10
Fotogalerie

Homecast S8000 PVR: test DVB-S přijímače

Chcete přijímat digitální televizi kdekoliv a ještě ji nahrávat? Otestovali jsme přijímač, který má dva tunery a 160 GB pevný disk.

Příjem programu z několika desítek satelitů je možný na celém území České republiky. Přestože je zapojení složitější, než u přijímačů digitální pozemní televize, na mnoha místech se trocha práce navíc vyplatí. Zatímco ve velkých městech je dnes dostupný digitální pozemní signál alespoň pro pět českých stanic, na ostatním území se můžete spolehnout pouze na ne vždy kvalitní analog. Podobné je to i s rozšířením kabelových televizních rozvodů.

Satelitní příjem neznamená velkou investici při pořízení, počítejte však s tím, že většina zajímavých stanic je kódována. To se týká i českých stanic (vyjma zpravodajské ČT24 a parlamentní televize 24.cz) vysílaných na satelitu. K jejich příjmu potřebujete dekódovací kartu, za níž platíte pravidelně každý rok. Ve srovnání s kabelovkami je dekódování ze satelitu sice o něco dražší, na vesnicích a v menších městech však jde často o jedinou možnost, která vám však dovolí naprostou nezávislost na poskytovatelích služeb.

přístroj1.jpg 
Pod odklopnou pravou částí naleznete sloty pro dekódovací karty

Dobrý displej i ovladač

Satelitní přijímač v provedení kombinace stříbrné a černé barvy snadno zapadne mezi jiné přístroje domácího kina. Na rozdíl od jiných podobných zařízení může nabídnout bodový displej schopný zobrazit kromě čísla také plný název stanice. Zajímavá je také možnost ovládat z čelního panelu téměř všechny funkce přijímače. Pochvalu si zaslouží dálkový ovladač, který je osazen velkým množstvím tlačítek pro přímý přístup k mnoha funkcím, přitom si však zachovává značnou přehlednost. Naopak výtku si zaslouží sice přehledná, ale nedůsledně přeložená nabídka.

ovládání.jpgdálka.jpg
Pro ovládání i nastavení přístroje lze použít přímo tlačítka na čelním panelu, nebo přehledný dálkový ovladač

Dvě paraboly, 32 satelitů

Přístroj poskytuje velké možnosti při připojování satelitních antén. Máte-li jedinou parabolu, není nad čím váhat, můžete přijímat signál z až 32 různých satelitů a rozdělit jej na dvě skupiny, z nichž každá bude zpracovávána samostatným tunerem. Přijímač má sice jen dva LNB vstupy, podporuje však protokol DiSEqC 1.2 pro slučování signálů z více zdrojů a pro ovládání motorického ovládání natáčení paraboly.

zadek.jpg
Televizor připojíte nejsnadněji konektorem SCART. Pro připojení AV přijímače je k dispozici pouze optický výstup zvuku

Po instalaci stačí již jen vyhledat dostupné kanály. Přednastaveny jsou parametry 32 satelitů, nic vám však nebrání připojit i jakýkoli jiný. Automatické hledání můžete omezit jen na televizní stanice či rádia, nebo třeba jen na nekódované kanály. Pro příjem těch kódovaných se nabízejí dva volné CI sloty, kam můžete vložit modul a kartu, třeba pro příjem českého balíčku programů CzechLink.

Zastaví obraz na 10 hodin

Dva tunery znamenají, že lze využít funkci obraz v obraze (PIP) nebo třeba jeden program sledovat a druhý nahrávat na vestavěný pevný disk. To bohužel neplatí pro kódované programy – tunery přístroje totiž nedokáží sdílet jedinou dekódovací kartu a k využití výhod byste potřebovali karty dvě. Pokud však potřebujete nahrávat kódovaný a sledovat nekódovaný program, vše bude fungovat spolehlivě.

pip.jpg 
Dva tunery dovolují použít funkci obraz v obraze: v malém okně můžete sledovat náhled dalšího kanálu

Jak je u přístrojů s vestavěným diskem obvyklé, máte i zde funkci TimeShift či pozastavení živého vysílání. Je na vás, zda chcete, aby nahrávání pořadu bylo zahájeno vždy po přepnutí stanice, nebo až na váš povel. V každém případě můžete nastavit délku záznamu pro časový posun až neuvěřitelných deset hodin. V režimu TimeShift lze kdykoliv stisknout tlačítko pauzy a zastavit právě sledovaný pořad, nebo se vrátit o nějaký čas zpět a znovu si prohlédnout to, co jste dříve přehlédli.

Přestože pevný disk má běžné počítačové rozhraní ATA, počítač si s jeho obsahem rozumět nebude. Podporováno je však propojení pomocí kabelu USB, k tomuto účelu je nutné si stáhnout ovladač ze stránek výrobce. V internetových diskuzích se vyskytuje řada příspěvků o problémech při USB spojení, my jsme však při testu žádné problémy nepozorovali (je však možné, že si dodávaný ovladač nerozumí s některými počítačovými čipovými sadami). Filmy pak můžete stahovat do počítače třeba pro lepší sestříhání, můžete však soubory přenášet bez problémů i naopak. Pokud si na pevný disk nahrajete hudební soubory MP3, budete moci později využívat funkci JukeBox.

Jednoduchá obsluha v kombinaci s možností nahrávat satelitní vysílání plně splňuje všechny nároky kladené na kvalitní satelitní přijímač. Pokud tedy nejste v dosahu pozemního digitálního vysílání a chcete navíc zaznamenávat vysílané pořady, Homecast S8000 PVR představuje dobré řešení.

Homecast S8000 PVR

Cena 8 552 Kč

  • kapacita disku 160 GB
  • počet tunerů 2
  • displej vícesegmentový, grafický
  • rozšířenífirmwaru aktualizovatelný přes RS-232 nebo ze satelitu
  • EPG ano
  • teletext ano, 80 stran
  • čeština ano
  • vstupy a výstupy 2×satelitní anténa (DiSEqC 1.2), 2× SCART (1× RGB), UHF modulátor, 1× S-Video, 1× kompozitní video, audio (2× RCA), digitální audio AC3 (1× optický)
  • CI slot
  • příkon max. 55 W v provozu, max. 7 W v pohotovostním režimu
  • rozměry (v × š × h) 60 × 360 × 265 mm
  • hmotnost 3,5 kg
  • příslušenství AV kabel, dálkový ovladač

Zapůjčil

Allcom, Praha
kontakt 272 760 478, www.allcom.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
tunerHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
EPGHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
záznamHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud