Výdech chlazení spolu s konektory najdete na zadní straně
Ač se projektor snaží nabídnout vše v jednom těle, konektory dovolují příjemné rozšíření. 
Spodní pasivní basová membrána pomáhá hutnému zvuku.
Dálkové ovládání umí ovládat i kurzor myši
14
Fotogalerie

XGMI H2 – to nejlepší, co chtít po Full HD LED projektoru [test]

LED projektor XGMI H2 nepatří mezi ty nejlevnější, ale vyvažuje to kvalitními reproduktory a chytrými automatickými funkcemi.

Plusy
Na LED projektor jasný obraz
Plnohodnotný kvalitní zvuk
Tiché chlazení
Automatické ostření i korekce lichoběžníkového zkreslení
Dálkové ovládání s ovládáním kurzoru myši
Vestavěný Android s výkonným procesorem i pro náročnější video
Minusy
Vyšší cena
Reproduktory v projektoru hrají skvěle, ale z jednoho bodu
Složitější instalace aplikací
Netflix nelze nainstalovat
9  /10

XGMI nevyrábí obyčejné levné LED projektory, ale i v jeho docela prémiové nabídce dokáže FullHD projektor H2 zaujmout. LED projektory obvykle máme spojené s miniaturními rozměry, omezeným jasem a nepříjemně slyšitelným chlazením.

XGMI H2 tato pravidla narušuje. Není sice stále kdovíjak obří, ale poctivá velká kostka vyčnívá mezi ostatními LED projektory. Za velkým objemem stojí především integrované reproduktory Harman/Kardon. H2, podobně jako jeho podobně vypadající předchozí generace H1, totiž sází na špičkový zvuk. Zatímco u jiných projektorů působí reproduktory často jen jako nezbytná nutnost nepoužitelná na běžné sledování, tady dostanete sytý zřetelný zvuk s hlasitostí pro komfortní ozvučení místnosti. Díky rozměrům se potom chlazení nemusí spoléhat na hlučný malý ventilátor a tak projektor zůstává tichý i při delším provozu.

Projektor navíc umí fungovat v režimu Bluetooth reproduktoru, kdy se nic nepromítá, nemusí se vůbec točit ventilátor chlazení a přitom posloucháte hlasitý příjemný zvuk.

P8270247.JPGP8270248.JPG
Kovová mřížka kryje reproduktory a nasávání vzduchu. Výdech chlazení spolu s konektory najdete na zadní straně
P8270249.JPGP8270250.JPGP8270251.JPG
Ač se projektor snaží nabídnout vše v jednom těle, konektory dovolují příjemné rozšíření. Spodní pasivní basová membrána pomáhá hutnému zvuku. Dálkové ovládání umí ovládat i kurzor myši

Zvuk projektoru má přesto jedno citelné omezení. Protože vychází z projektoru, nemáte v místnosti pocit prostoru a ani zvuk nepřichází z obrazu. Pro nějakou trvalejší instalaci projektoru se tak nevyhnete instalaci alespoň reproduktoru pod plátno. Naštěstí mezi konektory na projektoru najdete nejen analogový zvuk, ale také optický výstup případně HDMI konektor s podporou ARC, který využívají lepší soundbary.

Ono se to samo se to

Integrovaný kvalitní reproduktor ale především podtrhuje klíčové zacílení projektoru – toto zařízení chce nabídnout vše v jednom provedení bez otravných propojovacích kabelů a složitého nastavení. Postavíte jej v místnosti a zapnete. Vše je připravené a hlavně se vše i automaticky doladí.

P8270241.JPGP8270243.JPG
Při každém zapnutí se zobrazí kulatý testovací obrazec a projektor si na něj přesně zaostří. Možnosti doladění obrazu jsou základní, můžete ale zapnout dopočítávání mezisnímků pro plynulejší obraz

Projektor po každém zapnutí automaticky zaostří obraz, jeho vnitřní kamera dokáže rozpoznat nezaostřený obraz a sama jej doladí. Kromě ostření, navíc můžete ručně spustit automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení až do 45 stupňů ve vodorovném a svislém směru. Projektor si opět promítne testovací obrazec a dokáže správně určit a opravit zkreslení. Samozřejmě jde o digitální korekci, takže výsledný obraz nenabídne 1:1 dostupné FullHD rozlišení, ale výsledný pocit z rovného obrazu to rozhodně vynahradí.

Dálkové ovládání s vzdušnou myší

Celkovou snahu o příjemné používání doplňuje i přibalené dálkové ovládání. Tak akorát malé, jen se základními tlačítky aby to nemátlo ani technicky méně zdatné jedince, současně chytře vybavené. Ovladač se totiž připojuje přes Bluetooth, takže nemusíte nijak přesně mířit a současně umí díky vestavěnému gyrosenzoru fungovat i jako tzv. airmouse. Tedy pohybem ovladače ovládáte kurzor myši v aplikacích, které nejsou správně připravené na ovládání jen směrovými tlačítky.

Chytřejší dálkové ovladače občas mají navíc mikrofon pro hlasové vyhledávání, to ale tady vestavěný systém stejně nepodporuje.

Dobře ukrytý Play Store

Uvnitř projektoru najdete systém Android, ale tak upravený, že jeho standardní prostředí tady téměř nikde nenajdete. Uživatelské prostředí má čtyři pevně nastavená velká tlačítka pro YouTube, webový prohlížeč, obchod s aplikacemi Aptoide a správce souborů. Následuje výběr ze dvou HDMI konektorů a ikony uživatelských aplikací.

P8270240.JPGP8270242.JPG
Základní uživatelské prostředí je jednoduché a systém Android se pečlivě skrývá

Překvapivě, ač to nikde v základním prostředí nenajdete, se uvnitř ukrývá klasický Play Store v podobě pro Android TV. Dostanete se k němu jen tak, že v prohlížeči najdete Googlem aplikaci a v seznamu výsledků v sekci s aplikacemi klepnete na její ikonu. To otevře Play Store, odkud můžete aplikaci nainstalovat. Nelze ale takto nainstalovat všechno. Především Netflix, který je známý svými požadavky na certifikaci platformy takto nainstalovat nejde. S chybějící certifikací by ale stejně nejel ve FullHD rozlišení projektoru.

Můžete ale nainstalovat třeba Kuki nebo další české IP televize a používat projektor jako náhradu televizoru. Výkon integrovaného procesoru přitom spolehlivě stačí i na náročnější videa včetně 4K v H.265 se zapnutým HDR. Projektor samozřejmě neumí zobrazit HDR barvy, ale z HDR vstupu pořád vyrobí docela příjemně sledovatelnou záležitost bez nějakých chyb v obrazu.

Zatímco v levnějších projektorech pohání zastaralou verzi Androidu nějaký pomalý procesor, tady vše působí svižně bez zadrhávání. Samozřejmě instalaci aplikací musí zajistit někdo zkušenější, ale z pohledu následného běžného používání běhá vše v pohodě. Pochopitelně ale pro Netflix budete potřebovat externí krabičku připojenou do HDMI vstupu.

Z mobilního telefonu můžete přehrávat přes DLNA nebo zrcadlit obraz přes Miracast a Airplay. Pochopitelně můžete přehrávat i obsah z USB disků.

Jasnější než dřív

Hlavní novinkou verze H2 oproti H1 je nárůst maximálního jasu. Výrobce udává 1350 ANSI lumenů, naší sondou jsem to změřil mírně nad 1000 ANSI lumenů, což je stále na LED projektor výborná hodnota. Předchozí udával jen 800 ANSI lumenů, takže nárůst je o víc jak 50 %. Můžete si tedy dovolit sledování projektoru i v ne zcela zatemněné místnosti a barvy působí živým intenzivním dojmem.  

hcfr.JPG
Na jasové křivce je patrné umělé projasnění ve středních odstínech. Barevná přesnost odpovídá dobrým LED projektorů, s důrazem na líbivé živé barvy. Vyvážení bílé lze doladit, v základním nastavení je mírně chladnější

Stále jde o LED projektor využívající technologii DLP. Dostanete tedy příjemný kontrast, ale současně přesnost barev jako u projektorů za polovinu ceny. V nastavení projektoru nemůžete výrazněji upravit barevné podání, nebo změnit gama křivku pro filmovější vzhled. Projektor navíc uměle zvedá jas ve vyšších středních odstínech. Obraz je díky tomu živější s projasněnějšími pleťovými odstíny, ale pochopitelně pro filmové puristy to není. Ti ostatně určitě opovrhnou i nabídnutou schopností dopočítávání mezisnímků pro plynulejší obraz. Opět ale platí, že to prostě mnoha lidem připadá hezčí.

P8270253.JPGP8270254.JPG
Doplňkový stojan můžete pomocí 20cm segmentů výškově nastavit až do jednoho metru. Kulová hlava není moc přesná a především hůře nastavíte vodorovnou polohu 
P8270255.JPGP8270256.JPG
Dutou trubkou protáhnete napájecí kabel a do základny schováte napájecí adaptér

Nejlepší nebývá levné

XGMI H2 není levný projektor, při jeho ceně kolem 23,5 tisíc se vám už otevírají možnosti slušných FullHD projektorů cílených na trvalou instalaci ke stropu místnosti. H2 ale míří tam, kde projektor není trvalou součástí místnosti. Stačí jej vytáhnout, položit na stůl a začít promítat. Tam, kde ostatní musí řešit kabely, připojovat zdroj obrazu i reproduktory, tady máte vše v jednom těle a hlavně už i v ceně. V nabídce XGMI najdete i placatý projektor Z6, který se chlubí stejnými automatickými funkcemi jako H2, nemá ale výkonné reproduktory a tak vysoký jas (700 ANSI lumenů), stojí ovšem jen 17 tisíc. Chybí mu ale optický výstup zvuku, takže připojení soundbaru bude buď analogové nebo přes HDMI ARC.

Pokud hledáte projektor k trvalé instalaci, zdráhám se H2 doporučovat. Zvuk, byť kvalitní, vychází z jednoho bodu mimo obraz a pro uchycení na strop bych u projektoru s hmotností 2,5 kg ani nespoléhal na jediný dostupný stativový závit. Když doplníte externí reproduktory pro lépe umístěný zvuk, zbytečně jste si připláceli za ty kvalitní vestavěné. Spíš mi H2 sedí jako příležitostný projektor, který stačí zapnout a o vše se postará automatika. Právě pohodlí při běžném používání tady vybočuje nad běžnou produkcí projektorů a pomáhá zdůvodnit vyšší cenu.

XGIMI H2

cena: 23 490 Kč (kovový stojan 3 290 Kč)

Technické parametry

  • Technologie: LED, DLP (0,47" DMD RGB-LED)
  • Rozlišení: 1920 × 1080 (kompatibilní 2K/4K)
  • Udávaná svítivost: 1350 ANSI lumenů
  • Udávaný kontrast: 10000:1
  • Podpora 3D: ano
  • Projekční poměr: 1,2:1 (120" úhlopříčka na 3,65 m)
  • Hlučnost: <30 dB
  • Reproduktory: 2× 45mm, 8 W + basová membrána
  • Procesor: Mstar 6A838 + Mali T820
  • RAM: 2 GB
  • Úložiště: 16 GB
  • Zrcadlení displeje a obsah z mobilu: Airplay/DLNA/Xgimi Assistant
  • Konektory: 3,5mm audio, SPDIF, 2× HDMI, USB 2.0, USB 3.0, LAN, napájení
  • Bezdrátová konektivita: 802.11ac, Bluetooth 4.0
  • Rozměry: 20,1 × 20,1 × 13,5 cm
  • Hmotnost: 2,5 kg

Určitě si přečtěte

Články odjinud