17
Fotogalerie

Satelitní toroidní parabola: sedm let provozu, aneb co v řetězci (ne)přežilo

Sem-tam neškodí ohlédnout se a vyhodnotit výrobek po několika letech provozu. Přesně to vám nabídneme. A také zhodnotíme klady a zápory toroidní paraboly s odstupem času.

Před více než sedmi lety jsme vám přinesli článek, který se věnoval netradičnímu prvku satelitní techniky – toroidní parabole. V dnešním pojednání popíšeme, jak se zub času podepsal na jednotlivých prvcích, vyhodnotíme zažité výhody a nevýhody a taky jednoduchou formou vysvětlíme, jak svépomocí vyměnit LNB.

Předem upozorňujeme, že článek je pojat lidsky, a nedává si za cíl odbornou osvětu v této oblasti, včetně odborného popisu výměny LNB a proměření řetězce příslušnou speciální satelitní technikou. Kdokoliv se může dostat do situace, kdy bude potřebovat okamžitě vyměnit LNB, bez potřeby čekat na odbornou instalaci a proměření.

Co je to toroidní parabola?

Pro připomenutí si vysvětlíme, že toroidní parabola je vlastně sestavou dvou základních prvků, kdy signál k LNB odráží kromě hlavního „talíře“ ještě pomocná část tvarem připomínající výřez paraboly.  Podobný systém částečně nahrazuje motorické natáčení, neboť umožňuje instalaci (v našem případě) až 16 LNB. K velkým kladům oproti motorickému natáčení patří rychlost přepnutí a zachování uživatelských prvků v podobě favoritních nabídek stanic, bez nutnosti skládat tyto dle pozic. Jinak by lehce mohlo dojít k „uběhání“ motoru.

Satelit po 7 letech/Toroidní parabola.jpg

Toroidní parabola nepatří k běžně vyhledávanému sortimentu.

Vyhodnocení po sedmi letech provozu

Sedm let je dlouhá doba. Při intenzitě, se kterou toroid byl a je využíván, již dopředu mohu napsat – byl a jsem spokojen. Zvolené řešení skutečně splnilo očekávání. Nadlimitně mě překvapila korektnost příjmu při zhoršených příjmových podmínkách (sníh a déšť). K výpadkům dochází pouze při extrémech počasí, kdy nestíhají i jiné, jinak fungující systémy – kupříkladu bezdrátový internet, mobilní sítě atp. Sněžení se svoji frekvencí rušení ukázalo, jako menší problém.

K toroidní parabole jsem v čase instalace připojil satelitní přijímač Vantage HD 7100S, který celý řetězec doplnil. Vantage funguje dodnes. Jen již není v takové permanenci – je využíván jako sekundární přijímač. Za sedm let provozu došlo k jedinému zásadnějšímu zaváhání. Totiž při přepnutí na jednu ze stanic vyskytující se na transpondéru 11954 MHz s horizontální polarizací družice Astra 19,2°E, se přístroj začal cyklicky restartovat. Řešení bylo jednoduché. Nevyužívat transpondér, anebo jej raději zcela smazat. Visela na něm kupříkladu stanice Kika a ZDF. Ty ale následně dostaly svoji mutaci ve vysokém rozlišení, tudíž chyba nebolela více-méně vůbec.

Výrobce taktéž reagoval vydáním nového softwaru, který měl zdokumentovaný problém odstranit. Já bych stroji vyčetl hlavně nepřítomnost, či nedotaženost ladění za pomoci FastScanu. Při neustálých přeměnách v nabídce poskytovatele Skylink, bych jednoznačně rychlý systém vyhledávání kanálů přijal.

Satelit po 7 letech/Vantage HD7100S.png

Nadčasový design satelitního receiveru Vantage. Ani po letech mu nelze popřít vynikající design.

Jak jde čas a operátor přijal další technická omezení, respektive aktivnější přístup k zabezpečení (opatření proti pirátskému příjmu), nepůjde používat interní univerzální čtečku karet. V mém případě to ale nevadí. Vantage kromě dvou čteček karet, má navíc i dvě šachty pro moduly.

Karta tedy skončí v modulu a ten následně zprostředkuje komunikaci s receiverem, zasunut v šachtě. Zde dochází k trochu vyššímu zahřívání, které bylo kdysi popisováno i na internetových fórech. Vzhledem ke stáří Vanty již toto neřeším. Nicméně by se dalo využít přehrání softwaru za nejnovější (byť už hodně starý) výrobcem vydaný. Protože ještě starší software, který využívám, nemá jiné zásadní nedostatky, změna není na pořadu dne. Důležitá je pro mě spolehlivost příjmu a korektní fungování s kartou Skylink. Nic víc již od Vantage HD7100S nepotřebuji.

Pokračování 2 / 3

Instalační alchymie

K pohodě v zimě přispívá i vhodné umístění paraboly, těsně za okno s okamžitou a bezproblémovou přístupností. Kdysi jsem se, jakožto začátečník domníval, že rada zkušených o nejlepší instalaci „na zem“, byla vtipem. Nikoliv. Přístupnost bez využití žebříku, lešení, otevírání průlezů ve střeše… je, z mého pohledu, alfou a omegou základní spokojenosti.

Nechápete? Při hustém sněžení se LNB pokryjí vrstvou tak, že systém chybuje. Vy pouze otevřete okno, vystrčíte smeták, ometete a fungujete dál. Teď si vezměte, že parabola visí na komíně, nad vysokou střechou. Máte tam průlez, ale na něm 30 cm vrstvu sněhu. Pak Vás ještě čeká „bezpečná“ instalace žebříku, výlez směrem vzhůru a jednoruční žonglování se smetákem. Rozdíl významný. A nejde jen o sníh, kterého v posledních letech ubývá. Stačí i mrznoucí déšť, ledovka, nebo prostá potřeba si cokoliv u satelitní antény překontrolovat, doinstalovat, vyměnit.

Satelit po 7 letech/Po výměně komplet.JPG

Případný sníh na podobné ploše, kterou může překrýt, udělá své. Stav po výměně třech nejvyužívanějších a nejvíce poškozených LNB.

V původním článku jsem uváděl torzní pohyb vinou instalačního prvku, který slouží spíše k uchycení zařízení na zem, než na zeď (můj případ). Tehdy jsem vše vyřešil doplněním chráněného ocelového lanka do dvou směrů, a to tak, že parabola se nemohla více sklánět a případný vítr nezpůsobuje její větší rozkmit. Jednoduché řešení se ukázalo být dostatečným a spolehlivým. Někdy, jak vidno, stačí málo. Není nutno kupovat drahé prvky.

Zub času, aneb co (ne)vydrželo

Ale nemyslete si. Zub času hlodal. Čekal jsem korodující šrouby, ovšem ty stále více-méně svítí stříbrně. Oproti tomu černá povrchová úprava se nechala vyšisovat sluncem a zešedla. Změnu přinesly i konektory, jejichž povrch obsadila nazelenalá koroze. Jak jsem ale zjistil při jejich kontrole, anomálie se vyskytuje pouze z jejich vnější části, nikoliv uvnitř. Tam by podobný prvek působil ještě více problematicky.

Zajímavý obraz přináší pohled na osm instalovaných LNB. Bohužel ty nejvíce využívané a instalované blíže otevřenému „světu“ dostaly nejvíce na frak. Nepopisuji jen estetickou změnu žlutého povrchu na žluto-šedý, v horším případě na šedý. Ale zvláště stav, kdy hlava nejednoho z nich nese prasklinu. Odborný rozbor technikem, by možná znamenal ještě další objevy, které jsou skryty před zrakem prostého uživatele. I tak si ale zachovávají funkčnost, která však v konečné, profesionálem s měřicí technikou vyhodnocené, rovině, nemusí již být stoprocentní. Neboť popisovaný systém neslouží pouze k domácímu koukání, ale také k testům, potřebuji se na něho spolehnout. Běžný uživatel, který zjistil problém, byť zatím bez nastalé dysfunkce, taktéž touží předejít náhlému selhání prvků. I on by raději dopředu provedl výměnu.

Satelit po 7 letech/Šrouby a uchycení.JPG Satelit po 7 letech/Po výměně prvního LNB.jpg Satelit po 7 letech/Poškozený LNB.jpg

Při dnešní nekvalitě překvapivě stále stříbrné šrouby. Druhá fotka ukazuje celou skupinu LNB na držáku, a to po výměně jednoho z nich. U starých konvertorů si všimněte různého zbarvení, dle zasažení povětrnostními vlivy, hlavně slunečním svitem. A do třetice - detail praskliny. 

Výměna svépomocí?

Řada lidí začne váhat, zda vůbec bude schopna tuto provést vlastními silami. Odpověď je jednoduchá. Odborná pomoc patří k placeným, nicméně skutečný satelitní technik dokáže vše přeměřit a nastavit na nejvyšší možnou úroveň. Někdy, lépe řečeno dosti často, nestačí jen vyměnit LNB, či konektory. Musí se znovu seřídit parabola, přezkoušet DiSEqC přepínače, jednoduše napsáno, provést kontrolu celého řetězce, a to za pomoci měřících přístrojů.

Někdo však má chuť experimentovat sám, jiný nechce platit za servis, který, jak se domnívá, provede dostatečně dobře a použitelně sám. Výměna svépomocí zásadní rizika nemá. Největším rizikem jest nevypnutí (!!!) satelitního přijímače před vlastní akcí. Podobné opomenutí se umí prodražit. Když opomenu pád LNB z výšky a jeho rozbití, tak problémovým už zůstává pouze rozhozený konvertor, který nechytá signál z požadované družice. A to bude asi i nejčastěji se vyskytující „hrozba“.

Připravte se! Nákup

Co tedy udělat dopředu? No v každém případě si nakoupím potřebné díly, v našem případě LNB a jejich náhradní držáky. Původní LNB Golden Interstar Platinum X, jsem chtěl vyměnit za minimálně stejně kvalitní. Po několika konzultacích se specialisty na satelitní techniku a přečtení různorodých recenzí, bylo vybráno. Volba padla na Inverto Black Ultra s přívlastkem QUAD, tedy čtyřmi výstupy pro připojení ke čtyřem satelitním přijímačům.

Satelit po 7 letech/IDLB-QUDL40-ULTRA-OPP.jpg 

LNB Inverto Black Ultra Quad s orientací našíř, kdy v jedné řadě „rovnoběžně“ s parabolou jdou šroubovice konektorů (konektory sedí vedle sebe)

Volba padla, nicméně bylo nutno získat přesné rozměry LNB, což ne každý web uvádí. Proč? My neinstalujeme jedno LNB do jednoho předem nastaveného držáku, ale vícero na lištu. Pořád se bavíme o toroidní parabole. Zatímco původní Golden Interstar byly orientačně na dél, Inverto Black Ultra jsou našíř. Naštěstí u pozic, kde jsme LNB měnily, bylo dostatek místa mezi nimi tak, aby šířka nových konvertorů nevadila. U krajních v „západní“ části by už cosi podobného neprošlo. Bylo by třeba se poohlédnout po alternativě. Třeba opět od Inverto.

Satelit po 7 letech/Inverto Black Ultra Quad - obal.JPG Satelit po 7 letech/DR_IDLB-QUDL40-ULTRA-OPP.png Satelit po 7 letech/LNB blízko sebe.JPG

Luxusně vypadající krabička na prvním snímku. Druhý zachycuje nákres konvertoru. Sami ovšem vidíte - pro nás velmi důležitá šířka chybí. „Západní křídlo“ by instalaci námi vybraných Inverto Black Ultra Quad nezvládlo - málo místa.

Pro jistotu jsem přikoupil ještě několik náhradních držáků LNB, kdyby se původní rozlomily. Na pomoc jsem přibral specifický šroubovák na „F“ konektory, kvůli lepšímu dotažení, popřípadě povolení původních. A dobře jsem udělal.

Pokračování 3 / 3

Připravte se! Kontrola, poznámky a pomocníci

Překontrolujte co možná nejvíce z celého řetězce. Jestliže nikde více neshledáte problém, než jen ve stárnoucím, a občasně slabší signál dodávajícím konvertoru, bude stačit tento. Ovšem při některých montážích se dostanete do úzkých při potřebě povolit/utáhnout koaxiální kabel s osazeným „F“ konektorem. Prsty to dostatečně silně nepůjde a nástroje doma nesplní svůj účel díky snížené dostupnosti místa. Tam pomohou nástroje alternativní, s cíleným určením. Jedním z takových je na obrázku vyfocený, výše popisovaný, dlouhý šroubovák se specifickým „hrotem“.  Sám jsem si odzkoušel, jak speciální šroubovák „helfne“.

Satelit po 7 letech/Šroubovák.jpg

„Podivný“ šroubovák se stal vynikajícím pomocníkem.

Kdo již vše promyslel a zakoupil, přijme za své označit si postavení LNB na držáku nesmazatelnou fixou. Majitel konvertorů pro více satelitních přijímačů (LNB s více zapojenými výstupy), může číselně označit i jednotlivé koaxiální kabely do nich zapojené. Bude vhodné se podívat na případné vysunutí LNB vůči parabole a jeho natočení (SKEW).

Satelit po 7 letech/Původní trojice LNB.jpg Satelit po 7 letech/Popisky pomohou.jpg

Trojice původních konvertorů Golden Interstar Platinum X. Druhý snímek zachycuje detail připojených kabelů s doplněným číslováním.

Většina moderních televizorů se satelitním tunerem, anebo přímo satelitních přijímačů dokáže předložit alespoň orientační údaje o kvalitě a síle signálu. Některé navíc předloží tzv. bitovou úroveň chyby. Hodnota, která patří mezi velmi důležité ukazatele. Nicméně pro pochopení by bylo třeba delšího popisu, proto ji v totálně amatérsky laděném článku nerozebíráme. Navíc u orientačních hodnot u televizorů a satelitních přijímačů, často tento údaj, podobně jako další, neodpovídá reálnému stavu a tak spíše mate, než pomůže.

Není od věci si tabulku s aktuálními hodnotami nafotit mobilem a uložit pro porovnání – při/po instalaci. Spokojit se s jednou fotkou znamená chybu. Různá síla a kvalita (potažmo bitová úroveň chyby) na různých pozicích vyžaduje fotek víc. Fotek pro co nejlepší výsledek akce svépomocí. A pozor! Nezapomínejte – k porovnání hodnot potřebujete zhruba podobné podmínky, podobné počasí. Zaznamenané hodnoty síly a kvality signálu při slunečném počasí se s největší pravděpodobností budou lišit od hodnot získaných při silnějším dešti.

Satelit po 7 letech/Ocko_Vantage_pred inst.jpg

I méně kvalitní, avšak stále čitelná fotka dokáže pomoci. Zde menu a stav signálu u receiveru Vantage HD7100S na stařičkém, avšak mimořádně kvalitním 100Hz CRT televizoru Nokia.

S chutí do toho, aneb já a kamarád na vysílačce

Máme nakoupeno, označeno, nafoceno, či poznamenáno a jdeme na výměnu. Výše popsaný šroubovák na „F“ konektory nám vypomůže při jejich povolení. Následně raději znovu zkontrolujeme stav konektorů, hlavně vnitřního prostoru. U starších plastových držáků občasně dochází při demontáži k jejich rozlomení vlivem únavy materiálu. A tak není od věci mít nějaký náhradní a zrovna provést výměnu.

Staré LNB vyjmeme a nové nasadíme, přičemž držák nedotahujeme zcela. V této chvíli je ideální mít k ruce kamaráda, nebo známého a ke spojení mezi vámi využít vysílačku. Kamaráda posadíte před televizor a u zobrazených „budíků“ se stavem signálu vám hlásí aktuální hodnoty, kdy tyto ještě porovnává s původními – nafocenými/poznamenanými u stejného transpondéru. U nově nasazeného LNB byste se měli dostat minimálně na původní stav. Jestliže LNB již nebylo schopno dodávat signál korektně, tak jednoznačně musí být hodnoty vyšší.  

Satelit po 7 letech/Ocko_Samsung_pred inst.jpg Satelit po 7 letech/Ocko_Samsung_Po instalaci.jpg

Dvě fotky se stejnou stanicí. Na první stav před, na druhé pak po výměně. Rozdíl je viditelný jak v kvalitě, tak především v síle signálu (informační lišta stavu signálu na TV značky Samsung). Všímaví jistě zaznamenali velký rozdíl oproti předchozí fotce na receiveru Vantage, kde před výměnou byly orientační hodnoty jiné. Co stroj, to jiná čísla.

Kvalitu a sílu signálu ovlivňuje kdejaká „drobnost“. Předpokládejme, že původní držák vymezil pozici LNB korektně (nedošlo k jeho posunutí a zároveň není nutné s ním pohnout). V takovém případě se zaměříte na pohyb LNB vpřed a vzad oproti parabole. Následně si při chuti experimentovat ještě prubněte SKEW, tudíž otočení LNB kolem jeho středové osy. Natočení se děje pouze o pár stupňů. Hodnotu pro konkrétní družici a vaši zeměpisnou pozici naleznete na některých internetových webech.  

Kontrola

Po dokončení nezapomeňte dotáhnout šrouby a ještě jednou se spojte s kamarádem pro ověření aktuálních hodnot signálu. Pro jistotu si sedněte k televizoru a jednotlivé frekvence projděte. Překontrolujte původní a nový stav. V našem konkrétním případě došlo u několika transpondérů k výraznému posunu kvality, ale zvláště pak síly signálu. Není ovšem výjimečné, že na jedné frekvenci hodně získáváte, zatímco jinde trochu ztrácíte. Podobné zjištění občasně vyvolá nový výlet k parabole s korekcí LNB. Na úplný závěr nezapomeňte vysunout krytku konektorů, pokud ji Vámi zakoupený konvertor má.

Satelit po 7 letech/Po výměně komplet 2.JPG

Trojice nových Inverto Black Ultra Quad v akci (tři černo-bílé v krajní levé pozici).

Dobojováno

Je hotovo. Systém funguje, signál se dostává nad úroveň před výměnou, jeví se stabilním také při zhoršeném počasí. Kdybyste objevili chybování, zkuste skutečně zavolat odborníky s měřícím zařízením. Obdobně se zachovám já. No a do budoucna uvidím, zda nová nainstalovaná LNB Inverto Black Ultra Quad  vydrží fungovat spolehlivě řadu let, jako jejich předchůdci. Kéž by!

Určitě si přečtěte

Články odjinud