22
Fotogalerie

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Dánský Bang & Olufsen je jednou z nejznámějších skandinávských značek. Výrobky této společnosti jsou obvykle synonymem pro luxus, kvalitu a perfektní minimalistický design. Jak si vedou Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku?

Pod mírně odlišným názvem Beoplay produkuje Bang & Olufsen audiozařízení, která jsou určena především jako doplněk k mobilním telefonům a na cesty. Z logiky věci tak v portfoliu najdete především sluchátka a přenosné bezdrátové reproduktory, a to hned v několikerém provedení.

Tentokrát jsme sáhli po modelu H9, což jsou bezdrátová sluchátka circumaurální konstrukce s aktivním potlačením hluku. Tedy model, který má prakticky stejnou cílovou skupinu, jako nedávno testované Sennheiser PXC 550 nebo Sony MDR-1000X či podobně zaměřené modely od Bose. Ve všech případech jsou sluchátka určena uživatelům, kteří požadují primárně funkci aktivního potlačení okolního hluku a zároveň se nechtějí vzdát komfortu v podobě pohodlného nošení a kvalitního zvuku.

beoplay_H9_001.jpgbeoplay_H9_002.jpg

Luxus na první pohled

Výrobce v případě modelu Beoplay H9 dostál svého renomé a luxus společně s kvalitou na vás dýchne hned při prvním vybalení sluchátek z krabice. Ta mám shodný design, jako většina produktů Beoplay s výraznou imidžovou fotografií a na zadní straně se základním popisem funkcionalit.

Uvnitř krabice je pak plastový výlisek potažený umělým semišem, ve kterém jsou uložena sluchátka, pod výliskem pak najdete tři papírové krabičky, které ukrývají textilní pytlík pro přenášení sluchátek, rozdvojku pro kabelové připojení sluchátek v letadle, nabíjecí (USB–microUSB) kabel a signálový (jack 3,5 mm –jack 3,5 mm) kabel. vše ještě doplňuje nezbytný manuál a záruční list.

beoplay_H9_003.jpgbeoplay_H9_004.jpg beoplay_H9_005.jpg

Pro výrobu sluchátek je použita kombinace kůže, textilu, broušeného hliníku a plastu. Hlavový most je potažen z vnější strany surovou kůží, vnitřní strana pak má polstrování potažené textilem a rozdělené do čtyř segmentů. Z hlavového mostu je vyveden výsuvný hliníkový držák mušlí, který umožňuje jejich otočení o 90° a náklon v úhlu cca 30°.

Samotné mušle pak mají kožené náušníky a na textilní mřížce uvnitř sluchátka je velkým písmenem označena pravá a levá strana. Vnější strana mušlí je rovněž z broušeného hliníku a uprostřed potištěna logem Bang & Olufsen.

Pod hliníkovým segmentem je pak plastová kostra sluchátek – na okraji plastové části je na levém sluchátku pojistka dvířek, která ukrývají baterii, na pravém sluchátku je pak na stejném místě microUSB konektor, zásuvka pro jack 3,5 mm a posuvné tlačítko pro zapnutí Bluetooth a párování. Na obou mušlích je pak malá mřížka mikrofonu pro snímání okolních zvuků. Hliníková vnější část pravé mušle je dotyková. Vše je perfektně slícováno a marně byste hledali nějaké nedostatky na továrním zpracování.

beoplay_H9_010.jpgbeoplay_H9_011.jpgbeoplay_H9_012.jpg

Komfort používání a ovládání

Vzhledem k vysoké ceně sluchátek očekávám v takovém případě nejen perfektní zpracování – které se dostavilo – ale také perfektní komfort nošení. Při nasazení si najdete správnou pozici na hlavě velmi rychle a snadno. Náušníky jsou dostatečně polstrované a perfektně sednou kolem uší, nikde nic netlačí a jejich hloubka je dostatečná, takže se měnič uvnitř mušle nedotýká ucha, což se u některých sluchátek může stát.

Vzhledem k tomu, že mušle mají kruhový tvar a nikoliv elipsovitý, jako je tomu většinou u sluchátek kolem uší, tak je jejich rozměr o něco větší, než byste očekávali. Odložení kolem krku tedy vyžaduje otočení mušlí do horizontální polohy pro pohodlnější nošení.

beoplay_H9_013.jpgbeoplay_H9_014.jpg

Po delší době používání – cca 2–3 hodiny – bohužel zjistíte, že hlavový most je sice designově velmi pěkný ale polstrování by si zasloužilo trošku povolit. V základu je totiž poměrně tuhé a tvrdé, jakoby textilem a tenkou vrstvou molitanu byl potažen kovový nebo plastový výlisek. Výsledek je takový, že zkrátka po delším používání a usazení na stejném místě na hlavě sluchátka tlačí do temene, ostatně jejich hmotnost je necelých 300 gramů.

Možná bude tento fakt odvislý také od velikosti vaší hlavy, při mém obvodu cca 54 cm mají totiž sluchátka i relativně malý přítlak a pokud není hlavový most zcela stažen na minimum, mají při prudším pohybu tendenci padat z hlavy. Jakmile si je ale nasadí jedinec s větším obvodem hlavy, pak je vše v naprostém pořádku. Mírnou pomocí pro uživatele s menší hlavou může být zmáčknutí hlavového mostu k sobě, které přítlak krapet zlepší.

beoplay_H9_018.jpgbeoplay_H9_019.jpgbeoplay_H9_020.jpg

Ovládání sluchátek je asi jejich největší slabinou a bohužel je v tomto směru rozhodně nemůžeme pochválit. První čeho si všimnete, je poměrně dlouhá doba mezi dotykem a vykonáním příkazu, což může být mnohdy otravné. Samotné ovládání hudebního přehrávače je standardní – posun doprava (dopředu) a doleva (dozadu) přepíná na následující nebo předchozí skladbu. Ťuknutím pozastavíte nebi spustíte přehrávání.

Další gesta jsou již odlišná – tažení prstem nahoru zapíná potlačení hluku, tažení směrem dolů pak vypíná potlačení hluku. Dvojité poklepání jedním prstem začne vytáčet poslední volané číslo, což není zrovna ideální, jelikož dotyková plocha ne vždy indikuje správně jednotlivé poklepání. Nejhorší je však změna hlasitosti – ta se totiž provádí kroužením jedním prstem po dotykové ploše. Ve směru hodinových ručiček hlasitost zvyšujete a proti směru zase snižujete.

Teoreticky hravé a funkční řešení však celé ovládání doslova zabíjí, protože musíte kroužit po mírném vybrání v hliníkové ploše. Jakmile se kousek vychýlíte, nechtěně si přepnete skladbu nebo zastavíte její přehrávání. Zkrátka a dobře je těch gest na jednu dotykovou plochu mnoho a tohle se opravdu nepovedlo.

beoplay_H9_016.jpgbeoplay_H9_017.jpg

Na druhou stranu chválím možnost vyměnit baterii, která je ukryta v levém sluchátku, jednou totiž nutně dosáhne své maximální životnosti a je samozřejmě jednodušší koupit si novou baterii a pohodlně ji vyměnit bez nutnosti rozebírání celých sluchátek. Prostor pro baterii bohužel nemá žádní vodící drážky, takže ji můžete omylem umístit opačně a sluchátka nebudou fungovat.

Zvukové podání

Oproti ovládání a komfortu nošení si zvuk nezaslouží prakticky žádnou kritiku. Podobně jako v případě Sennheiserů je zvukové podání lepší se zapnutým potlačením hluku – celkově se zvukové spektrum jakoby pročistí, basy jsou hutnější a výšky jiskřivější. 

Sluchátka sama o sobě hrají o něco méně nahlas než zmiňovaná konkurence, což mne celkem překvapilo, pokud je propojíte se zdrojem zvuku kabelem a budete mít vypnuté potlačení hluku, hrají ještě o něco méně nahlas a projev je mírně zastřený, jakmile však zapnete potlačení hluku, vše se rázem zlepší. Reprodukce při bezdrátovém propojení a při kabelovém propojení je shodná. Největší vliv má na celkový zvuk právě potlačení hluku.

beoplay_H9_021.jpgbeoplay_H9_022.jpg

Pro kontrolu stavu sluchátek, jejich aktualizaci a přizpůsobení zvuku slouží aplikace Beoplay Setup (shodná jako pro nastavení například bezdrátového reproduktoru Beoplay P2). V rámci aplikace můžete zapnout či vypnout aktivní potlačení hluku a také si přizpůsobit zvuk buďto na grafickém ekvalizéru nebo umístěním aktivního bodu do jednoho z míst zvukového čtverce – Warm, Excited, Relaxed, Bright – přičemž Warm přidá hodně basů a Bright zase hodně výšek.

Pokud toto nastavení nevyužijete a ponecháte bod uprostřed grafu, je zvuk vyvážený a v zásadě mu nic nechybí ani nepřebývá. Basy jsou dostatečně hutné a vyvážení, takže na sebe nestrhávají pozornost. To stejné se týká středů i výškové složky zvuku. Jestliže potřebujete některé pásmo zdůraznit, stačí si mírně pohrát s ekvalizérem nebo zvolit některý z přednastavených režimů.

Zajímavá je také možnost měnit zvukové podání v aplikaci prostřednictvím spárovaného telefonu, zatímco máte sluchátka připojena například k počítači a sledujete film. Udávaná výdrž 14 hodin při aktivním potlačení hluku a připojení přes Bluetooth je bez problémů dosažitelná.

Verdikt

Sluchátka Beoplay H9 z velké míry dostávají svojí pověsti luxusního výrobku, po němž jdou uživatelé především kvůli značce a designu. Zpracování a požité materiály jsou opravdu na vysoké úrovni a potěší oko nejednoho milovníka minimalismu.

beoplay_H9_015.jpg

Zvukové podání je také nadmíru dobré a aktivní potlačení hluku funguje velmi dobře – v přímém srovnání se Sennheiser PXC 550 a Sony MDR-100X je u H9 potlačení asi nejmenší, i když stále velmi slušné. Při celodenním cestování vlakem, metrem a letadlem jsem tuto funkci ocenil, jelikož krapet snižuje únavu. Naladění je také velmi dobré, monotónní zvuky jsou filtrovány, ale zvuk zvonící tramvaje nebo lidskou řeč či výkřik bez problémů uslyšíte.

Asi největší slabinou je u těchto sluchátek ovládání, které nese jednak neduhy starších neznačkových modelů (prodleva) a bohužel také není příliš dobře vyřešena změna hlasitosti kroužením na dotykové ploše. To bychom vzhledem k vyšší ceně sluchátek viděli jako významné mínus.

AVmania.cz
Beoplay H9   8

Beoplay H9

Cena orientační: 13 400 Kč

  • konstrukce: Circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • velikost měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 20–22 000 Hz
  • přenos signálu: kabel (cca 130 cm), Bluetooth 4.2 s podporou aptX
  • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 295 g (bez kabelu)
  • baterie: 14 až 21 hodin používání / cca 2,5 hodiny nabíjení
  • barva černá, hnědá
  • příslušenství cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka, USB kabel, vyměnitelná baterie

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud