16
Fotogalerie

TCL TS8111: povedený, dostupný 2.1 kanálový soundbar se zabudovaným subwooferem [test]

Zájem o produkty značky TCL u nás stoupá. Často nabízejí velmi zajímavý poměr kvalita, výkon, cena. A na to našinec slyší. Po nedávném testu televizoru stejné značky, dnes představíme jednoprvkové řešení pro vylepšení zvuku, totiž soundbar TCL TS8111.

Plusy
Nekonfliktní, běžnému uchu lahodící zvukový projev
Posílení zvuku televizorů (včetně 65 palcové velikosti) s hutným basovým přídělem
Překvapivá a vzdušná prostorovost zvuku (prostorové efekty)
Podpora Dolby Atmos
Vhodně nastavené uživatelské profily
HDMI kabel v ceně
Minusy
Méně detailů (menší analytičnost)
Basový projev je třeba sem tam krotit (jen pro někoho)
Nemá ekvalizér
Nepodporuje DTS
9  /10

2.1 kanálový Dolby Atmos soundbar s párem vestavěných subwooferů, disponuje maximálním zvukovým výkonem 260 W. Kromě běžného kabelového připojení ke zdroji zvuku si poradí s bezdrátovým Bluetooth 4.2 (A2DP, AVRCP) streamováním, třebas z mobilního telefonu.

media_4397343.jpg

Obsah balení a přípojná místa

Z krabice vytáhnete kromě zvukové lišty také plnohodnotný dálkový ovladač s bateriemi, sadu pro montáž na zeď, včetně šablony, propojovací HDMI kabel a několik příruček. Montáž na zeď rozhodně potěší řadu kupujících, kteří dali televiznímu stolku sbohem.

media_4397333.jpg

Zaskočí vás velikost. Metrová délka není úplně standardní. TCL ale osadilo do útrob stroje i dvojici subbasových měničů, které si zaslouží prostor.

Kromě již naznačeného bezdrátového Bluetooth spojení, využijte propojení kabelově. Střední partie zad poskytla zázemí portálu s přípojnými místy. Pěkně vedle sebe zde zasunete koncovku napájecího kabelu, využijete HDMI IN a HDMI OUT (verze 2.0 s eARC – zpětný audio kanál), optiku, AUX a USB vstup (podpora pamětí do velikosti 64 GB s formáty zvuku MP3 a FLAC).

media_4397339.jpg media_4397337.jpg

Zajímavostí návodu, který stáhnete z webu výrobce, byla uvedená hodnota vzdálenosti a úhlu postavení ovladače vůči soundbaru.

Konektory.jpg

Design 

Standardní celoplastový vzhled se nekoná. TCL navázalo na rozmanitější osazení reproduktorů a průzvučnou tkaninou překrývá nejen jednu ze stran. TS8111 je zabalen do průzvučné tkaniny, jak z čelní strany, tak z horní. Vizáž „zabalením“ získala na jakési honosnosti. Druhý pohled vypráví o náročnější údržbě – odstranění prachu. Boky jsou výrazněji zaoblené. Celkově tak působí TCL 8111 důstojně, napsal bych až majestátně.

media_4397394.jpg

Černou barvu narušuje stříbrný nápis TCL na centrálním prostoru horní plotny. Kousek za ní při čelním pohledu, nepřehlédnete světle šedě značená základní ovládací místa. Zapnutí, přepnutí vstupu, aktivaci Bluetooth, zesílení/zeslabení hlasitosti. Skutečně se jedná jen o značení míst. Tlačítka jsou překryta průzvučnou tkaninou.

Komunikaci s obsluhou zajišťuje bíle svítící pěti znakový LED displej, jehož svítivost ve dvou krocích ovlivníte stlačením příslušného knoflíku ovladače.

Ovládací prvky.JPGTCL TS8111 zaoblení.jpg
Ovládací prvky na těle lišty a detail zaoblení, včetně potažení průzvučnou tkaninou.

Dálkový ovladač a ovládání 

Celočerný polomatný plnohodnotný dálkový ovladač plastového vzhledu se velmi dobře drží. K tomu přispívá jeho odshora i odspodu vypouklé tělo. Dvaadvacet gumových kláves poskytne obsluze kompletní, nekonfliktní řízení. U některých z nich se následně ještě využívá krátký a dlouhý stisk pro dvojici různých nastavení.

Konkrétně ta s piktogramem žárovky, při krátkém stisku určena pro řízení svítivosti displeje, zavolá dlouhým stiskem NIGHT režim. V podobném duchu, tj. po dlouhém stisknutí klávesy Bluetooth, vyzvete stroj k párování s mobilním zařízením. Středové potvrzovací OK v kombinaci s dvoutlačítkem přehrávače při více než pětivteřinovém stisku (v pohotovostním režimu) zavolá menu, kde, kromě jiného, provedete také obnovu továrního nastavení – reset.

TCL-TS8111-remote.jpg

Hardwarový designér přenesl klaviaturu do dvou horních třetin těla dálky. Spodní ponechal k osazení baterií a lepšímu úchopu. Ovladač není velký, ale ani se nejedná o kartového drobečka. Hlavním prvkem rozdělujícím tlačítka do dvou skupin, jest směrový prstenec se střední kombinovanou klávesou přehrávače a potvrzovacím „OK“. Pod nimi sedí usměrnění basového řádění, kdy snížení a navýšení hodnoty nese vždy samostatný button. Mezi nimi využijete skokové utlumení hlasitosti (Mute). Nad směrovým prstencem shodně dvěma samostatnými čudlíky regulujete výšky.

Ovladač.JPG
Plnohodnotný ovladač.

Zbytek se nachází už vždy blíž a blíž k čelu. Vidíme trojici Movie, Music, TV – tři různé zvukové profily. Dále pak ve dvou řádcích USB, AUX, Bluetooth, OPT, HDMI IN, HDMI ARC (přepínače vstupů). Poslední trio zahrnuje řízení intenzity podsvícení displeje, vypnutí/zapnutí do pohotovostního režimu a SURR pro aktivaci/deaktivaci prostorového efektu. Hotovo.

Pokračování 2 / 3

Předmluva k testování

Jako již tradičně jsem nechal zvukovou lištu po vybalení volněji rozehrát. Raději. Abych zabránil jakýmkoliv závěrům, které by mohly být navázány na případné projevy montáže, kdy se jednotlivé prvky „pohybují“ méně ochotně než po jejich rozkmitání. Samozřejmě. Někdo zmíní cosi o přístupu alchymisty. Ale jak jsem uváděl již v minulosti několikrát. Sem tam se takový přístup prostě vyplatí a projeví, a to nejen u zařízení za desítky tisíc korun.

A teď už pár slov o zvuku (den první)

V prvním dnu po vybalení jsem přidržel Bluetooth na dálkovém ovladači a spároval TCL 8111 s mobilním telefonem běžícím na platformě iOS. Párování proběhlo v mžiku a po spuštění aplikace streamující hudbu se rozezněly první tóny. Překontroloval jsem reakce na tlačítka dálkového ovladače a skoky u jednotlivých zvukových profilů, včetně nočního. Vše proběhlo bezproblémově.

1383439.jpg

Jakmile jsem se následně zvuku systému věnoval více, povšiml jsem si až přílišně ochotné prezentace basů. A tak přišla na řadu jejich redukce. Veškerá nastavení basové i výškové složky se dějí jednoznačně a slyšitelně. Nejsou jen do počtu, bez adekvátního posunu. Rád bych si ještě, kromě přehození jednotlivých zvukových profilů, došteloval ručně ekvalizér. Bohužel není k dispozici. Stejně tak schází úprava středů. Škoda. Obsluha by mohla ručními korekcemi přispět k individuálně nastavenému zvukovému poli.

TCL TS8111 - displej.jpg

U stávající nabídky si taktéž otestuje přínos surroundového klání. Příjemným překvapením byla vhodně nastavená hranice prostoru, který vytváří. Nesnaží se o exhibování za hranici vkusu. Stejně tak po vypnutí surround efektu se nestává podhodnoceným, nevzdušným, lenošícím. Jen sedne blíže středu a jeho rozpínavost se omezí. Vyzařuje více zpříma, přesto stále mimořádně vzdušně.

… stále o zvuku (den druhý)

Další den už došlo na plné připojení soundbaru TCL TS8111 s televizorem, a to prostřednictvím HDMI kabelu s podporou zpětného audio kanálu. Na rozdíl od některých jiných strojů se spojení uskutečnilo bez nutnosti řešit jakékoliv nesrovnalosti. Systém televizoru se spojil s lištou a změnu hlasitosti šlo uskutečnit jak ovladačem televizoru, tak zvukového systému, přičemž obě spojená zařízení změnu správně detekují a předávají na svých displejích obsluze informace.

media_4415558.jpg

Znovu jsme prozkoušeli přehrávání přes bezdrátové Bluetooth spojení, a to s vícero mobilními zařízeními. Zde si nelze nevšimnout evidentního omezení. Při změně zařízení, které máte s lištou párované, musíte další znovu spojit, ač jste ho v minulosti již párovali. Jednoduše napsáno – 8111 zřejmě nedisponuje pamětí pro více bezdrátově připojených zařízení. Naštěstí párování probíhalo v tak rychlém tempu a naprosto bezchybně, že naznačené negativum není negativem zásadním. Na závěr došlo na zkoušku přehrávání skrze optický kabel. Spojení, jakkoliv s čímkoliv, proběhlo vždy dle očekávání obsluhy. Bez námitek a výtky.

Pokračování 3 / 3

Přehrávaná hudba není vymezena. Neskutečně volně se všesměrově rozbíhá po místnosti, a to nejen horizontálně, ale také vertikálně. Zastoupeny jsou všechny „základní“ frekvence. Při náročnějších dílech a kombinaci mnoha nástrojů s hlasem zpěváka se výrazněji ztrácí pomyslná lokalizace. Přednes byl spíše celistvý, vytváří méně přehledný shluk.

Mohl by být analytičtější a krystaličtější. Pojetí TCL TS8111 patří v tomto směru k zábavným, neobtěžujícím, napsal bych „popovým“. Vzhledem k silnějšímu basovému „DUM DUM“ projevu v nezredukovaném stavu vyhoví taktéž jedincům, kteří podobnému dunivějšímu stylu dávají přednost. A to nemluvím o situaci, kdy si hlubokých tónů přes korekce ještě naložíte.  

TCL TS8111 displej MOVIE.jpg
Svit displeje regulujete ve dvou stupních.

V rámci filmového soundu vás pohltí neomezující prostorovost. Jemná, decentní, všudypřítomná, přirozená. Obyčejné stereo při kontrastu vůči integrovaným reproduktorům dvou postupně připojených televizorů s běžnějším zvukovým systémem (v jednom případě s nádavkem v podobě subwooferu) významně narůstá. Na straně osmitisícovky stojí taktéž navýšení síly.

Přestože mluvené slovo není zásadně osekáno, ani naopak zatíženo navýšenými sykavkami a agresivitou, konkrétní frekvence kolem, bych si zase trochu vyšperkoval. Část posluchačstva prohlásí projev za více hřejivý, s posazením do „teplejších“ tónů.

media_4397335.jpg

Efektový prostor u adekvátně vybavených nahrávek se TCL daří přednést maximalisticky. Byť s jedním hráčem v poli. Na rozdíl od části konkurence nechce právě testovaný borec zacházet za hranice rozumu. V rámci výrazného navýšení hlasitosti nepřechází do totálního úpadku vkusu. Neřve, jen aby řval. Navíc si drží kamarádský styl, kdy si uměle nehraje na cosi víc, to jest na umělce z horních pater. A toto rozhodně dokážu ocenit.

Kdo využije Dolby Atmos přestoupí k zásadnějšímu vtažení do děje, které samozřejmě nemůže přímo soupeřit s více reproduktorovými systémy. Jestliže vám schází prostor a finance, dokážete si část „ATMOSferických“ efektů dopřát.

TCL soundbar a ovladač.jpg
Vzhled rozhodně neurazí. 

Verdikt

Kulturně oděný dlouhán v černém šatu se svéráznou burácivostí prošel našim testováním. V rámci výrobcem nastavené umírněné cenovky potěší přátelsky kultivovaným, avšak hřejivějším projevem. Ramenatou dunivost leckdo omezí, jinému přinese radostné burácení každodenní porci adrenalinu. Nejen u filmových děl výrazně povznese stereo efekt a všesměrovou lehkostí nadstandardně doplní obrazový vjem.

Filmy s reálným prostorovým zvukem (typicky Dolby Atmos) oproti klasickým TV reprákům obdrží další rozměr, pro někoho až nečekaný. Zastánci estetického břinkavého zvuku a hudební puritáni zkritizují sníženou krystaličnost, menší lokalizaci a snížený analytický projev, nejvíce u děl s kombinací hry na mnoho nástrojů, navíc protkané hlasem zpěváka/zpěváků.

Základní otázka, kterou si před testem soundbarů klademe zní, zda kupující pořízením získává v další bedně nějaký přínos. Jestli došlo k posílení projevu běžného televizoru a do jaké míry. Na otázku v případě TCL TS8111 dáváme jednoznačnou odpověď. Ano, testovaný borec dokáže s přehledem vylepšit zvuk televizoru, celkově ho posílí a naladí na pokročilejší notu. Kromě toho poslouží pro nenáročný, zábavný poslech u hudby odeslané třebas z mobilního telefonu.

8111 si nechce hrát na vytříbeného muzikanta, ale touží oslovit obyčejné zástupy běžných posluchačů, kterým vyhovuje líbivější, hřejivější přednes než puritánská přesnost, kterou leckteří považují až za příliš „nudnou“.

TCL TS8111 v rámci své kategorie rozhodně udělá radost mnoha potencionálním zájemcům. Za redakci AVmania.cz ho vřele doporučujeme do pomyslných domácích výběrových řízení, zejména tam, kde za málo peněz chcete hodně muziky.

TCL TS8111

Cena orientační5 490 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud