21
Fotogalerie

Yamaha PianoCraft CRX–E320: test mikrosystému

Elegantní mikrosystém černé barvy je novinkou letošního podzimu. Dokáže zaujmout nejen vzhledem, ale také zvukem?

V současné době dává většina uživatelů elektroniky a digitální techniky přednost přístrojům, které kombinují více funkcí v jednom zařízení. Velice dobře je to vidět u mobilních telefonů doplněných fotoaparátem, u turistických navigací doplněných mp3 přehrávačem či přehrávačem videa a v neposlední řadě také mikrosystémy, které již umí přehrávat DVD disky a soubory ve formátu DivX.

Mohlo by se tudíž zdát, že výroba mikrosystému, který umí „pouze“ přijímat rádio a přehrávat kompaktní disky, je slepou výrobní uličkou. Ve většině případů se proto výrobci snaží zaujmout potenciálního kupce něčím navíc a doplní přístroj o další přídavné funkce. Ty jsou však ve většině případů zbytečné anebo zdánlivě vylepšují kvalitu zvuku či obrazu.

Typickým příkladem byla například funkce Dynamic Sound Boost (DSB) u mikrosystémů Sony, při její aktivaci hrál systém velmi dobře bez nejmenších problémů, při vypnutí funkce zněla nahrávka jako z popelnice.

Kovové piano pro zasvěcené

Druhou, a podle mého názoru rozumnější, cestou, kterou se výrobci ubírají, je zvyšování technické kvality jednotlivých součástí přístroje, potažmo celého systému. Ruku v ruce s tím jde většinou také povedený design přístroje včetně povrchové úpravy.

P36.jpg

A právě touto cestou šla společnost Yamaha při vývoji kompaktního mikrosystému PianoCraft CRX–E320. Označení PianoCraft dává tušit povrchovou úpravu vyvedenou v klavírním laku. Mikrosystém i reproduktory jsou kompletně v černé barvě s vysokým leskem.

P01.jpg

Centrální jednotka v sobě spojuje zesilovač, tuner a CD přehrávač, vše je zabaleno do kovového krunýře s množstvím mřížek pro lepší odvětrání. Výrobce se v tomto případě nesnažil větrací průduchy maskovat, naopak jejich přítomnost přiznal a skrze mřížku můžete vidět, jak jsou jednotlivé součástky zapojeny. Čelní stěna je také kovová, avšak v tomto případě se jedná o broušený hliník černé barvy, horizontální broušení zanechalo nepravidelné linky po celé délce čelní strany a připomíná vyšší kategorii přístrojů, které se vyrábějí jako samostatné komponenty.

Designová stejnorodost byla zachována i u dálkového ovládání, které má větší rozměry a stejně jako mikrosystém má leskle černý povrch s bílými popisky.

Struny vyměníte sami

Ovládací prvky jsou z matného kovu s popiskami přímo na sobě (tlačítka pro ovládání CD přehrávače) anebo nad sebou. Na čelní straně jsou dva otočné voliče, jeden pro nastavení hlasitosti a druhý tzv. multijog pro listování skladbami nebo předvolbami radiových stanic. Tento volič je navíc možné stisknout, jako joystick.

P21.jpg P11.jpg P13.jpg

Pět dalších tlačítek slouží pro zapnutí/vypnutí či nastavení zvukové charakteristiky. Dominantním prvkem čelní stěny je pak zásuvka přehrávače kompaktních disků a poměrně velký stavový displej s modrým podsvícením. Jedinou výtku k displeji mám k jeho jemnosti, přístroj daného designu by si zasloužil jemnější displej s vyhlazeným písmem, takto působí v některých situacích jako pěst na oko. V levém rohu čelní strany je USB konektor pro připojení externího zařízení a dvě 3,5mm zdířky, jedna pro připojení sluchátek, druhá pak pro připojení mp3 přehrávače či jiného zdroje zvuku.

P16.jpg P18.jpg

Zadní strana je poměrně dobře vybavena, vlevo jsou konektory pro reproduktory, vedle zdířka optického výstupu, samostatný konektor pro připojení subwooferu, čtveřice cinch konektorů pro připojení externího zařízení, ještě více vpravo pak najdete konektor pro FM a AM anténu a uzemnění, síťový kabel je napevno přidělán. Hmotnost celé centrální jednotky je 3 203 gramů.

P24.jpg P25.jpg

Reproduktory jsou osazeny dvojicí měničů, které chrání odnímatelná textilní mřížka. V zadní části reproduktoru je bassreflexový nátrubek a konektory pro připojení kabelů. Výrobce se rozhodl vybavit reproduktory i centrální jednotku systémem šroubovacích terminálů pro připojení reproduktorů. To umožňuje použití libovolných reproduktorů a také výměnu přibalených kabelů za jiné. Nutno však podotknout, že přibalené kabely mají nejen dostatečnou délku ale i tloušťku a na kvalitu reprodukce neměli negativní vliv. Hmotnost reproduktoru je 3 145 gramů, pro výrobu byla použita silnější dřevotříska.

Zahraje i digitálně

Přístroj umožňuje naladit a uložit do paměti celkem 20 radiostanic v pásmu FM a AM. Ladění je vcelku jednoduché, při jeho prvním použití však doporučuji návod pro plné pochopení sousledných kroků. Při poslechu radiostanice je možné na displeji zobrazit dostupné informace o vysílání.

