD, takže byl systém testován i po této stránce. Byly použity nahrávky Dire Straits – Brothers in Arms, Genesis – We Can't Dance a Sting – Sacred Love. Je třeba říci, že reprodukce hudby z těchto nosičů je slušná, ale zcela odpovídá určení tohoto systému, takže nečekejte žádné zvukové orgie. 

Solidní výbava

Systém nabízí i možnost přehrávání zvukových souborů WMA a MP3 z CD nebo přes konektor USB na čelním panelu. Zobrazuje ID Tagy a názvy skladeb můžete sledovat také na displeji. USB konektor také umožňuje ripování hudby z CD do MP3 na připojeném zařízení, takže k tomu nepotřebujete počítač.

přístroj.jpg

Přístroj disponuje také konektorem DM Port, pomocí něhož můžete připojit nejrůznější zdroje audia (MP3 přehrávač, mobilní telefon) a zvuk přehrávat zde. Nemusím jistě zdůrazňovat, jak se zlepší jeho kvalita – k tomu je v přehrávači zabudován systém Portable Audio Enhacer, který vylepšuje zvuk ze všech těchto zdrojů. Na čelním panelu je vstup pro zdroje audio v podobě 3,5 mm jacku. Tento vstup slouží také pro připojení kalibračního mikrofonu. Dále zde naštěstí naleznete v poslední době u některých domácích kin opomíjený konektor 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

zadek.jpg

Po obrazové stránce můžete od systému čekat výborný standard. Přes konektor scart lze vyvést obrazový signál video nebo RGB. Přes HDMI můžete obraz sledovat převzorkovaný až na 1080p. Tento konektor vám také umožní, pokud vlastníte televizor Bravia, zesynchronizovat oba přístroje a ovládat je jedním dálkovým ovladačem najednou. Televizor můžete rovněž připojit k systému přes digitální nebo koaxiální audio vstup a jeho zvuk tak poslouchat přes domácí kino.

V systému je zabudován RDS FM/AM přijímač. Jeho tuner je citlivý a stanice ladí bez problémů. Vyhledané stanice můžete uložit do 20 předvoleb pro FM a 10 pro AM.

Za cenu necelých 10 000 Kč dostanete systém domácího kina, který neoplývá mnohdy zbytečnými funkcemi, chvílemi se zdá být poněkud těžkopádný, ale to vše více než vynahradí výborným zvukem jak domácího kina, tak i hudby z CD. Za bonus navíc lze pokládat i možnost přehrávání SACD. Za tyto peníze lze ve své kategorii vskutku povedený přístroj jednoznačně doporučit.

SONY DAV – DZ560

Cena doporučená 9 990 Kč

  • Výkon celkem 850 W; 5x 142W (efekty) + 140W (subwoofer)
  • Přehrává DVD/SACD/CD/Video CD/DVD-R/+R/+R DL/+RW/-RW
  • Dekodéry DPL II, DD, DTS
  • Tuner AM/FM RDS (10 + 20 předvoleb)
  • Vstupy audio (analogové) 1x audio in
  • Vstupy audio (digitální) 1x SAT/CABLE coaxial in, 1x TV optical in,
  • Vstupy USB, Digital Media Port
  • Výstupy video HDMI s upscalingem na 1080p, SCART (RGB)
  • Subwoofer rozměry (š / v / h) 190 x 450 x 450 mm
  • Subwoofer hmotnost 13,5 kg
  • Funkce Portable audio enhancer, Movie/Music Mode, Multi Stereo režim, Speaker formace, AV Sync, Timmer (Sleep)
  • Příslušenství dálkový ovladač, anténa AM, anténa FM, úchyty na stěnu, kabel video, repro kabel

Zapůjčil

  • Sony Czech, Praha
  • kontakt 222 864 199, www.sony.cz
  • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design a provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvuk domácí kinoHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvuk audio (CD)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvuk SACDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud