6
Fotogalerie

Panasonic vs. LG: bratrovražedný boj o OLED

Panasonic představil svůj prémiový OLED televizor TX-65CZ950 a mohli jsme si jej srovnat s jeho LG konkurencí. Rozdíly byly vidět.

Konkurence to ale není diametrálně odlišná. Panasonic totiž v tomto modelu využívá RGBW OLED panel od LG. Panasonic ale tento panel doplnil pokročilým zpracováním obrazu 4K Pro, takže barvy jsou o chlup lepší a také získal THX certifikaci garantující špičkový obraz.

Upřesnění: Panasonic oficiálně neoznámil, kdo je výrobcem OLED panelu v CZ950. Pouze uvádí, že panely vyrábí externí dodavatel, který je dále upravuje podle požadavků inženýrů Panasonicu. 

538114057
Tři hlavní hvězdy večera. Zleva OLED Panasonicu, profesionální náhledový OLED  monitor Sony, OLED od LG

Na IFA jsem se mohl zúčastnit uzavřené akce přímo srovnávající 65" televizor Panasonicu s jeho ekvivalentem od LG.

Panasonic kvůli této prezentaci dokonce zhasl celý pavilón, abychom si mohli vychutnat detaily v tmavém prostředí večerní domácnosti.

775407451
Masaru Sanada přišel do Panasonicu z Pioneeru, kde měl na starosti plazmové televizory Elite Kuro 

Strukturou lidí, kteří prezentovali klíčové novinky, Panasonic podtrhoval, že OLED je nástupcem plazem. Na vývoji a plánování se podílejí stejní lidé, kteří měli na starosti plazmovou divizi a po krátké exkurzi do LCD divize se vrátili zpět k obrazovkám, které vytvářejí jas přímo v bodě obrazovky. Panasonic sice vyvíjí vlastní OLED technologii, ale OLED obrazovky nabízí dnes už více výrobců, takže hrozilo, že Panasonicu ujede vlak. Proto Panasonic svůj vstup na trh vzal zkratkou a pro první model si zvolil panel od LG. Proto je i tento první OLED zahnutý. LG teprve na IFA představilo ploché OLED panely a Panasonic přitom není zrovna fanouškem prohnutých modelů. Jeho nejlepší LCD modely jsou ploché a prohnuté televizory nabízí hlavně pro dorovnání modelů konkurence. Bez diskuze tedy Panasonic uvede i plochou variantu OLED modelu.

Kde se mezi LG a Panasonicem láme chleba, je zpracování obrazu. Ač rozdíly při podrobném zkoumání uvidíte, nejsou nijak propastné. Na ukázkách z sci-fi Oblivion, které prezentoval Mike Sowa, jenž měl na starosti finální barevné provedení snímku, bylo patrné lepší podání pleťových odstínů na jinak chladném pozadí nebo lepší prokreslení tmavých odstínů.

62043032
Absolutní černá na OLED znamená více ladění pro jemné odstíny černé

Právě ve tmavých odstínech chce Panasonic zúročit své zkušenosti s plazmou. OLED nemá takový zbytkový šum jako plazma, takže je větší rozdíl mezi zcela vypnutým pixelem a velmi tmavou šedou. Současně je náročné přimět OLED k jemné gradaci v této hraniční oblasti. Proto Panasonic upravil pro OLED řídící obvody vyvinuté původně pro plazmové panely.

576970022

Panasonic využívá svůj 4K Studio Master procesor pro řízení barev. Stejně jako letošní top LCD modely zpracovává 8000 registračních bodů pro jemné škálování barev nebo šestiosou korekci barev místo obvyklé jen ve třech RGB osách. Díky tomu dokáže pokrýt OLED obrazovka u Panasonicu až 90% barevného prostoru DCI.

101082486

Také díky tomu Panasonic vyrobil první 4K OLED televizor, který dostal THX certifikaci. Prošel tedy náročným testováním, které hodnotí, zda televizor dává stejný obraz, jako tvůrci filmu zamýšleli.

Panasonic nebo LG?

Srovnání dvou televizorů bylo velmi těsné. Ten od LG ale vykazoval podivnou chybu s homogenitou podsvícení na krajích obrazu. Zejména to bylo viditelné u bledých tmavších odstínů. Jakoby to nebyl OLED, ale LCD se špatným podsvětlením. V jiných scénách přitom tato homogenita byla zcela v pořádku. Mé podezření na záměrně vybraný špatný kus naboural zástupce THX, který přímo zmiňoval špatnou homogenitu obrazu u LG jako důvod, proč LG nedostalo THX certifikát.

294663235
Záměrně jsem vytáhl jas, aby byla vidět chyba homogenity. Vlevo vidíte obraz na Panasonicu až ke krajům, LG na pravé straně má v této scéně vinětací ztlumené okraje. Ve většině jiných záběrů je přitom homogenita i na LG v pořádku. Podobnou chybu jsem neviděl na žádném z desítek OLED televizorů na stánku LG.

Proto jsem pak speciálně šel na stánek LG, kde jsem dlouhé minuty pozoroval OLED televizory s běžícími ukázkami, čekal na problematické barevné sekvence, ale ničeho podobného jsem si tam nevšiml. 

Ač se Panasonic chlubí lepším prokreslením tmavých odstínů oproti konkurenčním OLED televizorům, nebyly rozdíly mezi Panasonicem a LG tak výrazné. Rozdíly jsem viděl zejména ve věrnosti barev, kde LG spíše sklouzávalo ke chladnějším nebo červenějším pleťovým odstínům. Sebejistota pohybu v barevném prostoru byla u Panasonicu výraznější.

Malý profesionální náhledový OLED panel mezi televizory přitom barvy ustřeloval výrazně více, zejména vyvážení bílé na něm bylo přetažené do teplých odstínů. Když Mike Sowa vysvětloval, jak OLED Panasonicu přesně odpovídá jeho záměru, byl rozdíl oproti náhledovému OLEDu nepřehlédnutelný. Soukromě jsem se potom na to Sowy ptal a vysvětlil mi, že ten náhledový OLED pro práci vůbec nepoužívá, je pro jeho potřeby moc malý. Veškeré barevné korekce kontroluje stejně jako většina v Hollywoodu na kalibrovaných plazmách Panasonic. Pro něj tak OLED Panasonicu zobrazoval přesně takový obraz, jaký si sám při tvorbě filmu nastavil.

Právě tato anekdota podtrhuje silnou pozici Panasonicu. Tím, že nabízí kompletní řetězec pro 4K od kamer, profesionální zobrazovací techniky až po finální televizory pro koncové spotřebitele, může v celém tomto řetězci držet jednotnou podobu toho nejlepšího obrazu. Lidí, kteří umí vyrobit co nejpřesnější televizor, má dost ze svých plazmových let. A nadšení plazmáků, že se nemusí sklonit před LCD technologií a nyní mají k dispozici silného nástupce v podobě OLED panelů, bylo slyšet z jejich každého slova.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud