36
Fotogalerie

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

Plusy
Komplexní muzikálnost
Nezpochybnitelné posílení zvuku televizorů
Smysl pro detailnější projev
Rozmanitost i v rámci prezentace basů
Kalibrace ADAPTiQ
Provázání s hudebními službami
Nerušící stavové diody
Precizní luxusní dálkový ovladač s podsvícením
Univerzální ovladač
Nadčasový a luxusní design
Minusy
Krkolomnější nastavení
Nutnost využít pro nastavení telefon/tablet
Nepodporuje Dolby Atmos a DTS:X
10  /10

V testu se podíváme nejen na Bose Soundbar 700, který koupíte samostatně, ale také přidaný subwoofer (Bose Bass Module 700) stejné značky. Kdo touží po dalších bedýnkách, nemusí se omezovat. Systém uřídí další zadní (Surround) reproduktory, které se opět přikupují samostatně.

bose_700_3.1_white_5.jpg

Design a konektory

Samotný a poměrně nízký zvukový projektor nese elegantní, nadčasový vzhled v černé barvě (volitelně v bílé), kterému jasně vévodí skleněný povrch horní části. Kovová krycí mřížka ve stejné barvě chrání reproduktorový systém. Ultimativní designová čistota nechává celé čelo v prázdnotě. Všechny čtyři boční hrany jsou zaobleny. Značka výrobce se nachází nahoře, ve středu krycího skla. V jeho levé části si lze všimnout dvou piktogramů – dotekových tlačítek pro aktivaci/deaktivaci mikrofonu hlasového asistenta a Action buttonu pro téhož.

bose_700_5.1_white_1_1.jpg 
Celý systém se  vyrábí také v bílé variantě

Teprve až po zapnutí se na chvíli černé čelo probudí ke světelné hře. Podlouhlá stavová dioda předává obsluze svým různorodým zablikáním, přechodem, či změnou barvy informace o právě probíhajícím dění, ale jen v době aktivního nastavování, vyhledávání Wi-Fi, aktualizace softwaru, vyhledávání Bluetooth, změny hlasitosti zařízení a tak podobně. Při běžném provozu potemní a nikterak neruší. Druhý světelný prvek – drobná červeně svítící dioda oznamuje deaktivaci mikrofonu. Svítí stále v případě jeho vypnutí.

SNDBAR700-FULLPACKAGE.jpg 

Přípojná místa se nacházejí ve skrytých výsečích zadní partie. Zde připojíte skutečně jeden HDMI kabel (s ARC/eARC – zpětný audio kanál). Jeden zdůrazňuji, protože některé zdroje uvádějí HDMI porty dva. My druhý neobjevili. Zastrčíte optický kabel a soundbar svážete s počítačovou sítí (LAN konektor). U zbylé čtveřice jack zdířek využijeme především tu s označení ADAPTiQ. Další tři nesoucí popisek IR, DATA a Bass ponecháváme prázdné. Obdobně činíme u servisního USB. Jejich využití spadá do alternativní roviny. Poslední dírku zaplníme síťovým napájecím kabelem.

6a6ba051-9c47-48cd-af2e-5f97acb81b0e._CR0,0,1464,600_PT0_SX1464__.jpg

Subwoofer navazuje podobným vzhledem a černým kabátcem (volitelně v bílém). Jeho vzhledovou neposkvrněnost neponižuje jakýkoliv excentrický výstřelek. Stavová dioda má své místo v zadní části. Tvar zaoblené velké kostky Boseho ďáblíkovi sluší. Komunikace s hlavní jednotkou probíhá bezdrátově. Uživatelstvo tak zaskočí přítomnost zdířky typu jack, pro drátové připojení. Druhý port ponechá bez povšimnutí. Nápis „Service“ hovoří jasně. 

Balení a příslušenství

Běžně se nevěnujeme rozbalení. U Bose uděláme výjimku. Obě zařízení byla poctivě a pečlivě chráněna několika obaly. Basák - napsal bych - „matrjoška“ stylem. U soundbaru krasavce vyděláte ze dvou kartónových krabic, které velmi dobře „sedí“. Nelze si nevšimnout kvalitnějšího zpracování. Leckdo v této chvíli znejistí. Kde jsou propojovací kabely, výbava? Stačí otevřít skrytou schránku – víko na dně obalu – jeho střední část.

Jakmile vše vybalíte z poslední ochranné fólie, ověříte si, že nekupujete jen tak nějakého „plasťáka“. Horní partie obou testovaných beden byla opatřena zmíněným odolným sklem, což dodává vzhledu luxusu, zatímco hospodyním vhání slzy do očí. Co bude s usedajícím prachem? Sklo, nebo plast? Prach se usadí všude, ale domnívám se – ze skleněného povrchu půjde setřít lépe.

Výrobce k tomuto účelu nezapomenul přibalit utěrku z mikrovlákna se svým logem. A to není vše. V balení, kromě samotného projektoru, najdete nezbytný napájecí kabel, optický a HDMI kabel, 4 kusy alkalických baterií do ovladače, ovladač a překvapení - headset ADAPTiQ.

ADAPTiQ.pngADAPTiQ detail.png

ADAPTiQ, aneb kalibrace zvuku

O co se jedná? S lištou obdržíte vlastně formu kalibračního mikrofonu, který si posadíte na hlavu a v několika krocích necháte systém „proměřit“ poslechovou místnost, a to na několika místech, kde obvykle sedíte. Na připojovacím kabelu šetřeno nebylo. S bezmála sedmimetrovým kabelem si vystačíte i v luxusně velkém obýváku. Z našeho pohledu se proměření vyplatí a funguje.

Pokračování 2 / 3

Popis, připojení (možnosti) a nastavení

Zatímco jinde jsem raději spojil televizor se zvukovým projektorem optikou, tady primárně zkouším HDMI přes zpětný kanál (ARC). Z důvodu, kdy po zapnutí má proběhnout rozsáhlejší aktualizace softwaru, jsem navíc „hranol“ přikurtoval k internetu kabelově. Na sedmistovce si nic základního v rámci hlavního nastavení neuděláte, pakliže nevlastníte moderní telefon (Android/iOS), respektive tablet. Do nich nutno nainstalovat aplikaci výrobce, na kterou odkazuje rychlý uživatelský návod, který byl k výrobku přiložen. Tento, alespoň v testovacím balení, neobsahuje pokyny v naší mateřštině.

PA040486.jpg

Aplikaci máme nainstalovanou a spuštěnou. Povinná registrace nepotěší, ale nepřekvapí. Po zkušenostech s jinými značkami zapojuji jako první do elektřiny subwoofer. Samotná aktivace obou testovaných kousků probíhá okamžitě po připojení k elektřině. Žádné vypínače nenacházíme.

Nastavení účtu.png

Stavová dioda na soundbaru svým blikáním dává najevo činnost. V uživatelské příručce vyhledané na webu výrobce čteme, co právě tento signál znamená… probíhá aktualizace. Stejnou odpověď dává po spárování aplikace v mobilu s Androidem. Aktualizační proces má trvat delší dobu. Psáno bylo kolem 25 minut. Vzhledem k rychlosti námi využívané internetové sítě se jedná o překvapení. A skutečně. Celý proces trval několik desítek minut. Telefon zařízení vidí a tak mu ho přiřadíme. Obdobný krok provedeme směrem k subwooferu.

Kromě základní synchronizace a spuštění ještě využíváme nabídku aplikace pro spárování a následného nastavení univerzálního ovladače, přičemž zadáváme označení televizoru. Vše probíhá pohodově. Kontroler od Bose skutečně řídí více-méně veškeré funkce připojeného špičkového OLEDu, který společně testujeme.

Univerzální dálkové ovládání.pngTelevize.png

Pokročilejší uživatel prováže systém s některou podporovanou hudební službou – Spotify, Deezer, Amazon Music, TuneIn. TuneIn v aplikaci stačí projít a přidat si jednotlivá rádia na šest připravených knoflíků ovladače. Proč na šest a ne na devět/deset předvoleb? Bohužel kupříkladu u Spotify odmítá systém připojit free účet. Chce plnou/placenou verzi. Blutooth spojení s telefonem a tabletem je samozřejmostí. A tak si všichni členové domácnosti mohou systém užívat.

Domů.pngTuneIn.pngBluetooth.png

Nepodařilo se nám (či je stále nedostupná) odzkoušet podporu hlasového asistenta (Alexa, Google). Dostupné by nyní mělo být Apple AirPlay 2. Moderního příznivce všech zvukových formátů zklame ignorování Dolby Atmos a DTS:X (podpora zahrnuje Dolby Digital a DTS).

Abychom odzkoušeli taktéž Wi-Fi spojení, odpojili jsme LAN šňůru. Bohužel v menu aplikace (minimálně té pro Android) není přímo viditelná záložka Wi-Fi, která naznačuje aktivaci bezdrátového spojení a dovolí obsluze zadat označení sítě, heslo… Po načtení manuálu zjistíte nutnost stisknout dvě tlačítka dálkového ovladače, které Wi-Fi modul spustí. Kdo čeká vynoření Wi-Fi v menu aplikace, dělá chybu. Přes vyhledávání sítí v mobilním telefonu se konečně připojíte a teprve nyní se dostáváte do úseku s nastavením bezdrátového internetu.

Hlasová asistence.png

Při menší porci informací, které je schopen přímo hardware poskytnout, se nejedná o uživatelsky přívětivou a jednoznačnou formu. Daň za design, jeho čistotu a potřebu základní preference definovat z mobilní aplikace. Dál už ale vše chodí naprosto korektně. Jen se zorientovat. 

Když si zavzpomínám na starší testování zvukových systémů od konkurence, až nezvykle často jsem pro chybování rezignoval na využití HDMI ARC a systém s televizorem spojil optikou. U Bose jakýkoliv přehmat v tomto směru nepřišel a tak HDMI ARC nebylo nutno alternovat.

Dálkový ovladač a ovládání

Bez nadsázky luxusní ovladač se světelnou indikací právě aktivních membránových kláves v černém kabátci s jemně sametově-gumovým povrchem, který narušuje titanově-šedý spodek čela s černým nápisem Bose. Už při letmém pohledu vám bude jasné, s kým máte tu čest.

Podobný styl kontroleru jen tak nespatříte. Popsaná podsvětlená klaviatura interaktivně mění aktivaci světla pod jednotlivými buttony, a to na základě právě prováděné akce. A tak při stlačení ikony se značkou noty jich máme méně, než u aktivní ikony s kresbou monitoru. Podsvícení nespouštíte stlačením konkrétní klávesy, ale jakýmsi zatřesením/pohnutím dálkou.

PA040463.jpg

Ovladač spadá do kategorie univerzálních. Proto po naprogramování rozšíří své schopnosti a ochotně uřídí kupříkladu připojený televizor, Blu-ray přehrávač a podobné (podpora CEC). UDO prubneme na moderním OLEDu od Sony. Výsledek předčil očekávání. Kromě základních funkcí jsme se dostali do menu, zavolali EPG, vyvolali informace o aktuálně sledovaném pořadu… Samozřejmě ne vždy musí být výsledek takto celistvý a plnohodnotný.

Optika probuzení_CEC.png

Nezanedbatelnou přidanou hodnotou jest ovládání bez nutnosti mířit. IR dioda se nekoná. A tak při přechodu do jiné místnosti si z této bezproblémově zesílíte svoji oblíbenou písničku, anebo při telefonátu skokově utišíte systém.

Znovu připomínáme… ke kompletnímu nastavení Bose Soundbaru 700 a k němu připojených reproduktorů potřebujete mobilní telefon/tablet s příslušnou aplikací pro operační systém iOS/Android.

Pokračování 3 / 3

Zvuk a zvukové variace

Soundbar schopný sám o sobě kvalitního života, by ale bylo hříchem nedoplnit o nástroj produkující hutný bas. A tak jsme většinu testovací doby fungovali s oběma „bratry“. Pakliže se rozhodnete zakoupit samostatnou lištu, neprohloupíte. Svěží, objemnější a plnohodnotný sound potěší nejedno ucho. I takto posílíte příliš umrlý zvuk leckterých televizorů.

Basový modul.png

Ovšem abychom dostali oslnivější znaky domácího kina, musíme počítat s přídavkem. Nyní kromě výše uvedeného, získává obsluha mohutný, dynamický basový základ s akurátním výstupem, který případným zásahem přes menu mobilního telefonu dokáže dohnat až na hranici pubertálního bláznění. Přesto si zachová korektní projev bez pazvuků a úletů. Přeslechy důsledně hlídá a dá se napsat – nepouští ven. Krom toho neexhibuje. Kde nemá hrát - mlčí. 

Sestava hraje disciplinovaně, ve své třídě přináleží k referenčním. Bose nenabízí žádné zvukové profily. Pohrajete si pouze s nastavením třech základních hodnot – basy, výšky, středy, respektive skokově povýšíte srozumitelnost mluveného slova. Experimentování s nimi přiblíží hudební sekvence v jejich komplexním ladění, příznivcům maximalističtější krystaličnosti. Komu stačí navýšit srozumitelnost mluveného slova – sepne virtuální spínač. Ano, srozumitelnost řečového pásma dostává lepší čitelnost. Kromě naznačeného pracujete odděleně s hlasitostí volitelně spárovaného „hloubkáče“. V případě potřeby ho vzdáleně vypnete. Á propos… ani on na svém těle nenese hardwarový vypínač. Membrána směřuje vzhůru, přičemž se vlny „tříští“ o horní kryt se sklem. Odspodu sáhnete na průduch bassreflexu.