P22.jpg

V některých diskuzních fórech se objevily názory, že mechanika kompaktního disku je příliš hlučná. Ve srovnání s jinými modely není mechanika o nic hlučnější. Naopak se ukázalo, že velmi záleží na použitém kompaktním disku, pokud například použijete vypálený disk CD-RW může být hlučnost vyšší než u originálního CD. Systém jsem testoval jak s originálním CD, tak s vypáleným diskem a v obou případech byla hlučnost nízká. Pouze v jednom případě, při použití již notně poškrábaného disku byla hlučnost vyšší.

Systém si poradí jak s klasickými kompaktními disky, tak i s disky ve formátu mp3 a wma, v obou případech bylo přehrávání bezproblémové. Stejně tak i při připojení USB flash disku s uloženou hudbou v obou formátech. Rozdíl mezi diskem a USB klíčem jsem zaznamenal v rychlosti načítání jednotlivých skladeb.

P19.jpgP20.jpg

Systém bohužel nepodporuje práci se složkami a adresářovou strukturou, nicméně pokud máte hudbu uloženou ve formátu interpret/album/skladba, nemusíte se obávat nefunkčnosti. Přístroj zobrazí všechny složky avšak pouze ty, které obsahují přímo hudební soubory bez další podúrovně umožňuje přehrát. Prakticky to znamená, že pokud budete mít na disku či flashce složky hudba a filmy a v nich podsložky česká a zahraniční, v nichž bude teprve složka s albem, zobrazí se na displeji názvy všech složek, avšak složku s názvem hudba vám systém nepovolí otevřít, posunem šipkami vpravo a vlevo musíte najít složku s názvem alba, kterou vám dovolí otevřít a hudbu si přehrát

Máte-li u mp3 souborů vyplněné tagy na displeji se v průběhu přehrávání zobrazí nejen název skladby ale také kompletně vyplněné informace, opakovaným stiskem tlačítka time/info na ovladači je možné přepínat režimy zobrazení.

Křišťálový projev

Celkový zvuk mikrosystému v kombinaci s dodávanými reproduktory je vyrovnaný, čistý a velmi přesný. Na první poslech vás možná zarazí menší množství basů, to však lze upravit v nastavení zvuku, které nabídne doladění basů a výšek v celkem dvaceti krocích (+/-10), jako ideální nastavení pro mé ucho se osvědčilo +6 basů a +4 výšek. Basy jsou čisté a precizní, bez slévajících se dozvuků, a to i při rychlém sledu úderů kopáku. Pokud posloucháte spíše taneční hudbu, možná vám budou chybět nejnižší frekvence, které při vyšší hlasitosti rozvibrují nejen tělo posluchače. V takovém případě je vhodné doplnit systém samostatným subwooferem.

P26.jpg P27.jpg P29.jpg

Reproduktory budou přenášet přesně to, co je na pouštěné nahrávce, v praxi to tedy znamená, že horší nahrávka zní hůře, a naopak kvalitní originální kompaktní disk bude na reproduktorech znít se všemi detaily, které jste třeba dříve neslyšeli.

Výkon systému je dostatečný i s rezervou, takže problémem není ani nízká ani vysoká hlasitost poslechu. Hlasitost je možné nastavit celkem v 60 krocích při překročení 50 již dochází k mírnému zkreslení především v nízkých kmitočtech.

P33.jpg

Celkově je tedy možné konstatovat, že zvuk je čistý a přesný s dostatečným zastoupením všech pásem. Podobně jako v případě komponentního systému i Yamaha CRX–E320 je v kombinaci s dodávanými reproduktory nekompromisní k reprodukci nahrávky. Pokud budete poslouchat mp3 soubory o nízkém bitratu, nebude se vám reprodukce líbit, naopak pustíte-li si kvalitní nahrávku z originálního CD, uslyšíte i to, co jste jindy neslyšeli.

Stran preferovaného hudebního stylu je naprosto jedno, jaký zvolíte. Při testování jsem prošel celou řadu žánrů od klasiky, přes jazz a hip-hop až po taneční hudbu a bigbít. Ve všech případech obstál bez problémů s čistým štítem, pouze posluchačům, kteří mají raději hutnější basy, bych doporučil přikoupení subwooferu.

Klady:

  • design
  • velmi dobrá kvalita zvuku
  • šroubovací terminály pro připojení reproduktorů
  • USB vstup a vstup pro externí zdroj zvuku

Zápory:

  • neumí adresářovou strukturu
  • horší orientace na dálkovém ovládání
  • omezené nastavení zvuku

Yamaha PianoCraft CRX–E320

Cena: 10 990 Kč

  • výkon RMS: 2× 30 W
  • výstupy: 2× reproduktory, subwoofer, výstup na sluchátka 3,5mm jack, cinch, digitální optický
  • vstupy: koaxiální FM anténa, pérové svorky pro AM anténu a uzemnění, 3,5mm jack audio in, USB port, externí zdroj přes cinch
  • tuner: digitální, 87,5–108 MHz, 20 předvoleb
  • podporované formáty: audio CD, MP3, WMA
  • hmotnost: 3,2 kg (přehrávač), 3,1 kg (reproduktor)
  • rozměry systému: 215 x 113 x 270 mm (přehrávač), 165 x 255 x 183 mm (reproduktor)
  • příslušenství: dálkové ovládání, baterie, AM a FM anténa

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud