24
Fotogalerie

KEF LS50 Wireless: malé, ale šikovné bezdrátové repro pro náročné [test]

Ač jsou reproduktory KEF LS50 Wireless v ústupkem směrem do lifestyle světa, ani pravověrný audiofil by jí neměl pohrdnout. Jsou skvělé.

Maličké monitory LS50 od KEF se staly jedním z největších překvapení posledních let, protože za přátelskou cenu nabídly neuvěřitelně prokreslený zvuk s fantastickým prostorem - v blízkém poli a malých místnostech to jsou bez nadsázky jedny z nejlepších reprosoustav, které si můžete pořídit, pokud nehledáte extrémní bas. Nově pak KEF představil aktivní variantu tohoto modelu, vše co tak potřebujete k poslechu je vlastně dvojice zásuvek.

Vzhled a konstrukce

KEF LS50 Wireless jsou od pohledu identické jako pasivní model, notoricky známý tvar se liší ovládacím panelem na horní straně jedné reprosoustavy a pochopitelně mohutnými chladiči na zadní straně. LS50 Wireless jsou elegantní, zakřivená čelní stěna hostí přímo uprostřed charakteristický koncentrický měnič Uni-Q aktuální generace.

Zpracování povrchu je parádní, na LS50 Wireless se dobře kouká a přitom se s váhou 10 kg při rozměrech 30 x 20 x 30,8 cm (v x š x h) nejedná o žádná monstra, naopak je můžete mít v klidu na trochu větším pracovním stole.

KEF LS50 Wireless jsou koncipovány stylem jedné řídící a jedné závislé reprosoustavy, obě mají napájecí zásuvku, ale vstupy jsou jen na pravém kanále, odkud data putují pomocí ethernetového kabelu do kanálu levého.

Na pravé reprosoustavě najdete požehnané množství vstupů - je tu analogový pár cinchů, je tu optický vstup, je tu USB typu B pro přímé spojení s počítačem, ale je tu také ethernetový konektor, otevírající tomuto aktivnímu systému svět streamování. Příhodně je tu také mono výstup pro subwoofer. Neviditelnými zdroji pak jsou Bluetooth a 2,4 / 5 GHz Wi-Fi.

K primárnímu ovládání reprosoustav slouží aplikace pro mobilní zařízení, základní parametry lze nastavit i drobnými tlačítky - jde zejména o pozici "u zdi" / "v prostoru" nebo "v polici" / "na stojanu". Ty přepínají profily v integrovaném DSP.

Když jsme u DSP, je to vlastně srdce celého systému - jednak nahrazuje klasickou výhybku, jednak reguluje hlasitosti a jednak vám umožní neuvěřitelná kouzla s korekcemi. Nejen těmi pásmovými, ale umožní vám definovat třeba i jak daleko jsou reprosoustavy od zdi či právě to, v jakém prostředí jsou - rozdíly jsou markantní a přizpůsobení dělá zázraky a nemusíte se tak bát ani dozadu dýchajících bassreflexů. DSP zpracovává signály v rozlišení 24 / 96 (respektive až 24 / 192 při použít USB vstupu), podporuje výhradně PCM signály.

V aplikaci můžete dokonce přiřadit více sestav LS50 Wireless a vytvořit si tak něco jako multiroom. Samozřejmostí jsou playlisty a podobné věci, chybí ale třeba TIDAL a další služby, což je velká škoda.

Základním kamenem úspěchu LS50 je koncentrický měnič Uni-Q, středy a basy má na starosti kónická membrána ze slitiny hliníku a hořčíku c průměrem 13 cm, v jejím středu je vetknutá hliníková kopulka o průměru 2,5 cm, zakrytá pečlivě propočítanou rozptylkou. Středobasová membrána je zpevněná několika prolisy, bohatým zvlněním je zpevněný i gumový závěs.

Z DSP se nachází dvojice zesilovačů, pro výšky pracuje ve třídě A/B a dává 30 Wattů, basový modul pracuje ve třídě D a dává 200 Wattů. I díky dostatečné síle a precizní optimalizaci umí LS50 zahrát v rozsahu 50 - 28 000 Hz (+/- 3 dB a ve standardním nastavení), pomocí korekcí se lze ale dopracovat až na 40 Hz (nastavení nejsilnějších basů a pokles -6 dB), což je na tak kompaktní ozvučnice hodně solidní výsledek. Pasivní LS50 nabízí v toleranci +/- 3 dB začátek reprodukce na hranici 79 Hz, jde tedy o masivní zlepšení.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017-02-28-TST-KEF-LS50-Wireless-m1.png

KEF LS50 jsme měřili v jejich standardním továrním nastavení, proto je tu cítit začátek reprodukce na 50 Hz s poměrně dost velkým poklesem, v plné síle začaly hrát na cca 65 - 70 Hz, od cca 100 Hz jsou pak vysloveně solidně rovné vzhledem k cenové kategorii (nutno brát v potaz, že pořizovací cena je vlastně za kompletní systém). Změřená charakteristika je tedy cosi jako neutrální bod, díky DSP lze ale pásmy snadno hýbat dle vlastních preferencí a i ve větší místnosti typu našeho měřícího prostoru dostat z reprosoustav více basu.

Na čem jsme poslouchali

KEF LS50 Wireless jsme poslouchali jak v roli úplně samostatného celku, kde jsme z redakční výbavy přidali jen napájecí kabely, ale i s OPPO BDP-105D nebo VPI Scout s Pro-Ject Phono Box - další součásti redakční sestavy najdete ve sloupci vpravo ->. Porovnávali jsme zejména s na počítač napojenou sestavou Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Xavian Perla, ale i se streamem přímo přes OPPO a Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 spolu s Harbeth Monitor 30.

 

Jak to hraje

Ačkoliv KEF LS50 Wireless jsou stále stejně malé jako jejich pasivní sourozenci, je už od prvních vteřin cítit autorita, kterou je třeba z neaktivní verze dostat špičkovou elektronikou. LS50 Wireless jdou už i celkem hluboko, zejména pak na svůj rozměr nabízí bas působivý a důrazný, takže ani kontrabas Esperanzy Spalding v "Knowledge of good and evil" ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96) už nebyl jen naznačený, ale zejména v malé místnosti naopak už celkem sytý a razantní. Je cítit, že DSP je extra precizní a že drží nad reprodukcí perfektní kontrolu - zvuk je možná laděný o lehounké dýchnutí více na hutnost, než u pasivní, precizně rovné LS50, ale to nevadí, hudba má už pěkný základ. Nečekejte, že LS50 Wireless zaplní velké prostory, ale v menších a zejména relativně zblízka jsou okouzlující, zejména dále-li si trochu práce s nastavením. Pak si vychutnáte i pružné, energické a rázné brnknutí struny s precizními konturami.

Ač basové pásmo doznalo výrazného prohloubení, stále je to pásmo střední, v němž jsou LS50 Wireless okouzlující - zpěv Sabiny Sciubba a kytara Antonia Forcioneho v "Night Train" ("Meet Me in London" | FLAC | 24 - 192) jsou famózně čisté, ze zpěvu až mrazí z jeho bezprostřednosti a perfekcionistické transparentnosti, ta perfektní artikulace a bohatství detailů, to je opravdu něco. I pasivní LS50 jsou v tomto excelentní, LS50 Wireless jsou o ždibíček nadýchanější a jaksi rozmáchlejší. Stále jsou to ale báječné, skvostně soustředěné monitory s na svou třídu vynikajícím rozlišením.

Brilantní čistotou LS50 Wireless oplývají i v pásmu nejvyšším - zvuk kovových perkusí v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) byl nádherný. Nádherně znělý, jasný a jiskrný jako zimní ráno, ocenili jsme také parádní čistotu a třeba i to, jak každé jedno cinknutí je precizně artikulované, znělé a bohaté, naprosto suverénně prokreslené a dospělejší, než byste snad od takových reprosoustav čekali - s přirozeností správných monitorů totiž LS50 Wireless ukazují i rozdílnou sílu, kterou dopadá při každém úderu palička, i tak subtilní rozdíly umí postihnout.

Dynamika nástrojů v "Klarinetovém kvintetu v B moll, op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera a berlínských filharmoniků ("HDTracks 2014" | FLAC | 24 - 44,1) byla také velmi slušná, ačkoliv KEF LS50 Wireless určitě nekopou jako koně - jejich hlavní kvalitou je kontrola, preciznost a utažená výbušnost, ne mohutnost. Přesto zesilovače umí předat impuls, umí podržet a hudbě živost rozhodně neschází, byť je tu stále cítit, že větší akustické nástroje by snad mohly (pokud neposloucháte vysloveně zblízka) užít třeba i nějaký subwoofer - byť vybrat takový, který bude tak dobrý jako LS50 Wireless a udrží jejich rychlost a kontrolu, to bude velký oříšek.

Rozlišení KEF LS50 Wireless je excelentní, zejména s přihlédnutím k jejich cenové relaci - ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) bylo díky úžasné čistotě a transparentnosti naprosto samozřejmě čitelné úplně všechno. I přes onu absolutní transparentnost ale není ani stopy po šumu, pozadí signálu je parádně čisté. Přehlednost je jednoduše brilantní a ta zaostřenost vokálu, ta blízkost a pevnost, to je prostě zážitek.

Stejně tak prostor je prostě podmanivý - nejnovější generace Uni-Q patří v tomto ohledu k malým zázrakům. Má to své podmínky, zejména fakt, že sice už LS50 nemusíte mít doslova na dosah ruky, ale přesto to stále není na poslech přes celou místnost. Scéna v "My Ship" od Dee Dee Bridgewater ("Midnight Sun" | FLAC | 16 - 44,1) byla velká, až holograficky přesvědčivá a nádherně, nádherně plastická, jako by se vás právě chystala hudba obalit a vtáhnout vás do místa dění. Je to právě ten styl reprodukce, který vám dá pocit, že jste blízko hudbě - navíc stačí chvilka práce s aplikací a můžete si projev LS50 Wireless velmi dobře doladit s ohledem právě na svou poslechovku, což dobře koresponduje s jejich celkovou "snadností".

V rytmické "Evil Eye" od Franz Ferdinand ("Right Thougts, Right Words, RIght Actions" | FLAC | 16 - 44,1) jim možná scházelo trošičku efektního zátahu odspodu, ale jejich semknutý, suverénně prokreslený, jasný a velmi energický a navzdory lehce zapadlé basové lince i pulsující zvuk vás bude bavit.

Verdikt

KEF LS50 jsou dnes již jedny z reprosoustav, co si zaslouží přídomek "legendární" pro svou neuvěřitelnou čistotu a nádherný prostor za neuvěřitelně přátelskou cenu. KEF LS50 Wireless sdílí stejnou DNA, jen v o kousíček lifestylovějším, méně puristicky laděném balení - stále mají fantastické rozlišení, neskutečný detail, mají famózní prostor a oproti svým pasivním soukmenovcům už i něco, co lze označit basem, díky čemuž si jejich kouzlo dokážete vychutnat i ve středně velkém prostoru.

Co je ale rozhodně největší výhodou, to je dobře a hlavně na míru navržená elektronika s možností velmi precizního doladění za pomoci ovládací aplikace. Ač je varianta Wireless v podstatě ústupkem směrem do lifestyle světa, ani pravověrný audiofil by jí neměl pohrdnout - za takhle malého prostoru takhle velké výsledky a ještě za takhle férovou cenu totiž asi jinde nedostanete.

Klady

+ skvělý soubor funkcí v sexy balení
+ zvuk LS50 s basem
+ detail, prostor, energie
+ už nejsou jen na poslech hodně zblízka
+ transparentnost
+ možnost doladit parametry přes DSP

Zápory

- regulace hlasitosti by mohla být jemnější a rychlejší

KEF LS50 Wireless

Cena: 63 990 Kč

Zapůjčil: Perfect Sound Group

  • Systém 2 pásmový bass-reflex
  • Výško/středobasový reproduktor 25 mm ventilovaná hliníková výška Uni-Q uprostřed 130 mm hliníkové středobasové membrány.
  • Frekvenční rozsah (-6 dB) 47 Hz - 45kHz
  • Frekvenční pásmo (+/-3 dB) 79 Hz - 28 kHz
  • Dělící frekvence 2,2 kHz
  • Doporučený výkon zesilovače 25 - 100 W
  • Citlivost 85 dB
  • Maximální akustický výkon 106 dB
  • Impedance 8 Ω
  • Hmotnost 7,2 kg
  • Rozměry (š x v x h) 200 x 302 x 278 mm
  • Provedení klavírní černá s vysokým leskem, klavírní bílá s vysokým leskem

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Určitě si přečtěte

Články odjinud