Hlavní nastavení-rozcestník.png

Dunění se plně přizpůsobuje aktuálně přehrávané skladě. Umí zaburácet, přitvrdit, být pevnějším, anebo jen náznakovým. Dětsky a v opačném gardu popsáno... od blup, blup, blub, přes duc, duc, duc až po dum, dum, dum. Teď se mnoho ze čtenářů usměje. Já si při testování užíval pohlcující hravost. Rozsah variací drtivě překračuje běžný průměr. 

Výrobce evidentně nechce nechat zvukový projev zcela v rukou obsluhy. Za absenci vícero zvukových profilů, bych běžně vyslovil několik kritických slov. Zde nikoliv. Spustíte kalibraci s přiloženým náčiním – ADAPTiQ. Víc skutečně netřeba. Disciplinovaný gentlemanský styl není nutné kazit. Lehce a nenuceně prostupuje prostorem v předozadním a pravolevém směru. Je silnější, mohutnější, detailnější a „dospělejší“ než zvuk televizorů. „Nevýhoda“ v detailnosti se slušnou pravdivostí přednesu zviditelní, takříkajíc v plné nahotě, horší kvalitu přehrávaného obsahu. A tak se kritika méně obeznámeného nesmí dotýkat samotného hardwaru, ale krmiva, které do něj vkládá. 

My Bose.png

Hodně uživatelů se ptá na výraz výšek a vyšších středů. Krystaličnost a jejich ryzost se drží stále v rovině náročnějšího posluchače, který však nepožaduje ultimativní extremismus (k němu Vás pustí před chvílí popisované štelování se třemi základními parametry). A to jsem si oddechl. Zvuková charakteristika by v takovém případě neodpovídala hlavnímu určení. Prostorový výboj zaplní místnost. Oba dva zkoumané stroje dokážou být „nelokalizovatelné“. Soundbar v takové chvíli vytváří pomyslnou zvukovou frontu, která postupně přichází až k posluchači. Prostorové efekty vyznívají výborně. Před obsluhou a vedle ní hrají velké divadlo, občasně se zatočí až za Vás. 

Verdikt

Systém prezentuje náročnější díla s proporcemi a detaily, které posluchač od podobné třídy neočekává. Výraz šikovného muzikanta potěší ucho zvukových fandů, kteří omezeni prostorem, nemohou sahat po rozsáhlejších seskupeních. Dodá jim nečekanou kvalitu v minimalističtějším a nadčasovém balení. Základní otázku, kterou si v testech soundbarů klademe, zodpovíme nyní. Ano, Bose Soundbar System 700 schopnostmi posílí a vylepší zvuk připojeného televizoru. Velikost odstupu mezi oběma nechť posoudí každý sám v konkrétním nasazení. 

Důležité sdělení nese informace o pozitivním přístupu k přehrávání hudebních děl, kdy se nejedná o okrajovou, podružnou zvukovou kulisu, ale o pokročilejší hudební přednes pro náročnější ucho. Tudíž nekupujete jen zvukový „posilovač“ k televizoru, ale všestrannější zvukový systém. Škoda trochu krkolomnějšího a méně přehledného nastavení, které nelze alternativně zvládnout přes ovladač. Dálce bych doplnil pár tlačítek alespoň pro zvukové korekce. Kritika zasáhne neakceptování moderního Dolby Atmos a DTS:X. 

Nebudeme si lhát. Toto není zvukový systém pro kohokoliv. Vyšší cenovka vytvoří filtr pro zástup zájemců. Nicméně neseznámit se, znamená velikou chybu. Vhodnost pocítit o co přicházím, se jednoznačně hodí. V případě Soundbaru 700 v kombinaci s basovým modulem přicházím o vyrovnanou detailní disciplinovanost, která skokově posiluje projev televizorů, a to i těch se schopností vyloudit zvuk mimořádně kvalitně. Krom toho si s BOSE udělám domácí centrálu zvukové radosti s případným řízením dalších komponent, ale hlavně s přehráváním zvuku nejen u filmů.

Boseho hudebníci předvedli smysl pro dospělou a všestrannější muzikálnost. Vřele je doporučujeme vaší pozornosti. Práci odvedou poctivě pro každého člena rodiny.

Bose Soundbar 700 + Bass Module 700

Cena orientační23 990 Kč + 21 990  Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud