48
Fotogalerie

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

Plusy
Špičková kvalita obrazu
Výborná práce s obsahem v horší kvalitě
HDR cítíte
Precizní ostrost (pohyb i statický obraz)
Obrovský virtuální prostor (HD/UHD)
Hromada dobře odstupňovaných profilů pro obraz
Výborný zvuk přes vestavěný soundbar s podrobným nastavením
Zdvojené tunery se dvěma CI sloty (+FastScan a Auto DiSEqC)
Luxusní ovladač s podsvícením
Minusy
Ovladač nemá integrovaný mikrofon pro hlasové vyhledávání
Chybí plnohodnotný HDMI 2.1
Skromnější nabídka aplikací
10  /10

Testovaný 4K/UHD HDR OLED Panasonic TX-65HZ2000E byl vybaven panelem třídy Master HDR OLED Professional Edition, přinášejícím obraz splňující požadavky hollywoodských studií. Posměváčkové a pochybovači musejí trochu číst a zajímat se o věhlasná jména, která tento názor zastávají a Panasonic uznávají, jakožto ideální televizor pro skutečné domácí kino. Aby obraz nezůstával osamocen, integroval výrobce zvukový systém 360° Soundscape Pro (s reproduktory směřujícími nahoru) a nechal jej vyladit odborníky z Technics. Výsledkem má být strhující prostorový zvuk podporující Dolby Atmos.

Zmíněný Master HDR OLED Professional Edition panel konstruktéři dovybavili systémem kovového chladiče. Právě onen prvek dává do rukou konstruktéra větší rozsah svítivosti s teoretickým povolením ho na panel pustit, bez rizika poškození. Jedinečný systém jinde nenaleznete. U OLEDů se každodenně nesetkáte s rozsahem světelnosti viditelného u HZ2000. Dle výrobce nese až o 20 procent více jasu než běžné další OLED televizory. Podporovány jsou formáty Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode, Dolby Vision, HDR 10+, HLG Photo, Netflix Calibrated Mode.

TX-65HZ2000E_HZ2000B_HZW2004_HZC2004_wall-mount.jpg

Mimochodem i dvoutisícovku doporučuje Netflix pro maximální zážitek. Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode pracují v návaznosti na funkci Panasonic Intelligent Sensing s obrazem, abyste nejvyšší kvalitu zažili při sledování v noci, ale i ve dne (v prosvětlených místnostech). Barvy ladil přední hollywoodský odborník, Stefan Sonnenfeld. Cílem nastavení televizoru a jeho módů byla snaha o zachování záměru filmařů při sledování televize doma.

HZ2000 akceptuje testovací vzory CalMAN PatternGen softwaru Portrait Displays CalMAN spolu s funkcemi AutoCal. Kalibrace umožní využití nastavení ISF (Imaging Science Foundation) a kalibrace obsahu ve formátu Dolby Vision.

Kompletní práci řídí inteligentní procesor HCX Pro. Důležité jsou zkušenosti a znalosti z filmového průmyslu. Ty mají přispět a skutečně přispívají k výraznějšímu, kvalitnějšímu výsledku. K lepším detailům a věrnosti obrazu.

Samozřejmostí je zapojení do režimu chytré domácnosti s hlasovým ovládáním u systémů podporujícím Google Assistant a Amazon Alexa. Výbava zahrnuje kompletní zdvojenou tunerovou nálož DVB-T/T2/S/S2/C/DVB přes IP se zdvojeným CI+ slotem pro modul a kartu placené TV. Nemůže chybět nahrávání na připojený HDD, HbbTV, Wi-Fi. Celý systém byl postaven na platformě My Home Screen (dříve Firefox OS) v páté verzi se zástupem aplikací v čele s Youtube a Netflixem.

Design, základní popis

Představovaný Panasonic TX-65HZ2000E se při osobním setkání tváří obrazově větším. Za vším stojí skoro monolitický design, kdy dole nasazený soundbar plynule přechází do bezrámečkového vysoce lesklého panelu. Temnou majestátnost vzhledu narušuje uprostřed umístěný stříbrný, lesklý nápis Panasonic. Obdobně vpravo dole na zvukové liště nápis Tuned by Technics. Signalizace ve formě stavové LED s několika barvami osadil hardwarový inženýr do spodního levého rohu.

TTX-65HZ2000E_HZ2000B_HZW2004_HZC2004_front.jpgTX-65HZ2000E_2000B_W2004_C2004_left-side.jpgTX-65HZ2000E_HZ2000B_HZW2004_HZC2004_back.jpg

Vše stojí na temně stříbrném, těžkém kovovém podstavci s překartáčovaným povrchem. Jednoduchá placka se zadním násuvným trnem dává panelu jistotu posazení bez sebemenšího pocitu nestability. Tloušťku, či spíše tenkost panelu navyšuje výše zmíněný systém chlazení. Ve středu a dolní partii dochází k rozšíření osazeným zvukovým systémem, kterému nechybí do stropu směřující reproduktory pro vylepšení vjemu u zvuku Dolby Atmos.

Záda televizoru doplníte o začišťovací plast, respektive využijete přiložené svorky k umravnění kabeláže.

Pokračování 2 / 7

Konektorová výbava

Terminál se zástupem přípojek nahmatáme při čelním pohledu na levoboku zad. Dva shluky sdružují vše potřebné. První, bočně mířící využijete pro připojení USB flešky/HDD (USB 3.0), dvou HDMI (4K 60/50p s HDCP 2.2 a podporou eARC a HDMI 2.1 automatického režimu nízké latence). Plnohodnotný HDMI verze 2.1 nenacházíme. Kromě nich přišroubujete na dva vstupy kabely vedoucí k satelitní parabole a zasunete koncovku kabelu od antény klasické.

Vstupy_Výstupy.JPG

Využijte jack pro sluchátka, anebo externí subwoofer, jehož řízení provádíte v menu televizoru. Bočně směřuje také ethernetový port. Nad tím vším spatříte dvojici štěrbin k zašoupnutí modulu s kartou placené TV (CI Plus 1.4 ECP). Druhý shluk směřuje rovnou dozadu – tj. povětšinou na zeď. S příjemným rozestupem užijete další dva HDMI kabely a dvě USB zařízení (2.0). Dostupnost hlásí komponentní AV vstup a digitální audio výstup (optický).

Dálkový ovladač

Dodávané dálkové ovládání jest shodné, jakožto v minulosti třebas u námi dříve testovaného modelu Panasonic TX-65FZ950E. Zatímco u staršího modelu jsme objevili v balení druhý ovladač multimediálního ražení, u HZ2000E není. Řídící prvek neobsahuje vestavěný mikrofon pro hlasové ovládání (vyhledávání). O podobný počin se lze pokusit prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů s instalovanou aplikací výrobce, respektive skrze elektroniku chytré domácnosti – typicky reproduktory s mikrofonem pro hlasové ovládání a vyhledávání. Chybějící přímo řešená funkce mně dosti chybí. 

TX-HZ2000E_HZW2004_HZC2004.jpg

Samotnému ovládání není co vytknout. Luxusní (nikoliv pouze luxusně se tvářící) dálka ve stříbřitém kovovém překartáčovaném kabátku, s černým zaobleným spodním dílcem na Vašem obývákovém stolku jistě ostudu neudělá. Krom špičkového designu oceníte zažehnutí podsvícení části klaviatury, klaviatury bez ulpívání otisků rukou.

Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem nese jasnou logiku. Jejich rozvržení do několika oddílů s odlišením tvaru a velikosti, včetně dovybavení bodem hmatové odezvy, výrazně přispívá k ovládání bez nutnosti se na ni dívat.

Ovladač.jpg

K zajímavostem patří uživatelsky modifikovatelná klávesa PICTURE, kde si přiřadíte nejčastěji využívané obrazové profily. Dalším pozitivem bude i pro vás volně modifikovatelný knoflík s příznačným názvem My App, jemuž nastavíte zavolání oblíbené aplikace. Netflix takto neřešte – má svoji klávesu pevně zabudovanou.

Pokračování 3 / 7

Počáteční nastavení a ladění

Instalace jde ve standardní linii Jazyk menu -> Země umístění -> Prostředí pro prohlížení (domácnost/obchod) -> Připojení k internetu (automaticky/ruční/nastavit později). Při využití pevného spojení kabelem se vše následné, ohledně napojení na internet, děje automaticky.

My Home Screen-úpravy.jpgEko nastavení.jpg

Vybíráme typ signálu. Výbava zahrnuje zdvojený tuner se zdvojeným CI slotem. Není vhodné splést vstup pro zašroubování „F“ konektoru od paraboly. Zbytečně byste hledali chybějící signál. My z nabídky chceme potvrdit ladění z družice a z antény, přičemž tyto dva prvky jsou již předvoleny (autodetekce připojení), takže jen kontrolujeme stav. U vyhledávání satelitního signálu filtrujeme na Neplacené/Všechny /Skylink /Freesat. Volíme standardně FastScan. Nutno upozornit... nabídky obsahují textovo-grafickou nápovědu = instalaci zvládne naprostý laik. Navíc FastScan doplňuje Auto DiSEqC.

Satelit-Anténní systém DiSEqC.jpgSatelit-Automatické nastavení DVB-S.JPGSatelit-Konfigurace LNB.jpg

My potvrdíme jeden tuner. Automatika si právě z důvodu přítomnosti Auto DiSEqC systému sama osahá družice a v poměrně rychlém tempu zjistí, kam míříte. Započne ladící proces. Průvodce oznamuje tříminutové trvání akce. Reálně dosahujeme krapet kratšího času. Mírná zvláštnost postupu tkví v přímém navázání na ladění pozemního digitálního tuneru. Obsluha totiž „neodklepne“ v nějakém mezikroku pokračování. Spustí se automaticky – nezatěžuje obsluhu.

Délka přepnutí satelitního kódovaného kanálu u Skylinku se v průměru pohybuje někde kolem necelých čtyř vteřin. Délku přepnutí ovlivňuje typ modulu a karty pro placenou TV při kódovaných stanicích. Změna pořadí kanálů, typicky pro pozemní digitál, se řeší přímým vložením na číselnou pozici, přesunem na číselnou pozici, ale také prostou záměnou. Využijete-li zařazení do jednoho ze čtyř listů favoritních stanic, přesouváte hromadně (v bloku). 

Satelit-Ruční ladění DVB-S.jpgeManuál.jpg

Navazuje další nestandardní záležitost – instalace aplikace operátora. Nám se nabízí automatická instalace aplikace skylink.cz pro IPTV (OTT). Doporučuji tento krok zvážit. V případě nevyužití aplikace (tj. nedokončíte-li celý postup registrací), bude vyskakovat na panelu. Alespoň nám se toto dělo. Kdo si přeci jen aktivaci rozmyslí a apku nechce, jednoduše ji odinstaluje a má klid. Další z hlášek vyzývá, aby se televizor vypínal do pohotovostního režimu a nechával spouštět proces údržby panelu. Navazuje připomínka na panelu dlouhodobě nezobrazovat fotografie a znaky.

List kanálů s filtrací a tříděním.JPGPřidat TV signál.jpg

Aby překvapení nebylo málo přichází specifičtější nastavení zvukové lišty. Předvolba nazvaná Space Tune optimalizuje prostorový efekt pro konkrétní rozvržení místnosti a v návaznosti na pozici stroje. Stačí navolit pozici TV (Blízko zdi/Roh/Montáž na zeď), vzdálenost od zdi (15/30/60 cm), vzdálenost ke stropu (1/1.5/2 metry) a linii pohledu (Horní/Dolní/Střed). Nastavení nemá přímý vliv na alternativně připojený externí subwoofer.

Soundbar Audio Link.jpg

Pokračujeme odsouhlasením zásad ochrany osobních údajů. Konec nastavení. Systém blahopřeje a formou ukázky naznačuje kupříkladu jak nastavit „bubliny“ na My Home Screenu. Na tento si majitel přidává zástupce aplikací, libovolných televizních stanic anebo vstupů. Záleží na každém. Mezi jednotlivými bublinami se přepínáte směrovými šipkami doprava/doleva. V případě části z nich dochází k vynoření sekundárních karet nad základní řadou. K těm se propracujete šipkami nahoru/dolů. 

Pokračování 4 / 7

Menu a nastavení

Prostředí zůstává konzervativně neměnné. Příznivci značky styl menu jasně poznávají. Osobně přijímám podobné smýšlení pozitivně. Na přehledném menu není, co zásadně měnit. Samozřejmě pár drobností naleznete – nic významného. Výraz hlavní obrazovky – My Home Screen dodává již dříve použité bubliny. Nabídky nastavení jsou standardní textové s drobnou kontextovou nápovědou. Na ni pak navazuje integrovaný e-manuál. Obrovská porce štelování okouzlí náročného filmového fanouška. Mimořádná přehlednost a jednoduchost členění každého uživatele.

My Home Screen.jpgHlavní menu-plynulé přechody mezi položkami.jpg

Rychlost procházení settingu, včetně kontinuální návaznosti, kdy z poslední položky skáčete znovu na první, jsme již dříve chválili. Hlavní nabídka se rozkládá v sedmi záložkách (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda), kdy úplně poslední v řadě sedí „Volby (Option)“. Zavolejte ji přímým stiskem stejnojmenného tlačítka ovladače.

Změna nastala u preferenčních uživatelských profilů pro obraz, kde nespatříte THX režimy. Namísto nich se nově objevuje Filmmaker Mode. Množství tím nikterak neutrpělo. Vybere si každý - Dynamický/Normální/Profesionální fotografie/Kino/Filmmaker/Skutečné kino/Uživatelský/Profesionál 1/Profesionál 2(isfccc)/Sport/Hry/DolbyVision (Výrazné/Jasné/Tmavé)/Režim kalibrace pro Netflix. Upozorňujeme – některé profily jsou vázány na konkrétní typ signálu/vstupu, a proto se zaktivní až při jeho detekci/přepnutí. HDR signál a Dolby Vision zviditelňují svoji přítomnost přívlastkem v obrazové části menu. Dolby Vision a Dolby Atmos ještě nápisem na obrazovce v počátku přehrávání adekvátního obsahu. 

Mód zobrazení-profily obraz.JPGSignál Dolby Vision_Atmos.jpg

Filmmaker Mode bývá spojován s puritánským ořezem všech vylepšovátek. Obraz s ním v zádech dodává zařízení dle představ tvůrce filmu. Nicméně i s ním jde pracovat a pozměnit jednotlivé předvolby. Typicky klokotavý obraz skrze Intelligent Frame Creation proměňujeme v telenovelovou plynulost. Korekce se dvěma posuvníky zajišťuje v deseti bodech dostatečný krok pro odstupňování síly efektu. Panasonic inovoval funkci s vložením černého snímku. Dokonalejší a jemnější dojem neobsahuje až tak moc agresivní kmitání obrazu, jako tomu bylo v minulosti. Sportovní utkání dostává nečekaný nádech. Záleží vždy na citlivosti očí diváka. Vyzkoušejte!

Intelligent Frame Creation- plynulost.jpg

Rozsah vstupů HDMI má několik samostatných štelování pro nasazení úprav od Typu obsahu HDMI (Automaticky/Grafický/Fotografie/Vypnuto), přes Typ HDMI EOTF (Electro-optical Transfer Function – Automaticky/Standardní gamma/ST.2084), Typ kolorimetrie HDMI (Automaticky/Rec. 601/Rec. 709/Rec.2020)Rozsah HDMI RGB (Automatický/Plnohodnotný/Normální) až po Rozsah YCbCr pro HDMI (Normální/Plnohodnotný). Předlouhý výčet zakončíme zmínkou o samozřejmém Převzorkování obrazu při 16:9.

Nově u signálu ve vysokém dynamickém rozsahu natvrdo vypnete mapování tónů s tvrdým oříznutím. Funkce byla implementována na základě poptávky hollywoodských studií a postprodukčních společností.

Nastavení jasu HDR.jpgTónová mapa HDR.jpgTónová mapa HDR-Ořezový práh.jpg

Neopomeňte věnovat čas „obnově“ panelu, tj. ponechat televizor v pohotovostním režimu, kde příslušné kroky automaticky provede. Panasonic vybaven operačním systémem, taktéž jednou za čas vyžaduje aktualizaci. Interní operační systém dříve označovaný, jakožto Firefox OS, dlouhodobě spadá do nejstabilnějších operačních systémů v rámci všech existujících. A to rozhodně přidává plusové body při rozhodování o koupi.  

Údržba panelu.jpgPixel orbiter.jpg Nastavení systému-Expediční nastavení.jpg

U testovaného předváděcího, po redakcích putujícího kusu (s nímž se jistě často nezachází v rukavičkách), se sem tam z útrob (při vypnutí do pohotovostního režimu) ozvalo pískání (zdroje?). Informaci uvádíme pro korektní postoj k čtenářům, kterým předáváme vždy veškeré zjištěné informace, a to bez mlžení a lží. Start stroje z pohotovostního režimu se pohyboval kolem 4,5 vteřiny (start na HDMI vstup, nikoliv na satelitní tuner s modulem). Start po úplném vypnutí hlavním vypínačem trval lehce nad 5,5 vteřiny (start na HDMI vstup). V tomto směru je Panasonic očividně velký rychlík. 

Zájemci o více informací a potencionální kupující, si znalosti z této kapitoly doplní o další, dříve sepsané, v našich starších článcích – u testu modelu GZ1000 a FZ950 a přiložených fotografiích. 

Pokračování 5 / 7

Obraz

Vlivem provedených změn u tohoto OLEDu jsem si musel chvilkově na jeho výraz zvyknout. Od dříve viděného se přeci jen krapet liší. Zůstává precizní identifikace detailů v obraze, která u již dříve sledovaných filmů, přináší zjištění, kde a co není zcela v pořádku. Zkrátka vysoce kvalitní podání ukáže kdejakou, dříve nezaznamenanou, chybičku. Puritán radostí povyskočí. Do jeho karet pozitivně zapadá Filmmaker Mode, zobrazující díla v jejich původní, autorem ztvárněné, podobě.

Ale nebojte se. I obyčejný smrtelník si přenastaví obrazové parametry pro své oko, čímž vyseká maximum třeba z videí nižšího rozlišení (nižší kvality). Kdo chce pouštět staré filmy – dobrá. Kdož nejsi spokojen, pohrej si s hodnotou redukce šumu, artefaktů a drobátko popožeň ostrost. Chce to jen nebát se sáhnout na obrazové profily, navolit ten pro mě nejvýhodnější a popřípadě ho ještě doupravit. Nic dramatického. Výsledek stojí za to a u konkurence budete dlouho hledat, než naleznete podobný. Tomu věřte!

Nastavení tlačítka PICTURE.jpg

Barvy jsou mimořádně přirozené, bez sebemenšího náznaku umělosti. Barevné podání přesvědčivé a neutrální. Pouze v některých scénách bych subjektivně viděno ubral na zářivosti červené. Dokonalá pleťová nepostrádá jemnocit a mnoho do sebe plynule přecházejících odstínů. Černá byla ultimativní, nekompromisní, totální. Ano – to je OLED. Zbytek sedí dokonale na svém místě. Celoplošná bílá mírně šedne (ochrana), kontrastní nikoliv. V HDR slušně píchá, tam kde píchat má. Ani OLED se nebojí zářit. Hlavně... vysoký dynamický rozsah s sebou přináší skutečně nádhernou podívanou se širokým spektrem odstínů, polostínů, polosvětel a nejen jejich precizním prokreslením. Ve temných stínech, v zářivých světlech, stále vnímáte detaily.

Jako konzervativec a osoba s citlivým zrakem sleduji televizor s utlumeným vyzařováním, proto mým osobním problémem není stav, na který si skupinka z vás stěžuje. Mnoho uživatelů na internetu nadává, jak příslušná filmová díla s vysokým dynamickým rozsahem u sledování za běžného denního světla si nevychutnají, pro jejich přílišnou temnotu. Tito lidé zapomínají na parametry v místnosti. Parametry mající přednes doprovázet. Aby dav nesmutněl a nenadával, přicházejí výrobci s posílením HDR při prezentaci ve dne (ve světlé místnosti). Panasonic nelenil a svůj systém nasadil. Přehnaně napsáno… hospodyňka připravující oběd a současně po očku sledující svoji oblíbenou telenovelu v HDR, nemusí smutně řešit, kdo se v tmavém koutě místnosti líbá.

Správa barev.jpgSpráva barev-Podrobnější nastavení.jpg

Vždy se „pobavím“, když někdo řeší pozorovací úhly u technologie OLED. Opravdu se tolik lidí dívá na televizor z ostrého úhlu, málem na hranici úplného bočního pozorování? Ani tak nezaznamenáte větší přísun odlišností oproti sledování kolmo na panel. Diskutovat o tom, zda rozdíl činí „nula nula nic“, anebo „nula nula pět“, mně přijde úsměvné. Běžte se podívat a uvidíte. LCD technologie se tady sem tam přibližuje, ale OLED stále utíká (minimálně) o délku dvou koňských délek.

Celkové vlastnosti panelu s nadupaným hardwarem a výrazně posíleným odvodem tepla od matrice, posunuje vpřed schopnost neulpívání fragmentů obrazu na panelu. Posílení v mnoha směrech přispívá k lepšímu zobrazení pohybujících se prvků obrazu, ať už ve filmech, tak u sportovních přenosů. Aktivací adekvátních režimů docílíte nevídané čistoty a kvality.

Typ EOTF.jpg

Panel testovaného televizoru Panasonic TX-65HZ2000E nevykazuje jakékoliv okem viditelné nesouměrnosti ve svícení. Šmouhy a nepřesnosti nevidíte ani na jednobarevné ploše, a už vůbec ne při sledování běžných scén. Virtuální prostor dostává obrovský rozměr už v HD, natožpak v UHD rozlišení. Testovaný OLED není problémem plnohodnotně vychutnat ve světlé místnosti. Vypnutý lesklý panel samozřejmě dovolí proniknout odleskům, avšak jeho parametry po zapnutí televizoru odlesky výrazně požerou.

Pokračování 6 / 7

Zvuk

Posílení zvukové radosti skrze integrovaný soundbar s doladěním od společnosti Technics zavdává dopředný pocit o důstojném zvukovém doprovodu. Poslechová realita zmínku potvrzuje. Potřebujete-li víc, přikupte externí subwoofer. My ho nepotřebujeme. Jsme spokojeni. Komplexně pojatému soundu nic nechybí. Plnohodnotný rozsah umíme regulovat v mimořádném rozsahu, nejen z důvodu osazeného ekvalizéru. Rozdíl navodí funkce Space Tune. Kouzlíte dle vlastního uvážení.

Zvukové-profily.JPG

Zvuková charakteristika se pro mé ucho táhne v pevnější struktuře a mírně techničtějším stylu středů a výšek. Ten však nikterak neobtěžuje. S radostí ho přijmou fandové krystaličnosti. Z druhé pozice ho nedokážou kritizovat ani na protipólu sedící příznivci hutných basů. Ty se příjemně rozvinou a při potřebě efektně zabasovat přijdou ukázat sílu. Basový základ neskomírá v pozadí. Umí znít brumlavě, hřejivě, radikálně dunivě. Jednoduše napsáno – nebojí se toho.

U nastavení odpovídajícím sportovním režimům a stadionům, snad poprvé netrpím dojmem, že jsem ponořen v nějakém divném akvárku. Úpravu s poměrně velkou radostí přijímám, a neodmítám ji využívat pro doprovod sportovního dění.

Zvukové pole zasahuje dostatečně široko a hluboko v rámci poslechové místnosti. Při nahrávkách v Dolby Atmos se má snahu dostávat až za posluchače, což u integrovaného televizního řešení skoro neznáme. Směřováním reproduktorů krouží krásně také nad Vašimi hlavami.

Zvuk-Úprava Space Tune.jpgZvuk-Úprava Space Tune informace.jpg

Obecně – mírně jasnější mluvené slovo neztrácí srozumitelnost ani při nižší hlasitosti. Výšky jsou krystalické, ovšem bez přemíry agresivity. Basová složka nechybí. Průlet vrtulníku, brutální řičení motoru u závodního vozu, letní bouřku s deštěm... jsme si v několika testovacích videích výrazně užili. Soundbar spojte direktivně přes Bluetooth s mobilním telefonem. Systém zahlásí změnu jeho funkčnosti a po potvrzení dochází ke spojení. V čase přehrávání navolíte několik stylů pozadí, anebo lépe panel vypnete. Lišta se neštítí kvalitní prezentace hudebních děl.

Případně připojená sluchátka do konektoru jack nezabijí zvuk integrovaných reproduktorů. Tóny mohou znít z obou výstupů zároveň. Hlasitost sluchátek kontrolujte v příslušné záložce menu.

Sluchátka nebo Subwoofer-výstup.jpg

Multimediální funkce

Ani dvoutisícovka se nevzdává streamování v domácí síti, taktéž přes Anywhere kamkoliv v dostupnosti vod internetu (server/klient). Nezapomínejte ale… ne vždy bude streamování fungovat a nejedná se o chybu na straně televizoru. Do hry negativně dokáže zasáhnout například restrikce poskytovatele (CI modul). Hlasové ovládání komunikuje prostřednictvím prvků chytré domácnosti. Mikrofon není integrován v televizoru, ani v ovladači. 

Hlasové ovládání-postup nastavení.jpg

HbbTV, forma hybridního teletextu, jehož oblíbenost navyšuje lákadlo online přehrávání videí z archivů televizních společností, fungoval stabilně. Test HbbTV 2.0 proběhl až do samého konce. Vyhodnocení se rovnalo 91 %. Paňas klidně datovou službu přiřadí jen určitým stanicím. Původní klasický teletext v moderním stroji nacházíme.

Datová služba-Nastavení HbbTV.jpgTest HbbTV 2_0.jpgTeletext.jpg

Integrovaný přehrávač multimédií se novějších formátů téměř neleká. Starší prezentuje v průměrném rozsahu. DTS zvuk dostupný není. Modernější formáty ale ano. Nechybí prostorový zvuk domácího kina – Dolby Atmos. Přehrávač udržuje novější rozhraní s přehlednějším zobrazením po složkách, nikoliv namixovaně. DLNA komunikace redukuje počet poměrů stran videí.

Přehrávač-složky.jpg

Uživatelstvo preferující filmy v původním znění, dovybavené titulky, nastaví kódování, velikost, barvu, umístění, zpoždění… Nedovolím si nepochválit! Nahráváme časovačem a letmým startem. HDD si vynucuje formátování. Upozornění na očekávaný pořad systém k mé lítosti nepodporuje.

Konzervativnost pokračuje ve stylu u Guide/EPG (elektronického programového průvodce). Konkrétně mně jeho grafika nevadí, dokonce bych řekl – vyhovuje mně. Přijal bych uživatelsky nastavitelnou časovou osu pro více/méně zobrazených pořadů. Guide při svém zavolání na chvíli přeruší zvuk a obraz přesouvá do levého horního růžku. Zachována jest filtrace pořadů. Směrovými šipkami procházíme informace o aktuálně vysílaném pořadu pro další stanice – bez nutnosti přepnutí.

Guide EPG.JPGInformace o pořadu-základní.JPGInformace o pořadu-rozšířené.jpg

Aplikací není mnoho. Vybrat se dá. Pozornost uchvátí nejznámější – Youtube, Netflix, Voyo, Deezer, sledovanitv.cz, aplikace předpovědi počasí a drobné hry. V tomto místě je jistě prostor pro vylepšení. Českému divákovi schází HBO Go, Filmbox Live a domácí Kuki. Nezlobil bych se za rozšíření, včetně integrace Air Play. Obraz a obraz, shodně jakožto obraz a text v aplikacích objevíte. Youtube poslušně přehraje a identifikuje videa s obsahem ve 4K HDR. 

Netflix.jpgPaP.jpgNastavení HDMI 2_1.jpg

Hráče zarmoutí neplnohodnotná podpora HDMI 2.1 vykřesávající chudší podporu ALLM a eARC. Oproti tomu zajásají nad více než slušnou dobou odezvy. 

Pokračování 7 / 7

Verdikt

Kdybych teď začal hlasitě „křičet“ bravo, považoval bych se za člověka, který se právě probudil a zjistil, že Panasonic konečně vyrobil jeden kvalitní televizor. Anebo za člověka patolízalsky toužícího odčinit jakousi, v minulosti značce uštědřenou, psanou křivdu. To ale v žádném případě není pravda. Jak plyne z našich dlouhodobých testů, kde se objevují i výrobky této značky, Panasonic vysoce kvalitní televizory dělá dlouhá léta. K precizním LCD přidal excelentní OLEDy.

Pochvalu si jednoznačně zaslouží. Avšak hlavně za neutuchající chuť „do toho šlapat“ a navyšovat již tak kvalitní zboží a vysoko nastavenou laťku dlouhodobě udržet. OLED technologie představovaným modelem TX-65HZ2000E jasně ukazuje, jak má stále kam jít. Lze ji vylepšit, kupříkladu utlumením známých negativ. Místo řvaní „bravo!“ si dovolím s úctou poděkovat. Poděkovat za běžného člověka, kupujícího televizor v různé třídě, různé kategorii, ale vždy výrobku s velmi dobrým, anebo dokonce vynikajícím nastavením (nejen) barev.

V různých obdobích si všímám nárůstu konkrétních výrazových prostředků, povalujících se kam se podívám. Aktuálně se jedná o výraz „dechberoucí“. Mnoho výrobků je titulováno slovem dechberoucí. Až tak moc, že pro mě je dechberoucí, kde slovo dechberoucí vidím. A občas jsem zaskočen, jak nevidím ocenění pro vysoce kvalitní výrobky, které si ocenění slovem dechberoucí skutečně a reálně zaslouží. Jedním z nich je také HZ2000.

Můj kritický hlas jednoznačně dosedne na jediný ovladač bez integrovaného mikrofonu pro alespoň hlasové vyhledávání. Snížený počet starších formátů k přehrávání leckomu nevoní. Zamrzí nepřítomnost plnohodnotného HDMI verze 2.1 a skromnější nabídka aplikací pro českého kupujícího.

Ale… toužíte-li po ultimativním obrazovém zážitku, který lze individuálně vypiplat (pro mnohého zcela nadbytečně) profesionální kalibrací, nevynechejte Panasonic TX-65HZ2000. Nelze přeskočit alternativu nabízející mimořádně přirozené barevné podání v rámci mnoha výborně nastavených a odstupňovaných obrazových profilů. Nelze přeskočit alternativu, přinášející obrovskou dávku virtuálního prostorového nádechu a neztrácející na podrobnostech a detailech, kteréžto klidně vykouzlí u děl v nižším rozlišení. Nelze ignorovat alternativu s výborným přednesem pohybujících se objektů na panelu.

Nepřemýšlet o nákupu výrobku s výrazným snížením rizika poškození panelu vypálením staticky zobrazeného prvku, by bylo, z mého pohledu, výraznou chybou. Když si k tomu přičtu rychlé a stabilní prostředí, excelentní integrovaný prostorový zvuk a širokou podporu moderních obrazových, zvukových formátů a režimů typu Dolby Vision IQ, Filmmaker Mode, Dolby Vision, HDR 10+, HLG Photo, Netflix Calibrated Mode a Dolby Atmos není co řešit a o čem přemýšlet.

My, stejně, jakožto v minulosti již několikrát, udělujeme 4K/UHD HDR OLED televizoru Panasonic TX-65HZ2000E maximální hodnocení a vyhlašujeme další z referenčních televizorů.

AVmania.cz: Panasonic TX-65HZ2000E
Referenční 4K/UHD HDR OLED TV   10
 

Panasonic TX-65HZ2000E

Cena orientační: 109 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud