43
Fotogalerie

Hisense H55M7000: tenký, skvěle vybavený 4K ULED televizor [test]

LCD televizor Hisense. Že ho neznáte? No, možná se jedná o chybu - nepoznat některé výrobky méně známých značek. Dovedou zaskočit. Část negativně, ale jiné pozitivně.

Hisense možná neznáte, ale tento čínský výrobce patří k největším a na prestižním veletrhu IFA v Berlíně má vždy jednu z největších expozic, kde pravidelně vystavuje své novinky. Vždy zde najdete stejné technologie, které můžete jinak vidět u jiných, zde známějších značek.

m7000k_1.jpg

Hisense H55M7000 patří k 4K televizorům, které nabízejí nejen 4K rozlišení, ale i HDR. Výrobce jim říká ULED. Nápisy v produktovém listě a na krabici hlásají následující... Podpora 4K/Ultra HD HDR s firemní ULED technologií na 10bitových barvách. Panel umí lokální tlumení podsvícení a pracuje na obnovovací SMR frekvenci 1200Hz. V útrobách tepe čtyřjádrový procesor Cortex A17. Sedmitisícovka má tzv. SMART prostředí s přístupem k aplikacím a sdílením s mobilními zařízeními (Anyview Stream). Populární a stále rozšířenější HbbTV k naší spokojenosti nechybí. Do slim designu TV technik vměstnal trojici tunerů DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2. DVB-T2 se nezalekne kodeku H.265/HEVC. Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) - bezdrátová síť hlásí dostupnost.

Pokračování 2 / 9

Design, základní popis

Při vybalování zjistíte, že výrobce využívá vše hodně natěsno a důkladně, aby telka byla jako v bavlnce. První překvapení přichází při jejím odhalení. Kdo čeká nevzhledný kus pseudomoderní elektroniky – mýlí se. A to tak, že naprosto. 

PB140017.JPG PB140027.JPG 

Stříbrná kovová přebroušená lišta obkroužila matný panel. Na třech stranách tence, dole s mírně širší rozlohou. Uprostřed spodní části se nachází vypínatelný světelný nápis Hisense. U bočních lišt – jejich venkovní strany – nechal designér ještě srazit hranu s efektním lesklým provedením. Záda se dělí na dva designérské kusy. Horní část v tenké technicistní variaci a spodní s černým plastovým rozšířením.

 PB140009.JPG PB140021.JPG

Celá základní část se posadí na pevný podstavec ve stříbrně-lesklé barvě. Kromě zadního dílce se k hornímu dílu-panelu, šroubuje taktéž jeho střední část, aby pevněji seděla a mohla být snížena její mohutnost.

PB140022.JPGPB140025.JPG

Celá koncepce, konkrétně mě, pozitivně překvapila. Působí moderně, technicky chladivě, čistě a hodnotně. Vzhledem vám zcela jistě Hisense M7000 ostudu neudělá. Výrobce ctí, že tenký rámeček je pečlivě šroubovaný, nízký podstavec je velmi stabilní. Celek vypadá výborně. Chválíme. 

PB140018.JPG

Pokračování 3 / 9

Konektorová výbava

Dvojice konektorových shluků si místo určila na levé zadní straně stroje (čelní pohled). Přímo vzad míří plnohodnotný SCART, což mnohé překvapí při této kategorii televizoru. Vedle něj se krčí šestice AV cinch, dvojice HDMI portů (4K@60Hz), síťový LAN konektor a digitální koaxiální výstup. Druhý shluk připojí další páreček HDMI šňůr (porty s přívlastkem 4K@30Hz, jeden pak označen MHL – Mobile High-Definition Link… spojení s mobilním zařízením prostřednictvím kabelu), trojici USB zařízení (1x ve verzi USB 3.0).

PB140011.JPGPB140012.JPG

Sluchátkový konektor jack nechybí. A jak sami v menu zjistíte, lze jej provozovat samostatně, nebo ve spojení se zvukem reproduktorů televizoru. Nad vším tímto trčí anténní konektor a šroubovací „F“ konektor pro připojení satelitního talíře – paraboly. Konečný výčet završí CI+ (v 1.3) slot pro modul s kartou placené televize.

Ještě doplníme – všechny čtyři porty HDMI podporují standard CEC, HDMI s číslem dva navíc ARC – zpětný audio kanál. „Trojka a čtyřka“ k tomu dodává verzi HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2.

Základní ovládací prvek nahmatáme pod konektorovými shluky. Jedná se o malý joystick. Přijímač má také svůj hlavní vypínač v klasické, kolébkové verzi. Stačí sáhnout odspodu na pravé straně. Když neuspějete, řiďte se piktogramem na rámu. V pravé části zad (přední pohled) ještě zasuneme vidlici napájecího kabelu a máme – v tomto směru – hotovo.

Pokračování 4 / 9

Dálkový ovladač

Celočerný plastový ovladač matného provedení s ozdobnou lesklou boční linií, na první pohled ne zcela sedne k designu televizoru. Z druhé strany si sami ověříte příjemné provedení klaviatury. Jemný gumový povrch potěší.

Rozložení kláves má svoji logiku, která nezarmoutí. Primárně výrobce nic nevymýšlel a usadil do hlavní skoro-středové části ovládací směrové klávesy s potvrzovacím „OK“ (směrový kříž). Směrem nahoru pak vyvoláme informace o pořadech, menu, EPG (elektronického programového průvodce). Popisovaným směrem nahmatáme číselnou klávesnici, nebo čtveřici barevných prvků pro teletext, nově pro vyvolání a ovládání HbbTV.

PB140002.JPG

Spodní partii obsadila skupina pod vedením tlačítek k integrovanému přehrávači, a hlavně pak trojice specifických kláves pro vyvolání aplikací Netflix, Wuaki.tv a YouTube. Musím vyslovit své nadšení. YouTube velmi často využívám – pro mě velké plus mít samostatné tlačítko. Na rozdíl od macešsky se k našinci chovajícímu Netflixu (byť se trochu zablesklo snad na lepší časy) a zatím nedostupnému Wuaki.tv. Což takhle nechat jedno tlačítko „volné“, s přiřazením aplikace obsluhou?

Pokračování 5 / 9

Počáteční nastavení a ladění

Počáteční nastavení jde v linii Jazyk -> Místo určení -> EULA (licenční podmínky) -> síť (LAN/Wi-Fi). V posledním kroku buď potvrdíme ukončení akce, anebo vybereme obchodní režim. Pro domácí použití ale neexperimentujme a nastavení jen ukončeme.

V dalším kroku přistoupíme k ladění některého z trojice základních tunerů. U volby „Anténa“, tedy proladění DVB-T/T2 tuneru si vybereme filtry pro „Všechny/Neplacené“ programy v „Režimu“ ladění digitální televize, analogové, nebo obou zároveň. Jestliže se vrátíte zpět, anebo vstoupíte do menu, přiladíte další tuner.

Ladění - Výběr tuneru.JPG

Výběr tuneru pro ladící proces.

My odzkoušeli ještě satelitní část. Nutno upozornit – nastavení ladící části satelitního systému se odehrává ve velmi jednoduché podobě, přesto ale obsahuje většinu nezbytných parametrů. FastScan nechybí. Stačí v ladícím procesu vyhledat položku Satelit-> Skylink_CZ (při dostupnosti dalších… Skylink_SK, Astra_LCN, Jiné)-> DiSEqC (pakliže vlastníte takto vybavený systém. Jinak vybírejte „Samostatný satelit“, resp. „Tónový impuls). Uživatelstvo využívající složitější „domovní“ satelitní systémy se poohlédnou po „UNICABLE“.

My vybíráme Skylink_CZ. Během pár vteřin bylo naladěno, avšak s malým specifikem. Při přepínání programů nenacházíte všechny z nabídky operátora Skylink. Chybí vše z pozice Astry 19,2°E. Oni ale nechybí, jen musíte vstoupit do listu programů a zde vybrat příslušný filtr – satelit Astra 19,2°E_OP. Tam už vše čeká – jen přepnout.

Ladění - Satelit - Operátor.JPG Ladění - Satelit - Režim ladění.JPG Ladění - Satelit - DiSEqC.JPG

Postup při ladění satelitního tuneru. Zleva volba operátora, režimu ladění - nejčastěji padne volba na DiSEqC a nakonec přiřazení družic/LNB pro DiSEqC přepínač.

Naladěné programy umístíme do jedné ze čtyř favoritních skupin. Překvapivě vybíráme ze všech naladěných tunerů. Do jedné skupiny tak klidně nasázíme programy ze satelitu, ale také DVB-T tuneru. To už se dnes moc nevidí. Já si neodpustím za tuto „drobnost“ výrobce pochválit. Bohužel chybí hromadné úpravy. Z druhé strany nechybí filtrace. Vylistujete si kupříkladu jen UHD programy, jen volné a jen bez blokace dětského zámku. Pro přeskupení se podobné filtry nesmírně hodí, šetří čas a zpřehlední celý proces. Editovat stanice lze po exportu na flešku v PC.

Nechtěné stanice vymažeme, dokonce včetně naladěných přes FastScan. Výmaz však není totální. Jedná se jen o jakési skrytí nechtěných programů. Řešení má svoji stinnou i světlou stránku. Negativum – výmaz není totální a stanice pořád někde „visí“, a navíc nedochází ke změně čísla zbylých, které jsou v číselné řadě nad vymazanou. Pozitivum – vymazané stanice jednoduše, bez ladění, obnovíme.

List kanálů - Přehled listů - Filtr.JPG Editování kanálů - Výběr skupiny.JPG Správa kanálů - editace.JPG

První fotka a zelená šipka na ní představuje vyjetou nabídku jednotlivých skupin kanálů. Druhá a třetí se věnuje jejich úpravám.

U programových listů (mimo laděných přes FastScan) programy libovolně přesouváme. Jedná se o skutečný přesun na konkrétní číselnou pozici, kdy stanice na této původně sedící, odskočí o pozici nahoru.

Při chuti experimentovat jsme si odzkoušeli komplexní ladící proces námi využívaného systému. Tři družice (více než 2000 stanic) s totální dostupností všech, televizor naladil za slušných necelých třicet minut. Stačilo vybrat předvolbu ladění „Jiné“ a v ní nastavit DiSEqC přepínač. Na první pozici zasazujeme Astru 23,5°E, na druhou Astru 19,2°E, třetí zůstává volná. Čtvrtá patří Astře 28,2°E. Pro jistotu jsme zkontrolovali podrobnější nastavení. Nicméně nebylo nutno nic měnit. Frekvence pro LNB výrobce přiřadil standardně pro dolní i horní propust (9750/10600).

Ladění - Satelit - Nastavení antény.JPG

Podrobná nastavení tzv. antény. Samozřejmě jde o satelitní parabolu a hodnoty nutné pro korektní příjem. V této části nebylo třeba cokoliv upravovat. Hodnoty jsme jen překontrolovali.

Po konečném naladění jsme si prošli programy a s radostí zjistili, že nechybí ani nejnovější demo stanice s UHD HDR obsahem. Není tak nutno je přiladit ručně. Pro nalezení příslušných stanic, jak popisujeme výše, nezapomínejte přepínat filtr v listu stanic. Pro uživatele platformy Skylink doporučuje výrobce televizoru modul CI+ SMIT Irdeto (tzv. fialová verze).

Pokračování 6 / 9

Menu a nastavení

Stiskem adekvátního tlačítka dálkového ovladače se dostaneme do menu. Primárně ale ne do celkové nabídky, nýbrž do určitého výpisu, kdy jeho velkou část tvoří jakási historie námi využívaných funkcí... rychlo-nabídka. Do další části přejdeme prostřednictvím poslední položky seznamu, nebo jednodušeji přes pravé směrové tlačítko. Stále ale nemáme zobrazenu celou nabídku. Vidíme základní prvky - zbytek se skrývá pod submenu „Pokročilé“.

Menu - Rychlé nastavení.JPG Menu - Nastavení.JPG

Rychlé nastavení s historií přístupů v menu a základní - hlavní „setting“. Na druhém snímku vpravo dole vidíte položku s obnovou výchozích nastavení - zde obrazu.

Hlavní strukturu tvoří šest záložek – Obraz, Zvuk, Kanál, Síť, Systém, Informace. V záložce obraz nechybí pětice profilů. My odzkoušeli dva firmwary, kdy první obsahoval jiné popisky, než druhý. V novějším se vynořil profil pro HDR obraz. Bohužel jej nelze zařadit dle chuti uživatele. Profil se evidentně aktivuje jen s adekvátním signálem přiváděným na příslušný HDMI port přijímače. Kupříkladu při testovacím UHD HDR vysílání na satelitu si jej nespustíte. Zbytek profilů zůstal - Standardní, Kino, PC/Hry, Dynamický. Profily přiřadíte pro jeden konkrétní typ vstupů/tunerů, nebo aplikujete na všechny. Poměr stran obrazu nastavíte mezi Automaticky, 16:9, 4:3, Panoramatický, Filmový zoom, Přímý

Obraz - původní profily.JPG Obraz - nové profily s HDR.JPG

I takováto situace někdy nastane při změně firmwaru. Původní profily pro obraz se změní v nové. Oranžová šipka naznačuje nový „HDR režim“.

Submenu pro pokročilé korekce zahrnula Tón, Ostrost, Adaptivní kontrast, Teplota barev (Standardní, Teplá, Chladný), aktivujeme Přesnímání obrazu, Ultra Smooth Motion pro plynulejší pohyb, Místní ztmavení a redukujeme šum. Pokročilost, kterou hledá náročnější obsluha, završují podrobné korekce barev – nastavení rozšířených barev spektra (Červená, Zelená, Modrá, Žlutá, Zeleno-Modrá, Magenta, Tón pokožky), a to ve třech směrech – Odstín, Saturace, Jas.

Kromě toho ještě vyvážíme bílou ve 2bodovém, nebo 10bodovém nastavení. První jmenovaný jako R/G/B Off-set a R/G/B Gain. Druhý následně s určením jednotlivé R/G/B (červené, zelené a modré) úrovně v deseti bodech. Navíc si ještě odzkoušíte změnu Barevného gamutu ve dvou rovinách – Přírodní anebo BT709. Změna barevného gamutu vytváří skutečně totální změnu barevného pojetí obrazu, proto nespokojenci, kteří ovšem nemají chuť více kalibrovat, mohou tuto odzkoušet prvotně.

Obraz - Pokročilé nastavení - Ultra Smooth Motion.JPG

Někdy stačí si individuálně přehodit teplotu barev a rázem bude oko spokojeno. Ne všichni jsou příznivci teplejšího zobrazení a kalibrovaného obrazu.

Volby lze jednoduše obnovit do defaultního nastavení od výrobce. Nemusíte mít strach z experimentování.

Záložka se zvukem umožnila uložit své preference do profilů - Standardní, Divadlo, Hudba, Řeč, Pozdní noc s rozšířenou kalibrací Total Sonic, Total Surround a Total Volume. Taktéž ještě regulujeme Digitální audio výstup (Vypnuto/PCM/RAW), Zpoždění digitálního audia, Lip Sync, Rovnováhu, nasadíme pěti-pásmový ekvalizér. Myšleno bylo na zrakově postižené se zvukovým doprovodem.

Zvuk - Profily.JPG

Zvukové profily se surround efekty.

Kanálová záložka skrývá vstup do ladící části, editace programů a třebas Rodičovské kontroly, která patří k velmi podrobným. Posuďte sami - Blokování času, Uzamčení kanálu, Uzamčení programu, Vstupní blokování. Kdo nechce nechat ratolesti koukat na cokoliv při své nepřítomnosti, Hisense ho nenechá na holičkách.

V konfiguraci sítě vybereme pevnou anebo bezdrátovou a k nim přidružené předvolby. Aktivaci Anyview vysílání provedeme zde. Systém skrývá, kromě jiného, úpravu přístupu k HDMI CEC, a to znovu v netradičně podrobném stylu. V systémovém settingu si pohrajete s podsvícením loga TV, aktivujete režim spánku a navolíte PVR/Time Shift. Kdo touží po novém provedení nastavení televizoru – vybírá Průvodce nastavením. Důležité upozornění – vypnutí, respektive zapnutí HbbTV umístil softwarový inženýr do právě probírané záložky.

Rodičovská kontrola.JPG Síť - Anyview vysílání.JPG Systém - Funkce HDMI a CEC.JPG

Rozšířená rodičovská kontrola určitě potěší nejednu starostlivou matku. Druhý snímek ukazuje zapnutí Anyview vysílání. Na třetím vidíte položku HDMI a CEC. Vstupem si ověříte rozšířená nastavení.

Poslední položka Informace uschovala Informace o systému, EULA, ale hlavně Aktualizaci systému s automatikou a Obnovení televizoru na hodnoty určené výrobcem (reset TV).

Jak jste si mohli přečíst. Hisense H55M7000 v rozsahu nastavení nespadá do skupiny skoupých a lakomých. Pokročilost skutečně existuje. Šťoura má co zkoušet a s čím experimentovat. I přes poměrně velký rozsah menu, se v něm neztratíte a nezabloudíte. Logika řazení, byť odlišná, existuje. Pohyb v settingu byl bezproblémový a svižný.

Systém - Pokročilé nastavení.JPG Informace - Aktualizace firmwaru.JPG

Pokročilé nastavení systémových předvoleb na prvním snímku. Velmi důležité nastavení aktualizací firmwaru na druhém.

Pokračování 7 / 9

Obraz

Obrazová krása mně v některých rozměrech svého „Já“ potěšila, jinde nikoliv. Obraz Hisense H55M7000 jednoznačně nespadá do kategorie neznačkových, „béčkových“ modelů, které prostě nevykouzlí nic potěšujícího. Hisense vytváří – v jistém směru – vlastní styl. Již jsme výše předeslali, že televizor byl testován se dvěma výrazně odlišnými firmwary, a tak se naše závěry z původního pozorování občasně změnily. Dá se napsat – skoro vždy k lepšímu.

Kdo eLcéDéčko zapne a nebude se mu zdát barevnost, okamžitě může přehodit profil za jeden z pěti, s následným vstupem do submenu a nastavením barevného gamutu. Vybíráte ze dvou. Rozdíl vidí každý - okamžitě. Nemusíte následně vůbec nic, možná jen mírně sundáte barevnou sytost a přidáte na ostrosti. Náročný uživatel využije kalibrační části se dvěma, respektive desíti body nastavení. Kvalita upscalinku není u SD a HD špičková. Z toho plynou následující postřehy u jednotlivých rozlišení, které hlavně pocitově v negativní rovině chce oko házet na barevnost. Jak ale sami po čase pozorování zjistíte - subjektivně viděnou barevnost zařadíte k velmi dobré až výborné.

Obraz - Vyvážení bíle a Barevný gamut.JPG

Kalibrační položka - „Vyvážení bílé“ ve dvou, respektive deseti bodech. Na snímku si nelze nevšimnout také dvou hodnot pro barevný gamut.

SD díla nejsou přepracována, jako to občasně známe odjinud. M7000 nechce z „ničeho“ vysát maximum a tak jen lehce poupraví předložené. Oko následně spatřuje určitou barevnou bujarost a syrovost a surovost, společně s nádechem rozostření. Jako obvykle záleží na pozorovací vzdálenosti. Kdo kouká na SD díla z blízka, potlačí obrazový šum, mírně navýší ostrost.

Obraz ve vysokém rozlišení překvapí více. Čistější, avšak bez adekvátního filtru s mírně vyšší dávkou obrazového šumu. Klidný a povedenější v novějším firmwaru, s mírným navýšením artefaktů, které se vyskytují v rychlejších a složitějších dějových liniích, občasně vidno zdvojení hran u pohybujících se objektů. Syrovost se potlačila – ne úplně. Pro mě schází trochu více jemnocitu pro barvy. Testovaný borec si až neskutečně libuje ve scénách, které jsou částí ponořeny do mlhy, oparu, kouře s kontrastem v podobě postavy nebo objektu, který oproti nim má být zobrazen čistě a ostře. Nejen taková scenérie nese výrazný prostorový nádech.

Barvy se pro oko netradičně probouzejí a opět usínají. Záleží na konkrétní scéně. Některá díla vám tak budou připadat jako s art filtrem někde v kině (velmi přirozeně s kino zážitkem). Lepší než tisíc slov bude jednou vidět a zažít. U ponurých scén chcete hledat totální výmaz prokreslení. Při detailním zkoumání si ověříte, že k němu nedochází, nedochází dramaticky.

Obraz - Nastavení barev.JPG

Nastavení barev opět s jednoduchou obnovou stiskem příslušného virtuálního tlačítka ve spodní části.

Nejkvalitněji se jeví 4K/UHD obraz. Subjektivně viděné barvy jsou jemnější, přitom plné, pevně sedící, přirozené. Objekty vytvářejí výrazný prostorový nádech. HDR se objeví, avšak spíše v přehrávané – kompatibilní podobě, než skutečné dospělosti adekvátní názvu funkce.

Ve všech typech rozlišení funguje slušně styl pohybové plynulosti. Pohybová ostrost, respektive neostrost spadá do kategorie přirozeného rozostření. Na rozdíl od jiných výrobků, mu nečiní problém „dopočet pohybu“ ve spojitosti s interním satelitním tunerem. Jen skutečně mimořádně dojde k chvilkovému zaváhání a zaškubnutí. Hůře na tom jsou průměrné pozorovací úhly. Odklon od sledovací kolmice přinese zvláště do světlejších prostorů narůžovělý závoj.

Obraz - Ultra Smooth Motion.JPG

Ultra Smooth Motion, aneb jak na plynulejší obraz.

U popisu jednotlivých barev se zastavíme. Platí výše naznačené. Oko hledá chybu jinde, než skutečně je. Na vině, jak se zdá, jest horší přepočet na rozlišení panelu (nejvíce u SD). Čím kvalitnější video předložíte, tím kvalitnější výsledek získáte. Zelená má někdy vyšší chuť k dominanci, obdobně žlutá. Pleťová kolísá od okázalejší u standardního rozlišení, po krásně přirozenou při HD 1080p (respektive ultra vysokého - 4K). Černá znalce nepotěší – šediví a chřadne. Práce s podsvícením, byť bylo uvedeno lokální tlumení, není dokonalá. Málo zón a styl podsvícení? Clouding – nesoulad v podsvícení - místně zaznamenáte při velmi tmavých až černých scénách. Nicméně se o nejedná o „clouding“ (chybnou homogenitu podsvícení), ale o zásah tlumení, které kvůli snaze o ideální přizpůsobení vyvolává dojem skvrn.

Pokračování 8 / 9

Měříme a měříme...

Výrobce televizor osadil VA panelem s vynikajícím kontrastem, statický jsme naměřili 5 803:1, dynamický 102 646:1. Co se podání černé týče, tak jsme naměřili hodnoty 0,002 cd/m2 (dynamická - pouze černá) a 0,049 cd/m2 (statická - 50 % podíl bílé). Obě hodnoty jsou výborné, což vcelku kontrastuje se subjektivním dojmem. Záleží tedy, jak máte nastavený obraz a na tom, jak je nastavené "vylepšení" kontrastu. Televizor se přes stranové podsvícení snaží o lokální řízení jasu a maximalizaci kontrastu, což se občas projevuje právě šedým podáním černé.

Co se nastavení televizoru týče, tak zde výrobce zůstal zbytečně na půl cesty a náročný divák asi sáhne po ruční kalibraci. Gamut "ULED" televizoru je nativně velmi široký a v Kinorežimu ho výrobce nastavil zbytečně moc malý. Barevná odchylka je 3,5 dE, což je dobré, nicméně televizor má rozhodně na víc. Podobně barevná teplota je už bytečně nízká a klesá pod 6500 K. Vzhledem ke kvalitnímu panelu a možnostem nastavení se z televizoru dá "vymáčkout" více. 

Lag, nebo-li zpoždění jsme měřili v Herním režimu, výsledek je 38,8 ms, ve Standartním pak byl 51,8 ms, takže při hraní na konzoli si režim určitě přepněte.

[---] 

Zvuk

Primárně klidný zvukový projev se po mírném navýšení hlasitosti stává citelněji plošším a agresivnějším. Částečně ho usměrníme „settingem“, anebo pětipásmovým ekvalizérem.

PB140006.JPG PB140005.JPG

Agresivita vyhovuje zřetelnosti mluveného slova, avšak u vyšších hlasitostí už zní nepřirozeně a nepříjemně. Zvukový projev jednoznačně sedne starším osobám, které podobný zvuk vyžadují. Pro běžného diváka sice postačuje, nicméně ten jej zařadí do šedivého průměru.

Zvuk - Další úpravy.JPG

Připojená sluchátka dle svého uvážení ponecháme aktivní společně s právě hrajícími reproduktory televizoru, anebo si reproduktory vypneme.

[---] 

Multimediální funkce

HbbTV funguje skvěle. Piktogram okamžitě naskočí při přepnutí na příslušně vybavenou stanici. Odzkoušeli jsme opakovaně několik pořadů z iVysílání ČT a flotily Prima. M7000 nezaskočí ani – tak trochu – specifická stanice vysílaná přes pozemní digitální signál, totiž stanice Seznam.cz. Načtení, pohyb v menu i přehrávání nečiní stroji žádnou vrásku na čele.

HbbTV - Video test ULTRA HD & H.265.JPG

Skvěle fungující HbbTV. Fotka ukazuje testovací video položku 4K/UHD s kodekem HEVC (H.265).

EPG (elektronický programový průvodce) nepřeruší obraz a zvuk. Obraz se přesune vlevo nahoru do malého okna. U EPG si navíc divák nastaví u třech barev jednotlivé skupiny pořadů (Sport, Seriál, Film, Zprávy…), které pak jsou touto barvou podtrženy. Informace o pořadech mě potěšily v tzv. listu programů. Zde u jednotlivých programů vidíte aktuální pořad. Po stisknutí křížového ovladače vpravo, vyskočí podrobný informační přehled pro právě vybranou stanici.

Titulky s CZ znaky sice vykouzlíme (UNICODE, UTF-8, CP Windows 1250), ovšem jejich font byl velmi titěrný. Lépe na tom jsou titulky vnořené, které stroj zvládá. DTS zvuk uslyšíte. Umírající technologie flash není v interním webovém prohlížeči podporována. 

EPG.JPG EPG - barevné značení typu pořadů.JPG List kanálů.JPG

Prostřední fotka ukazuje netradiční způsob, jak si pomoci uživatelsky volených barev, zvýraznit příslušný typ pořadů v EPG. U listu kanálů nezapomínejte na možnost stisku pravé šipky dálkového ovladače. Dostanete detailní výpis pořadů příslušného kanálu.

Nahrávat lze vše, včetně UHD/4K s HDR. Nahrávání spustíme přes tlačítko PVR s určením času nahrávky, anebo ruční stopkou na konci. Klasický letmý start „bez ptaní“, jsem neobjevil. Programovat bude lepší přes elektronického programového průvodce.  Ano, upomínky nastavíte a fugují. U nového firmwaru výrobce odladil dětské nemoci jeho staršího bratra - nezapomínejte na kontrolu dostupnosti aktualizací! Rádi vidíme, když se lidé z firem snaží o vylepšení svých strojů. Hisense uvádí maximální velikost HDD na 1 TB.

Mezi nejzajímavější aplikace chytrého prostředí přináleží YouTube se zmíněným samostatným tlačítkem na „dálce“, Plex, AccuWeather a Deezer. K dispozici bylo pár her. Prostředí obsáhlo aplikací více, nicméně ne zcela těch, které hledá český divák. Pro mě chybí čtveřice – HBO Go, Filmbox Live, sledovanitv.cz, popřípadě kuki.cz. Hodil by se nějaký zpravodajský portál. V té chvíli bych byl spokojen a nepotřeboval vlastně nic víc.

Nastavení záznamu - Nahrávání.JPG Aplikace.JPG Média.JPG

Nabídka programování záznamu pořadu s jednoduchým a přehledným rozhraním. Zbytek fotek zachycuje několik aplikací, respektive filtr pro média.

Pokračování 9 / 9

Závěr

Přiznám se, že jsem poprvé pořádně viděl výrobek značky Hisense. A hned musím říct – zklamán zcela jistě nejsem. Výsledek mohl být ještě lepší a Hisense H55M7000 se klidně může postupně drát do elitnější kategorie LCD UHD/4K HDR televizorů.

Takto potěší mírně náročnějšího fandu filmové podívané, který se zajímá o cenovku a slyší na prodlouženou záruku. Český fajnšmekr požaduje víc. Ultimativní černou a lepší práci s přepočtem  na 4K. Ocenil by taktéž posun k celistvějšímu zvukovému projevu s basovým přídavkem. Běžnému divákovi vyhoví pro oko krásně přirozené filmové barvy, slušné množství nastavení, skvěle fungující HbbTV. Ti další budou mít radost z drobností v podobě rozsáhlejšího nastavení práce s HDMI CEC, rodičovského filtru atd.

Chtěl bych znát další budoucnost těchto strojů. Cesta, kterou ukazuje testovaný ULED je velmi dobrá a naznačuje neskromné cíle. Při správném přístupu lze dosáhnout velmi rychle met, které znamenají velký prodejní úspěch na našem trhu. Mě osobně potěšila spolupráce s podporou, která evidentně má zájem na posunu výrobku a jeho ještě pokročilejším odladění. Reakce podpory na některé dotazy, popřípadě upozornění, byly bleskové. Tak to má být.

Testovaný televizor doporučím vaší pozornosti. Zařaďte jej do srovnání při pomyslném výběrovém řízení. Řadu z vás dokáže oslovit a posloužit k úplné spokojenosti. Zbytek bude sledovat, podobně jako já, vývoj a přístup k českému trhu (potažmo českému filmovému fandovi) v podání LCD televizorů značky Hisense.

Klady

+ Dobrý UHD obraz
+ Pro oko přirozené - filmové barvy (viditelně u vyšších rozlišení)
+ Rychlé načtení a práce s HbbTV
+ Jednoduché ladění, včetně FastScanu (satelitní tuner)
+ Filtrace u editace kanálů
+ Větší množství nastavení, včetně méně tradičních
+ List programů s načtením informací a přehledem pro jednotlivou stanici
+ Stabilní prostředí
+ Podrobná rodičovská kontrola
+ 3 roky prodloužená záruka

Zápory

- Šedivá černá (řízení podsvícení)
- Horší přepočet obrazu z nižšího rozlišení (upscaling)
- V programovém listu chybí celistvá nabídka Skylink (z obou družic zároveň)
- Titěrný font titulků
- Skokové přepínání programů nereaguje s adekvátní odezvou
- Malé množství aplikací pro českého diváka

Hisense H55M7000
design   9
obraz SD   6
obraz HD   7
zvuk   6
funkce   8
ovládání   8

Hisense H55M7000

Cena: 26 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud